Информация за преценяване на необходимостта от извършване на оценка за съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за поземлен имот с №557012, землището на с



Дата27.08.2016
Размер186.58 Kb.
#7574
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОЦЕНКА ЗА СЪВМЕСТИМОСТ НА ПЛАНОВЕ, ПРОГРАМИ, ПРОЕКТИ И ИНВЕСТИЦИОННИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ С ПРЕДМЕТА И ЦЕЛИТЕ НА ОПАЗВАНЕ НА ЗАЩИТЕНИТЕ ЗОНИ ЗА ПОЗЕМЛЕН ИМОТ С № 557012, ЗЕМЛИЩЕТО НА С. ШКОРПИЛОВЦИ, ОБЩИНА ДОЛНИ ЧИФЛИК, ОБЛАСТ ВАРНА, НА ПУП-ПРЗ ЗА ОТРЕЖДАНЕ НА ИМОТА ЗА “КУРОРТНО СТРОИТЕЛСТВО”.


Приложение № 1 към чл. 10, ал. 1 - Част Б
1. Информация за възложителя (орган или оправомощено по закон трето лице): име, пълен пощенски адрес, лице за връзка - телефон, факс и адрес на електронна поща.

Име: “Трейдфарма “ ЕООД, гр. Варна, БУЛСТАТ 813208525 – представлявано от: Емил Тодоров Бакърджиев

Лице за контакт: Марина Филева Георгиева, тел.: 0885 013 769

Адрес за кореспонденция: гр. Варна, ул. “Македония” № 23, ет.1

2. Обща информация за предложените план, програма и проект:

а) местоположение на инвестиционното предложение – област и община, землище, номер на имота ;
Имотът № 557012, се намира в местност “Ачмълъка”, землището на с. Шкорпиловци, община Долни Чифлик, област Варна, и е с площ от 2.502 дка. Инвеститорът има инвестиционно намерение за изграждане на туристически комплекс с малка височина. При осъществяване предмета на дейност на обекта няма да има отделяне на вредни газове или вещества замърсяващи околната среда.

Разглежданата зона се намира на ~ 741 м от населеното място и граничи с имот, собственост на инвеститора. Разстоянието до морски бряг е ~ 500 м. Територията не засяга крайбрежна плажна ивица и акваторията на Черно море.


б) срок на реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение;

Инвестиционното предложение ще се разработи едноетапно след получаване на всички съгласувателни становища от контролните органи и експлоатационните дружества.

Периодът на действие на ПУП-ПЗ не е ограничен във времето, т.е той е дългосрочен, като изпълнението му може да бъде поетапно, в съответствие със заявените инвестиции.
Етапите на инвестиционните дейности по проекта са:


  • изработване на проект на ПУП-ПРЗ за поземлен имот с № 557012, разположен в землището на с. Шкорпиловци, община Долни Чифлик, област Варна, с площ от 2.502 дка, с цел преотреждане за "курортно строителство – туристически комплекс".

  • внасяне на информация за преценяване на необходимостта от извършване на оценка за съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения;

  • издаване на Решение на компетентния орган - РИОСВ-Варна;

  • съгласуване със заинтересуваните централни и териториални администрации, а при необходимост и със специализираните контролни органи и експлоатационни дружества;

  • приемане от експертен съвет на плана;

  • одобряване от Общинския съвет и оповестяване на решението.


в) засегнати елементи на Националната екологична мрежа;
Територията на ПУП не засяга елементи на НЕМ, но попада в защитената зона “Плаж Шкорпиловци” с код ВG0000100 от екологична мрежа НАТУРА 2000, определена съгласно изискванията на Директива 92/43/ЕЕС за опазване на природните местообитания на дивата фауна и флора.

Характеристика на ЗЗ “Плаж Шкорпиловци”

Минималната надморска височина в зоната е 0 м, максималната е 168 м, а средната е 84 м. Общата площ е 51 404 декара. Цялата територията (100%) на зоната попада в обхвата на област Варна, а 22% от нея заема морска акватория. По вид собственост територията обхваща 69% държавна, ~ 1% общинска, ~ 7,2% частна собственост и 0,8% на организации.

Защитената е разположена в Черноморски биогеографски регион и включва голям дюнен комплекс и дъбови гори по периферните склонове към вътрешността. Това е най- дългия бряг на българското Черноморско крайбрежие с добре запазени дюни. Зоната е от голямо значение за множество редки видове растения и безгръбначни.

Местообитания: Типовете местообитания от Приложение I на Директивата 92/43ЕЕС са следните със сътветните проценти, които заемат в зоната: Подвижни дюни с Ammophila arenaria по крайбрежната ивица (бели дюни) - 2.79%; Неподвижни крайбрежни дюни с тревна растителност (сиви дюни) - 0.94%; Зараждащи се подвижни дюни - 0.43%; Стръмни морски скали, обрасли с ендемични видове Limonium - 0.12%; Едногодишна растителност върху морски крайбрежни наноси - 0.003.

Сведенията за птиците в района на защитената зона “Плаж Шкорпиловци”, вкл. площадката на инвестиционното предложение, са синтезирани в “Стандартен формуляр за набиране на данни за специално защитени зони (СЗЗ) за обекти, подлежащи на идентифициране като места от специален интерес за общността с код BG0000100 “. Според формуляра на територията на защитената зона са установени: 8 вида птици от приложение I, 23 вида са Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Пр. I на Дир. 79/409/EEC. Има 5 вида земноводни и влечуги, 4 риби и 10 вида насекоми и безгръбначни.

Съгласно авторите на стандартния формуляр антропогенното въздействие върху мястото идва основно от туризма и комуникациите и последствията свързани с това. Бреговата линия е засегната главно от замърсяване с битови отпадъци и от утъпкването на растения в местата, където са пътеките за достигане на брега. Има строителство навлизащо в зоната на брега – бунгала, магазини и кафенета. Част от бреговата линия се използва от местните рибари като пристанище.

Описание и анализ на вероятността и степента на въздействие на проекта върху предмета и целите на опазване на защитената зона:

а) описание и анализ на въздействието на ИП върху типовете природни местообитания и видовете - предмет на опазване в защитената зона:

Територията на инвестиционното предложение, описана като залесена територия, заема пренебрежимо малка част от общата площ на зоната, което представлява 3018,71 дка, земи, което е 5,8% от общата площ на зоната. В този случай територията на инвестиционното намерение ще представлява приблизително 0.01 % от общата територия на зоната и 0.2% този клас земно покритие на предложената защитена зона. При отчитане на кумулативния ефект на имота, където общата застроена площ с променен начин на ползване ще касае минимална част от този тип местообитание.

б) описание и анализ на въздействието на ИП върху видовете - предмет на опазване в защитената зона:

Мястото представлява изоставени земи, граничещи с обрасли бунгала и други, инфрастуктурни елементи. Постройките и съоръженията в съседните имоти са полуразрушени и представляват много грозно гледка за предназначението си като курортни постройки. Гнездещите в района видове птици са представители основно на разред Пойни птици (Passeriformes), като горска зидарка (Sitta europaea), Кос (Turdus merula), горска зидарка (Sitta europea), червеногръдка (Erithacus rubecula), чинка (Fringila coelebs) и сойка (Garrulus glandarius).Така описаната територия има малка вероятност да бъде обитавана от следните видове от включените в Приложение 1 към Директивата за местообитанията: От описанието на територията вероятно не би гнездил нито един вид птица от приложението; От редовно срещащите се мигриращи птици , не включени в ПР.1 биха гнездили видове, като Обикновена чинка, Обикновен мишелов, Кос. Това са обаче сравнително широко срещани видове; По време на миграция вероятно преминават повечето от посочените видове грабливи птици, както и някои видове водолюбиви. Може да се очаква по-голяма концентрация от осояди (Pernis apivorus), които често мигрират над бреговата ивица. Основно мигрантите летят на относително голяма височина и не би трябвало да има отрицателно въздействие поради евентуално ниското строителство, както и за нощуващите птици предпочитащи да поддържат няколкостотин метрово отстояние от околните постройки. От видовете включени в таблица 3.2. (Редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Приложение I към Директива 79/409/EEC) на зоната, над бреговата ивица не могат да се очакват големи концентрации от грабливи птици като мишелови, които мигрират много по на запад от крайбрежието. Водолюбивите видове като корморани, чапли, белочели гъски, патици, чайки и др. от това предложение мигрират над морската акватория, за да достигнат местата за хранене. От видовете в таблица 3.2. на ЗЗ “Плаж Шкорпиловци” със сигурност може да се твърди, че няма екологични условия, които ще бъдат увредени за други видове земноводни, влечуги и риби.

Бозайници. Отделни сведения за разпространението на бозайниците в Плаж Шкорпиловци може да бъдат намерени в Георгиев (2004). Според посоченият източник районът на инвестиционното намерение попада в ареала на най-обикновените и многобройни бозайници като таралежа (Erinaceus concolor), обикновената горска мишка (Sylvaemus sylvaticus), жълтогърлата горска мишка (Sylvaemus flavicollis), дивия заек (Lepus europaeus), чакала (Canis aureus), лисицата (Vulpes vulpes), дивата котка (Felis silvestris), дивата свиня (Sus scrofa) и др. Няма данни и следи от обитаването му от лалугери (Spermophilus citellus). В съседното ловно стопанство «Камчия» се развъжда благороден елен (Cervus elaphus) и сърна (Capreolus capreolus).

Както на територията на инвестиционното предложение, така и в непосредствена близост няма пещери, руднични галерии, стари дървета с хралупи и др., подходящи за обитаване от прилепи в големи концентрации. Няма данни, че в района на инвестиционното предложение съществуват находища на редки и застрашени от изчезване бозайници.



Влечугии земноводни. Съгласно Станчев и др. (2004) като определящи за тази зона включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са посочени двата вида сухоземни, обикновената блатна костенурка, ивичестия смок и големия гребенест тритон. Считаме че на територията на ИП не съществуват условия за тяхното обитаване и не може да бъде нанесено отрицателно въздействие върху техните популации.

Риби . Посочените от Станчев и др. (2004) риби като определящи за тази зона и включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC са морски видове и няма да има негативно въздействие върху тях от изпълнението на ИП.

Безгръбначни. За ЗЗ Плаж Шкорпиловци Станчев и др. (2004) посочват наличието на следните видове бръмбари Бръмбар рогач (Lucanus cervus) и бръмбар сечко (Cerambyx cerdo), които има вероятност да се срещат в дъбовите култури. Тяхното разпространение в страната е много голямо и при липса на съществуваща дървесна растителност в имота, те няма да търпят определено негативно въздействие.

Растения. Станчев и др. (2004) не посочват растения, включени в Приложение II на Директива 92/43/EEC. От видовете включени в категория “Други значими растителни видове” са посочени от естествената тревна растителност на ограничени площи са установени деградиралите тревни съобщества на лъжеовчата власатка (Festuca pseudovina), четинестия сеноклас (Cynosurus echinatus) и мишеопашатата вулпия (Vulpia myurus). От тревистите са установени още бял равнец (Achillea millefolium), дребен и бодлив гръмотрън (Ononis pusilla, O. spinosa), сърповидна люцерна (Medicago falcata), пурпурна детелина (Trifolium purpureum), четирисеменна и трицветна глушина (Vicia tetrasperma, V. melanops), панонско и влакнесто секирче (Lathyrus pannonicus, L. hirsutus), обикновен звездан (Lotus corniculatus), тревисто звездиче (Dorycnium herbaceum), трилистна жълтуга (Genista sessilifolia), извит и сладколистен клин (Astragalus hamosus, A. glycyphyllos), разперена овсига (Bromus squarossus), цилиндрично диво жито (Aegilops cylindrica), средна сълзица (Briza media), горски слез (Malva sylvestris), четинеста ружа (Althaea hirsuta), кантабрийска поветица (Convolvulus canthabrica), обикновено чапиче (Scandix pecten-veneris), балдензова урока (Bupleurum baldense), същинско еньовче и лепка (Galium verum, G. aparine), обикновено усойниче (Echium vulgare), женевско срещниче (Ajuga genevensis), синя жлъчка (Cichorium intybus), ливадна и прешленеста какула (Salvia pratensis, S. verticillata), германски и тракийски ранилист (Stachys germanica. S. thracica), бяла комунига (Melilotus officinalis), ежова главичка (Dactylis glomerata), троскот (Cynodon dactylon), петнист бучиниш (Conium maculatum), лопен (Verbascum thapsiforme), полски ветрогон (Eryngium campestre), полска паламида (Cirsium arvense), късодръжков и беловлакнест магарешки бодил (Carduus acanthoides, C. candicans), горска млечка (Euphorbia amygdaloides), житняк (Agropyron elongatum), австрийски пелин (Artemisia austriaca), сладка бяла трева (Chenopodium album), татул (Datura stramonium), ранен пчелинок (Marrubium parviflorum), пасищен райграс (Lolium perenne) и други случайни и/или облигатни плевелни видове.

Фактът, че площта е в непосредствена близост до с. Шкорпиловци и в близост до имоти, в които вече са изградени туристически комплекси и почивни бази, както и това, че е сравнително неголяма площ, тя не може да бъде привлекателно място за кацане и почивка на големи ята от птици по време на миграция.

Поради непосредствената му близост до урбанизирана територия с постоянно човешко присъствие и фактора безпокойство, птиците ще използват околните територии, които са със сходни екологични условия, и не са с променено качество и функции, без ежедневно присъствие и движение на хора.

Реализацията на ПУП няма да доведе до промяна в миграционните трасета на птиците, поради ниската височина на застрояване.



Оценка на съвместимостта на инвестиционното предложение със ЗЗ

За изготвяне на настоящата оценка беше извършен оглед на територията на инвестиционното предложение. Установено беше следното:



  1. Територията, предвидена за изменение, е залесена територия с ниска категория. Предвид граниченето на имота с урбанизирана територия и малката му площ, той не може да бъде привлекателно място за кацане за почивка на големи ята от птици по време на миграция или зимуване.

  2. Инвестиционното предложение предвижда в имота да има ниско застрояване и минимално застрояване до 30% от територията, поради което няма да има промени в миграционните трасета на птиците.

  3. Така описаната територия не може да бъде обитавана от видове, включени в приложение 1 към Директивата за птиците. с изключение единствено по време на миграция или зимуване като прелитащи. При зимуване тук не може да се очакват хранещи се ята гъски. Врабчовите птици ще търсят разположени в съседство хабитати, в съседни обработваеми площи.

4. От видовете, включени в таблица 3.2. на предложената защитена зона, предвид отдалечеността на имота от основните миграционни трасета, тук не се очакват големи концентрации от грабливи птици, като мишелови, ястреби, соколи и др. по време на миграция.

Със сигурност може да се твърди, че на територията на инвестиционното предложение няма екологични условия, които ще бъдат увредени за други видове птици по време на гнездене, почивка или на миграция и зимуване.

5. Няма да има негативно въздействие върху преминаващите реещи се птици по време на полет, поради предвидената ниска етажност на застрояване.

6. В резултат от реализиране на инвестиционното предложение, на над 50% от територията на обекта ще се появи ново местообитание - паркова зона. Тя безспорно ще служи за гнездене, почивка, нощуване и хранене на някои видове пойни птици (вкл. синантропни).

В дългосрочен план ефектът от реализацията на инвестиционното предложение се изразява в създаването на условия за нови местообитания на животински видове, предвид планираното озеленяване. Предвид обстоятелството, че повечето от характерните за района видове са различна степен на синантропизация се очаква възстановяване и увеличение на числеността на популациите.

7. Източници на емисии във въздуха ще са строителните работи, битовата дейност и транспорта, но концентрациите на наблюдаваните замърсители ще бъдат значително по-ниски от съответните ПДК. Не се предвиждат и дейности, които да доведат до замърсяване на почвите. По отношение на въздействието върху шумовото натоварване в района, може да се каже, че не се очаква значителна промяна в сравнение със сегашното състояние. Не се предвиждат значителни едновременни строителни дейности, които биха представлявали сериозен източник на шум. Ще бъде създадена и развита пълноценна зелена система, която ще изпълнява роля на шумозащитни екраниращи пояси и ще се създадат условия за нови местообитания на животински видове.

На основание на горепосочените характеристики следва да се посочи, че инвестиционното предложение няма да попречи за постигане на целите на опазване на защитените зони.

Предвидени мерки, с които ще се намали или изцяло отмени отрицателното въздействие от реализацията на инвестиционното намерение:
а. Ще се запознаят работещите в обекта, че районът е защитена зона и могат да се срещнат животински видове с природозащитен статус, както и с необходимостта от тяхното опазване.

б. Превозните средства, които ще се използват по време на строителството, ще се движат с ограничена скорост, за да не са заплаха за представителите на животинския свят;

в. При изграждането и поддържането на зелената система на територията на инвестиционното предложение ще се осъществява растителна защита без използване на пестициди и според принципите на биологичното производство, определени с Наредба № 22 от 2001 г. за биологичното производство на растения и растителни продукти и храни от растителен произход и неговото означаване върху тях.

Въз основа на горепосочените характеристики следва да се посочи, че инвестиционното предложение няма да застрашава ценни местообитания и видове птици в защитена зона „Плаж Шкорпиловци”, по смисъла на чл. 38, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗБР, както и няма да води до намаляване на популациите на видовете, заради които тя е определена като защитена зона.


г) цел и предмет на инвестиционното предложение ;

С проекта се цели изработване на ПУП-ПЗ за ефективно използване на територията. Развитието на инфраструктурата и природно съобразно ползване на даденостите на територията.

ПУП за урбанизирана територия - курортна зона с преобладаващо застрояване с малка височина и плътност, отговаряща на изискванията на ЗУТ и Наредба № 7 към него е съобразен е с приоритетите и целите на стратегиите, плановете и програмите на регионално и общинско ниво.

Съгласно изискванията на Наредба № 7 и 8 към ЗУТ с Подробния Устройствен План (ПУП) се определят:



  • Общата структура на територията - предмет на плана, и преобладаващото предназначение на съставните и структурните й части, местоположението и границите й.

  • Общият режим на устройство на територията по т. 1, който включва най-общи цели, мерки и изисквания за опазване, използване, изграждане и развитие;

  • Разположението на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на територията и връзките с общината и съседните общини с инфраструктурни мрежи, съоръжения и обекти от национално значение;

Разработката на комплексното развитие на терена е подчинена на изискването за гарантиране на опазването на околната среда, създаването на предпоставки за развитие на инвестиционната инициатива.

Изработването на плана е свързано с намерението на инвеститора за изграждане на туристически комплекс, със застроена площ не повече от 751 кв.м :



  • плътност на застрояване - Пзастр < 30%

  • интензивност на застрояване - Кинт < 1,5

  • минимална озеленена площ - Позел > 50%


д) необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване, В и К;

Площадката е в съседство със средно развита инфраструктура. За целите на настоящото инвестиционно предложение не се налага промяна на съществуващите транспортни връзки извън територията. До имота се достига по съществуващ асфалтиран път през ПИ 557004. Електрозахранването на обекта ще се осъществи, съгласно становище от Е-он. В близост преминава високоволтов електропровод от които ще се захрани комплекса.

Водоснабдяването за питейни нужди ще се осъществява от системата на ВиК. Формираните количества отпадъчни води ще се отвеждат за пречистване в канализационен колектор към ЛПСОВ, като пречистените отпадъчни води ще се използват за поливане на озеленените площи.
3. Орган, отговорен за одобряването, и орган по прилагането на плана, програмата и проекта.

Планът се одобрява от Експертен съвет на община Долни Чифлик и се прилага от кмета и общинска администрация.

Преценяването на необходимостта от ОВОС и оценка на съвместимост на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения, както и процедирането им е от компетенциите на РИОСВ-Варна.

Висшестоящ план е ТУП (ОУП) на община Долни Чифлик.


Приложение № 2 към чл. 10, ал. 2 - Част Б
1. Характеристика на засегнатата територия – вид и начин на ползване на земите:

Територията представлява залесена територия 2.502 дка, при не поливни условия, намираща се в землището на с. Шкорпиловци, общ.Долни Чифлик, обл.Варна. Разглежданият район е с умерено-континентален климат, омекотен от близостта и влиянието на Черно море. Преобладават ветровете от северозападната четвърт - около 48%, следвани от източните – 16,7%. Характерни за района са умерените и силните ветрове - средногодишната скорост на вятъра е около 3.3 m/s. Случаите на тихо време за най близката станция Старо Оряхово са значителни - под 41%. Характерно за района явление е наличието на бризови циркулации (около 90 дни годишно) – най-често през юли – август със скорост от 3 до 5 m/s.

Средната годишна температура (за станция Старо Оряхово) е 11.4оС. Средно многогодишното количество на валежите е около 564 mm с максимум през април и минимум през февруари. Средногодишната стойност на относителната влажност на въздуха варира от 70% през лятото до 82% през зимата.

Климатичните и метеорологични условия в района и свързаната с тях динамика на атмосферата са общо взето благоприятни за разсейване на атмосферните замърсители и за самопречистване на атмосферата. Нивото на стандартните замърсители е значително под ПДК.

Акваторията на морето в границите на с.Шкорпиловци е обявена за район на съществуващо и перспективно водоползване, съгласно терминологията на Наредба №8/2001 – Заповед №РД-1056/01.11.2002 за определяне на границите на районите на съществуващо и перспективно ползване на водите на Черно море.

Почвените видове, срещани в рамките на разглежданата територия, са “тъмносиво-кафяви горски почви – лесивирани и терени с частични антропогенни мероприятия.

Според районирането по степен на свлачищна активност, разглежданият район попада във втора геодинамична зона. На територията, предмет на разработката, няма регистрирани свлачищни процеси.
Биоразнообразие

Флора - Територията на площадката на инвестиционното предложение попада в Тракийската горско растителна област и в периферията на подобласт ”Варненско - Бургаско Черноморие”. Тази област включва долния равнинно-хълмист пояс на дъбовите гори. Естествено разпространени в този пояс са чистите и смесени гори от благун /Quercus frainetto Ter/, цер /Quercus cerris L/, космат дъб /Q. pubescens Willd./, обикновен и келяв габър /Carpinus ssp./. В по-ниския етаж се срещат - мъждрян /Fraxinus ornus L/., шипка /Rosa canina L./, глог/Crataegus monogyna Jacq./, птиче грозде /Ligustrum vulgaris L/, драка /Рaliurus aquliatus L/, бодлив див чемшир /Ruscus aculeatus L./, черен бъз /Sambucus nigra L./ и др.
Коренните екосистеми, разпространени в района (типични дъбови гори), са запазени в естествения си вид с доминиране на цера. По протежение на деретата и овразите са запазени екосистеми, привързани към влажните месторастения (с носещи слаби елементи на лонгозните екосистеми от намиращи се в тях лиани). В на самата площадка и близките зони няма развити естествени екосистеми от степен тип или отделни месторастения с отделни степни видове.

В района липсват озеленителни мероприятия.



Въздействие върху флората
Територията на инвестиционното предложение се заема от залесена територия.

Идейният проект предвижда разполагане на сгради, благоустройствени мероприятия, площадки за отдих, транспортни алеи, пешеходни алеи.



Реализацията на инвестиционното предложение няма окаже негативно въздействие тъй като:

  • не се унищожава растителност, продуцираща кислород;

  • не намалява вегетативна площ;

  • предвижданията на плана не променят режима на оттока;

  • изпълнението на ИП не е свързано с унищожаване на ценни биотопи от редки и защитени видове, както и на ценни вегетативни ландшафтни обеми.

  • ИП, чрез реализирането на озеленителните мероприятия ще увеличи продуцирането на кислород и ще създаде условия за местообитания на птици и дребни насекоми.

Засегнатата от строителство е 751 кв.м. и ще окаже несъществено въздействие върху биологичното разнообразие в района.



Фауна - Зоографското деление на България отнася животинския свят към Черноморски район. Слабата урбанизацията на курортна зона Шкорпиловци има определящо значение по отношение разпространението на животинските видове. В горите се срещат:

І. Клас земноводни /Amphibia /;

- Разред – Опашати /Caudata/, представени от: обикновен тритон /Triturus Vulgaris/ ; гребенист тритон /T. Cristatus/;

- Разред – Безопашати /Ecaudata /, представени от кръглоезични /Dicoglossidae/: родове - чесновници /Pelobatidae/ - обикновена чесновница /Pelobates fuscus/; крастави жаби /Bufonidae/, представени от почти всички видове – Bufo ssp;

ІІ. Клас влечуги /Reptilia/;

- Люспести влечуги /Squamanta/: гущери /Suaria/ - слепооци /Ancuidae/; гущери /Lacertidae/ - ливаден гущер /Lacerta agilis/, горски гущер; триивичест гущер /L. trilineata/, зелен гущер /L. viridis/; Сцинкови /Scincidae/; Смокове /Colubridae/.



ІІІ. Клас птици /Aves/;

Около района за реализация на инвестиционното предложение се намират изоставени и обрасли бунгала, пътеки и други, инфраструктурни елементи. Постройките и съоръженията са полуразрушени и представляват много грозно гледка за предназначението си като курортна зона. Гнездещите в района видове птици са представители основно на разред Пойни птици (Passeriformes).


Бозайници. Районът на инвестиционното намерение попада в ареала на най-обикновените и многобройни бозайници като таралежа (Erinaceus concolor), обикновената горска мишка (Sylvaemus sylvaticus), жълтогърлата горска мишка (Sylvaemus flavicollis), дивия заек (Lepus europaeus), и др.

Както на територията на инвестиционното предложение, така и в непосредствена близост, няма пещери, руднични галерии, стари дървета с хралупи и др., подходящи за обитаване от прилепи в големи концентрации. Няма данни, че в района на инвестиционното предложение съществуват находища на редки и застрашени от изчезване бозайници.


Въздействие върху фауна
Територията не попада в защитени зони по Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици и с извършваното строителство няма да бъдат засегнати приоритетни местообитания и места за изхранване, гнездене и почивка по време на миграция на птици, приоритетни за опазване съгласно ЗБР и от Европейско значение.
Устройването на територията е свързано със строителство на нови сгради и локалната инфраструктура. Това не засяга горските масиви – местообитания на синатропни и пойни видове птици като чинка (Fringilla coelebs), червеногръдка (Erithacus rubecula) и кос (Turdus merula), както и някои други видове с широко разпространение в цялата страна.
Така описаната територия има малка вероятност да бъде обитавана от следните видове от включените в Приложение 1 към Директивата птици:

  • По време на гнездене - само за горската чучулига (Lullula arborea) и полубеловрата мухоловка (Ficedula semitorquata), като те се разполагат по дерета и в сравнително запазената и гъста гора в разположена североизточно от имота.

  • В рамките на имота няма условия за гнездене на всички видове грабливи птици.

  • За различните видове кълвачи от приложението на територията, предвидена за строителство, няма условия за обитаване. Кълвачи е възможно да намират прехрана в горските масиви около имота, което се запазва в естествен вид.

  • По време на миграция тук вероятно преминават всичките 23 от посочените в защитените зони видове грабливи птици, както и 8 вида водолюбиви. Над курортната територия не може да се очаква по-голяма концентрация от тях поради съществуваща урбанизация. Предвидените строежи са оттеглени от крайбрежните гори. В тях са разположени места за отдих и разходка. Предвид ниската височина на инвестиционното намерение до 10 м и основната височина на прелет минимално над 150 -200 м. , не считаме, че ще има оказано негативно въздействие върху тези видове.

От редовно срещащи се мигриращи птици, които не са включени в Приложение I към Директива 79/409/EEC

, тук, над бреговата ивица, не могат да се очакват големи концентрации от грабливи птици като мишелови, които мигрират много по на запад от крайбрежието. Водолюбивите видове като корморани, чапли, белочели гъски, патици, чайки и др.от това предложение мигрират над морската акватория и се струпват в резерват “Камчия”.


Ниската плътност на застрояването, която е предвидена в ПУП-ПРЗ на туристическия комплекс – 30%, определя въздействието върху местообитанията като незначително при възможност за ползване от видовете на съседни горски територии. Ниската етажност – под 10м на практика не засяга етажа на зелената маса /короните на дърветата в съседните имоти.
Заключение: Предвижданията на инвестиционното предложение не засягат съществено приоритетни видове за опазване, както и ценни местообитания.
Не се очаква пряко въздействие от строителството и експлоатацията на туристическия комплекс върху флората и фауната в ЗЗ “Плаж Шкорпиловци”. Пребиваването на почиващите в нея е свързано с възможни косвени влияния чрез допълнителен привлечен поток – разходки в близост, където има изградена алейна мрежа;

5. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия, схеми, координати на граничните точки на имота и на обекта - предмет на инвестиционното предложение, снимки, партида на имота и др. - по преценка на възложителя – снимка от GOOGLE и снимка от територията.


Управител:



Емил Бакърджиев






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница