І. общи положения



страница1/6
Дата28.02.2018
Размер1 Mb.
#59836
ТипИнструкция
  1   2   3   4   5   6
ИНСТРУКЦИЯ

за изпълнение на дейностите по проект BG05M2OP001-2.004-0004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І“


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Инструкцията определя правилата и изискванията за изпълнението на дейностите по проект BG05M2OP001-2.004-004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І“.

(2) Конкретен бенифициент на безвъзмездната финансова помощ по процедурата за директно предоставяне „BG05M2OP001-2.004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І“, по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 е Министерството на образованието и науката.



Чл. 2. (1) Основна цел на проекта е създаване на условия за повишаване потенциала на учениците и на възможностите им за успешно завършване на средното образование чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище.

(2) Специфични цели на проекта са:

1. Развитие на уменията за учене, компетентностите, творческите и спортните способности на учениците в тематични области, които са извън включените в задължителната училищна подготовка;

2. Преодоляване на образователните дефицити на учениците, които срещат затруднения в подготовката си по задължителните дейности в училище и повишаване на мотивацията им за учене;

3. Повишаване на образователните постижения на учениците в определени научни области;

4. Включване на по-голям брой ученици в извънкласни дейности посредством създаване на условия за провеждане на междуучилищни изяви и инициативи, при които ще се обединят образователните ресурси на повече училища;

5. Превръщане на училището в по-привлекателно място за учениците, с което да се намали преждевременното им напускане на образователната система, и изграждане на по-голяма увереност в собствените им сили, с което да се насърчи бъдещата им социална, професионална и личностна реализация;

6. Създаване на ефективни механизми за участие на общността и родителите/близките на учениците в дейностите на училищата, с което ще се подпомогне изборът на ефективен набор от извънкласни дейности по интереси и дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците;

7. Изграждане и прилагане на единен модел за обществен мониторинг на извънкласни дейности по интереси и на дейности за преодоляване на образователните дефицити на учениците, с което ще се осигури прозрачност на избора и провеждането им и разнообразие от възможности за развитие на способностите на учениците.

8. Прилагане в извънкласните дейности на електронни/мултимедийни/продукти за постигане на достъпно знание, устойчивост на интересите на учениците и мотивираща, позитивна среда.



Чл. 3. Целевата група по проекта са ученици в държавните и общинските училища.

Чл. 4. Основните дейности по проекта са:

  1. Разработване и изпълнение на училищни програми „Твоят час“, включващи: училищен механизъм за идентифициране на индивидуалните интереси и обучителни затруднения на учениците; дейности за преодоляване на обучителни затруднения; дейности по интереси за развитие на творческите способности на учениците; участие в междуучилищни дейности; работа с родители и настойници и организиране и провеждане на публични изяви на учениците;

  2. Създаване на модел за обществен мониторинг с участието на родителите на учениците;

  3. Информиране и публичност;

  4. Организация и управление на проекта.

Чл. 5. (1) Държавните и общинските училища участват в проекта въз основа на заповед на министъра на образованието и науката и изпълняват дейностите по чл. 4,
т. 1-3.

(2) Училищата, бенефициенти или партньори по проекти по процедура за безвъзмездна финансова помощ BG05M20P001-3.002 „Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“ участват в изпълнението на дейности по проект „Твоят час – фаза 1“, при стриктно спазване на изискването за недопускане финансиране на едни и същи дейности от два различни източника.

(3) В групите за извънкласни дейности за занимания по интереси от училищната програма „Твоят час“, училищата по ал. 2 не могат да включват ученици, участващи в извънкласни дейности от същото направление по дейност „Допълнителни занимания със застрашени от отпадане от училище ученици от етническите малцинства и учениците, търсещи или получили международна закрила“ по процедура BG05M20P001-3.002 „Образователна интеграция на учениците от етническите малцинства и/или търсещи или получили международна закрила“.

Чл. 6. (1) За целите на проекта училищата се групират в 8 групи, въз основа на които се определят видът на извънкласните дейности, включени в училищната програма, и размера на финансирането.

(2) Групирането по ал. 1 се извършва чрез Механизъм за групиране на училищата с различен профил на учениците за участие в дейностите по проект BG05M2OP001-2.004-004 „Развитие на способностите на учениците и повишаване мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (ТВОЯТ ЧАС) – фаза І“, утвърден със Заповед № РД09-462/15.04.2016 г. и изменен със Заповед № РД09-1352/12.09.2016 г.

(3) В срока на изпълнение на проекта Министерството на образованието и науката може да прави промени в групирането на училищата въз основа на анализ на данните и показателите на базата, на които е извършено групирането.

(4) По изключение началниците на регионалните управления на образованието (РУО) могат да правят мотивирани предложения до ръководителя на проекта за промяна в разпределението на училищата в групите при наличие на фактори, свързани с целта, и съответстващи на модела на групиране по ал. 2, но неотчетени в него.



Чл. 7. Регионалните управления на образованието участват в проекта на основание заповед на министъра на образованието и науката и координират и контролират изпълнението на дейностите от училищата.

ІІ. ОБЩА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТА

Чл. 8. (1) Министерството на образованието и науката организира, управлява, изпълнява и контролира дейностите по проекта чрез Екип за организация и управление на проекта (ЕОУП).

(2) Началниците на регионалните управления на образованието са членове на ЕОУП и участват в организацията, координацията и контрола по изпълнението на проектните дейности на регионално ниво.



Чл. 9. Изборът на извънкласни дейности в училищата, се подпомага от разработена за целите на проекта електронна платформа за предлаганите от физически и юридически лица и необходимите за училището извънкласни дейности на територията на съответното населено място и/или регион. Достъпът до електронна платформа, е чрез адрес http://tvoyatchas.mon.bg/.

Чл. 10. Управлението и отчитането на дейностите по проекта, изпълнявани от училищата и регионалните управления на образованието, се извършва по електронен път чрез информационната система на проекта.

Чл. 11. (1) Регионалните управления на образованието (РУО) координират и контролират изпълнението на дейностите от училищата, като:

1. подпомагат взаимодействието между училищата и Министерството на образованието и науката при изпълнението на проектните дейности;

2. извършват проверка и наблюдение на дейностите по разработване и изпълнение на училищните програми „Твоят час“, на дейността на съветите за обществен мониторинг на извънкласните дейности и на мерките по информиране и публичност, реализирани от училищата както чрез информационната система на проекта, така и чрез проверки на място;

3. извършват проверка на училищата от съответния регион по отношение на данните, свързани с формиране на броя на групите, на броя на учениците, участващи в извънкласните дейности, и на посещаемостта на извънкласните дейности;

4. извършват проверка на документите, свързани с определяне и наемане/назначаване на ръководителите на групи за извънкласни дейности и на изготвените от тях отчетни форми и материали;

5. извършват проверка на документацията по избора на изпълнители за провеждане на дейностите и за доставки на материали, консумативи и външни услуги, проведен от директора на училището;

6. извършват проверка на документите доказващи направените от училищата разходи за дейностите по проекта;

7. следят за своевременното попълване на информация и качване на сканирани документи в информационната система на проекта от страна на училищата, с оглед регулярното изготвяне на междинни и окончателен отчет от бенефициента към Управляващия орган;

8. оказват съдействие на директорите на училищата при документалното обезпечаване на процеса на отчетност и проверка на документите, доказващи техническото и финансовото изпълнение на дейностите.

(2) Регионалните управления на образованието организират провеждането на регионални кръгли маси и информационни дни „Твоят час“.



Чл. 12. (1) На основание заповедта на министъра на образованието и науката по чл. 7 началникът на РУО определя лицата, които да участват в изпълнението на дейностите по проекта.

(2) Позициите в РУО по изпълнение на проектните дейности са:

1. експерт мониторинг и контрол на дейностите на училищата;

2. експерт мониторинг и контрол на дейностите на училищата и финансово-счетоводно обслужване на РУО;

(3) Определените по ал. 1 служители по служебно и трудово правоотношение се предлагат от началника на РУО за включване в заповед на министъра на образованието и науката за възлагане на задължения по проекта.

(3) След определяне на лицата, които ще участват в изпълнение на дейностите по проекта началника на РУО предлага на ръководителя на проекта:

1. експертите по служебно правоотношение, за включване в заповед на министъра на образованието и науката за възлагане на задължения по проекта;

2. експертите по трудово правоотношение, за които след потвърждение от ръководителя на проекта, възлага изпълнението на задължения по проекта със заповед по чл. 107а, ал. 9 от Кодекса на труда.



Чл. 13. (1) Експертът мониторинг и контрол на дейностите на училищата в РУО отговаря за изпълнение на дейностите по чл. 11, ал. 1 и ал. 2.

(2) Експертът мониторинг и контрол на дейностите на училищата и финансово-счетоводно обслужване на РУО отговаря за изпълнение на дейностите по чл. 11, ал. 1, т. 1, 4, 5, 6, 7 и 8 за финансово-счетоводното обслужване и за отчитане на извършените разходи от РУО чрез информационната система на проекта.

(3) Експертите по ал. 1 и ал. 2 извършват проверки на място в училищата при условията на чл. 123, чл. 124 и чл. 125.

Чл. 14. (1) Директорът на училището организира, координира и контролира подготовката, организацията, изпълнението и своевременното отчитане на дейностите по проекта.

(2) За изпълнение на дейностите по проекта директорът на училището:

1. предоставя информация на педагогическия съвет (ПС) относно изискванията, дейностите, условията и отчетността при изпълнението на проекта. Предлага видовете извънкласни дейности, които ще се изпълняват от училището, начина на организирането и провеждането им, както и ръководителите на групите.

2. разработва и одобрява училищна програма „Твоят час“;

3. инициира създаването на училищен съвет за обществен мониторинг „Твоят час“, наричан за кратко съвета „Твоят час“. Взаимодейства с представителите на съвета, създава условия за провеждане на заседанията и подпомага работата на съвета;

4. организира разработването и утвърждава механизми за идентифициране на индивидуалните интереси и на образователните затруднения на учениците;

5. организира проучването на потребностите и на интересите на учениците за участие в извънкласните дейности и ги представя на съвета „Твоят час“;

6. организира въвеждането на информация за предлаганите от училището извънкласни дейности в електронната платформа на проекта;

7. определя и утвърждава групите за занимания по интереси и за преодоляване на обучителни затруднения за съответната учебна година, тематичните разпределения, ръководителите на групите и времевия график (ден от седмица, продължителност – брой часове, начален час).

8. анализира необходимостта на училището от компютърна техника и на спортни пособия за провеждане на определените извънкласни дейности и изготвя заявки до екипа за управление.

9. поема финансови задължения и извършва разходи за дейностите по проекта на училищно ниво съобразно правилата за допустимост на разходите.

10. отговаря за законосъобразното провеждане на избор на изпълнители съгласно приложимото национално законодателство, сключва договори с тях и следи за изпълнението на сключените договори.

11. сключва допълнителни споразумения по чл. 119 от Кодекса на труда с ръководителите на извънкласните дейности, работещи на трудов договор, с училището, в които определя срока и изпълнението на конкретните дейности по проекта и размера на допълнителното възнаграждение за отработен астрономически час. Отговаря за приемане на работата на ръководителите на групи за извънкласни дейности;

12. сключва допълнително споразумение по чл. 119 от Кодекса на труда със счетоводителя на училището за изпълнение на дейностите по финансово-счетоводно обслужване на проекта на ниво училище, в които определя срока и изпълнението на конкретните дейности по проекта и размера на допълнителното възнаграждение за отработен астрономически час. Отговаря за приемане на работата на счетоводителя за изпълнение на дейностите по финансово-счетоводно обслужване на проекта на ниво училище;

13. сключва договори по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) с външните за училището юридически и физически лица за провеждане на извънкласни дейности и/или финансово-счетоводно обслужване на дейностите по проекта при спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки;

14. организира и отговаря за закупуването на материали и консумативи, наем на помещения и други външни услуги, необходими за провеждането на дейностите по проекта, при спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки;

15. по заявка на ръководителите на съответните извънкласни дейности и след консултации със съвета „Твоят час“ при наличие на средства по проекта организира закупуването на електронни продукти за нуждите на извънкласните дейности при спазване на изискванията на Закона за обществените поръчки;

16. осъществява административен контрол по отношение на посещаемостта на учениците, спазване на графика за провеждане на занятията и на тематичното разпределение;

17. извършва разпределение на определените за училището средства по проекта по видове дейности и разходи;

18. спазва правилата за допустимост на разходите, отговаря за разходването на средствата по проекта и за техническото и финансовото отчитане на дейностите;

19. осъществява контрол по отношение на организацията на работа в часовете и резултатите на учениците, посещаващи занимания, организирани по проекта;

20. осигурява безопасни условия за обучение, възпитание и труд при провеждането на дейностите по проекта;

21. съдейства на компетентните органи при извършване на мониторинг, отчет и оценка на проекта;

22. отговаря за воденето и съхраняването на проектната документация в училище;

(3) Преди сключване на допълнителните споразумения по ал. 2, т. 11 и т. 12 длъжностните характеристики на служителите се допълват със задължението за изпълнение на дейности по проекти и програми, финансирани от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Чл. 15. За целите на изпълнение на проекта държавните и общинските училища допълват във Вътрешните правила за работната заплата реда и условията за определяне и заплащане на допълнително възнаграждение за работа по проекти.

ІІІ. ЕЛЕКТРОННА ПЛАТФОРМА ЗА ИЗБОР НА ИЗВЪНКЛАСНИ ДЕЙНОСТИ

Чл. 16. (1) Електронната платформа за избор на извънкласни дейности служи за:


  1. подпомагане училищата в избора на извънкласни дейности, в зависимост от заявените интереси и определените потребности за преодоляване на обучителните затруднения на учениците.

  2. публикуване на информация за:

    1. предлаганите от училището и от други юридически и физически лица извънкласни дейности, както и електронни продукти за тях;

    2. идентифицираните извънкласни дейности за провеждане на занимания по интереси и за преодоляване на обучителни затруднения по български език и литература, по математика и по други учебни предмети за учениците в училището.

Чл. 17. Извънкласните дейности, които училището може да предложи, се регистрират в електронната платформа от директора в срок до 12 октомври въз основа на заявените желания на педагогическите и непедагогическите специалисти в училището за участие в дейности по проекта.

Чл. 18. (1) Юридическите лица, предлагащи извънкласни дейности за развитие на способностите и за преодоляване на обучителни трудности на учениците, се регистрират в електронната платформа.

(2) Посочените от юридическите лица данни при регистрацията подлежат на проверка в съответния публичен регистър - Търговския регистър, Регистър БУЛСТАТ, Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза, регистъра за юридическите лица с нестопанска цел в района на окръжния съд по седалище на юридическото лице.



Чл. 19. (1) Юридическите лица, предлагащи извънкласни дейности, трябва да отговарят на следните изисквания:

1. предметът им на дейност да включва образователни услуги и/или други образователни дейности;

2. да притежават опит в организирането и провеждането на образователни, творчески и спортни дейности на деца и ученици;

3. предлаганите извънкласни дейности да съответстват на тематичните области и направления по проекта;

4. предлаганите ръководители на извънкласни дейности да бъдат в трудови или облигационни правоотношения с юридическото лице и да притежават професионален опит и/или професионална квалификация в областта на извънкласната дейност; да се ползват с добра репутация и да не извършват дейности, съдържащи идеологически и/или религиозни доктрини, верски убеждения, духовни практики и/или нетолерантност.

5. да разполагат със съответната база, в случаите когато извънкласните дейности се провеждат извън училището.

6. да се ползват с добра репутация;

7. да не извършват дейности, съдържащи идеологически и/или религиозни доктрини, верски убеждения, духовни практики и/или нетолерантност.

(2) Лицата по ал. 1, които предлагат извънкласни дейности в областта на спорта трябва да притежават спортна лицензия по чл. 17, ал. 1 от Закона за физическото възпитание и спорта. При регистрация на извънкласната дейност в областта на спорта в електронната платформа на проекта лицензията се сканира и качва на предвиденото за целта място.

Чл. 20. (1) Физическите лица (извън педагогическите специалисти в училището), предлагащи извънкласни дейности за развитие на способностите и за преодоляване на образователни трудности на учениците, като ръководители на съответните дейности се регистрират в електронната платформа чрез попълване на формуляр за регистрация.

(2) Лицата по ал. 1 трябва да:



  1. притежават професионален опит и/или професионална квалификация и/или педагогическа правоспособност релевантна на конкретната извънкласната дейност, за която кандидатстват;

  2. се ползват с добра репутация и да не извършват дейности, съдържащи идеологически и/или религиозни доктрини, верски убеждения, духовни практики и/или нетолерантност.

(3) Лицата по ал. 1, които предлагат извънкласни дейности в областта на спорта трябва да бъдат вписани в Националния регистър на спортно-педагогическите кадри към Министерството на младежта и спорта по Наредба № 2 за професионалната правоспособност и квалификацията на спортно-педагогическите кадри, издадена от министъра на физическото възпитание и спорта, (обн., ДВ, бр. 92 от 22.11.2011 г., изм. и доп., бр. 38 от 7.05.2014 г.). При регистрация на извънкласната дейност в областта на спорта в електронната платформа на проекта се сканира и качва документа удостоверяващ вписването им в регистъра.

(4) Предлаганите от лицата по ал. 1 извънкласни дейности трябва да съответстват на тематичните области и направления по проекта.



Чл. 21. След регистрация в електронната платформа на проекта училищата, юридическите и физическите лица публикуват информация за предлаганите от тях извънкласни дейности, която включва:

  1. наименование и описание на извънкласната дейност, тематична област и направление, специфични изисквания и място на предлагане;

  2. заявена готовност за провеждане на занимания – брой занимания седмично/месечно/годишно, продължителност на заниманията и период на провеждане;

  3. минимален и максимален брой на учениците в група, който е необходим и/или оптимален за провеждане на съответните дейности по интереси;

  4. данни за ръководителя на извънкласната дейност – професионален опит и/или професионална квалификация в областта на извънкласната дейност и/или педагогическа правоспособност.

Чл. 22. Регистрираните в електронната платформа юридически и физически лица, предлагащи обучителни електронни продукти, публикуват информация за:

  1. наименованието и описанието на продукта, тематичната област и направление, в които се използва;

  2. технологията на обучение;

  3. техническите изисквания за използване, необходимост от поддръжка и начин на предоставяне;

  4. възрастова група на учениците /клас/, от които може да се използва;

  5. производител, цена на продукта.

Чл. 23. (1) Регистрацията на физическите и юридическите лица в електронната платформа се извършва в периода 07 септември – 12 октомври.

(2) Министерството на образованието и науката и регионалните управления на образованието публикуват на интернет страниците си информация за електронната платформа и за възможността за регистрация и участие на физически и юридически лица в проекта.

(3) Екипът за организация и управление на проекта:

1. уведомява общините за възможността за регистрация и участие на физически и юридически лица в дейностите по проекта;

2. предлага на общините и училищата да информират физически и юридически лица, потенциални участници, които притежават опит в организирането и провеждането на образователни, творчески и спортни дейности за деца и ученици.

Чл. 24. В тридневен срок от учредяване на съвета „Твоят час“, председателят на съвета регистрира потребителски профил в електронната платформа на проекта.

Чл. 25. След извършената регистрация директорът въвежда информация за всеки представител на съвета „Твоят час“, която съдържа данни за:

1. името, презимето и фамилията на лицето, придобита степен на образование и професионална квалификация;

2. роля в съвета „Твоят час“ (председател, секретар, член) и квотата от която участва (родител, представител на община, педагогически специалист, представител на неправителствена организация или на местната общественост или училищната общност);

3. контакти - електронна поща и телефон.



Чл. 26. (1) В срок до 12 октомври училищата въвеждат в електронната платформа информация за необходимите извънкласни дейности, определени чрез училищния механизъм за идентифициране на извънкласните дейности.

(2) Въведените от училището необходими извънкласни дейности стават достъпни в публичната част на електронната платформа след проверка и потвърждаване на данните от председателя на съвета „Твоят час“.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница