Икономика на предприятието (15. 03. 2011) История



Дата10.04.2018
Размер257.61 Kb.
#65910


Икономика на предприятието (15.03.2011)

История
Всичко започва в ресторанта на двамата братя Мак и Дик Макдоналд в Сан Бернадино, Калифорния през 1948 г.
Тяхната философия – лимитирано меню, ниски цени и систематизиран кухненски процес – им давала възможност да обслужват повече клиенти за по-кратко време.

Компанията, както ние я познаваме днес, обаче, не е създадена от двамата братя, а от Рей Крок.



През 1954 г., когато Рей Крок среща братята Макдоналд в Сан Бернадино, той се удивил на това как добре и колко бързо те обслужили голям брой от гладни шофьори. Колите подхождали към ресторанта, клиентите купували своята храна и без забавяне продължавали своя път. Заключението било ясно за Рей Крок: “Хората се нуждаят от качество, но повече от всичко от бързо обслужване. Те търсят алтернатива на традиционния начин на хранене”. Рей Крок подписва договор с братята Макдоналд, който му позволявал да използва тяхната система на продажби и фирмено име.

Рей Крок открива своя първи ресторант през 1955 г. в Дес Плейнс, Илинойз, като въвежда принципите на работа на двамата братя Макдоналд.



Качество, Обслужване, Чистота и Добра Цена са и досега основните принципи на Макдоналдс.

С други думи това означава:



Висококачествени продукти, сервирани с приятелска усмивка в чиста заобикаляща среда и на възможно най-ниската цена.

Макдоналдс в света

1967 г. Това е годината, в която Макдоналдс открива своя първи ресторант извън САЩ - в Канада и оттогава започва развитието на фирмата в международен мащаб.

През април 1988 Макдоналдс стартира за първи път в бившия “Източен блок” и отваря ресторанти в Унгария и Югославия.

Септември 1991: Макдоналдс създава главен офис за Централна Европа във Виена. Оттогава този офис успешно координира откриването на новите ресторанти в централно европейските страни, като Чехия, Полша, Словения, България, Латвия, Естония, Румъния, Словакия, изграждайки 292 ресторанта в 13 страни до края на 1996 г.

1996: През 1996 г. оперират повече от 21 000 Макдоналдс ресторанти в 101 страни по целия свят.

1997: Открити са първите Макдоналдс ресторанти в Украйна. Целта е да се открият ресторанти в още 2 нови централно европейски страни - Македония и Молдова.
В настоящия момент Макдоналдс е най-голямата верига от ресторанти за бързо обслужване с над 30 000 ресторанта в 121 държави в света.

Общо приходи от продажби (в световен мащаб, 2010 г.): 24 075 000 000 $ .

Брой функциониращи ресторанти (2010 г.): около 32000 .

Оперативна печалба 7 473 000 000 $.

Нетна печалба - 4 946 000 000 $.

Общо Активи на фирмата 31 975 000 000 $.
Из „Годишен отчет на Макдоналдс за Американската комисия по финансов надзор за 2010 г. Form 10-K.”

КЛЮЧЪТ КЪМ УСПЕХА

„Силата на работата в екип между компанията, нейните франчизьори и доставчици е ключът към успеха за Макдоналдс. Този бизнес модел позволява на Макдоналдс да предоставя последователни и уместни за региона на действие ресторантски опит на клиентите си и да бъде интегрална част от обществата в които работи. В допълнение към това тази работа в екип подпомага компанията да идентифицира, прилага и ранжира по важност иновативни идеи за да посрещне променящите се нужди на клиентите и техните предпочитания.

Затова Макдоналдс разчита на своя ориентиран към клиента План за Победа – който се концентрира върху това да бъдем по-добри, а не просто да бъдем по-голямата компания. Той ни дава обща рамка за нашия глобален бизнес, като ни позволява и адаптация за регионалните особености. Чрез изпълнението на инициативи съгласно петте елемента на нашия план за победа – Хора, Продукти, Място, Цена и Реклама(Promotion). „Мястото” обърнете внимание на разположението на ресторантите. Все на централни места с колкото се може по голям поток на хора. А колкото повече хора минават край ресторанта толкова повече ще влязат. „Продукти” В началото компанията се концентрира върху закуската, предлага пилешко а малко по късно и други видове месо. Въвежда напитките, кафе безалкохолни, а по късно и бира. „Промоцията” Почти непрекъснато в Макдоналдс има най-различни промоции. Това действа като магнит за все повече клиенти, а и за повече продажби. Какво да кажем за продуктите много хора не ги одобряват но е факт, че се продават. Компанията създават McCafe’s в близост до действащите си обекти с което увеличава печалбите си. Обучението на служителите си е нещо което Макдоналдс не поцденяват. Като се започне с набирането и обучението и всички водещи до ръководството и управлението.

КАЧЕСТВО

Отговорността за обслужването на хиляди хора всекидневно налага качеството като най-важна цел в Макдоналдс. Техниките, използвани за осигуряване на най-доброто качество на продуктите, са признати от националните институти в тази област, а в повечето случаи стандартите на Макдоналдс са по-високи от официално установените. Суровите продукти, използвани в нашите ресторанти отговарят за стандартите за качество и безопасност на храната на Европейския съюз. Нашите специалисти следят непрекъснато условията – температурата и времето – за съхранение на продуктите. Системата за контрол на качеството в Макдоналдс обхваща целия производствен цикъл, като се започне от суровите продукти и се стигне до готовия продукт върху подноса на клиента.



УСЛУГИ

Основен стремеж на Макдоналдс е комфортът на нашите клиенти. Преминаването през Макдрайв Ви гарантира бързото, лесно и удобно обслужване. Детските кътове са построени специално, за да превърнат престоя на нашите най-малки клиенти – децата – в незабравим момент. Програмата за рожденни дни превръща рожденния ден на всяко дете в неповторимо изживяване. А клоунът Роналд Макдоналд е най-забавният приятел на Вашето дете. В някои Макдоналд ресторанти има безжичен интернет достъп.



ПЕРСОНАЛ

За да постигнем нашата цел – да бъдем най-добрата верига за бързо хранене в света, ние се стремим всеки наш служител да се чувства значим, ценен и горд от своята работа, за да се развива напред. Накратко – ние се стремим да бъдем най-добрия работодател във всяка държава по света. Всеки ресторант има строго изградена йерархична структура, но основното правило в компанията е служителите да си говорят на „ти”. Приятелската атмосфера на работа е съпътствана и от равен старт - всеки служител има шанс за кариера. Това, което отличава Макдоналдс от другите компании, е начинът на обучение на хората – то започва от наемането и не спира през целия професионален път. Всеки ресторант има екип, който отговаря за новите кадри и първи се среща с кандидата. За мениджърите също се провеждат тренинги, които са унифицирани, и няма значение дали този курс е завършен в Чикаго, в Лондон или в София. Висшият персонал също подлежи на прецизна оценка.



Мотивацията

„Когато хората имат шанс за кариера, това е огромна мотивация за тях. Ние обаче не разчитаме единствено на това. Избираме „Служител на месеца” от всеки ресторант, който получава допълнително финансово възнаграждение, а стипендиантската ни програма подпомага за две години личното образование на служителите. Организираме избор на „Служител на годината” и „Мениджър на годината”. Освен примамливи бонуси те имат възможност да посетят ресторант от корпорацията в друга държава. Тази година например отличените ще имат възможност да видят как е организирана работата в САЩ. Имаме и вътрешна система за мотивация, която е с МакДолари. С тях служителите могат да пазаруват от каталог артикули с фирменото лого



ДОСТАВЧИЦИ

За да работи един доставчик с ресторантите, първо трябва да мине през одит и да бъде одобрен. Това е гаранция, че той отговаря на всички стандарти за безопасност и качество на продуктите. Веднъж одобрен доставчикът обслужва цялата корпорацията, но всяка страната избира логистично най-удобният за нея. Кетчуп и сосове се купуват от германска компания, от която пазаруват още ресторантите в Германия, Холандия и Франция. Т.е. сосът, който е върху Биг Мак в България и във Франция, е един и същ. Популярното пилешко месо МакНагетс също се произвежда в Германия, а най-големият български доставчик на компанията е фирмата, произвеждаща салатите „Айсберг”. Ритъмът на доставките пък зависи от обема на продажби в ресторантите. В този бизнес сериозно влияние оказва и сезонният фактор, а в пикови месеци ресторантите се зареждат до пет пъти седмично. Макдоналдс няма изградена собствена дистрибуция. За нея у нас се грижи компанията Бългериън лоджистик. Дистрибуционният център Буллог е собственост на Алфа мениджмънт, която обслужва ексклузивно всички ресторанти на компанията в Европа.



Инвестиции и иновации

Въпреки предизвикателната икономическа среда, която се променя динамично, Макдоналдс се утвърди като една от най-успешните марки на българския пазар. И през тази година инвестиционният календар на компанията е запълнен със събития. До момента в страната са отворени 25 ресторанта, но в процес на строителство са още три. Според плановете на компанията до края на годината техният брой трябва да достигне 30. Заедно с това ще бъдат отворени и още две МакКафета, а последният ресторант, който отвори врати на бул. „Цариградско шосе” в столицата, е с изцяло обновен интериор.



Характеристика на Сектора

Бизнесите в този сектор често биват повлияни от промените в потребителските вкусове и предпочитания, икономическите условия на национално, регионално и локално ниво, демографските изменения, характера на трафика, и типът, броят и разположението на конкурентните ресторанти. Веригите за бързо хранене предлагащи няколко типа изделия, каквито са и на Макдоналдс, могат също да бъдат съществено и неблагоприятно повлияни от публичност резултираща от проблеми с качеството на храните, болести, наранявания или други здравни проблеми или проблеми в дейността водещи началото си от едно заведение или ограничен брой заведения. Бизнесът в този сектор е също обект на риска за това да не бъдат снабдени или да са снабдени в недостатъчно количество част от продуктите поради неблагоприятно време или други условия, които да повлияят на наличността, качество и стойността на съставките и другите хранителни продукти. В допълнение към това, фактори като инфлация, увеличени разходи за изходни материали и труд, регионални метереологични условия, наличност и разходи за приемливи локации, а също и наличността на опитни управители, както и на работници желаещи почасова(непълна) заетост могат също негативно да окажат влияние на сектора като цяло и на финансовото състояние на компанията.



Конкуренцията

В сектора Компанията се конкурира с множество известни вас вериги от заведения като KFC, Burger King, Subway и т.н.


Задание и помощни материали
1. Особеностите на външната среда на предприятието зависят от влияние на някои фактори – политически, икономически, социални, технологични, екологични (косвени фактори).




Фактори на външната среда

Оценка на средата

Обобщена оценка

- 2

- 1

0

1

2




1. Икономическа среда






















Инфлация

Б

С













Лихвен процент




С,Б













Валутен курс







С,Б










Икономическо развитие










Б

С




Данъчна система

С,Б
















Равнище на доходите

С,Б
















Международни икономически отношения

Б

С













Цени на енергия

С,Б
















Обощена оценка

С,Б
















2. Политическа среда






















Данъчно и др. законодателство

С,Б
















Режим – внос/износ




С,Б













Държ рег-не (раб. заплата)




С,Б













Трудово право и здравна политика




С,Б













Опазване на околната среда




С,Б













Защита на конкуренцията

С,Б
















Обощена оценка




С,Б













3. Технологична среда






















Ниво на НТП (научно-технически прогрес)




С,Б













Скорост на внедряване НТП




С,Б













Ефективност на технологиите




С,Б













Тласък на технологиите и производствената активност




С,Б













Възможност за внедряване на нови технологии







С,Б










Обощена оценка




С,Б













4. Социална среда






















Жизнен стандарт и платежоспособност

С,Б
















Социална отговорност

С,Б
















Безработица




С,Б













Ценностна система и културни различия







С,Б










Образователна политика







С,Б










Промени в потребителския вкус

С,Б
















Обощена оценка

С,Б













С – сега Б – бъдеще

Посочете оценка за всеки от факторите (можете да посочите и други фактори) както за ситуацията в момента (С), така и за в бъдеще (Б). Изведете обобщена оценка.



2. Направете анализ на преките фактори на външната среда - доставчици, конкуренти, стоки заместители, клиенти и индустриален сектор (микросреда).




Фактори на външната среда (преки)

Оценка на средата

Обобщена оценка

- 2

- 1

0

1

2




1. анализ на отрасъла






















Размер на пазара










С

Б




Пазарен ръст










С

Б




Рентабилност в отрасъла










С

Б




Цикличност и сезонност




С

Б










Излишек или недостиг на производствени мощности







С

Б







Бариери за навлизане










Б

С




Бариери за излизане от отрасъла



















Степен на концентрация на търсенето










С

Б




Степен на концентрация на предлагането







Б

С







Перспективи пред отрасъла



















Обощена оценка



















2. Конкуренцти






















Брой равнопоставени съперници







С

Б







Интензивна борба за пазарни дялове




Б




С







Конкуренция на цените, качеството, сроковете







С




Б




Обощена оценка



















3. Доставчици






















Брой на значимите доставчици







С




Б




Наличие на заместители на доставчиците

С

Б













Възможност за обратна интеграция







С

Б







Обощена оценка



















4. Клиенти






















Брой на значителните клиенти







Б

С







Наличие на заместители







С

Б







Заплаха от обратна интеграция










С

Б




Вероятност за интеграция напред



















5. Стоки заместители



















Брой на продуктите заместители



















Диференциация на продуктите по свойства, опаковка, начин на предаване










С

Б




Обощена оценка
















С – сега Б – бъдеще

Опредлете динамиката, сложността и неопределеността на външната среда, в която функционира фирмата.

Въз основа на направения анализ, изведете възможностите и заплахите пред Макдоналдс.


възможности

заплахи

  • Икономическо развитие

  • Международни икономически отношение

  • Внедряване на нови технологии

  • Внос/износ

  • Защита на конкуренцията

  • Ефективност на технологиите

  • Инфлация

  • Лихвен процент

  • Валутен курс

  • Силна конкуренция

  • Ценни на енергия

  • Равнище на доходите

  • Цени на транспорта

  • Жизнен стандарт

  • Промени в потребителския вкус

  • Образователна политика



2. Според текста и информацията, която имате за Макдоналдс посочете кои са основните ключови моменти в дейността на фирмата (обслужване, персонал, мотивация, развитие, качество и др.). Изведете силните и слабите страни на дейността на фирмата.



Силни страни

Слаби страни

  • Контрол на суровините

  • Добро обслужване

  • Ниски цени

  • Бързо обслужване

  • Промоции

  • Възнаграждение (бонуси)

  • Развитие на персонала

  • Разнообразие

  • Качество

  • Кът за деца

  • Няма собствена дистрибуция

  • Монотнност

  • Ниско възнаграждение

  • Липса на пространство

3. Подредете силните и слабите страни според групите дейности от модела на „Веригата на стойността на Портър”

4. Направете SWOT анализ на дейността на фирмата – съчетаване на силните и слабите страни и заплахите и възможностите.

5
ВЪЗМОЖНОСТИ


. Съчетайте подходяща стратегия със резултатите от SWOT анализа, като изпозвате таблицата по долу:



      • Специализация

      • Развитие на пазара

      • Развитие на продукта

      • Вертикална интеграция

      • Несвързана диверсификация

      • Хоризонтална интеграция


      • ЗАПЛАХИ
        Свързана диверсификация

      • Свиване на дейността

      • Отказ от собственост

      • Ликвидация

6. Мисията на Макдоналдс може да се приеме, че е:


Да бъдем най-добрите в света по бързина на обслужване на нашите клиенти. Да бъдем най-добрите означава също да предлагаме изключително качество, чистота и стойност, с което да правим всеки клиент в нашия ресторант усмихнат.

На базата на така формулираната мисия, структурирайте стратегическите, тактическите и оперативните цели на фирмата.


7. Изберете подходяща стратегия за постигане на целите.
Стратегия на специализация:

Стратегия на развитие на пазара (експанзия):

Стратегия на развитие на продукта:

Стратегия на интеграция:



Стратегия на диверсификация: П разнообразява дейността си, като започва да произвежда нов продукт и да го предлага на нов пазар



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница