Информация з а п р е ц е н я в а н е



Дата30.08.2017
Размер218.91 Kb.
#29138

И н ф о р м а ц и я з а п р е ц е н я в а н е н а н е о б х о д и м о с т т а о т о в о с за инвестиционно предложение за изграждане на МВЕЦ „Бистрица”в землището на с.Абланица, Община Хаджидимово и с.Боголин, Община Сатовча

ИНФОРМАЦИЯ

З А П Р Е Ц Е Н Я В А Н Е

Н А Н Е О Б Х О Д И М О С Т Т А О Т О В О С

за инвестиционно предложение за изграждане на МВЕЦ „Бистрица”

в землището на с.Абланица, Община Хаджидимово и с.Боголин,

Община Сатовча

Инвеститор : ЕТ ”Митко Манев Летков-МАК”,

рег. с ф.д.№ 940/2004 г на БОС със седалище и адрес на управление с.Боголин,

Община Сатовча, Област Благоевград



И Н Ф О Р М А Ц И Я

З А П Р Е Ц Е Н Я В А Н Е Н А Н Е О Б Х О Д И М О С Т Т А О Т О В О С

за инвестиционно предложение за изграждане на МВЕЦ „Бистрица” в землището на с.Абланица, Община Хаджидимово и с.Боголин, Община Сатовча


І. ИНФОРМАЦИЯ ЗА КОНТАКТ С ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ:

1.

Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.

ЕТ ”Митко Манев Летков-МАК”, рег. с ф.д.№ 940/2004 г на БОС

със седалище и адрес на управление с.Боголин, Община Сатовча, Област Благоевград


 

Булстат 101665139 представлявано от Митко Манев Летков с ЕГН 4807140000


2.

Пълен пощенски адрес.

с.Боголин, п.к. 2931 , Община Сатовча, Област Благоевград




3.

Телефон, факс и e-mail.

0879/263324




4.

Лице за контакти.

Митко Манев Летков

с.Боголин, п.к. 2931 , Община Сатовча, Област Благоевград











ІІ. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

 

 

1.

Резюме на предложението.

С настоящото инвестиционно намерение се предвижда изграждането на МВЕЦ на река Бистрица в землището на с.Абланица, Община Хаджидимово с цел да се произвежда електроенергия посредством инсталирана мощност 120 кВт и нетен напор 30.50 м. Речното водохващане ще се изгради в руслото на р.Бистрица на кота 575 м за Q застр.= 0.500 м3/сек. Река Бистрица се намира в землището на с.Абланица, Община Хаджидимово, на която при пункта на водохващането протичат :



  • Средно многогодишно водно количество – Q ср.= 0.680 м3/сек

  • Максимално оразмерително водно количество - Q 1%.= 36.0 м3/сек

Мястото на водовземане е разположена на кота 575м, с географски координати :

В 41⁰ 31́ 27˝ и L 23⁰ 56 ́17˝. Разрешеното водно количество е до 0.500 м3/сек, с лимит на ползваната вода до 7,6 млн. м3/годишно. Разрешеният режим на водоползване е целогодишен по 24 часа в денонощие, а на ползване целогодишно с изключение на периода април – юни включително. Мястото на водоползване е МВЕЦ с инсталирана мощност 120 кВт на десния бряг на река Бистрица на кота 545.0 м.

Схемата и техническите параметри на съоръженията са както следва :

1.Речно водохващане на кота 575.0 м на река Бистрица, което се състои от :



  • Масивен преливаем яз на кота 577.60 м ;

  • Енергогасител ;

  • Водовземно съоръжение ;

  • Утайник със страничен преливник и промивен отвор ;

  • Рибен проход, съчетан с отвор за пропускане на екологичния минимум

2.Напорния тръбопровод се предвижда да е от стъклопластови тръби Ф1000 мм, с дължина 1500 м, оразмерен за Q .= 0.500 м3/сек.

3.Сградата на МВЕЦ ще бъде на десния бряг на реката, на кота 545.00 м, оборудвана с турбина тип „Францис”.

4. Изтичало на МВЕЦ


2.

Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Водата все още е най-използваният възобновяем енергиен източник у нас, въпреки наблюдавания интерес към оползотворяване на слънчевата, вятърната, геотермалната енергия и биомасата .


Страната ни разполага с дългогодишни традиции при производството на електроенергия от водноелектрически централи, а в настоящия момент редица икономически и екологични фактори насочват голяма част от предприемачите към инвестиции в този сектор и най-вече в малки и микро ВЕЦ-ове.
Сред причините за повишения инвестиционен интерес към изграждането на централи с мощности до 10 000 kW са дългият период на експлоатация на съоръженията и ниските разходи, свързани с производството и поддръжката, както и сигурността на инвестицията, макар и при относително дълъг срок на откупуване.
Предимство се явява и фактът, че малките ВЕЦ-ове на течащи води не използват предварително резервирани водни обеми, като така се избягва изграждането на язовирна стена и оформянето на язовирно езеро. .
Според експертни анализи, в страната ни съществуват около 700 места, в които съществуват технологични възможности за изграждане на малки ВЕЦ-ове на течащи води. Повечето от тях са разположени на планински реки, където водните количества са по-големи и постоянни през годините, въпреки по-ниския напор на водата. Подходящи места предоставят и около 100 водоснабдителни язовира за изграждането на подязовирни ВЕЦ. Като най-атрактивни, обаче, се сочат малките ВЕЦ-ове, разположени на деривационни системи. Мотивът е, че когато съответната система е водоснабдителна, се осигурява постоянно водно количество и фиксирана часова използваемост.

 

Предимствата на МВЕЦ са :

  • Използват вечен и възобновим природен ресурс – водата ;

  • Притежават доказана ефективност на вложоените в тях инвестиции ;

  • Имат определени екологични предимства спрямо останалите източници на енергия / особено ТЕЦ, при които се замърсяват въздуха, водите, почвите, генерират се големи количества производствени отпадъци, ангажират се значителни площи и изискват рекултивация на сгуроотвали, минни изработки и насипища/;

  • Мащабите им са приемливи и не въздействат върху големи територии ;

  • Оборудването им притежава висока степен на автоматизация, което гарантира сигерност в работата на централата ;

  • Отличават се със значим икономически и социален ефект за районите, в които се изграждат ;

  • Имат осигурен пазар на произведената от тях електроенергия при увеличаващи се цени на единица произведена електроенергия ;

Интересът на инвеститора към МВЕЦ е продиктуван от представената от проектанта икономическа оценка на базата производствените и техническите показатели на централата.

3.

Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Съоръженията на МВЕЦ на течащи води на река Бистрица са разположени покрай течението на реката, като при предварителното проектиране е предвидено преминаване на трасето на водопровода и разполагане на съоръженията към него по най-приложимият за терена маршрут, така, че да се съобрази с големите наклони и трудните участъци от геологична гледна точка.

По протежение на участъка, предвиден за застрояване няма населени места. Покрай трасето на водопровода са разположени терени на ДГФ.

В близост няма предвидени нови или съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.



 




4.

Подробна информация за разгледани алтернативи.

При предпроектните проучвания и разработки са разгледани различни варианти по отношение на мястото на водохващане, размера на застроеното водно количество, за трасето на напорния тръбопровод, както и типа на оборудването на МВЕЦ. Избраният вариант е възможно най-приложимият поради спецификата на терена и трудността на изпълнение на съоръженията при конкретните условия. На практика не може да се говори за други алтернативни варианти, които да обслужват цялостно проекта за МВЕЦ.




5.

Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Съоръженията на МВЕЦ са разположени в землищата на с.Абланица, Община Хаджидимово и на с.Боголин, Община Сатовча. Мястото на водовземане е разположена на кота 575м, с географски координати :В 41⁰ 31́ 27˝ и L 23⁰ 56 ́17˝. Мястото на водоползване е МВЕЦ с инсталирана мощност 120 кВт на десния бряг на река Бистрица на кота 545.0 м. Сградата на МВЕЦ ще бъде на десния бряг на реката, на кота 545.00 м, оборудвана с турбина тип „Францис”.

Напорният тръбопровод е с дължина 1500 м и диаметър Ф1000 мм, като същиат започва от утайника след водохващането. На входа му ще има савак с размери 60/60 см. Тръбопроводът е с трасе в ДГФ, за което ДГС Гоце Делчев и ДЛС Сатовча, както и Агенция по горите са дали съгласие. Трайно ангажирани площи след засипването на изкопните участъци няма да има.

Присъединяването на МВЕЦ към съществуващата електропреносна и разпределителна мрежа е с кабел 20 кV, преминаващ през терени от ДГФ.

За същите се води процедура за получаване на право на преминаване, съгласно Закона за горите и Правилника за приложението му.


 




6.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет.

МВЕЦ на река Бистрица е централа от деривационен тип на течащи води. Строителството на централата ще включва изпълнение на изкопни, насипни, кофражни, армировъчни, бетонови и монтажни работи. При създаване на организация на строителство, съобразно климатичните условия и особеностите на обекта строителството, монтажът на оборудването, присъединяването и тестването може да завърши в рамките на една строителна година.

Разрешеното водно количество е до 0.500 м3/сек, с лимит на ползваната вода до 7,6 млн. м3/годишно. Разрешеният режим на водоползване е целогодишен по 24 часа в денонощие, а на ползване целогодишно с изключение на периода април – юни включително.

Мястото на водоползване е МВЕЦ с инсталирана мощност 120 кВт на десния бряг на река Бистрица на кота 545.0 м. Сградата на МВЕЦ ще бъде на десния бряг на реката, на кота 545.00 м, оборудвана с турбина тип „Францис”.



 




7.

Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Не се налага промяна на съществуващата пътна инфраструктура във връзка с изграждането и експлоатацията на МВЕЦ. Нова инфраструктура ще се изгради във връзка с прокарването на черен технологичен път в сервитута на тръбопровода за изработване на постаментите за тръбите, извършване на изкопните работи, придвижване на техниката и т.н.

След приключване на стротелството терените на сервитута ще се поддържат без горска растителност и ще служат за обслужване на трасето при ремонтни работи и поддръжка.

Връзката на централата със съществувата пътна мрежа ще стане по съществуващ черен път – общинска собственост.










8.

Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

 

Климатичните условия на района позволяват строителството да се извърши в рамките на една календарна година, поради което се предвижда следната програма за строителство :

  • Водохващане – 1 месец / м.септември /

  • Напорен тръбопровод – 4 месеца / м.май, юни, юли, август/

  • Сградоцентрала – 3 месеца / юли, август, септември /

  • Машинен и електромонтаж – 1 месец /октомври/

Срокът на експлоатация на централи от типа на МВЕЦ се определя от две изключително важни качества в условията на работа – дълговечност и ремонтнопригодност. Поради това за водноелектрическите централи в реално време не може да се приеме срок за закриване. В процеса на експлоатация МВЕЦ подлежат на реконструкция, коато създава възможност за тяхното непрекъснато развитие във времето / особено при динамичното усъвършенстване на оборудването/.

 




9.

Предлагани методи за строителство.

Организацията и технологията за извършване на строителните и монтажните работи при изграждане на МВЕЦ ще бъде съобразено с теренните условия на строителната площадка.При строителството на централата ще се прилагат съвременни строителни материали, строителни конструкции и оборудване, които ще генерират количеството на строително-монтажните работи и сигурността на МВЕЦ в експлоатационни условия. Строителните дейности, които ще се изпълняват при изграждането на МВЕЦ са обичайни при този вид строителство и ще се извършват при средни по сложност условия.




10.

Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

 

Строителството на МВЕЦ изисква използването на кофраж / метален и от дървен материал/, арматура, бетон / чакъл, пясък, цимент/, които инвеститорът има възможност да доставя от наличните бази на територията на района. За производство на механичните части по съоръженията / пасарелки, решетки, парапети/, плоските затвори на водохващането и към входа на утаечната камера и оборудването на МВЕЦ ще се използват мощностите на заводите производители в страната / в гр.Пловдив и в гр.Плевен/. По време на експлоатацията на МВЕЦ ще се обработват енергийно разрешените водни количества.

11.

Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране.

 

Отпадъците, които ще се генерират по време на строителството и експлоатацията на МВЕЦ се очаква да бъдат, както следва :

  • По време на строителството – като се има предвид малкият обем на строително монтажни работи по време на строителството и поради това, че за основното строителство е задължително максималното оползотворяване на виски материали, може да се каже количеството на отпадъците ще бъде относително малко. При ограниченията към площадките на които не се предвижда изграждане на стопански постройки и малкият брой строителни работници до 20 души във върховия период на строителството не се очакват значими по вид и количество отпадъци. Очаква се да бъдат генерирани отпадъци от опаковки- хартиени, пластмасови и синтетични, стъклени и дървени, отпадъци от използвани бои и лакове, от строителството – бетон, изкопни маси и т.н. На обекта ще се съхраняват малки количества горива и масла, които ще се ползват през работния работен ден, а големите количества ще се съхраняват в гаража на техниката на фирмата изпълнител при специален режим.

  • По време на екплоатацията – Поради това, че централата ще бъде напълно автоматизирана, същата ще работи с ограничен персонал / 1 човек на смяна /. Това определя и минималното количество на битовите отпадъци.

По време на строителството и експлоатацията инвеститорът е длъжен да спазва изискванията на закона за отпадъците по отношение на съхранението, превозването и депонирането им.

12.

Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

В проекта са предвиде следните мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда :



  • За съхранение на биологичната екосистема в реката под водохващането се осигурява пропускане на всички води, които протичат в реката в размер на екологичния минимум от 40 л/сек.

  • Водите за отводняване на речното корито / екологичните води / се провеждат през екологичен проход, който е понижен с 10 см спрямо решетката ;

  • Строителните площадки са с ограничени размери с цел отнемане на минимални площи по време на строителството. С изключение на сградата не се засягат нови терени, тъй като се работи по съществуващи трасета и утвърдени сервитути на горския терен

  • В края на строит3елството е предвидена рекултивация на всички площи извън съоръженията




13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

 

Производството на оборудването и механичните части ще се договдаря от инвеститора със заводите производители. За строителството на МВЕЦ ще се използват наличните мощности за строителни материали в Общините Гоце Делчев и Сатовча. Произведената електроенергия се подава към мрежа 20 кV. Трасето на електропровода е 1300 м и е извън населени места. Централата е предвидена с оборудване, което позволява пълна автоматизация на управлението по време на експлоатация.

14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.




За инвестиционното предложение за МВЕЦ, съгласно законодателството в Р България са необходими : разрешение за водоползване и ползване на воден обект и всички съпътстващи проектирането, строителството и въвеждането в експлоатация разрешителни документи.

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

При строителството е експлоатацията на обекта няма да се допусне замърсяване на околната среда при спазване на изискванията за събиране, съхранение, транспортиране и депониране на отпадъците / битови и от строителстовто/, както и при работа на строителната техника няма да се допускат извършвания на ремонти на място или течове на горива и масла. Нама да се допуска работа на двигателите на стоящ режим, за да се не се компрометира фактора”спокойствие” за животинския свят и да се предотврати излишното изпускане на изгорели газове във въздуха.





16.Риск от инциденти.

При спазване на технологичната и трудова дисциплина не се очакват инциденти на строителната площадка и при експлоатацията на обекта.






ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение




1.План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа.

Съоръженията на МВЕЦ са разположени в землищата на с.Абланица, Община Хаджидимово и на с.Боголин, Община Сатовча. Мястото на водовземане е разположена на кота 575м, с географски координати :В 41⁰ 31́ 27˝ и L 23⁰ 56 ́17˝. Мястото на водоползване е МВЕЦ с инсталирана мощност 120 кВт на десния бряг на река Бистрица на кота 545.0 м. Сградата на МВЕЦ ще бъде на десния бряг на реката, на кота 545.00 м, оборудвана с турбина тип „Францис”.

Напорният тръбопровод е с дължина 1500 м и диаметър Ф1000 мм, като същиат започва от утайника след водохващането. На входа му ще има савак с размери 60/60 см. Тръбопроводът е с трасе в ДГФ, за което ДГС Гоце Делчев и ДЛС Сатовча, както и Агенция по горите са дали съгласие. Трайно ангажирани площи след засипването на изкопните участъци няма да има.

2.Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

МВЕЦ на река Бистрица се предвижда за изграждане на територията на Община Гоце делчев и в малка степен в Община Сатовча. В голямата част теренът представлява ДГФ, стопанисван от ДГС Гоце Делчев, за което се провежда процедура по получаване на право на преминаване.



3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Не се налага ново зониране след изграждане на съоръженията на МВЕЦ. Площадката, на която се разполага МВЕЦ е над речното корита и е в ДГФ. Достъпът до нея е осигурен по съществуващ общински черен път.






4.Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа.

Територията, върху която ще се изградят съоръженията на МВЕЦ, както и прилежащите в близост до нея територии не са санитарно-охранителни зони и т.н.



4.а Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.




Водата все още е най-използваният възобновяем енергиен източник у нас, въпреки наблюдавания интерес към оползотворяване на слънчевата, вятърната, геотермалната енергия и биомасата. .
Според експертни анализи, в страната ни съществуват около 700 места, в които съществуват технологични възможности за изграждане на малки ВЕЦ-ове на течащи води. Повечето от тях са разположени на планински реки, където водните количества са по-големи и постоянни през годините, въпреки по-ниския напор на водата. Подходящи места предоставят и около 100 водоснабдителни язовира за изграждането на подязовирни ВЕЦ. Като най-атрактивни, обаче, се сочат малките ВЕЦ-ове, разположени на деривационни системи. Мотивът е, че когато съответната система е водоснабдителна, се осигурява постоянно водно количество и фиксирана часова използваемост.




Предимствата на МВЕЦ са :

  • Използват вечен и възобновим природен ресурс – водата ;

  • Притежават доказана ефективност на вложоените в тях инвестиции ;

  • Имат определени екологични предимства спрямо останалите източници на енергия / особено ТЕЦ, при които се замърсяват въздуха, водите, почвите, генерират се големи количества производствени отпадъци, ангажират се значителни площи и изискват рекултивация на сгуроотвали, минни изработки и насипища/;

  • Мащабите им са приемливи и не въздействат върху големи територии ;

  • Оборудването им притежава висока степен на автоматизация, което гарантира сигерност в работата на централата ;

  • Отличават се със значим икономически и социален ефект за районите, в които се изграждат ;

  • Имат осигурен пазар на произведената от тях електроенергия при увеличаващи се цени на единица произведена електроенергия ;




5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

При предпроектните проучвания и разработки са разгледани различни варианти по отношение на мястото на водохващане, размера на застроеното водно количество, за трасето на напорния тръбопровод, както и типа на оборудването на МВЕЦ. Избраният вариант е възможно най-приложимият поради спецификата на терена и трудността на изпълнение на съоръженията при конкретните условия. На практика не може да се говори за други алтернативни варианти, които да обслужват цялостно проекта за МВЕЦ.




 










 




 




 




 










 




 







ІV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):




1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

  • Хората и тяхното здраве – МВЕЦ се намира на значително разстояние от населени места и няма основание да се допуска, че изпълнението и експлоатацията му ще имат прако или косвено въздействие върху местното население. Откриването на 15-20 работни места ще доведе до създаване на рискови възможности, но при спазване на техологичната и трудова дисциплина не се очаква да се стигне до негативно въздействие върху човешкото здраве. За строителните работници ще се изпълняват изискванията на Наредба № 04/26.02.2004 година за минимални изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажните работи.По време на експлоатацията за персонала ще се спазват нормативните изисквания за работа в електрическите станции.

  • Атмосферен въздух – Схемата на МВЕЦ и отделните съоръжения в нея не създават условия за промяна на климата. По време на строителството строителните площадки и строителните участъци по протежение на напорния тръбопровод ще са източници на прах и отработени газове / от строителните дейности и механизацията/. Повишаването на концентрацията на посочените замърсители се определя като локално в работната среда за ограничен период от време на светлата част на денонощието. Поради релефа на речната долина и бреговете ще следва бързо разреждане и намаляване нса степента на запрашаемост на въздуха. По време на експлоатацията не се оказва негативно влияние върху атмосферния въздух.



  • Води – Хидроложките проучвания, които проектантът използва на този етап задоволяват инженерният проект. Използвани са данните от водосбора и на база на данните от отточните характеристики сао определени параметрите на оттока за пункта на водохващането. Стръмното речно корито, скалните формации, залесеността на водосбора, липсата на завирен обем над яза не създават условия за възникване на проблеми както с акумулирането, така и с промиването и траспортирането на наносния отток. Организацията на отбиване на строителните води през маловодието при водохващането и отдалечеността на строителната площадка при сградоцентралата от реката, създават условия водите от строителните процеси да не замърсяват водите на р.Бистрица и да се запази качеството на водите в реката. В реката се осигурява постоянен екологичен минимум от 40 л/сек, което представлява 10% от ненарушения отток на реката. Всички води в реката под екологичния минимум си пропускат и ВЕЦ се спира от работа. В следващата фаза на проектиране с допълнително получена хидроложка информация към створа на водохващането ще се уточнят и преливанията през пълноводията, които ще осигурят доброто екологично състояние на реката в годишен разрез. Това ще позволи в максимална степне да се следват колебанията на естествения режим на оттока, което определя и добрите възможности за устойчиво развитие на речната екосистема. Промиването на наносите над яза и в утаечната камера ще се извършва в период на вдисоки води, когатов естествени условия мътността на водата е повишена. При съвременното технологично оборудване на МВЕЦ е изключено замърсяването на водите с масла и греси от съоръженията.

  • Почви – Почвите в разглеждания участък са кафяви горски, глинестопесъчливи по двата бряга на реката и наносни по терасата. Временно ще се наруши целостта на почвите при изкопните работи за тръбопровода и елпровода, а трайно при изработване на основите на площадката за турбината на МВЕЦ. След приключване на строителството ще се изпълни рекултивация.

  • Земни недра – Геоложките условия – здрави скални масиви на дъното на реката и по бреговете са подходящи за изграждане на съоръженията на МВЕЦ. Няма данни за срутища и свлачища.

  • Ландшафт – Територията по поречието на река Бистрица е с добри пиродни дадености, които да я правят подходяща за краткотраен отдих и риболов. При подходящо оформление и озеленяване около площадката елементите на МВЕЦ ще станат подходящи за вписване в естествения ландшафт на терена.

  • Растителен свят – Въздействието върху растителният и животински свят ще бъде минимално и краткотрайно при изпълнение на строителните работи, а засегната растителност е добре разпространена в района, така че няма да се стигне джо засуба на месторастения. В останалата част от ДГФ растителността е разположена по същия начин, стопанисва се съгласно предвидените мероприятия в ЛУП и строителството и експлоатацията на МВЕЦ няма да се отразят негативно на растителните видове.

  • Животински свят – За осигуряване на миграцията на ихтиофауната към яза на водохващането е проектиран екологичен улей. Най-значимо е въздействието върху рибата от намаляване на речния отток. Въздействието върху останалия животински свят ще бъдат минимални и временни при изграждането на съоръженията. Животинският свят в района е представен от традиционните видове – дива свиня, заек, белки, лисици и т.н. Може да се стигне до временно напускане на местообитанията по време на строителните работи и нарушаването на фактора „спокойствие”, но това ще се коригира с прекратяване на шумовете и отсъствието на хората и техниката след приключване на строителните работи.

  • Шум и вибрации – По време на строителството на МВЕЦ ще има въздействие от шум и вибрации, но при спазване на Наредба №04/26.02.2004 г. за минималнитеизисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.По време на експлоатацията източник на шум и вибрации са машините в МВЕЦ. Ограниченията за шум към оборудването са до 80dBи конструкцията на сградата оперделят нивото на шум извън сградата под нормативните изисквания за околната среда. Отдалечеността на централата от населено място елиминира каквото и да е влияние на шум и вибрации върху населението.

2.Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Няма такова



3.Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

По време на строителството отрицателните въздействия са : за атмосферен въздух и води – преки, краткотрайни / в периода на строителството/, временни, без комулативен ефект ; за геоложката среда, почвите, растителния и животински свят, ландшафт – преки, постоянни, без комулативен ефект ; по време на строителството всички въздействия са на територията на строителните площадки и строителните участъци. По време на експлоатацията отрицателните въздействия върху компонентите на околната среда ще бъдат минимални.



4.Обхват на въздействието-географски район; за- сегнато население;населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

МВЕЦ е разположен на териториятана землищата на селата Абланица и Боголин намиращи се в Общините Гоце Делчев и Сатовча изцяло в ДГФ - не се засягат терени в населените места.



5.Вероятност на поява на въздействието.

Посоченитев преценката въздействия са пряко свързани със строителството и експлоатацията на МВЕЦ. Въздействието на съоръженията е за продължителен период на експлоатация на съоръженията на ВЕЦ.



6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Продължителността, честотата и обратимостта на всяко въздействие върху компонентите и факторите на околната среда са посочени в преценката по-горе.



7.Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

В следващата на проектиране е необходимо да се определят размерите и обемът на утайника на водохващането, да се избере конструктивно решение на водохващането за осигуряване на миграция на ихтиофауната, да се уточни събирането и временното съфранение на отпадъците от строителството на обекта, да се разработи проект за рекултивация на засегнатите от строителството площи и подходящо за вписване в околния ландшафт архитектурно решение за сградата на МВЕЦ, да се извърши монтиране на разходомер към МВЕЦ, съгласно изискванията на Закона за водите и разработване на авариен план за действие.



8. Трансграничен характер на въздействията.

Няма.


08.07.2011 година Подпис :

/ Митко Манев Летков /









ПРИЛОЖЕНИЯ



Инвеститор : ЕТ ”Митко Манев Летков-МАК”, рег. с ф.д.№ 940/2004 г на БОС със седалище и адрес на управление с.Боголин, Община Сатовча, Област Благоевград



Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница