Информационен бюлетин n 1



Дата21.06.2018
Размер153.17 Kb.
#75152




Информационен бюлетин N 1




Съдържание


Редакционни бележки…

Съдържание 1

Редакционни бележки 2

Добавената стойност на проекта ОРА 2

Кой са партньорите по Проект ОРА 3

В средата на Проекта : основните резултати от първите четири международни заседания 3

Резултати от петото международно заседание ОРА (26-27 февруари 2013) 6

Представители на партньорите от седемте организации, включени в Проект ORA се срещнаха по време на петата среща на проекта OРA на26 и 27 февруари 2013 във Валансиен и конде сюр Еско (Франция). Срещата даде възможност да се обсъди локалната практика и опит в новите процедури за активно ориентиране на лица с увреждания, както и за разработване на стратегия за обща оценка. 6

Проведени и предстоящи обяди-дебати ОРА.. ! 6

Maтериали и продукти ОРА – на разположение 7

Проспект - дипляна 7

Национални синтетични доклади 7



Редакционни бележки


Проектът OРA – да се ориентираме различно има за цел да подобри процеса на социално-професионална ориентация на хората с увреждания. Проектът OРA е реализиран в рамките на Европейска програма Леонардо да Винчи-трансфер на иновации. Проектът започна през ноември 2011 и ще приключи през декември 2013.

В Европа хората с увреждания представляват 15% от населението (80 милиона души). Сред тях, от лицата на възраст между 25 и 54 души само 40% имат работа, (срещу 65% за тези без увреждания). Хората с увреждания твърде често се сблъскват с липса на подкрепа при изграждането и реализацията на своите плановете за кариерно развитие. Липсват координация и взаимодействие между различните специалисти, които се занимават с тяхното първоначално и продължаващо обучение, с училищно и професионално ориентиране, с трудова заетост и поради тези причини лицата с увреждания се сблъскват със затруднения при реализацията си. В допълнение, специалистите, заети с образователна подкрепа и/или професионална ориентация на хора с увреждания развиват професионалните практики, които трябва да бъдат по-добре оценени и по-добре признати.

Целите на Проекта ОРА са както следва:


  1. Разработване на нова процедура за ориентация на услугите за включване на хора с увреждания, чрез поставянето им в центъра на програмите за ориентация.

  2. Да направи по-видими и познати всички актьори, участващи в мрежата за интеграция на хора с увреждания.

  3. Повишаване на професионалните умения на работещите в съответните институции чрез преосмисляне на действията им и обмен на практики и насоки за обучение за хора с увреждания.

Настоящият бюлетин е предназначен да информира широката публика за последните събития, продукти и дейности в рамките на Проект ОРА.

Приятно четене !


Добавената стойност на проекта ОРА


Проектът предлага пълно зачитане от обществото на специалните нужди за професионално ориентиране през целия живот на лица с увреждания. Развитието на иновативна процедура за активна ориентация на хора с увреждания, като се поставят в центъра индивидуалните им особености и способности – това представлява истинска добавена стойност, сравнена с останалите, по-общи схеми. В допълнение, Проектът ОРА има за цел да обедини и да направи по-видими всички взаимно допълващи се играчи в системите на услугите и мрежите за ориентиране, обучение и интеграция на хора с увреждания, като се оптимизира използването на съществуващите различни инструменти и техники, чрез съществена работа в основните мрежи и на териториално ниво. Това ще позволи да бъдат направени сериозни съвместни препоръки, включително и на различните гледни точки (целева група, системи, практики, инструменти), които ще бъдат предмет на широко приложение чрез продуктът : Европейска харта за активна ориентация на лицата с увреждания.


Кой са партньорите по Проект ОРА


Изпълнението на Проект ОРА обединява седем партньорски организации от четири държави-членки: Белгия, България, Франция и Румъния.

  1. Неправителствената организация Pour la Solidarité – Белгия www.pourlasolidarite.eu

  2. Алианс на специализираните предприятия за адаптиран труд от регион Валон - EWETA – Белгия www.eweta.be

  3. Университет на регион Южна Бретания Франция www.univ-ubs.fr

  4. Асоциация на родителите и приятелите на лица с интелектуални затруднения във Валенсиноа - Франция http://www.apei-valenciennes.com

  5. Звено на услуги за подпомагане чрез труд (ESAT) на Асоциацията на парализираните във Франция, Ателиета на От ВинажеФранция www.apf.asso.fr

  6. Университет Петрол-Газ Плоещ – Румъния www.upg-ploiesti.ro

  7. Конфедерация на труда „Подкрепа” - България www.podkrepa.org





В средата на Проекта : основните резултати от първите четири международни заседания


Изпълнението на Проект ОРА започна през месец ноември 2011 с първото заседание, проведено в Лориент (Франция). На тази първа среща беше направен извода, че очакванията на партньорите в Проект OРA са в съответствие с неговите цели. В същото време бяха потвърдени целите на Европейската програма Леонардо да Винчи, европейските приоритети и европейската между секторна проблематика. Тези елементи не могат да бъдат пренебрегнати при изпълнението на проекта и трябва да бъдат интегрирани в неговите дейности. Вътрешните правила на Проекта бяха одобрени, като бяха избрани и членове на управляващия комитет.

Второто международно заседание беше проведено в София (България) на 20 и 21 март 2012. Партньорите на Проекта бяха посрещнати от независимия български синдикат ПОДКРЕПА. Това заседание имаше за цел да анализира състоянието на работната фаза – трансфер към партньорите на методологията за изследване и действия за подобряване качеството на ориентацията , методология разработена от Университета на регион Южна Бретания.

По време на това заседание бяха одобрени общите понятия за ориентация и инвалидност, които ще бъдат употребяване по0нотатък от консорциума.

В допълнение партньорите обобщиха и анализираха резултатите от изследванията, проведени във всяка една от четирите страни (Белгия, България, Франция,Румъния) относно етапите на действащия в момента процес на ориентация на лицата с увреждания . това позволи на консорциума да изготви картография на процеса на ориентация на лицата с увреждания.

Същевременна, интернет сайта беше завършен и представен на широката общественост през юни 2012 (www.projetora.eu).

Третото заседание, организирано от Университета Петрол-Газ Плоещ се проведе в Плоещ (Румъния) на 27 и 28 юни 2012. Това заседание си постави две основни цели. Първата да идентифицира ключовите етапи за ориентация на лица с увреждания и като резултат беше подготвена първата схема с ключови стъпки. Втората задача беше завършването на диплянката с представяне на Проект ОРА, както и редакция на Европейската брошура « Обща визия за понятието активна ориентация на лица с увреждания ». Двата материала бяха завършени и представени на 1 октомври 2012.

Четвъртото международно заседание се проведе в Турне (Белгия) на 23 и 24 oктомври 2012. На основата на разработената в Плоещ схема с ключови стъпки за ориентация беше разработена нова схема за ориентация на лицата с увреждания. Консорциумът реши тази нова схема да бъде ползвана от партньорите като основа при работата им.

Схема на ключови стъпки за ориентация на лице с увреждания

Никой от етапите не е задължителен

Заседанието беше посветено също на дейностите по пакет WP4 „Експериментиране. След интензивен обмен на идеибяха идентифицирани, пет писти, за подобряване на активната ориентация на лица с увреждания и следователно за експериментиране по време на обсъжданията - семинари OРA:



  1. Общностно право (да се създаде възможност за достъп до общностното право)

  2. Професионализъм (развитие на уменията между специализираните и неспециализираните места за пребиваване)

  3. Преходи/мрежи

4. Лицата с увреждания сами да изразят мнението си,

5. Достъпност на информацията.

И една шеста писта бе обсъдена, а именно: повишаване осведомеността на професионалистите и на работещите в системата като цяло.

Беше решено да се моделира практиката на всеки експеримент: това ще мотивира членовете на всички местни работни групи и ще се проследи най-добрите локални практики, които функционират по места. Всеки партньор ще избере една или повече писти за експериментиране. Тази гъвкавост в избора на писти / етапи от всеки партньор е по-подходяща, тъй като прилага принципа на съобразяване с реалностите във всяка страна.



  • Наблюдение на обсъжданията и срещите, провеждани от местни работни групи (за повече информация, свържете се с партньор от Проект ОРА)

Резултати от петото международно заседание ОРА (26-27 февруари 2013)

Представители на партньорите от седемте организации, включени в Проект ORA се срещнаха по време на петата среща на проекта OРA на26 и 27 февруари 2013 във Валансиен и конде сюр Еско (Франция). Срещата даде възможност да се обсъди локалната практика и опит в новите процедури за активно ориентиране на лица с увреждания, както и за разработване на стратегия за обща оценка.


Решено бе през следващите месеци всяка организация партньор да се фокусира върху местния си експеримент и първоначалния анализ на актуалното състояние да бъде изготвен през юни 2013. Накрая, партньорите обмениха първоначални идеи за съдържанието на бъдещата Европейска харта за активно ориентиране на хора с увреждания.

Шестото международно заседание ОРА ще се проведе на 6 и 7 юни 2013. в Брюксел. Публичният дебат относно активната ориентация на хората с увреждания е насрочен за 7 юни 2013 г. в Брюксел.


Проведени и предстоящи обяди-дебати ОРА.. !


Първият обяд-дебат ОРА се проведе на 24 oктомври 2012 в Турне (Белгие и беше организиран от белгийския партньора Алианс на специализираните предприятия за адаптиран труд от регион Валон - EWETA – Белгия по темата: « Проблемите при ориентацията на лица с увреждания, с какво за оптимизиране на проблематиката с на професионалната ориентация ». По този повод в присъствието на представители на партньорите по проекта и през четиридесет гости, на широката публика бяха представени диплянката и Европейската брошура ОРА.

В края на втория ден на международното заседание на 27 февруари, проведено в IME La cigogne- Конде сюр Еско (Франция),партньорите ОРА участваха активно във втория обяд –дебат ОРА на тема « Активната ориентация и реалността по местаe : противоречието между европейския модел и предизвикателствата на локално равнище », oрганизиран от партньора Асоциация на родителите и приятелите на лица с интелектуални затруднения във Валенсиноа - Франция . Подобно на първия, този втори обяд дебат се състоя в присъствието на външна за проекта публика, което доведе до обмен на идеи и опит за активната ориентация на хората с увреждания.

Следващият обяд - дебат относно активните насоки за ориентация на хора с увреждания е насрочен за 07 юни 2013. в Брюксел в края на шестото международно заседание OРA.

Maтериали и продукти ОРА – на разположение


Продуктите, посочени в този списък са на разположение он-лайн на интернет сайта на Проект ОРА : www.projetora.eu

Проспект - дипляна


Проспектите-дипляни са достъпни на четири езика: английски, френски, български и румънски. Те представят проекта, целите, целевите групи и използвания подход.

Национални синтетични доклади


Партньорите по проекта разработиха четири национални синтетични доклада: Белгия (франкофонска), България, Франция и Румъния. Всеки доклад съдържа анализ на състоянието на професионалната ориентация на лицата с увреждания в съответната страна. В рамките на всяка страна, партньорските организации се координираха и изготвиха националния доклад с резултатите от изследователските дейности и срещи те на местните работни групи. Докладите предоставят анализ и картография на текущото състояние на процеса на професионална ориентация на лицата с увреждания - включително: контекст, статистика, законодателство, определени структури, условия, лостове и бариери във всяка страна. Тези доклади бяха в основата на подготовката на Европейската брошура.

Европейска брошура « Обща визия за понятието активна ориентация на лица с увреждания »

Брошурата представя общите понятия, използвани от партньорите. Състои се от три части, в които описва проекта и неговите цели, методиката, възприета за изследването- действията, общите понятия за ориентация и включването на лицата с увреждания, одобрените от партньорите: определения, критериите и аспектите, които са най- необходими. Европейската брошура е на разположение на четири езика: английски, български, френски румънски.



Синтез ORA на системи и услуги за ориентация, предоставяни на лица с увреждания

Предлаган на четири езика, този документ обобщава резултатите от изследването в страните - партньори относно съществуващите услуги и практики за ориентация, предоставяни на хората с увреждания.



График / бъдещи дейности

  • международно заседание N°6 : на 6 и 7юни 2013 в Брюксел (Белгия)

  • обяд.дебат относно активната професионална ориентация на лицата с увреждания : 7 юни 2013 в Брюксел

  • международно заседание N°7 : на 3 и 4 oктомври 2013 в Лил (Франция)

  • заключителна конференция : на 2 декември 2013 в Брюксел.

Настоящият Проект е осъществяван с финансовата подкрепа на Европейската комисия.


Настоящият документ отразява становищата на своите автори. Европейската Комисия не носи отговорност за начина, по който могат да бъдат употребявани,съдържащите се в него данни и информация,.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015 -> oldimg -> menu 86 -> files
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г
files -> Синтез ora на системи и услуги за ориентация, предоставяни на лица с увреждания
oldimg -> Международна конференция
files -> Активно участие от страна на редовите синдикални членове и международна синдикална демокрация


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница