Ii. Изследване на основните проблеми на логистичната система на



страница1/24
Дата03.01.2022
Размер260.6 Kb.
#111933
ТипГлава
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24
dokumentite.com-ikonomika-na-otbranata-i-sigurnostta
Свързани:
1404705, 1404705, 20081103 172952 784.01

ГЛАВА II.

Изследване на основните проблеми на логистичната система на Българската армия в процеса на присъединяване на Р. България към НАТО

2.1. Военната логистика като наука, практиката в НАТО и нейното място в Българската армия;

Дори и съвсем повърхностен, краткотраен исторически преглед на военните действия в световния театър показва невъзможността за постигане и удържане на решителни цели без надеждно осигуряване и поддръжка. Още византийския император Лъв VI Мъдрил (866 - 912 г.) е записал: "Да се заплаща на войската, тя да се въоръжава и организира целесъобразно, да се снабдява с боеприпаси и бойна техника, да се полагат своевременни грижи за нейните потребности и съответно да се подготвя за всеки поход."



През XIX век терминът „логистика се използва в много страни като наука за организация на снабдяването на армията с материални средства. По-значителни през този период са трудовете на швейцарския военен теоретик Хенри Де Джомини (1779 - 1869 г.), В неговия "Очерк за военното изкуство под логистика той разбира "офицери, които определят квартирите и лагерите на военните части, посочват направлението за движение на военните колони и определят местата за разполагане на войските." В пълен обем идеите му намират практическо приложение след 1862 г. в САЩ при осигуряване на флота. Там този термин е използван широко от адмирал А.Т. Махан (1840-1914 г.), който доразвива постановките за материалното снабдяване на военния флот. По време ма първата световна война терминът подлежи отново на популяризиране, най- вече чрез труда на офицера от военноморския флот Цирус Торпе, който доразвива теорията на логистиката като наука за подготовка на война, влагайки ново съдържание и обем в дотогавашните постановки.

В периода 1939 - 1945 г. и след това продължително време се изучават и анализират германският опит и принос в логистиката преди и по време на война.

В най- новата история на логистиката се откроява дейността на американското военно командване в операция "Пустинна буря" в Ирак през 1991 г., като знаменателни и с голям вътрешен заряд и съдържание се оказаха думите на генерал Норман Шварцкопф, че военноначалниците се делят на две категории, едните се занимават със стратегия, а професионалистите с логистика.

От всичко казано до тук следва, че понятието "логистика" не е ново и непознато понятие. През последните голини се публикуваха много трудове на наши и чужди автори, в които обстойно се разглежда същността на термина. Отдавна преминаха първоначалните ни притеснения, когато е документите на НАТО срещахме понятието "логистика" и го свързвахме само с тиловото осигуряване- Вече разполагаме с много и разнообразна литература от областта на логистиката.

Обобщаващото определение за военно- логистичната система на БА изведено от формулировките на московските професори Миротин и Чудаков може да се формулира по следния начин: Tова е сложна организационно завършена икономическа система, която се състои от звена, взаимно свързани в единен процес на управление на материалните и съпътстващите ги потоци, трансформиращи логистичните ресурси с дейности и процеси в логиетични вериги, в съответствие с мисията, целите, задачите и критериите за ефективност, поддържащи нормалното функциониране на жизнения цикъл на Министерството на отбраната и Българската армия.

Свойствата на логистичната система най- общо са, следните:

1. Целостта и делимостта като елемент на логистичната система се явява основополагащ фактор на Концепцията за логистичния подход за едишюст (цялост). Тези елементи притежават възможност за обединяване и съвместна работа и без логистичната система, но вследствие на нея могат да обединят и другите елементи на системата в едно цяло,

2. Взаимно свързване на елементите означава пълна връзка с характера на организацията, мисията, целите, технологиите, финансовите и информационните ресурси. Елементите, образуващи логистичната система, трябва да бъдат свързани помежду си, при което в по- значителна степен взаимно обуславят своето поведение, отколкото елементите извън системата.

3. Организираността на съвкупните елементи в логистичната система отразява взаимно свързаността им. Това свойство образува взаимовръзката, която обединява всички елементи в едно цяло в реалната система при значими външни въздействия. Вследствие на такова въздействие се благоприятства подреждането на връзките между отделните елементи и организирането им в определени структури.

4. Интеграционните качества се свързват с това как едно цяло от логистичната система проявява качествата, които по отделно съставляващите я елементи не притежават. Това свойство на логистичната система е най - характерно зашото осигурява изпълнението на правилото "седем R (Right)": - (1) осигуряване на необходимите продукти, (2) в необходимото количество, (3) със съответното качество, (4) в необходимото място, (5) за конкретния производител, (6) в необходимото време, (7) с най-малки разходи, което означава, че всеки от елементите на материалния, финансовия и информационния поток, без да са обединени в логистичната система, сами по себе си не могат да решат задачите си, без да се приложи това свойство.

Всяка логистичната система се състои от съвкупност от елементи между които са установени определени функционални връзки и отношения.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   24




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница