И пациентски организации подкрепиха новия директор на Агенцията по лекарствата



Дата27.10.2018
Размер131.97 Kb.
#101303
www.investor.bg, 06.10.2014 г.

http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/i-pacientski-organizacii-podkrepiha-noviia-direktor-na-agenciiata-po-lekarstvata,181322/
И пациентски организации подкрепиха новия директор на Агенцията по лекарствата
Новите управленски решения защитават правата на пациентите, смятат те
След като директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) доц. Асена Стоименова получи подкрепа от целия фармацевтичен сектор и пациентски организации застанаха зад действията й като ръководител на лекарствената агенция.

Това става ясно от становище, изпратено до медиите, на пациентски организации „Заедно с теб”, Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата „Усмихни се”, Алианс на трансплантираните и оперираните АТО „Бъдеще за всички” и Асоциация на пациентите със сърдечносъдови заболявания.

От там посочват, че подкрепят доц. Асена Стоименова в качеството й на изпълнителен директор и водещ фармацевтичен експерт.

„Доц. Стоименова е качествен експерт, професионалист с висок морал и принципен човек...Приемаме нейните управленски решения с доверие в името на качеството на работата на агенцията и в защита правата на пациентите“, пишат пациентите.

Организациите на пациентите посочват, че преди Стоименова да поеме управлението на ИАЛ преди два месеца, в тази сфера „цареше безхаберие и безотговорност от страна на Министерство на здравеопазването“.

Пациентите напомнят за редица сигнали за забавена регистрация на лекарства поради липсата на изпълнителен директор по вина на Министерството на здравеопазването.

„Проблемите с регистрацията предизвикаха забавянето на осигуряването на жизненоважни медикаменти за пациентите и техните близки бяха принудени да търсят такива от чужбина, докато те бяха в болничните заведения, което забавяше тяхното лечение и застрашаваше живота им“, заявяват организациите.

Според фармацевтичния сектор Агенцията по лекарствата бързо е преодоляла голяма част от натрупаните през последните години проблеми и вече провежда последователна и ефективна дейност, „която гарантира стабилност и предвидимост на лекарственото снабдяване“.

В началото на октомври Стоименова обяви, че е подала сигнал до прокуратурата да бъдат разследвани практиките на работа в Агенцията през последната година. Съмненията са за сериозни нарушения в работата на дирекция „Контрол на лекарствените продукти” в ИАЛ. Според проверки на МЗ много от служителите в тази дирекция са назначавани в нарушение на Закона за държавния служител и не отговарят на изискванията. Агенцията е сключвала по думите на Стоименова странни договори с няколко изпълнители.

Евгения Европейска
www.zdrave.net, 06.10.2014 г.

www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=FhDUTwWj%2bvY%3d
Из печата: Дело в КС срещу текст от закона за лекарствата отлежава с месеци
Четири дела от месеци чакат решение в Конституционния съд, пише в днешния си брой „Сега“. „Най-старото от нерешените дела е срещу текст от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. То е заведено от група депутати от ГЕРБ с аргумент, че въпросната разпоредба ограничава режима на износ на лекарствени продукти, включително и за страни от Европейския съюз“, припомня ежедневникът.

„Според ГЕРБ този текст от закона освен че задължава търговците на едро да уведомяват Изпълнителната агенция по лекарствата за планиран паралелен износ за ЕС, поставя и условия изпълнителният директор на агенцията да им разреши или да им откаже. Атакуваният текст според ГЕРБ противоречи на гарантираното от конституцията равенство в правните условия за стопанска дейност. Няма условие, ред и гаранции, че процедурата ще се прилага еднакво за всички стопански субекти“, четем още във вестника.

„Пред КС от ГЕРБ настояват, че атакуваният от тях законов текст противоречи не само на конституцията, но и на Договора за функционирането на ЕС. За докладчик по делото е определена Цанка Цанкова. На 20 май КС приема да се занимава с казуса, но решение няма и до днес“, отбелязва публикацията.

„Дума“ информира, че лекарствата без рецепта ще поскъпнат с до 4 на сто, като цитира председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. „Основната причина за това е, че е изтекъл едногодишният мораториум, който не позволяваше корекции на цените на медикаментите“, уточнява изданието.

„Ръководството на организацията ще направи предложение пред бъдещия парламент за промени в законодателството за преодоляване на проблемите с обслужването на малките и труднодостъпните населени места. Проф. Гетов каза, че най-добрият вариант за това е да се въведе т.нар. подвижен фармацевт, който да обикаля отдалечените села. Гетов посочи, че такава практика има в много от европейските страни и е изцяло в услуга на пациентите, които не са принудени да пътуват до общинските центрове“, пише още вестникът.

„Подвижните фармацевти трябва да имат лиценз от Изпълнителната агенция по лекарствата, но преди всичко дейността им трябва да бъде регламентирана в закона“, отбелязал Гетов.

„Капитал Daily“ пък информира, че Facebook подготвя онлайн здравни услуги. „Според информация на агенция Reuters социалната мрежа е в процес на разработка на няколко онлайн здравни услуги. Първата цели създаване на онлайн общества, в които да се събират потребители на Facebook, които страдат от различни заболявания. Те ще могат да търсят съвети и подкрепа, да създават нови контакти. Друг екип пък разработва приложения за "превантивна грижа за здравето", които да следят здравните показатели на потребителите и да им дават съвети как да подобрят състоянието си“, пише ежедневникът и допълва: „За целта преди няколко месеца представители на компанията са провеждали срещи с експерти в сферата на медицината и предприемачи. Засега Facebook все още е във фазата на проучване и избиране на идеи и концепции. Ръководството на компанията е мотивирано от предишни успехи на подобни инициативи, посочва още агенцията. През 2012 г. Facebook позволи на потребителите да напишат в профилите си дали биха дарили органите си след своята смърт в рамките на еднодневна кампания. Тогава само в САЩ 13 054 души са се регистрирали официално като дарители. За сравнение, средно на ден се регистрират по около 616 души“, допълва публикацията.
www.zdrave.net, 06.10.2014 г.

www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=IXSVImjSTlQ%3d
Доплащане и пак доплащане, иначе заминаване и пак заминаване
В предизборния месец ви запознахме с вижданията на различни представители на здравния сектор у нас за това какво трябва да се случи в системата след изборите. Днес ще представим на вниманието ви това, което искате вие, читателите на Zdrave.net.

Кадрите, които са назначени по някаква партийна линия, трябва да бъдат премахнати от постовете, които заемат. Това е позицията на голяма част от читателите във форума на Zdrave.net по повод въпроса, който поставихме - какво трябва да се случи със здравеопазването след изборите? Много от тях коментираха, че няма да се случи никаква реформа, докато в Министерството на здравеопазването, НЗОК, РЗОК и бордовете на болниците има хора, които са некадърни, с остарели разбрания за това как трябва да изглежда системата и просто не искат да променят начина си на мислене. Болшинството от изкачванията са с доста тясна антипартийна насоченост – срещу БСП и ГЕРБ, който спечелиха най-много от гласове на проведените парламентарни избори. Сред използваните от нашите читатели изрази преобладават формулировки като „червени кадри в МЗ, които още сънуват "Семашко”, „червените търтеи”, „червени телкаджийски кратуни”, „червени комунистически негодници”, „ретрогратни комунистически кадри, завършили в СССР” и др.

Присъстват и коментари, насочени срещу „тежката артилерия” на ГЕРБ. Някои от тези изказвания са придружени с искания за намеса на прокуратурата и призиви за изпращане на определени хора в затвора заради лобизъм и кражба на средства. Според някои от читателите здравеопазването ни се ръководи от хора жадни за власт и пари, които нямат никакви скрупули, които на всичкото отгоре са арогантни и без всякакви мениджърски качества.

Иначе предложенията за реформи, които нашите читатели отправят, са в най-различни насоки. Според потребител, подписал се като „Младенов”, едно от най-важните неща, които трябва да се случат след изборите, е да се разреши приватизацията в сектора. Според него е необходимо частният дял в здравеопазването да достигне около 90%. По думите му, трябва да се разреши приватизация на НЗОК, да се създадат още няколко каси, които да могат да формират печалба до 10-15%, а в същото време здравната вноска да се увеличи със 100%. „Младенов” коментира, че по този начин всичко ще си дойде на мястото - здравните вноски ще се събират, заплатите ще станат средноевропейски и лекарите и сестрите няма да емигрират.

В отговор на това изказване друг наш читател заявява, че е хубаво да има приватизация, но едва ли някой ще започне да приватизира нещо, което няма да му донесе печалба. Той коментира, че задължително трябва да има няколко здравни каси, но те трябва да са застрахователни дружества, които на база на актюерски разчети да представят различни пакети. Според него, така всеки ще е свободен да избере това, което му е необходимо. Въпросният читател отбелязва и че няма как да се вдигнат вноските два пъти, както иска „Младенов”, защото няма да има кой да ги плаща, а неосигурените ще нараснат още.

Читателка, подписала се като „Петкова” пък смята, че за да се оправи здравеопазването, трябва да се случат четири неща. Първо - НЗОК да се ръководи от хора, избрани от здравноосигурените пациенти. Второ - държавата да осигурява в пълен размер децата и останалите, за които има грижа. Трето - за бедните да има специални болници, както това е по света. Четвърто - да се въведе електронно здравеопазване, за да не се точат пари от болници, лекари, фармацевтични фирми. „Сега милиони се източват”, отбелязва тя.

Потребител с псевдоним „Dr_Doolittlе” пък заявява, че лекарите искат да се въведе електронното здравеопазване не по-малко от всички останали, защото това означава автоматично адекватно остойностяване на техния труд.

Читател, подписал се като „сург”, също изброява няколко неща, които трябва да се случат след изборите. Според него първо трябва да се спре подмяната на директори на болници с цел последващо финансиране на победилите партии. Второ - приемане на ценоразпис на лекарските дейности у нас. Трето - изготвяне на бюджет и обем на касата, съобразно него. Четвърто - премахване на пътеките като инструмент за плащане. Пето – създаване на електронно досие и драстична промяна в начина на събиране на информация в системата. Шесто - редовно публикуване на данни за системата. „Сург” обаче прави една красноречива добавка към въпросните очаквания. „Ама давам кило кръв, че нищо от това няма да стане”, казва той.

И друг наш читател, подписал се като„dolphin”, смята, че нищо от предложенията на читателите няма да се осъществи след изборите. Според него няма никакво практическо значение какво трябва да се случи в здравеопазването след изборите, защото тези, които ще бъдат на власт, не споделят „менгемето“ на лекарите и владеят други практики. Той отбелязва, че хората вече са виждали какво могат всички кандидати за управляващи. Ето защо не е оптимист в близко бъдеще да се случат правилните неща. По думите му, това, което наистина трябва да се направи, за да започнат да се случват умни и градивни неща е само едно и то е належащо и неизбежно - да се освободят здравните структури от назначените партийни и лобистки "експерти”.

Сред очакванията за това какво трябва да се случи в сектора след изборите откриваме и настоявания за въвеждане на доплащането. „ДОПЛАЩАНЕ, ДОПЛАЩАНЕ И ПАК ДОПЛАЩАНЕ иначе ЗАМИНАВАНЕ, ЗАМИНАВАНЕ и пак ЗАМИНАВАНЕ. На изборите няма да се видим”, коментира потребител, подписал се като „д-р Седларов”.


www.zdrave.net, 06.10.2014 г.

www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=W8ydiCab%2bts%3d
След изборите, да си припомним:

ГЕРБ отново ще въвеждат ДСГ
Осем политически партии и коалиции влизат в 43-ия ни парламент. Това стана ясно след проведените вчера извънредни парламентарни избори, на които избирателната активност бе рекордно ниска: под 50%.

В опит да си представим какво здравеопазване ни очаква в случай, че разноликият парламент успее да излъчи правителство, ще ви припомним програмите на политическите сили по „реда на класирането“ им на изборите. Изводите пък ще оставим на вас.

При обработени към 9:40 ч. 97,19% от протоколите данните на Централната избирателна комисия сочат, че на първо място са ГЕРБ с 32.66%.

Тази политическа партия вече управлява страната, като съвсем малко не й достигна да завърши четиригодишния си мандат. Основното, с което като че ли остана в съзнанието на хората от здравния сектор, бе отнемането на 1,4 млрд. лв. от резерва на здравната каса. Ето какви са разсъжденията на ГЕРБ за това какво е нужно на системата (цялата представена информация е от предизборната програма на партията, публикувана на официалната й страница, б.р.): „За да подобрим здравеопазването, не е достатъчно да наливаме повече средства. Необходима е нова система за организация на сектора, която да гарантира, че средствата отиват за наистина необходими болнични и извънболнични процедури; че се инвестира не в поддръжка на неефективни структури, а в нови технологии и квалификация на медицинските кадри, както и в профилактика. Ще следваме препоръките на ЕК и Световната банка, ще вземем най-доброто от европейския опит.“

В управленската си програма ГЕРБ залага шест здравни приоритета: Утвърждаване и разширяване на профилактиката като основна грижа за здравето; Стабилизирана финансово-здравна система; Информационно-комуникационните технологии – ключ към по-ефективна и контролирана здравна система; Преодоляване на регионалните дисбаланси и нарушеното функционално взаимодействие между нивата на медицинска помощ; Лечебните заведения – по ефективни и по достъпни; Решаване на проблема с кадровото обезпечаване.

Профилактиката партията ще подобрява, като приучва отрано хората към здравословен начин на живот, въведе допълнителни скрининги и разшири ваксиналните програми. Освен това ГЕРБ смята да приложи „активни мерки за преодоляване на демографската криза“, както и да увеличи средствата „за укрепване на репродуктивното здраве“. Сред намеренията на партията е още разширяването на мрежата на здравните медиатори, както и осъществяването на по-добър контрол върху разпространението на хроничните болести. Последното ГЕРБ възнамеряват да осъществят чрез финализиране на националната програма за борба с тези заболявания. От партията предвиждат още въвеждане на нов модел социално-здравни грижи, който ще даде възможност пациентите да контролират заболяванията си в извънболничната помощ.

Стабилизирането на финансово-здравната система за ГЕРБ се изразява в мерки, свързани с повишаване събираемостта на здравните вноски, подготовка за плащане по ДСГ и въвеждане на единни стандарти за управление на „публичните“ лечебни заведения.

В частта Е-здравеопазване партията възнамерява да създаде интегрирана информационна система, свързваща в реално време информационните системи на МЗ, НЗОК, НОИ, НАП и доставчиците на здравни услуги, както и да въведе е-здравна карта за достъп до системата и контрол в реално време на потреблението на даден вид медицинска услуга. Същото възнамеряваше и преди първия си управленски мандат.

За изпълняване на приоритета си Преодоляване на регионалните дисбаланси и нарушеното функционално взаимодействие между нивата на медицинска помощ ГЕРБ ще работят за задължителна здравна карта. Предвиждат още осигуряване на повече средства и кадри за Спешната помощ, включване на парамедици в екипите, равномерно покритие на Спешната помощ на територията на страната, усъвършенстване на общите протоколи за поведение, както и подобряване на условията за обучението и квалификацията на специалистите.

В първичната извънболнична медицинска помощ се предвижда промяна в съотношението на финансиране на общопрактикуващите лекари, като плащането за дейност е с превес над капитационното. Незаетите практики от партията смятат да преодоляват с „оптимизация на стимулите“ за работа в тях, като към тези, осигурявани от касата, ще се включат държавата и общините.

Облекчаване на достъпа до СИМП е сред заложените в програмата на партията точки. Тук се предвижда още разширяване на еднодневната хирургия, въвеждане на дневен стационар и „стимулиране мобилността на специализираните медицински екипи“.

Болничната помощ ще бъде реформирана „чрез сключване на договори само с лечебни заведения, предлагащи най-добро качество, равнопоставеност и безопасност на пациентите“, пише още в програмата на ГЕРБ. Оттам предвиждат също така взаимодействие между болниците на регионален принцип за по-ефективна комбинация на предлаганите дейности. Партията възнамерява да наложи контрол за стриктното спазване на индикациите за хоспитализация, както и да обвърже плащанията с резултатите от лечението.

В лекарствената политика пък основното, което ГЕРБ предвиждат, е увеличаване на дела на генеричните медикаменти спрямо оригиналните, както и законови промени с цел по-гъвкаво договаряне на отстъпки.

Кадровия проблем на здравната система партията смята да бори с повече средства и възможности за кариерно развитие. От ГЕРБ възнамеряват да разработят система от стимули и облекчения при зачисляване и провеждане на специализация, да децентрализират и либерализират специализациите, както и да регламентират продължаващото обучение като задължителен, а не препоръчителен елемент в системата на здравеопазването.

Въпроси като, например, деполитизиране и демонополизиране на НЗОК, отделяне на бюджета й от консолидирания държавен бюджет, както и плащане на пълната вноска от държавата за осигуряваните от нея групи хора, не фигурират в програмата.

В рамките на днешния и утрешния ден Zdrave.net ще припомни в подробности здравните предизборни програми на „класиралите се“ в парламента след изборите осем политически партии.


Снимка без текст.
www.zdrave.net, 06.10.2014 г.

www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=ajq1fIVOJK8%3d
ДПС пак залага на демонополизация на здравната каса
Движението за права и свободи е политическа формация, която наред с БСП неизменно има свои депутати в Народното събрание, още от началото на т.нар. демократични промени. За първи път обаче движението има много близък процент на избираемост до този на червената партия. Резултатите към 12:40 часа при обработени 99.951% протоколи показват, че ДПС е трета политическа сила с 14.83%, което доближава партията на по малко от 1% от коалиция „БСП - Лява България”.

През последните десетилетия от движението участваха в различни управляващи коалиции и въпреки че нямаха свой министър на здравеопазването, оказваха достатъчно влияние върху процесите в системата. Често на обвиненията, че не са постигнали нищо положително за реформите, техни представители отговаряха с липса на консенсус с останалите управляващи политически формации.

В своята политическа програма от ДПС са отбелязали, че отказът от реформа в областта на здравеопазването е довел до поредица от кризисни ситуации, сринали доверието в системата както от страна на пациентите, така и от страна на медицинските специалисти, работещи в нея. Според партията за решаване на проблемите в здравния сектор е необходим надпартиен консенсус. От там смятат, че единствено при наличието на такъв консенсус е възможно да се предприемат непопулярни, болезнени мерки за създаването на ефективно функционираща здравна система. „Възстановяването на доверието в системата, както и намаляването на перманентния финансов дефицит може да се осъществи при създаване на условия за реална конкуренция, ефективен контрол и качество на медицинските услуги”, е записано още в програмата на партията.

От ДПС обещават, че за решаването на тежките проблеми в здравеопазването ще отстояват и ще търсят съгласие по пет приоритета. На първо място това е промяна на механизмите за заплащане в системата чрез корекция на финансовия модел. Става въпрос за демонополизация на здравната каса, усъвършенстване на здравноосигурителния модел, конкуренция на финансиращите фондове и подкрепа за поетапно преминаване за изплащане на пълния размер на здравноосигурителните вноски за групите, осигурявани от държавата. От партията възнамеряват да създадат национална здравна карта със задължителен характер с цел предотвратяване на регионалните различия. Планира се и развиването на електронно здравеопазване на основата на единна информационна система с всичките му компоненти (е-досие, е-карта, е-рецепта, е-направление) с цел пълна прозрачност и ефективно изразходване на финансовия ресурс. Приоритет е и промяна в спешната помощ чрез ресурсно и логистично обезпечаване. В програмата се споменава и за промяна в лекарствената политика с цел предвидимост и постигане на рационално съотношение между иновативни и генерични лекарствени продукти до средноевропейски нива, както и гъвкаво договаряне на отстъпки.



От ДПС декларират, че в неизбежната и дълго отлаганата реформа в здравеопазването няма да правят отстъпки по четири основни принципа. Първият е гарантиране на достъп и качество на здравната помощ за всички български граждани, включително и за тези, които живеят в отдалечени и труднодостъпни планински райони. Вторият е извеждане на профилактиката, скрининга и ранната диагностика като ефективни и приоритетни основи на здравната система. Третият - протекционизъм по отношение на човешките ресурси, като тук става въпрос за улеснена специализация, добро заплащане и перспектива за развитие в България. Последният принцип е последователност и приемственост при провеждане на реформите в сферата на здравеопазването.

В рамките на днешния и утрешния ден Zdrave.net ще припомни в подробности здравните предизборни програми на „класиралите се“ в парламента след изборите осем политически партии.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница