Иларион Макариополски



страница1/4
Дата20.05.2017
Размер0.52 Mb.
#21772
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

РАЙОНЕН СЪД – Разлог


п.к.2760 Разлог, ул.”Иларион Макариополски” №23, тел. Председател: 0747/80180, тел./факс Адм. секретар: 0747/80181, E-mail: rs_razlog@abv.bg


Г О Д И Ш Е Н О Т Ч Е Т Е Н Д О К Л А Д

на дейността на Районен съд - Разлог за 2011 год.



І. КАДРОВА ОБЕЗПЕЧЕНОСТ.
1. Брой на работещите в районния съд съдии, държавни съдебни изпълнители и съдии по вписванията.
През отчетната 2011 год., щатната численост на районните съдии, в това число и държавните съдебни изпълнители и съдии по вписванията в съда включва общо 10 съдии, разпределени както следва: утвърдени 7 щата за длъжността “съдия от районен съд”, утвърден 1 щат за длъжността “държавен съдебен изпълнител“ и утвърдени 2 щата за длъжността “съдия по вписванията”.

Считано от 01. 01. 2011 год. със Заповед № 273 от 14. 12. 2010 год. на председателя на съда в Районен съд – Разлог са обособени гражданско и наказателно отделение, като реално функциониращите състави са разпределени по отделения съобразно броя на постъпилите по материя дела, както следва:

- гражданско отделение – 4 състава;

- наказателно отделение – 3 състава.

С цитираната заповед, районният съдия при Районен съд – Разлог, Яна Димитрова е определена за председател на наказателно отделение.

За поредна година в доклада следва да се отчете липсата на пълна обезпеченост на съдийския състав за длъжността „съдия от районен съд”, който щат спрямо 2009 год. и 2010 год. претърпя изменение. С решение по т. 4.1. от заседание на Висшия съдебен съвет, проведено на 31. 03. 2011 год. по протокол № 12 от същата дата на основание § 119, ал. 2 от ПЗР на ЗИДЗСВ /ДВ, бр. 01 от 04. 01. 2011 год./, незаетата в съда щатна бройка за длъжността „съдия” е трансформирана за осигуряване на щатния състав на Специализирания наказателен съд за длъжността „съдия”.

Незаетата щатна бройка за длъжността „съдия” от началото на календарната 2011 год. до 31. 03. 2011 год. и последващото трансформиране на същата за осигуряване на щатния състав на Специализирания наказателен съд оказа своето влияние, както върху разликата между разпределените съдийски щатове по отделения и реално функциониращите съдебни състави, така и върху нарастване на натовареността на работата на съдиите.

Въз основа на извършеният анализ на натовареността на съставите от съответните отделения с оглед на постъпленията през 2010 год., отчитайки същевременно сравнително високият брой на делата образувани в Районен съд – Разлог въз основа на заявление по чл. 410 от ГПК и чл. 417 от ГПК /заповедни производства/ от началото на календарната 2011 год., обоснова необходимостта от продължаване на действието на заповедта на председателя на съда от 2010 год. за разпределяне за разглеждане от всички районни съдии в Районен съд – Разлог на този вид дела, въпреки профилирането по материя. Поради същите причини се наложи запазването през цялата 2011 год. на осъществената трансформация в броя на съставите, в частност преместването на съдия от наказателно в гражданско отделение.

Въпреки кадровата необезпеченост, съпоставена с увеличения брой на постъпилите дела, постигнатите през годината резултати сочат на извода за запазване на положителната тенденция към подобряване на ефективността на работата на съдиите, субективно обусловена изцяло от проявените амбиции за професионално израстване и професионални качества от страна на всички.

В унисон с гореизложеното, отчитайки професионалните качества на съдиите и имайки предвид техния юридически стаж и опит, както и постъпленията на делата за предходните две години, а именно 2010 год. и 2011 год., според докладчика броят на районните съдии по щат, съпоставен в хипотеза на пълна и действителна натовареност налага коригиране в посока увеличение на щатната численост на съдийския състав с един съдия.

За разлика от съдиите от районния съд, за отчетния период утвърдените съответно два щата за длъжността “съдия по вписванията” и един щат за „държавен съдебен изпълнител” са били заети през цялата 2011 год. Отново стъпвайки на анализа на натовареността в посочените звена, докладчика намира същите за кадрово обезпечени, поради което не се налага предложение за коригиране в посока увеличение на щатната численост.
2. Брой на работещите служители в съдебната администрация на съда.
Съгласно утвърденото щатно разписание за 2011 г., съобразено с Единния класификатор за длъжностите за служителите в съдебната администрация на органите на съдебната власт, Районен съд - Разлог разполага общо с 18 длъжности, от които 16 щатни бройки специализирана администрация и 2 щатни бройки помощен персонал.

И по отношение на работещите в съда служители от съдебната администрация изминалата съдебна година премина отново при кадрова необезпеченост.

И през настоящата календарна година продължи утвърдената практика на съвместяване на длъжности в отделни звена на администрацията. Въпреки спецификата на задълженията и отговорността на двете длъжности, съдебният служител изпълняващ длъжността „Секретар на Държавен съдебен изпълнител в съда съвместяваше с функциите по „Бюро съдимост”.

Също така поради ограниченият щат на служителите в служба „Съдебно деловодство” и не наличието на отделна в съда щатна длъжност за „Архивар” се наложи и през настоящата година двама от служителите изпълняващи длъжността ”съдебни деловодители” да съвместят функциите на длъжността „архивар”.

Съвместяването на посочените длъжности утвърдено като постоянно статукво, според докладчика е неудачно и не може да доведе до сериозни резултати и подобряване на организацията на работа на посочените служби и звена. Същото неминуемо рефлектира, както върху срочното изпълнение на преките служебни задължения, така и върху качеството, включително и спазването на регламентираните процесуални срокове. Според докладчикът към настоящият момент са изчерпани всички възможности за предприемане на други организационни решения за редуциране на отделните щатни длъжности с оглед на равномерното натоварване на съдебните служители.

Независимо от посоченото, и през изминалата година бяха положени усилия за намирането на най–подходящите кадрови решения и осъществяване на дейността при условията на взаимопомощ, екипност и чрез временно вътрешно преназначаване на обучени служители на длъжности, за които се изискват специфични познания и опит. Пример за това е създадената през календарната 2011 год. организация на работа в съда в помощ на назначената постоянно действаща експертна комисия при прегледа и отделянето за унищожаване на общо 11 156 броя дела, включително и при предаването в архива на 2 521 броя свършени дела. Въпреки огромният им брой посочените процедури приключиха в рамките на законно установените срокове.

В унисон с гореизложеното, съпоставяйки същевременно броя на постъпилите за разглеждане дела през отчетната съдебна година в Районен съд - Разлог, спрямо предходните, с оглед и нарастването на броя на извършваните справки и завишаването на обема и изискванията към по-голяма бързина и точност в работата на служба „Съдебно деловодство”, дава основание на докладчика да приеме наличието на крайна необходимост от щатна бройка за длъжността „архивар”, поради което през следващата съдебна година, следва да бъде направено предложение за коригиране на щатната численост на съдебните деловодители. С увеличаването на броя с един щат за „архивар”, ще бъде осигурена възможност за по-голяма гъвкавост и заместимост на всяко работно място, а на деловодителите към Районния съд ще бъде дадена възможност по-пълно да се концентрират към преките си служебни задължения по постъпването и движението на делата, както и по-срочното архивиране на свършените дела и тяхното подреждане в архива на съда на фона на променените изисквания в тази насока.

До началото на м. юни 2011 год., съдебния секретар-протоколист Веселина Хаджиева ползва отпуск поради бременност и раждане. Незапълването на мястото с нов служител отново обоснова необходимостта от предприемане на действия по оптимизиране на дейността на останалите съдебни секретар-протоколисти, в изпълнение на указанията на ВСС по протокол № 24 от заседание на ВСС, проведено на 10. 06. 2009 год.

С приключването на започната конкурсна процедура за заемане на длъжността „Съдебен деловодител” при Районен съд – Разлог през м. януари 2011 год., спечелилата конкурса Теодора Хаджиева попълни освободената през 2010 год. щатна бройка за длъжността „съдебен деловодител”. Според докладчикът следва да бъдат адмирирани положените в тази насока усилия, както от съдебните служители, така и от районните съдии за бързото и пълноценно включване в работния процес на новопостъпилият служител. Както беше констатирано и в предходния отчетен доклад, липсата на време за адаптация /новоназначените веднага започват да изпълняват служебните си задължения/, както и липсата на специализирано текущо обучение за служителите на съдебната власт, чиято дейност е строго специфична, не дава възможност за достатъчно адекватно и пълно включване в работния процес. Това води до необходимост обучението да става на място от по-опитни служители на съда, включително и от съдиите, което допълнително затруднява работният процес. С оглед преодоляване на този проблем следва НИП да засили обучителната дейност както по отношение на различните стадии на развитие, така и по отношение на спецификата на вида дейност спрямо служителите и най-вече на новопостъпилите такива.

Отново със задоволство, докладчикът констатира, че към края на отчетния период, специализираната администрация в Районен съд – Разлог положи необходимите усилия и професионално отношение, изпълнявайки стриктно и съвестно своите задължения съобразно длъжностните им характеристики. Успешно се провеждат принципите на работа в екип, взаимозаменяемост, бързина и ефективност на работата в определени ситуации при натовареност на някое от звената, както и при отсъствие на служители от работа поради ползване на редовен платен годишен отпуск или отпуск поради временна неработоспособност. С цел повишаване на техния опит и квалификация за в бъдеще, следва да се насърчи тяхното текущо участие в курсове за тематични обучения, под формата на семинари и работни срещи.

Отчитайки дейността на съда през календарната 2011 год., според докладчика следва да се отбележи като положителна дейност, активното участие на съдебните служители, организирани в Регионална секция към Националното сдружение на съдебните служители. Представители на регионалната секция взеха участие в организираното тържествено отбелязване на 10-годишнината от създаването на НССС в България. Утвърденият колектив на съдебните служители, съчетан с професионалното отношение към изпълнение на преките си служебни задължения и взаимопомощ, намери своята реализация и в друга дейност извън дейността на съда, а именно в организираните благотворителни акции насочени към децата от Обединено детско заведение в гр. Разлог към живеещите в Дома за стари хора в гр. Разлог.

В заключение според докладчика, с по-високата мотивация, по-добрите материално-технически условия, работния климат, квалификацията на съдиите и служителите и с повишаването на качеството на правораздавателната дейност ще покрием изцяло изискванията и стандартите на Европейския съюз за бързо, прозрачно и справедливо правосъдие, утвърждаващо авторитета на съдебната власт в обществото.
ІІ. ПОСТЪПЛЕНИЯ И ДВИЖЕНИЕ НА ДЕЛАТА.

1. Общ брой на постъпилите дела.

В Районен съд - Разлог през 2011 год. са постъпили за разглеждане общо 3 171 бр. дела, от които граждански дела – 2 273 бр. и наказателни дела – 898 бр. За сравнение броя на постъпилите общо дела за предходните три години в сравнение с отчетния период е както следва:


2009 г. – 2 292 бр.; 2010 г. – 3 025 бр.; 2011 г. – 3 171 бр.
1.1. Постъпили наказателни дела

Постъпилите през годината наказателни дела са общо 898 бр., от които:



  • НОХД - 252

  • НАХД по глава 28 от НПК - 24

  • НАХД - 289

- по УБДХ - 36

- по ЗАНН - 253



  • НЧХД - 17

  • ЧНД - 316

- по чл. 433 и сл. НПК - 6

- по чл.306, ал.1, т.1 от НПК - 9

- по чл.157 от ЗНЗ - 8

- по чл.222 и чл.223 от НПК - 163

- чл.64 и чл.65 от НПК - 18

- чл.243 от НПК - 17

- чл. 244 от НПК - 4

- чл. 161, ал. 1 и ал. 2 от НПК - 77

- чл. 62, ал. 6 от ЗКИ - 4

- чл. 111, ал. 3 от НПК - 1

- чл. 381, ал. 1, вр. чл. 94, ал. 1

от НПК - 2

- други - 7

Сравнителният анализ на постъплението на делата в Районен съд - Разлог показва, че през отчетният период има съществена промяна в броя на постъпилите наказателно общ характер дела в сравнение с предходните 2009 г. и 2010 г. За сравнение:

2009 г. – 319 бр.; 2010 г. – 295 бр.; 2011г. – 252 бр.

Постъпленията на н.о.х. дела за отчетния период дават повод да се направи извод за наличието на тенденция за прогресивно намаляване на постъпленията за последните три години, като през отчетната 2010 г. в сравнение с 2009 г. с 67 бр. дела и с предходната 2010 г. с 43 бр. дела.

От новопостъпилите общо 252 бр. н.о.х. дела през 2011 г., най-голям е броя на наказателните дела по повдигнати обвинения за общоопасни престъпления, а именно: 106 бр. Въпреки това, анализа на показателите от сравнителните 2009 г. и 2010 г., според докладчика водят до извода за тенденция към намаляване на броя на делата за престъпления по и 343”б” и чл. 343”в” от НК. За сравнение:

2009 г. – 145 бр.; 2010 г. – 122 бр. ; 2011г. - 80 бр.

Релевантните фактори указали положително влияние върху намаляването на делата за престъпления по посочените текстове основно следва да се търсят в предприетите от страна на съответните контролни органи мерки на постоянен контрол. Не следва да бъде пренебрегвано и обстоятелството, че в последните три години се наблюдава повишен медиен и обществен интерес към дейността на съдилищата, който интерес спомага за изпълнение на възпиращата функция на наказанията.

На тази основа е тревожна тенденцията за двойно увеличаване на постъпленията на дела с обвинения за престъпления по чл. 343, ал. 1, б.”б” и ал. 3, б.”а”, във вр. чл. 342, ал. 1, пр. 3 от НК. За сравнение в предходната 2010 г. са били само 12 бр., а през отчетната 2011 г. – 23 бр. Посоченото, разгледано ведно с показателите за брой административно наказателни дела за нарушения на ЗДв.П идва да покаже, че пренебрегването на нормите на ЗДв.П вече излиза от рамките на административното нарушение и все по-често води до съставомерни последици по см. на НК.

По глава 5-та “Престъпления против собствеността“ се наблюдава съществено изменение на броя на постъпилите дела за престъпления по чл. 201-208 от НК в посока тяхното увеличаване, като е достигнато равнището от 2008 г. За сравнение:

2008 г. – 12 бр.; 2009 г. – 16 бр.; 2010 г. – 5 бр.; 2011 г. – 11 бр.

Относително висок към броя на делата, разгледани от съда се запазва постъпилите за разглеждане наказателни дела за престъпления по чл. 194-197 от НК - общо 59 бр. Забелязва се абсолютен стабилитет на броя за последните 3 години. За сравнение:

2009 г. – 59 бр.; 2010 г. – 59 бр.; 2011г. – 59 бр.

От общия брой внесени обвинителни актове за извършени престъпления по чл. 194 и чл. 195 от НК, преобладаващ е дела на тези по чл. 195 от НК, а именно: 32 бр., към 4 бр. по чл. 194 от НК. В сравнение с предходната 2010 г. – 37 бр., броят на квалифицираните кражби бележи стабилитет. Основен фактор за това се явява обстоятелството, че криминалният контингент, извършващ престъпления срещу собствеността се състои от лица, които извършват системно престъпления от този вид. Логично в голяма част от случаите квалифициращо обстоятелство да се явява това по чл. 195, ал. 1, т. 7 от НК, а именно: „повторност в немаловажни случаи”. Наблюдава се увеличение на броя на делата с обвинения по чл. 196 от НК – 7 бр., което увеличение беше прогнозирано в отчетния доклад за 2010 г. на базата на направените по-горе изводи.

През отчетната година се наблюдава относително намаляване на постъпилите за разглеждане н.о.х. дела за престъпления по чл. 209-211 от НК съпоставено с предходната година. За сравнение:

2009 г. – 1 бр.; 2010 г. – 7 бр.; 2011г. – 5 бр.

През 2011г. липсват постъпили дела за престъпления по чл. 212 от НК, като през 2010 г. техният брой е бил 5.

Докладчикът счита, че посоченото намаление на броя на делата за престъпления по чл. 201-208 от НК и липсата на такива за престъпления по чл. 212 от НК се дължи до голяма степен на генералната превенция, осъществявана от органите на полицията и съда през последните години. Не следва да се пренебрегва и обстоятелството, че по правило субектите на посочените деяния се отличават с една сравнително по-висока обща култура и образование, което неминуемо води до по-висока чувствителност към посочената по-горе превантивна дейност. Не на последно място и във връзка с изложеното следва да се вземе предвид статистиката за нивото на образованост на българските граждани и тенденцията за увеличаване на неграмотността на населението. Тези обстоятелства логично водят до намаляване на престъпленията, които се отличават с по-голяма сложност на изпълнителното си деяние.

Също така съществено изменение през отчетния период в посока значително увеличение се наблюдава и при постъпленията на наказателните дела от общ характер за престъпления по чл. 198-200 НК, като и тук се наблюдава достигане на броя от 2008 г. За сравнение:

2009 г. – 8 бр.; 2010 г. – 1 бр.; 2011г. – 5 бр.

Налице е стабилитет в броя на делата за постъпления по чл. 183 от НК в сравнение с предходната 2010 г. За сравнение:

2009 г. – 9 бр.; 2010 г. – 14 бр.; 2011 г. – 14 бр.

И към настоящия момент са налице същите икономически и социални условия, отчетени за предходния период, а именно: спирането на много дейности, главно в областта на строителството на територията на съдебния район в следствие от финансовата криза в страната, при което много граждани загубиха работата си, съответно възможността да изпълняват задълженията си в съответствие с постановените в тази насока съдебни актове.

По глава втора от НК “Престъпления против личността“ в отчетния период са били образувани 25 бр. дела. От тях с най-голям дял са тези за престъпление по чл. 129 от НК – 10 бр.

За сравнение между предходните 3 години, броя на общо образуваните в Районен съд - Разлог наказателно общ характер дела по чл. 149 от НК, чл. 150 от НК е както следва:

2009 г. – 3 бр.; 2010 г. – 3 бр.; 2011 г. – 1 бр.

Запазва се броя на внесените обвинителни актове за извършени престъпления по чл. 129 от НК през отчетната година, като за 2009 г. са били 10 бр., за 2010 г. – 10 бр. и за 2011 г. 10 бр.

Анализът на глава десета от НК „Престъпления срещу реда и общественото спокойствие”, показва продължаване на тенденцията от 2010 г. за намаляване през отчетната 2011 г. на постъпилите н.о.х. дела с повдигнато обвинение за престъпление по чл. 325 от НК. За сравнение:

2009 г. – 6 бр.; 2010 г. – 2 бр.; 2011 г. – 1 бр.

Считам, че посоченото намаление се дължи на констатираната в предходния отчетен период по-прецизната работа на прокуратурата при квалифициране на деянията по чл. 131, т. 12 от НК - 4 бр. внесени в РРС през 2011 г. и приложението на УБДХ – 36 бр. внесени в РРС за 2011 г.

Обстоятелството, че престъпленията по чл. 325 от НК в по-голямата си част са с непосредствен обект на посегателство – телесен интегритет, намира естественото си продължение в иницииране на наказателно преследване по тъжба на пострадалия. Независимо, че в отчетния период се наблюдава намаляване постъпленията на дела от частен характер, стабилна остава бройката им с предмет, престъпления по чл. 130 и 131 от НК. За сравнение:

2009 г. – 25 бр.; 2010 г. – 22 бр., от които 13 бр. по чл. 130 от НК ; 2011г. – 17 бр., от които 13 бр. по чл. 130 от НК и 4 бр. по чл. 131 от НК.

След отчетената в доклада за дейността на съда за периода 2009 г. – 2010 г. тенденция на чувствително намаляване на приключилите наказателни производства със споразумение по реда на чл. 381-384 от НПК, спрямо 2008 г., през 2011 г. се наблюдава незначително увеличаване на броя на одобрените от съда споразумения. От представените 137 бр. са били одобрени за сравнение:

2009 г. - 151 бр.; 2010 г. - 126 бр.; 2011г. – 128 бр. , като за 9 бр. е отказано одобрение.

Причините най-често са липсата на материалните предпоставки за сключване на споразумение. В производствата с настъпили имуществени вреди от деянията, често е налице невъзможност за репарирането или обезпечаването им, което от своя страна води до невъзможност за сключване на споразумение.

По отношение на приключените в съда дела по реда на съкратеното съдебно следствие – Глава 27-ма от НПК, докладчикът констатира намаляване на техния брой през отчетната 2011 г. За сравнение:

2009 г. – 32 бр.; 2010 г. – 23 бр.; 2011г. – 11 бр.

Последното сочи на извода, че въпреки отражението на посочения институт върху бързината на наказателното производство, същия все още остава без съществено практическо приложение при разглеждането на наказателните дела. След влизането в сила, считано от 10. 04. 2009 г. на разпоредба на чл. 58”а” от НК и особено след изменението й от 06. 04. 2010 г. се наблюдава очевидна демотивация у подсъдимите и защитниците им да искат или да се съгласяват производството по делата да се разглеждат по реда на Глава двадесет и седма от НПК. Считам тази тенденция за резонна, доколкото с посочената разпоредба се въведоха сериозни ограничения за прилагането на чл. 55 от НК, което от своя страна беше и основна причина подсъдимите и техните защитници да искат провеждането на съкратено съдебно следствие.

През отчетната 2011 г. в РРС по дела от общ характер са били постановени 19 оправдателни присъди, от които 2 потвърдени, 2 непротестирани, 11 не са върнати от въззивна проверка, 1 – в срок за обжалване, 2 отменени и постановени нови присъди и 1 изменена в частта за наказанието.

През отчетната 2011г. по дела, разгледани по реда на глава 28 от НПК са били постановени 5 оправдателни решения, от които 1 потвърдено, 1 непротестирано, 1 не е върнато от Бл.ОС, 1 изменено и 1 отменено с постановяване на ново решение.

През отчетната година по дела от частен характер са постановени 4 оправдателни присъди, от които 1 потвърдена, 1 изменена, 1 не се е върнала от Бл.ОС и 1 отменена и постановена нова присъда.

От новопостъпилите общо 289 бр. н.а.х. дела през 2011 г., най-голям дял имат въззивните такива по ЗАНН, който бележат спад. Така през 2009 г. са били 249 бр.; 2010 г. – 272 бр.; 2011 г. – 253. От тях, отново, най-голям е броят на делата за нарушения по ЗДв.П – 93 бр. Съпоставен с предходните отчетни години е налице тенденция към намаляването им. За сравнение:

2009 г. – 150 бр.; 2010 г. – 130 бр.; 2011г. – 93 бр.

От общия брой постъпили н.а.х. дела, незначителен дял имат делата за нарушения по ЗГ и ЗЛОД – 25 бр.

Наблюдава се през отчетния период относителен стабилитет на постъпленията на н.а.х. дела образувани по жалби срещу издадени наказателни постановления по ЗАкц., ЗДДС и ДОПК, спрямо предходната 2010 г. За сравнение:

2009 г. – 6 бр.; 2010 г. – 14 бр.; 2011 г. – 13 бр.

През 2011 г. пред Районен съд - Разлог са постъпили за разглеждане 16 бр. н.а.х. дела по ЗУТ, 16 бр. н.а.х.дела по Закона за защита на потребителите, 13 бр. дела по Закона за митниците.

Анализът на постъпленията на н.а.х. дела за 2011 г. дава основание да се направи извод за спад в ефективността на административно наказващите и контролни органи и респективно по-малка разкриваемост, респективно наказуемост на административните нарушения извършвани в съдебния район на Разложкия районен съд.

Съпоставяйки изводите досежно делата за престъпления по чл. 325 от НК с административните производства разгледани в съда по реда на УБДХ, логично през отчетния период, се засилва тенденцията от 2010 г. към увеличаване на броя на производствата по УБДХ. За сравнение:

2009 г. – 9 бр.; 2010 г. - 20 бр.; 2011 г. – 36 бр.

По отношение на образуваните наказателно административен характер дела по реда на Глава двадесет и осма от НПК, докладчикът констатира продължение на тенденцията от 2010 г. за намаляване на техния брой през отчетната 2011 г. За сравнение:

2009 г. – 49 бр.; 2010 г. – 26 бр.; 2011г. – 22 бр.

За тези производства в НПК е уредена сравнително опростената и ясна съдебна процедура, която не провокира сериозни процесуални проблеми при правоприлагането. Причините за значителното намаление на този вид дела в съпоставка с техния брой от 2009 г. са въведените ограничения в приложното поле на чл.78”а” от НК.

Забелязва се незначителен спад на броя на постъпилите за разглеждане н.о.х. дела по реда на Глава 24-та от НПК в сравнение с предходната 2010 г.. За сравнение:

2009 г. - 3 бр.; 2010 г. - 11 бр.; 2011г. – 9 бр.

Посоченият спад според докладчика се дължи на значителното увеличение на постъпилите за разглеждане дела, образувани по реда на Глава 25-та от НПК „Незабавно производство”. За съпоставка делата образувани в съда по реда на посочения правен институт е както следва:

2009 г. – 1 бр.; 2010 г. – 1 бр.; 2011 г. – 6 бр.

Анализа на данните за предходните три години води до извода, че полицейските служители на РУ „Полиция”, гр. Разлог и РУ „Полиция”, гр. Банско, под ръководството на Районна прокуратура - Разлог са положили значителни усилия да използват процесуалните възможности предвидени в НПК за образуването на “незабавни производства” за сметка на провеждането на БПП и за разглеждането на тези дела в кратките срокове предвидени в НПК.

През отчетния период в Районен съд - Разлог са образувани общо 316 частни наказателни дела. От тях по чл. 433 и сл. НПК – 6 бр., по чл. 306, ал. 1, т. 1 от НПК - 9 бр., по чл. 157 от ЗНЗ – 8 бр., по чл. 222 и чл. 223 от НПК - 163 бр., по чл. 64 и чл. 65 от НПК – 18 бр., по чл. 243 от НПК – 17 бр., по чл. 244 от НПК – 4 бр., по чл. 161, ал. 1 и ал. 2 от НПК - 77 бр., по чл. 62, ал. 6 от ЗКИ - 4 бр., чл. 111, ал. 3 от НПК - 1 бр., чл. 381, ал. 1, вр. чл. 94, ал. 1 от НПК - 2 бр. и други – 7 бр.

Наблюдава се съществено увеличение на постъпленията на ч. н. дела, образувани по искане на Районната прокуратура за вземане на мярка за неотклонение “Задържане под стража“ или по искане на обвиняемия или неговия защитник за изменение на вече взета такава мярка през време на досъдебното производство по реда на чл.64 и 65 от НПК. За сравнение с предходните съдебни години постъпленията на тези дела са следните:

2009 г. – 11 бр.; 2010 г. – 11 бр.; 2011 г. – 18 бр.

Според докладчикът увеличението се дължи на сведените до районните прокуратури задължителни указания на ВКП за задържане на лица с неприключили досъдебни производства, както и такива с обременено съдебно минало.

По реда на чл. 222 от НПК и чл. 223 от НПК са били изслушвани свидетелски показания и обяснения на обвиняеми лица пред съдия, като през отчетния период тези производства са били 163 бр. При сравнителната съпоставка се забелязва значително намаляване на постъпленията на делата от посочения вид в сравнение с предходните две години. За сравнение:

2009 г. - 281 бр.; 2010 г. – 205 бр.; 2011г. – 163 бр.

Причина за посоченото намаление е в промените на чл. 281 от НПК от 27.04.2010 г., с които беше дадена възможност за приобщаване на свидетелски показания, дадени пред орган на досъдебното производство и без съгласието на подсъдимите и техните защитници. Тази промяна до голяма степен доведе до липса на необходимост от провеждане на разпити по реда на чл. 223 от НПК и стесненото приложно поле на този институт, като се оправда направената в отчетния доклад за 2010 г. прогноза за намаляване на приложимостта му. Производствата по тези дела не пораждат сериозни практически и правни проблеми. По мнение на докладчика е налице необходимото взаимодействие между Районния съд, разследващите полицаи и прокурорите при провеждането на тези производства, като делата се образуват веднага след депозирането им в съда и се пристъпва незабавно към съответното процесуално действие. Не се допуска неоснователно забавяне и създаване пречки на работата на разследващите органи на досъдебното производство, като за целта в Районния съд е създадена нужната организация.

През отчетната 2011 г., пред съда не е депозирано искане от обвиняемият или неговият защитник по реда на чл. 223, ал. 4 от НПК, с което на практика е запазено статуквото от преходните 2009 г. и 2010 г.

През отчетната 2011 г. се наблюдава значително увеличение на постъпилите искания от РРП по реда на чл. 161, ал. 1 и ал. 2 от НПК. Общият им брой е 77, от които 15 бр. по чл. 161, ал. 1 от НПК и 62 бр. по чл. 161, ал. 2 от НПК. За сравнение – през 2010 г, РРС се е произнесъл общо по 23 искания.

Относително стабилни са показателите за образувани производства по реда на чл. 243 от НПК по жалби срещу постановления на прокуратурата за прекратяване на наказателните производства.Така за 2010г. техният брой е 19, а за 2011 г. – 17 бр.


Каталог: img -> File -> Godishni%20Dokladi -> Sad
Godishni%20Dokladi -> Национално сдружение на съдебните служители
File -> Заседание доказателства по делото съдът приема за установено следното
File -> Мотиви по Присъда №16 от 16. 11. 2015 г по нохд №22 / 2015 г по описа на Военен съд Пловдив
File -> Мотиви по Присъда №13 от 18 март 2014 г по нохд №47/2014 г по описа на Военен съд Пловдив
File -> 19 соу “ елин пелин ”- софия
Godishni%20Dokladi -> Национално сдружение на съдебните служители
Sad -> За дейността на районен съд гр. Разлог през 2007 г. Кадрова обезпеченост в районен съд гр. Разлог. Брой на работещите в районен съд разлог съдии


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница