Ид- ефективни междуличностни отношения гл. Ас Г. Славчева



Дата12.03.2022
Размер30.22 Kb.
#113869
ИД- Ефективни междуличностни отношения – гл. Ас Г. Славчева

ИД- Ефективни междуличностни отношения – гл. Ас Г. Славчева

Ефективни са междуличностните отношения, които постигат целите на общуването, и в които участниците се чувстват максимално удоволетворени.


Ерик Бърн-създател на транзакционния анализ.
Ако двама души са заедно в определен момент, единият от тях пръв сигнализира, че е забелязъл присъствието на другия. Сигналът отправен от единия събеседник към другия се интерпретира като транзакционен стимул, а отговорът се интерпретира като транзакционен отговор. Или транзакцията е взаимодействие, при което се осъществява размяна на стимули и отговори, като при тази размяна се активизира една от многото характерни черти на отделния индивид.
,,Мозъкът функционира като високочувствително записващо устройство, което запечатва всяко състояние на детето, а може би и преди този момент,, - Хипотеза на Е. Бърн
Информацията, която се запазва се разпределя в три състояния на Аз-а: Родител – р, Възрастен – в; Дете – д
Състояние родител - съдържа огромна колекция,, записи в мозъка,, на правила, норми на поведение, които детето получава от родителите си или хората, които се грижат за него. Приблизително през първите 5-6 години от живота му. Независимо дали тези правила са добри или лоши се записват като истина, тъй като детето не притежава социална и когнитивна зрялост да прецени обективно характера на получаваните външни въздействия. Как да направя нещо.... как да си обувам обувките, да се храня и да стоя на масата и т.н. вземането на пример от родителите за всичко и добро и лошо.Бърн казва, че уверен в себе си израства млад човек, който открие, че повечето от записите в неговия родител са надеждни, тоест помагат му да функционира успешно в съвременната социална среда.
Състояние дете – детето също започва да функционира от момента на раждане през целия жизнен цикъл. Съдържа реакциите на малкия човек спрямо това, което вижда и което чува. Повечето от тези реакции през първите години от живота са чувства. Информацията в детето се записва в първите 5-6 години.
Състояние възрастен – започва да функционира към края на първата година, когато детето започва да разбира, че може да прави някои неща самостоятелно. Бърн казва, че В разработва ,,мислена концепция,, за живота, чрез анализ на данните запазени в родителя и в детето. При осъществяване на междуличностните взаимодействия, всеки човек изявява реакции, които са специфични за всяко едно от тези състояния.
Трите състояния съдържат комуникативен репертоар от вербални и невербални реакции, които изразяват различни отношения и провокират определени преживявания у хората, към които са насичени.
Белези на Родителя – физически: сбръчкано лице, свити устни, назидателно вдигнат пръст (размахване на показалец), клатене на глава, тропане с крак, а някои удрят по масата, ръце на кръста (ф), цъкане, въздишане;
Словестни белези: веднъж за винаги, никога, трябва, глупост, нахален, отвратителен, тъп и други.Тава са послания, които изразават категоричност. Разбира се трябва да се има предвид контекстът, в който са употребени, а също и целият израз, за да не се смесват със случаите, когато Възрастният след сериозно обмисляне, решава, че е длъжен да направи нещо. Голяма част от посланията, отправени от състояние Р на практика ограничават детската инициативност. Ако родителите демонстрират често реакции на неудобрение и критичност, които са част от репертоара на състояние Р, е твърде вероятно да провокират преживявания, като: страх, срам, тъга, тревожност, гняв, подозрителност и др.
Предлаганите техники могат да помогнат за разпознаване на белезите на собственото ни състояние Родител (да бъдат препоръчани на родители и учители, възпитатели). Тези техники са:

  • Поставете си за цел да наблюдавате и да опишете, поведенческите реакции, които вие интерпретирате като изходящи от състояние - Родител, при хората с които общувате. Например в семейството – безразличието на родителя към детето, когато той си стои на компютъра.

  • Припомнете си и опишете примери за проявата на състояние Родител, свързани с вашето поведение, мисли и чувства в последно време (Това е лично преживяване и тези състояния са само за нас и не ги пращаме никъде.)

  • Поставете си за цел да си припомните подробно събитията от последните 24 часа и опишете ситуациите, в които се е проявил вашият Родител.

  • Проиграйте на ум, важни за Вас ситуации в които сте реагирали от позиция на састояние Родител, като мислено реагирате по различни начини.Прогнозирайте възможни реакции на околните.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница