I. Основи на субд 2



страница1/14
Дата23.02.2017
Размер1.28 Mb.
#15584
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Съдържание на курса по Бази данни


I. Основи на СУБД 2

1. Увод 2

2. Въведение в системите за управление на бази от данни 5

3. Архитектура на СУБД 17



II. Релационни бази данни 27

1. Релационни обекти данни: Области (домейни) 29

2. Релационни обекти данни: Релации 34

3. Релационна цялостност на данните: Първични ключове 38

4. Релационна цялостност на данните: Външни ключове (Foreign keys) 42

5. Релационна цялостност на данните: Нулеви стойности 46

6. Релационни оператори: Релационна алгебра 48

7. Релационен език SQL 66



III. Проектиране на БД 79

1. Функционални зависимости 79

2. Теория на нормализацията 90

3. Моделиране на реална ситуация 110



IV. Защита на данните 118

1. Възстановяване 118

2. Конкурентност 120

V. Разпределени БД и клиент/сървър системи 129

1. Разпределени БД 129



2. Клиент/сървър системи 135



I.Основи на СУБД

1.Увод

1.1.Системи за работа с файлове


Дори най-ранните компютърни системи са били използвани за обработка на данни с цел извличане на информация. Те са били, в общия случай, по-точни и по-бързи от алтернативната им обработка на информацията на ръка. Тези системи са записвали данните в отделни файлове и затова са наречени системи за работа с файлове. Въпреки че тези системи са голяма стъпка напред спрямо ръчната обработка, те имат някои от изброените по-долу ограничения.


Фигура 1-1. Система за работа с файлове


  1. Данните са разделени и съответно изолирани

Да си представим, че една банка пази информация за клиентите си в един файл, а текущите сметки и банковите транзакции по тях в друг. Когато се наложи информацията да се комбинира в един файл така, че лесно да се виждат клиентите и съответните им сметки, програмистите трябва да решат кои части от двата файла е необходимо да бъдат комбинирани. След това трябва да преценят каква е връзката между двата файла, за да координират обработката така, че накрая получените данни да са коректни – тези данни ще носят информацията все пак. Тези проблеми възникват при обработка на два файла с данни, но това е много прост пример, реално ще трябва да бъдат обработвани много повече файлове.

  1. Данните често се дублират

Използвайки горния пример с банката, можем да си представим, че във файла с клиентите за всеки от тях има информация за името, постоянния адрес и т.н. Но във файла със сметките също трябва да има информация определена сметка чия е, т.е. ще има дублиране на информация в тези два файла. Когато се наложи да се променят данни на клиент – име или адрес, то трябва във всички файлове, където тази информация присъства, да се извърши актуализация, което води до риск някой от файловете да бъде пропуснат при актуализацията, тогава ще бъдат налице грешни данни в пропуснатия файл. По този начин справка от един файл ще се различава от справка от друг файл – ще бъде трудно да се прецени кои са верните данни. Когато това се случи, правдоподобността на записаните данни ще бъде поставена под въпрос.

  1. Приложните програми, работещи с тях, са зависими от формата на файла

При системите за работа с файлове физическият формат на данните във файла е взет предвид от приложенията, които работят с този файл. Но ако решим във файла с клиентите на банката да съхраняваме допълнителни данни за всеки клиент, например да добавим данни за пощенския код по местоживеене, то вероятно всички приложения, работещи с този файл ще трябва да бъдат преработени така, че да работят с новия формат на данните. Това отнема време и предразполага към допускане на грешки при разработката, които трябва да бъдат отстранени при следващия етап – тестването.

  1. Трудно е да се представят сложни обекти като се използват системи за работа с файлове

Да си представим, че трябва да съставим справка за историята на транзакциите по сметката на определен клиент, която да е във вид на таблица. Заглавната част на справката (колоните на таблицата) ще бъдат фиксиран брой, но редовете, т.е. броят на транзакциите за всеки клиент може да е различен, т.е. справката е с променлива дължина. Такива обекти е трудно да бъдат представени във файлове.

1.2.Системи за работа с бази от данни


Технологията на базите данни е разработена да преодолее ограниченията на системите за работа с файлове. Системата за управление на бази от данни е програма, която позволява съхранените данни да бъдат интегрирани, намалява дублирането на информация, премахва зависимостта на приложенията от формата на данните във файла и позволява дори сложни обекти да бъдат лесно представяни и извличани. Накратко, системата за управление на база от данни (СУБД) е програмата, която обработва тази база от данни. Разликите между двата типа системи могат да се забележат от фигури 1-1 и 1-2.


Фигура 1-2. Система за работа с база от данни

На практика програмите за работа с файлове осъществяват достъп до файловете с данни, а програмите за работа с бази данни осъществява връзка със системата за управление на бази данни, която осъществява достъп до съхранените данни. Разликата е съществена, защото тя освобождава програмиста от отговорността за това как се съхраняват данните физически и той може да се концентрира върху продуктивността на програмата за работа с бази данни.

При СУБД данните се съхраняват логически на едно място, наречено база данни. Приложенията могат да поискат от СУБД достъп до данни за клиенти, сметки, или и двете, като в последния случай само ще трябва да се реши как данните да бъдат комбинирани.

Използвайки СУБД дублирането на данните е сведено до минимум. Например, личните данни на всеки клиент се съхраняват само на едно място и когато те са необходими лесно могат да бъдат извлечени. По този начин при промяна те се модифицират само на едно място, което елиминира проблема с несъответствието на данните, записани в различни файлове.

Също така се елиминира зависимостта на програмите от физическия формат на данните във файловете. СУБД се грижи за това, а програмите трябва само да имат предвид дефинициите на типовете данни в базата данни, с които ще работят. Това се нарича независимост на програмите от данните.


Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница