Ii механизъм на борсовата търговия



страница1/19
Дата05.03.2018
Размер1.07 Mb.
#61000
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

Съдържание


Въведение……………………………………………………………………….

2

Първа глава




Теоретико- приложни аспекти……………………………………………….

5

I. Институционализирани стокови пазари – обща характеристика…….

5

I.1. Кратка историческа справка…………………………………………….

5

I.2. Същност и класификация на институционализираните стокови пазари…………………………………………………………………………...

9

I.3. Фунции на институционализираните стокови пазари……………….

18

I.4. Система, организация и структура на ИСП ………………………….

25

I.5 Нормативна уредба, контрол и регулиране на ИСП в България….…………………………………………………………………….

29

II. Механизъм на търговия на стоковите борси, технология на покупко-продажба и видове сделки…………………………………………

33

II.1. Механизъм на борсовата търговия


33
  1. Технология на сделките за покупко-продажба


34









Въведение


В коментар на страниците на “International Herald Tribune” по повод протестите на антиглобалистки организации се казва, че глобализацията не е вредна за развиващите се страни, и че всъщност много малко се взима предвид мнението на тези страните по въпроса, тъй като те са най-пряко засегнати от протичащите глобализационни процеси. И наистина това е така, стига глобализацията да бъде правилно разбирана и да се прилагат нужните средства, за да се способства прехода на развиващите се страни. Задачата която стои за решаване пред тях в никакъв случай не може да се нарече лесна. Те трябва да преминат от безотговорно планиране и нерационално използване на ресурсите и средствата си за производство , към стратегическо планиране на всички етажи от социалната система във възможно най-голям мащаб, което трудно би било по силите на страна без действаща пазарна икономика и рационално управление.

Оборотите на някой компании превъзхождат в пъти БВП на дадени страни в това число и България. Това е така поради ясните цели и функции на всеки един компонент от структурата им. Също така колкото по печеливша е компанията, толкова повече тя разширява дейностите си в търсене на нови средства увеличаващи благосъстоянието на работещите в нея и на обществото като цяло. Правилата за управление на голяма мултинационална компания в своята същност са приложими и в управлението на една малка страна каквато е България, разбира се със своите специфични особености отчитащи социално-психологическите особености, инфраструктурата, политическите настроения и др.

Целите стоящи пред България, никога досега не са били толкова ясно очертани, поставени в конкретни измерения и понятни за по-голяма част от българските граждани - интеграция в рамките на Европейския Съюз (икономически и социален ефект), приемане в структурите на НАТО (политически и стабилизационен ефект за региона на Балканите), но от опитът натрупан досега става ясно, че политическата власт изградена на основите на парламентарна република, не дава желаните резултати без промяна в мисленето, манталитета (ценностната система) и отговорностите на всеки един член на гражданското общество.

Независимите пазарни субекти, би трябвало сами да взаимодействат помежду си за най-добро задоволяване на своите потребности*. Когато те са неспособни на това поради една или друга причина, то държавата в качеството си на помощен и в по-малка степен на разпоредителен инструмент трябва да се намеси със средствата които разполага ( в духа на кейнсианството). Неспособността да се справим с настоящите икономически и политически проблеми според някой се дължи на остарялото икономическо мислене останало ни в наследство от близкото минало, а според други на липсата на достатъчно и подготвени кадри (ефективна образователна система) , както и на желанието за лично облагодетелстване при упражняването на каквато и да е било власт на всички етажи от управлението на страната.

Да, битието определя съзнанието (К.Маркс), но дали ако знаем какво точно искаме, как да го постигнем и кой да го направи няма да променим битието, а от там и мисленето на всички. Да насочим усилията си към подобряване условията на живот на отделния човек и така да създадем едно общество, в което всеки има своето място без първата му цел след получаване на образование да е да емигрира или да получи власт за лично облагодетелстване, трябва да бъде основен приоритет в ценностната система на всеки отговорен член на обществото.

Идеите на институционализма биха подпомогнали развитието на икономиката и повишаването на благосъстоянието на обществото като цяло. Чрез ефективно функциониране на институциите, били те от публичен (правителство, парламент), частен (стокови и фондови борси, тържища, панаири, браншови камари и др.), или доброволен характер (фондации, сдружения, синдикати), ще се поставят ясни рамки основани на прагматизма в действията на стопанските субекти и държавата, определящи как най-ефективно може и трябва да се произвежда и търгува, кредитира и субсидира, образова и обучава, инвестира в инфраструктурни проекти, лекува, застрахова, планира, прогнозира, осигурява социални помощи и др.

В този дух институционализираните стокови пазари в лицето на разглежданите в този дипломен проект стокови борси, тържища и панаири, се явяват като продължение на регулиращата роля на държавата в икономиката, но основани на правила и процедури, гарантиращи и защитаващи правата на всеки стопански субект участващ на тях. Те са основен инструмент за свиване на сивия сектор в търговията с масови и взаимозаменими стоки като житните култури, суровините и материалите. Чрез тях (институционализираните пазари) могат да се пресекат данъчни измами (неплащането на данъци, източване на ДДС и др.), да се оптимизира процеса на движение на стоките от производителя до потребителя, да се защитят стопанските субекти от ценови и други рискове, да се намали корупцията и др. Развитието на панаирната дейност у нас пък би довело до по-добри възможности за местните производители за излизане на външните пазари, за запознаване с новите продукти и технологичните нововъведения на големи световни производители, за скъсяване на веригата от посредници чрез пряко договаряне между заинтересованите страни и др. Държавата трябва да защитава и подпомага изложенията и панаирите в България въз основа на разбиране на тяхната важна роля за бизнес средата в страната.

Интеграцията на България в семейството на Европейския съюз е все още едно въжделение за обикновения българин, въпреки опитите на политиците да го убедят в обратното. Не присъединяването трябва да бъде основен приоритет, а намирането на подходящите средства чрез които то да стане възможно. Ако възникващите трудности в пътя ни към ЕС са следствието, то трябва да търсим причината за това и чрез прагматични решения да намерим най-добрият път за България и българите.



Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница