Ii отчитане на дълготрайните материални активи в "Деспред" ад клон Бургас



страница1/5
Дата15.04.2022
Размер46.87 Kb.
#114114
ТипГлава
  1   2   3   4   5
Глава ІІІ ДМА в Деспред” АД

Глава II
ОТЧИТАНЕ НА ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ В
"Деспред” АД – клон Бургас
1. Кратка характеристика на изследваното предприятие.
"Деспред" АД – София е регистрирано на 20 Декември 1995 г. с решение № 220 от Софийският окръжен съд и е вписано в търговския регистър на СОС на 17 Януари 1996 година. Дружеството е със седалище гр. София – 1202, ул. "Веслец" №84, тел.: 02/931-39-50, e-mail: info@despred.com
Фирмата е създадена изцяло с частен капитал и се представлява от Димитър Крумов Александров – изпълнителен директор.
Основният предмет на дейност е да организира и осъществява международна спедиция чрез превоз на товари по въздушен, воден, железопътен, автомобилен транспорт. Фирмата извършва митнически услуги. „Деспред” АД е лицензиран митнически агент и предоставя всички видове услуги свързани с тези му правомощия- изготвяне на всички видове митнически и транспортни документи, EUR1, сертификати и удостоверения; митническо представителство за всички видове митнически направления на стоки, складиране на стоки във временен склад за клиенти; митническо складиране на стоки в склад тип „А”; предоставяне на банкова гаранция за обезпечението на митнически сборове при транзитни операции;


2. Отчитане придобиването на дълготрайни материални активи.
Предприятието „Деспред” АД – клон Бургас води своето текущо счетоводство и изготвя финансовите си отчети в съответствие с изискванията на българското търговско и счетоводно законодателство. От началото на 2002 година в България са в сила нов Закон за счетоводството и нови Национални счетоводни стандарти, чиито изисквания се спазват напълно.
„Деспред” АД – клон Бургас прилага добре обоснована счетоводна политика за дефиниране и оценка на дългосрочните активи в предприятието. Относно амортизациите, за всички амортизируеми активи се прилага линеен метод на амортизация, като се използват следните амортизационни норми по групи активи:

  • сгради - 2%

  • машини и оборудване - 30%

  • транспортни средства- 15%

  • стопански инвентар - 15%

  • компютърна техника и софтуер - 50%

  • други ДМА-15%

  • положителна търговска репутация - 20%

След 01.01.2008 съгласно чл. 49 от ЗКПО положителната търговска репутация не е данъчно амортизируем актив. Загубата от обезценка и отписването й не се признават за данъчни цели.
Стойностният праг на същественост за предприятието, под който материалните и нематериалните активи, независимо от факта, че са дълготрайни, се отчитат като текущ разход при придобиването им, е 700 лв.
Разграничимите съставни части на тези активи, които отговарят поотделно на критериите за дълготраен материален актив, се признават и отчитат като такива.
Дълготрайните материални и нематериални активи са оценявани по цена на придобиване, образувана от покупната им стойност и допълнителните разходи, извършени по придобиването им и намалена с размера на начислената амортизация. Инвентаризация на активите на предприятието се извършва веднъж годишно съгласно изискванията на Закона за Счетоводството.
В предприятие „Деспред” АД – клон Бургас всички решения, свързани с придобиването на дълготрайни активи, се вземат от ръководството. ДМА, които се използват, са придобити чрез покупка. Според счетоводната политика на предприятието критериите, определящи активите като дълготрайни материални, са посочените в т. 2 на СС-16 ДМА и трябва да са със стойност не по-ниска от възприетият стойностен праг на същественост, който е 700 лв.
В „Деспред” АД – клон Бургас се купуват само готови ДМА. Покупката се съпровожда с опростена фактура, дебитно или кредитно известие, акт за приемане и предаване на дълготрайни активи. Наличието на фактура по сделката и акт за приемане и предаване на дълготрайни активи е основание за вписване на ДМА в счетоводните регистри на предприятието.
Получените документи - фактура, дебитно или кредитно известие трябва да се проверят дали съдържат всички реквизити, посочени като задължителни в Закона за счетоводството и Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) преди да се състави стопанската операция. Известията се издават към фактура и не могат да съществуват самостоятелно.
Актът за приемане и предаване на дълготрайните активи се използва за документално оформяне на приемането на нови ДМА. Той се съставя от комисия, която е определена от ръководството на „Деспред” АД – клон Бургас. В нея се включват представители на предаващата и приемащата страна и техническо лице, което дава веща оценка за състоянието на актива. Включването на технически експерт в състава на комисията се прави с цел да се избегнат злоупотреби.
Този акт се съставя за всеки придобит дълготраен актив. За улеснение при едновременна покупка на повече броя еднородни инвентари, които имат еднаква стойност, не се съставя акт за всеки един от тях, а се изготвя общ документ. Важно е да се посочи, че придобиването на недвижими имоти - земи, сгради, става задължително с нотариален акт.
Освен нови ДМА „Деспред” АД – клон Бургас закупува и активи втора употреба. За тяхното приемане в предприятието също се изготвя акт за приемане на дълготрайни активи. При тази покупка в предприятието-купувач активите се записват в счетоводните регистри по цена на придобиване и в този смисъл не може да се говори за прехвърляне на изхабяване от едно предприятие в друго. Актът има доказателствена сила, едва когато се подпише от всички членове на комисията.
Всеки придобит актив получава инвентарен номер. След като получи инвентарен номер, приетият актив се зачислява към имуществото на предприятието и се предава на МОЛ.
Актът за приемане и предаване на дълготрайни активи се съставя в два екземпляра - един за приемащата и един за предаващата страна. Той е с характер на изпълнителен, първичен, вътрешен документ.
Стойността, по която се отчитат придобитите готови активи, е цената на придобиване. Транспортирането на закупените активи често се извършва от предприятието-продавач, като това е стандартна услуга свързана с покупката, която се заплаща допълнително и влиза в отчетната стойност на актива. В този смисъл може да се каже, че отчетната стойност на придобитите ДМА е тяхната историческа цена. За целта се използва сметка Разходи за придобиване на ДМА, по която се отразяват всички разходи, свързани с придобиването на един актив.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница