І „Управление, отчетност и одит на публичния дълг



Дата21.01.2018
Размер207.64 Kb.
#50761


















ХІХ-ти КОНГРЕС

НА

МЕЖДУНАРОДНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ВЪРХОВНИТЕ ОДИТНИ ИНСТИТУЦИИ (ИНТОСАЙ),

Мексико, 5 – 10 ноември 2007 г.

(по документи и материали разпространени на конгреса)














Информационен материал №5/м. декември 2007

Дирекция „Международна дейност и европейска интеграция”

ХІХ-ти КОНГРЕС НА МЕЖДУНАРОДНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ НА

ВЪРХОВНИТЕ ОДИТНИ ИНСТИТУЦИИ (ИНТОСАЙ)

(по документи и материали разпространени на конгреса)

На XXI-тия конгрес на ИНТОСАЙ, който се проведе в Мексико сити през ноември 2007 г., бяха обсъдени основно две технически теми, определени от Управителния съвет като особено актуални за съвременния одит и финансово управление:
Тема І „Управление, отчетност и одит на публичния дълг”, и

Тема ІІ „Системи за оценка на изпълнението, базирани на ключови индикатори”.

***

Тема І „Управление, отчетност и одит на публичния дълг”

Основният доклад по тема І „ Управление, отчетност и одит на публичния дълг”, представен на ХІХ-ия ИНКОСАЙ, е изготвен от ВОИ на Германия и разглежда основните аспекти на публичния дълг и ролята на ВОИ при одита и докладването му. Документът включва въпросник, на който отговарят 42 ВОИ. Обобщението на отговорите, представено в дискусионен материал, осигурява добър общ поглед върху състоянието на публичния дълг в страните членки на ИНТОСАЙ и показва, че всички ВОИ имат добър опит при одитирането му.

Избирайки темата „Управление, отчетност и одит на публичния дълг”, ИНТОСАЙ желае да привлече вниманието към това ключово предизвикателство пред правителствата и същевременно да посочи как ВОИ биха могли да подобрят работата си в тази сфера.

Въпросите на дълга предизвикват загриженост в много страни. По отношение на БВП, тенденцията на нарастване на задлъжнялостта е в известна степен обезпокоителна. В много случаи разликата между приходите и публичните разходи се покрива чрез непрекъснато заемане на средства. Много страни се изправят пред проблема с имплицитния („скрит”) дълг. Той се отнася до бъдещи държавни задължения, като например периодични разходи по капиталови проекти и задължения към социалноосигурителната система. В дългосрочен план, имплицитният дълг ще се превърне в основно бреме за устойчивостта на публичните бюджети.

Висока задлъжнялост и неоптимална структура на дълга по отношение на дълговите инструменти, матуритет/условия, валута и лихвени проценти правят държавата уязвима спрямо значителни флуктуации на пазара и по отношение на отделни кредитни институции. Това може до доведе до девалвираме на валутата и икономическа и социална криза. И което е по-важно, високите нива на публичния дълг силно ограничават полето на решения във фискалната политика, ако голяма част от публичните приходи трябва да отидат за обслужване на дълга (плащания по лихвите и главниците), като по този начин не са на разположение за финансиране на други политики. Публичният дълг често поставя въпроса за споделяне на дълговата тежест между поколенията.

Демократичното управление изисква прозрачност на публичният дълг и неговият средно- и дългосрочен ефект. В повечето държави правителствата докладват за състоянието на публичния дълг на своите парламенти. ВОИ също имат важна функция в процеса на отчетността. Правомощията и функциите им се определят от правната и политическата рамка в отделните страни. Въпреки различията, в дискусионния материал са изведени следните принципи, отнасящи се до дейността на ВОИ:



  • Одитът на публичния дълг не трябва да разглежда само вътрешни въпроси на управлението. Той трябва да отчита бюджетната и фискална среда и взаимовръзката между публичен дълг, финансови пазари и кредитори. По този начин, обхватът на одита не се ограничава до проверка на правомерността на извършените от правителството операции, а дава също и увереност за това, че финансирането на публичните разходи от заеми е обосновано и разходите по заема са минимални. В рамките на своите права и задължения, ВОИ могат да оказват натиск върху правителствата с оглед на следване на разумни практики при управлението на дълга.

  • Одитът на публичния дълг трябва да бъде проактивен.

  • Одитът на дълга трябва да отчита средно- и дългосрочната устойчивост на публичните финанси, устойчивостта на дълговия статус, капацитета за обслужване на дълга, както и ролята на ВОИ за ограничаване и избягване на публична задлъжнялост.

  • Поради своята комплексност, одитната тематика поставя високи професионални изисквания пред ВОИ.

В резултат от споделения опит и проведените дискусии по Тема І, конгресът приема следните обобщения и препоръки:


Препоръка 1
За да осигурят прозрачност, ВОИ трябва да играят проактивна роля при одитирането на публичния дълг и неговото управление. Степента, до която ВОИ могат да осъществяват тази дейност зависи от техния мандат, отговорности и специфичните обстоятелства в съответната страна. Одитната дейност може да включва своевременно и изчерпателно докладване пред парламента за въздействията и рисковете, присъщи на дълговото управление и финансовата система. Надеждните данни са основна предпоставка за прозрачността.
Публичният дълг е резултат от политически решения. Доколко последиците от такива решения са предмет на одит от страна на ВОИ, зависи от правомощията и отговорностите на ВОИ. По своята същност, одитът на публичния дълг е проактивна дейност и не се ограничава само с текущи констатации в ретроспективен план. Предоставянето на надеждни данни е отговорност на правителствата.

Препоръка 2
В рамките на националната правна рамка, ВОИ трябва да усъвършенстват одита на публичния дълг като осигуряват пълно оповестяване на публичния дълг и публичните активи.
По правило, правителствата имат задължението да информират парламента за публичните финанси и публичния дълг. ВОИ одитират фискалната прозрачност, включително публичния дълг. В бъдеще, ВОИ трябва да оказват съдействие при изготвянето на финансов отчет, който прави съпоставка между публичните активи и публичния дълг.


Препоръка 3
В рамките на своя мандат и националната правна рамка, ВОИ трябва да наблюдават развитието на имплицитния публичен дълг и да осигуряват своевременна информация за потенциалните последици от високо или бързо нарастващо ниво на имплицитния публичен дълг.
Имплицитният („скрит”) публичен дълг представлява бъдещи държавни задължения, като например периодични разходи по капиталови проекти и задължения към социалноосигурителната система. В дългосрочен план, имплицитният дълг може да се окаже основно бреме за устойчивостта на публичния бюджет. В повечето страни, публичният дълг не включва проблема имплицитен дълг. Някои страни правят разчети за условните задължения и начина, по който те ще бъдат изплатени. Поради риска от застаряване на населението и произтичащото от това увеличено финансиране на пенсионните и здравноосигурителните фондове, някои ВОИ изразяват безпокойство по отношение на дългосрочната фискална позиция. По тази причина, една от важните задачи пред ВОИ е да одитират и докладват за средно- и дългосрочния ефект от публичния дълг.

Препоръка 4
ВОИ трябва да разглеждат одита на изпълнението на публичния дълг и управлението му като своя основна цел. Той може да включва проучване на бъдещия ефект от решения, отнасящи се до бюджета, както и идентифициране и оценка на рисковете и докладване за евентуалните последици.
Одитът на изпълнението на публичния дълг и дълговото управление не се счита в момента за приоритет от много ВОИ. Поради сериозните последици от едно бъдещо обслужване на дълга (плащане на лихвите и погасяване на главниците) върху държавния бюджет, одитът на изпълнението в тази сфера ще придобива все по-голяма важност.

Препоръка 5
За одит на публичния дълг, ВОИ трябва да се погрижат служителите им да притежават нужните умения и експертни познания. Поради сложните предизвикателства пред одита в една непрекъснато променяща се среда, изискваща първоначално и последващо обучение на служителите, ВОИ трябва да осигурят адаптиране на организационните си структури, за да могат да постигнат целите си.
Одитът на публичния дълг и дълговото управление е материя от особена сложност. В много случаи предполага директен контакт с финансовите и капиталови пазари. Това налага специфични изисквания към одиторите. Когато управлението на дълга е възложено на институции, ползващи експерти от частния сектор, изискванията към одиторите стават още по-високи, тъй като те не бива да отстъпват на експертите от частния сектор. Оттук следва и необходимостта от програми за въвеждащо и непрекъснато обучение.

Препоръка 6
ВОИ трябва да повишават експертните си умения, за да могат да извършват оценка на ефекта и рисковете от използването на нови финансови инструменти.
Обхватът на одита варира от финансов одит до одит на дълговата стратегия с оглед на рискове и изпълнение. Въвеждането на нови финансови инструменти (суапове) при управлението на дълга изправя одиторите пред ново предизвикателство. Такива инструменти са винаги свързани с рискове. Следователно, ВОИ трябва да са в състояние да правят оценка на тези рискове, както и на съответните системи за управление на рисковете.

Препоръка 7
Работната група на ИНТОСАЙ по публичния дълг (предишен Комитет по публичния дълг) трябва да продължи да допринася за развитието на одита на публичния дълг и неговото управление. Предвид честите промени в тази трудна и комплексна област и високите изисквания спрямо одита на публичния дълг и неговото управление, работната група трябва да регулира дейността си непрекъснато, в отговор на възникващите нови предизвикателства.
Работната група на ИНТОСАЙ по публичния дълг (предишен Комитет по публичния дълг) е създадена пред 1991 г. в отговор на нарастващото значение на въпросите на дълга. Тя подпомага ВОИ и насърчава вярно и точно докладване по въпросите на дълга и неговото управление. Работната група разработва насоки и документи по фундаментални въпроси в сферата на одита на управлението на публичния дълг.
***

Тема ІІ „Системи за оценка на изпълнението, базирани на ключови индикатори”
Системата от ключови национални индикатори е основен инструмент в помощ на ВОИ за предоставяне на информация за управлението в публичния сектор чрез измерване на напредъка спрямо планирани резултати, оценка на условията и тенденциите и обмен на информация по комплексни въпроси.

Наличието на такава система от индикатори би подтикнало и един здравословен диалог между обществото и институциите, вземащи решенията. Тя предоставя и по-качествена информация за законодателната власт, улеснявайки по този начин работата на парламента по разпределяне на бюджетните средства, вземане на принципни решения и при осъществяване на парламентарен контрол върху изпълнителната власт.

Основният доклад по тема II „Системи за оценка на изпълнението, базирани на ключови индикатори”, представен на ХІХ-ия ИНКОСАЙ е изготвен от ВОИ на САЩ. В него са представени различни функциониращи системи от ключови индикатори.на национално и международно равнище. Докладът посочва и начини, по които националните индикатори биха могли да се използват, както и потенциалната роля на ВОИ по отношение разработването, оценката и мониторинга на такива системи.

Към основния доклад е приложен въпросник, заедно с постъпилите отговори от общо 34 ВОИ, в който се съдържа информация за опита на ВОИ с ключови национални индикатори и за техните виждания по отношение на възможностите, рисковете и предизвикателствата при работа с национални индикатори. Отговорите на ВОИ описват в национални доклади работата, извършена от тях при планирането, разработването, приемането и одита на системите от ключови национални индикатори. Националните доклади са анализирани и обобщени в дискусионен доклад по Тема ІІ.



Конгресът приема препоръки, които са разделени в две области: (1) въпроси, които се отнасят до ВОИ и (2) въпроси, които имат отношение към ИНТОСАЙ като организация.


  1. В случаите, в които е възможно, ВОИ се призовават:




  • да обмислят възможността да съдействат за разработването на правна рамка, която да изяснява ролята и отговорностите на всички страни в управлението и отчетността;

  • в държавите, в които няма функционираща система от ключови национални индикатори, ВОИ биха могли да подчертаят ползите и съответните рискове от изграждането на такава система;

  • за да запазят независимостта си, ВОИ могат чрез дейността си да запознаят органите, определящи политиката, със стандартите и добрите практики, които трябва да бъдат въведени, за да се осигури достатъчно информация за разработването на ключови национални индикатори;

  • като останат независими по време на планирането и разработването на ключовите национални индикатори, ВОИ биха могли да оценят и одитират процеса на разработване на индикаторите и системата, както и да одитират качеството, валидността и надеждността на информацията, предоставена чрез индикаторите;

  • да търсят възможности за създаване на капацитет, който да им позволи да извършват одитна дейност свързана с националните индикатори. Това включва, като минимум, осигуряване на достатъчно обучение, както и ползването на служители с необходимите знания, способности и умения; и др.



  1. За да подпомогне обмена на информация между ВОИ и да осигури техния успех в работата с ключовите национални индикатори, ИНТОСАЙ трябва да:




  • Създаде работна група, която да:




    1. Събира и разпространява информация, свързана с ключовите национални индикатори, например по въпроси на независимостта, най-добри практики, сравнителни проучвания, одитни практики и методологии, и резултати от извършени одити и направени оценки.




    1. Установи работни отношения с други международни организации, например ОИСР, институциите от Бретън Уудс (напр. Световната банка), ООН и организации на гражданското общество, работещи в областта на националните индикатори, с цел да подпомогне ВОИ в работата им, свързана с разработването и използването на ключови национални индикатори за стимулиране на прозрачността, отчетността и ефективността на управлението в публичния сектор, и др.




  • ИНТОСАЙ трябва да продължи да насочва Работната група по прозрачност и отчетност (ръководена от ВОИ на Франция), да събира и разпространявана добри практики, илюстриращи използваните от ВОИ индикатори за изпълнението, с помощта на които те оценяват собственото си изпълнение и развитие, и осигурят собствената си отчетност в името на гражданите на своите страни.

***


Обща рамка на професионалните стандарти на ИНТОСАЙ
Конгресът приема нова систематизирана класификация на професионалните стандарти на ИНТОСАЙ. Новата обща рамка1, която ще се нарича Международни стандарти на върховните одитни институции /МСВОИ/ (International Standards of Supreme Audit Institutions /ISSAI/), обхваща както съществуващите, така и нови стандарти и указания на ИНТОСАЙ. Всички стандарти и указания могат да бъдат намерени на www.issai.org. Номерирани са на базата на система от класификационни принципи.

Новата класификация има за цел да подобри общото познаване на стандартите и указанията и да улесни практическото им ползване от ВОИ и от публичната администрация по принцип. Тя не променя съдържанието на досега съществуващите документи. ВОИ, като национални органи, решават сами как да прилагат МСВОИ съобразно законовия си мандат.

Общата рамка на професионалните стандарти е разработена от Управителния съвет на Комитета на ИНТОСАЙ по професионалните стандарти, с председател Генералния одитор на Дания.

Общата рамка на стандартите и указанията на ИНТОСАЙ е изградена върху следните принципи:



  • Включва всички документи, одобрени от конгреса на ИНТОСАЙ, предназначени да служат като професионално ръководство за ВОИ; всеки документ получава място и номер в систематизиран ред;

  • Наименованието Международни стандарти на върховните одитни институции (ISSAI) се отнася до документите, имащи отношение към отговорностите на ВОИ. Всеки от документите получава ISSAI – номер;

  • Наименованието Насоки на ИНТОСАЙ за добро управление (INTOSAI GOV), се отнася до документите, издадени от ИНТОСАЙ, които могат да служат като ръководство за административните органи, напр. в областта на вътрешния контрол и счетоводството. Тази документи получават INTOSAI GOV – номер;

  • Рамката подчертава йерархичните отношения между документите. Броят на цифрите в ISSAI-номера на документа показва мястото му в йерархията.



Йерархия на документите на ИНТОСАЙ
Рамката на Международните стандарти на ВОИ е изградена на 4 нива.
Ниво 1: Основополагащи принципи - Това ниво включва основополагащите принципи на ИНТОСАЙ, които са отразени в Декларацията от Лима (ISSAI 1).
Ниво 2: Необходими условия за функционирането на ВОИ - Въз основа на основополагащите принципи, документите на това ниво развиват необходимите условия за правилното функциониране и адекватно професионално поведение на ВОИ. Тук влизат съществуващия Етичен кодекс (ISSAI 30), приетите на ХІХ конгрес на ИНТОСАЙ Декларация за независимостта от Мексико (ISSAI 10) и Указания и добри практики по отношение на независимостта на ВОИ (ISSAI 11). Тук ще бъдат класирани и Принципи за прозрачност и отчетност (ISSAI 20) и документ в областта на качество на одита (ISSAI 40), които предстои да бъдат разработени. За това ниво са запазени номера от 10 до 99.
Ниво 3: Основни одитни принципи - Документите на това ниво произтичат от ниво 1 и 2 и съдържат основните принципи на одита в публичния сектор. Тук са класирани съществуващите Одитни стандарти на ИНТОСАЙ (номера 100 – 999), групирани в следните раздели:


  1. Основни принципи на одита в публичния сектор (ISSAI 100) - основни положения/общи принципи.

  2. Общи стандарти за одит в публичния сектор (ISSAI 200) – третират въпроси като изисквания за квалификация на одиторите, независимост, конфликт на интереси, компетентност и надлежна грижа.

  3. Работни стандарти за одит в публичния сектор (ISSAI 300) съдържат подробни насоки по въпроси като планиране, доказателства, анализ на финансови отчети, вътрешен контрол.

  4. Стандарти за докладване (ISSAI 400) – третират докладването при финансов одит (одитно становище), одит на изпълнението и др.



Ниво 4: Одитни указания - Документите на това ниво адаптират и интерпретират основните одитни принципи в конкретни, детайлни и оперативни указания, които могат да бъдат използвани в ежедневната работа на одиторите при осъществяването на одитните задачи. Тук са включени указанията за финансов одит, одит на изпълнението и одит на съответствието (номера 1000 – 8999).
Указанията за прилагане на стандартите за финансов одит се разработват от Подкомитет „Указания за финансов одит” (ВОИ на Швеция) в рамките на Комитета по професионалните стандарти. Те са базирани на Международните одиторски стандарти (International Standards on Auditing /ISA’s/), издадени от International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB) на Международната федерация на счетоводителите (International Federation of Accountants /IFAC/). Указанията на ИНТОСАЙ за финансов одит ще се състоят от съответния ISA, издаден от IAASB, придружен от Практическа бележка, посочваща необходимите промени и допълнителни пояснения, които да се имат предвид при одит в публичния сектор. ISSAI-номерът съдържа препратка към съответния ISA-номер. Например, ISSAI 1240 ще се отнася до комбинирания документ, състоящ се от ISA 240 и съответната Практическа бележка на ИНТОСАЙ.
Указанията за одит на изпълнението са приети на конгреса на ИНТОСАЙ през 2004 г. Указанията са преведени на български език и разпространени в Сметната палата във вид на книжка.
Разработват се Указания за одит на съответствието от Подкомитет „Одит на съответствието” (ВОИ на Норвегия) към Комитета по професионални стандарти. На конгреса е представен за обсъждане проект на ISSAI 4100 „Указания за одит на съответствието при одит на финансови отчети”. Работата по него ще продължи, като намерението на подкомитета е да разработи пълен набор от указания по отношение на одита на съответствието, включващ още ISSAI 4000: Въведение в указанията за одит на съответствието и ISSAI 4200: Допълнителни указния за одит на съответствието - напр. като част от одита на изпълнението или като отделен тип одит.

Ниво 4 включва също указания и разработки в областта на одита на приватизацията, публичния дълг, околната среда и международните институции.




Насоки на ИНТОСАЙ за добро управление (INTOSAI GOV)
Обхватът на професионалните стандарти на ИНТОСАЙ не се ограничава само със стандарти и указания за одит. ИНТОСАЙ издава също така и насоки/указания в областта на стандартите за вътрешния контрол и счетоводните стандарти, които са предназначени да подпомагат както административните власти като насърчават доброто управление, така и ВОИ при професионалната оценка на управлението, извършвано от страна на тези органи. Те са част от общата рамка на професионалните стандарти на ИНТОСАЙ. Наречени са Насоки на ИНТОСАЙ за добро управление (INTOSAI Guidance for Good Governance), за да се подчертае специфичния им характер. По тази причина се номерират с отделен акроним INTOSAI GOV. За този тип документи са запазени номерата 9000-9999.
Рамката на професионалните стандарти на www.issai.org ще бъде основно средство за разпространяването на Международните стандарти на върховните одитни институции. Сайтът се подържа и актуализира от Комитета по професионалните стандарти (ВОИ на Дания). Освен вече приетите официални документи на ИНТОСАЙ, той ще съдържа и проекти, предложени за обсъждане, както и информация за планирани нови стандарти или указания.
***


Приложение А
Рамка на стандартите и указанията на ИНТОСАЙ



Международни стандарти на върховните одитни институции (ISSAI)


Ниво 1 - Основополагащи принципи

ISSAI 1 Декларацията от Лима




Ниво 2 - Необходими условия за функционирането на ВОИ

ISSAI 10 Декларацията за независимостта от Мексико [INCOSAI 2007]

ISSAI 11 Указания и добри пректики по отношение на независимостта на ВОИ [INCOSAI 2007]

ISSAI 20 Принципи за прозрачност и отчетност [планирани]

ISSAI 30 Етичен кодекс [съществуващ]

ISSAI 40 Качество на одита [планирани]

ISSAI 50 [запазени за бъдещи Необходими условия]

ISSAI 60 [запазени за бъдещи Необходими условия]

ISSAI 70 [запазени за бъдещи Необходими условия]

ISSAI 80 [запазени за бъдещи Необходими условия]

ISSAI 90 [запазени за бъдещи Необходими условия]



Ниво 3 - Основни одитни принципи

ISSAI 100 Основни принципи [съществуващи Одитни стандарти]

ISSAI 200 Общи стандарти [съществуващи Одитни стандарти]

ISSAI 300 Работни стандарти [съществуващи Одитни стандарти]

ISSAI 400 Стандарти за докладване [съществуващи Одитни стандарти]

ISSAI 500 [запазени за бъдещи принципи]

ISSAI 600 [запазени за бъдещи принципи]

ISSAI 700 [запазени за бъдещи принципи]

ISSAI 800 [запазени за бъдещи принципи]

ISSAI 900 [запазени за бъдещи принципи]





Ниво 4 - Одитни указания

ISSAI 1000 – 2999 Указанията за финансов одит [съществуващи и планирани]

ISSAI 3000 – 3999 Указанията за одит на изпълнението [съществуващи и планирани]

ISSAI 4000 – 4999 Указанията за одит на съответствието [ планирани]

ISSAI 5000 – 5999 Указанията по специфични теми [съществуващи и планирани]

ISSAI 6000 – 6999 [запазени за бъдещи указания]

ISSAI 7000 – 7999 [запазени за бъдещи указания]

ISSAI 8000 – 8999 [запазени за бъдещи указания]





Насоки на ИНТОСАЙ за добро управление (INTOSAI GOV)


Указания за прилагане на стандартите за вътрешен контрол

INTOSAI GOV 9100 - 9199 Указания за прилагане на стандартите за вътрешен контрол в

публичния сектор



Указания за прилагане на счетоводните стандарти

INTOSAI GOV 9200 – 9299 Рамка на счетоводните стандарти


Приложение Б

Приети документи на Комитета по професионални стандарти
ISSAI 10 – Декларация за независимостта от Мексико2

ISSAI 11 – Указания и добри пректики по отношение на независимостта на ВОИ




  • 9 указания за финансов одит:

ISSAI 1220 – Контрол на качеството на одити на историческа финансова информация

ISSAI 1230 – Одитна документация

ISSAI 1260 - Обсъждане на одиторски въпроси с лицата, натоварени с общо управление

ISSAI 1300 – Планиране на одит на финансови отчети

ISSAI 1315 – Идентифициране и оценка на риска от съществени неточности [...]

ISSAI 1330 – Предприети мерки от одитора в зависимост от оценката на риска

ISSAI 1450 – Оценка на неточности, установени по време на одита

ISSAI 1800 – Специални въпроси – Одит на финансови отчети със специално

предназначение и отделни елементи, сметки или позиции от финансови

отчети


ISSAI 1805 – Специални въпроси при докладването по кратки финансови отчети


  • Указания за прилагане на стандартите за вътрешен контрол в публичния сектор:

INTOSAI GOV 9130 Допълнителна информация за управление на риска в организацията

Документът обяснява връзката между указанията и модела ERM (COSO Enterprise Risk Management /ERM/ framework3). Той обвързва най-важните характеристики на модела ERM с подробните указания за прилагане на стандартите за вътрешен контрол в публичния сектор. (Подкомитет «Стандарти за вътрешен контрол», ВОИ на Белгия)




  • Проекти на документи представени за обсъждане, които предстои да бъдат доработени и приети:

ISSAI 20 – Принципи за прозрачност и отчетност

ISSAI 1320 – Ниво на същественост при планирането и извършването на одит

ISSAI 1000 – Указания за прилагане на стандартите за финансов одит – въведение

ISSAI 4100 – Указания за одит на съответствието при одит на финансови отчети




  • Работен план на Комитета по професионални стандарти за периода 2007 – 2010, който посочва документите, които Комитетът си поставя за цел да изработи и представи за приемане от конгреса през 2010 г. Работният план е част от Отчета за дейността на Комитета по професионални стандарти.


Приложение В


Изграждане на капацитет във върховните одитни институции

Конгресът приема „Изграждане на капацитет във върховните одитни институции. Ръководство” (Building capacity in Supreme Audit Institutions. A Guide), продукт на Подкомитет 1 (ВОИ на Великобритания) към Комитета по изграждане на капацитет (ВОИ на Мароко). Ръководството описва процеса на оценка на състоянието и стратегическите стъпки, които ВОИ трябва да предприеме за изграждане на капацитет. Разгледани са въпроси като оценка на капацитета, изработване на стратегия за изграждане на капацитет, управление и устойчивост на промяната. Отделен раздел е посветен на засилване на професионалния и организационния капацитет като основни аспекти на развитието. Цитира се материал от Ръководството за добри практики при осъществяване на успешни туининг проекти (Making Supreme Audit Institution Twinning Succeful: A Good Practice Guide), което бе изготвено от експертна група с водещо участие на Сметната палата на Р България. Ръководството за туининг проекти е посочено и като един от допълнителните източници на информация по темата.

„Изграждане на капацитет във върховните одитни институции. Ръководство” (Building capacity in Supreme Audit Institutions. A Guide) може да бъде намерено на сайта на Комитета по изграждане на капацитет (ВОИ на Мароко):

http://cbc.courdescomptes.ma


Приложение Г

Управителен съвет на ИНТОСАЙ
Председател: Мексико- Артуро Гонзалес де Арагон

Първи зам.-председател: Южноафриканска република – Теренс Номбембе

Втори зам.-председател: Саудитска арабия – Д-р Осама Жафар Факих

Генерален секретар: Австрия – Д-р Йозеф Мозер

и 14 члена


Новосъздадени работни групи
Ключови индикатори на ВОИ” (ВОИ на Руската федерация)

Комуникационна стратегия на ИНТОСАЙ” (Генерален секретариат/Австрия)




Преименувани работни групи, или такива с разширен обхват на дейност
«Борба с прането на пари и корупцията» (ВОИ на Перу)

«Приватизация, икономическа регулация и публично-частни партньорства» (ВОИ на Великобритания)




Приложение Д
Работни групи на ИНТОСАЙ

1 Вж. Приложение А: Рамка на стандартите и указанията на ИНТОСАЙ


2 Вж. Информационен материал, разпространен с Докладна записка от 29 ноември 2007 г.

3 Интегрирана рамка COSO при управление на риска в организацията




Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница