Информация за преценяване на необходимостта от овос I. Информация за контакт с възложителя



Дата31.03.2018
Размер355.25 Kb.
#63509

Приложение № 2 към чл. 6


Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

I. Информация за контакт с възложителя:

1. Име, седалище и еденен идентификационен номер на юридическо лице.

ЕТ„Никола Попов”, гр. Дулово, ЕИК 828051688 – представлявано от: Никола Христов Попов



2. Пълен пощенски адрес - гр. Дулово, бл. Чайка 3, ет. 5, ап.15

3. Телефон, факс и e-mail - тел. 086 425020, факс: 086 22395; e-mail: brevis@b-trust.org

4. Лице за контакт: Ивайло Кръстев, тел.: 088 6999025
II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1.Резюме на предложението – В ПИ 24030.501.3374 с площ 15,195 дка в землището на гр. Дулово, Община Дулово, инвеститорът предвижда изграждане на „Модулен комплекс за термична газификация на биомаса с комбинирано производство и разширение на съществуваща технологична линия за белене на слънчоглед”.

Инвеститорът притежава площите за реализиране на инвестиционното предложение въз основа на нотариален акт. В настоящия момент се извършват прединвестиционни проучвания.

По същество бъдещото инвестиционно предложение е класифицирано в точки 7а и 3а от списъка на категориите дейности, дадени в Приложение № 2 на Закона за опазване на околната среда.

С Решение № РУ-24-ПР/2013 г. за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС е съгласувана преработка по време на строителството на проект „Зърнобаза, бензиностаниция, автомивка и автомобилен сервиз и изграждане на сграда с монтиране на линия за производство на пелети от слънчогледови люспи и линия за студено пресоване на олио”.

По същество ИП е свързано с разширение на съществуващото предприятие за преработка на земеделска продукция, включващо:


  1. Монтиране на 3 броя сортиращи машини, аспирационна техника, дооборудване на съществуваща поточна линия за слънчоглед, фино почистване и обелване на растенията, линия за пълнене на големи торби и линия за торби тип „отворена уста”;

  2. Монтиране на модулен комплекс за термична газификация на биомаса с комбинирано производство.

Цехът за белене на слънчоглед ще разшири съществуващата линия за фино почистване и белене на слънчогледово семе до достигане на планиран входящ капацитет: За линия 1 - едър слънчоглед: 6 т/ч; за линия 2 – среден и дребен слънчоглед за белене: 4 т/ч. При работа на линията от машините се получават остатъци, които се разделят от самите тях на „използваеми” и „не използваеми”. Неизползваемите се подават към контейнери, а използваемите се транспортират в бункер за преработка в пелети. От тук всички остатъци се подават за допълнителна преработка в модулният комплекс. Оборудването посочено в т. 1 е предназначено за поточно механизиране и автоматизиране на процесите при производство на необелен и белен слънчоглед в съответствие с Директивите на ЕС и ще бъде монтирано в сградата процедирана с Решение № РУ-24-ПР/2013 г. на РИОСВ – Русе.

В модулният комплекс ще се оползотворяват остатъците от предшестващото производство и ще се осигурява енерия за нуждите на производството. Същият представлява система за високотемпературна газификация на биомаса и производство на електрическа и топлинна енергия. За модулният комплекс ще бъде закупен газификатор тип SG1500 от българската фирма Spatrol, както и газов генератор.

Spatrol е разработила технология, при която се избягват и премахват във възможно най-ранна фаза на процеса всякакви условия, които биха оставили следи от замърсители.

Отпадната топлина се използва за намаляване на влагата в постъпващата суровина, като газификатора рециклира в процеса отработените газове, редуцирайки емисиите от изгарянето.

За обслужване на отделните модули на инвестиционното намерение в имота не се налага да се изгражда нова инфраструктура.

Електрозахранването и водоснабдяването на обекта са съществуващи. По време на строителството електрозахранването ще се извършва от съществуващия в имота трафопост БКТП 2х630, собственост на инвеститора. Електрозахранването на обекта по време на експлоатацията ще се осъществява от произведената в инсталацията собствена електроенергия, а при недостиг ще се използва електроенергия от преносната мрежа.

ИП не е свързано с формиране на допълнителни количества производствени отпадъчни води. ИП е свързано с увеличаване на битово-фекалните отпадъчни води, които ще се отвеждат в съществуващата черпателна септична яма. След запълване на обема й, същата се изчерпва с вакуум - цистерна, регистрирана във „В и К“ ООД, гр. Силистра. Отпадъчните води ще се транспортират до ПСОВ – Дулово, съгласно сключен договор.

При изграждането на обекта няма да се реализират инфраструктурни дейности които са включени в Приложение № 1 или № 2 от ЗООС.

2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение - В настоящият момент териториите в района се използват по предназначение за производствена и складова база.

В момента в цеха съществува линия за почистване, калибриране на слънчоглед, лющене (белене), сортиране по цвят на ядката и пакетиране. Недостатък на линията е, че не може едновременно да се обработва обелен и необелен слънчоглед.

Поради тази причина инвеститорът е решил да разшири проекта с допълнително добавяне на оборудване, при което ще се оформят две линии: първата за едър слънчоглед, който няма да се бели и втората за среден и дребен слънчоглед, който ще се бели. Линията ще се захранва със семена от два буферни силоза Сб2/Сб31. По този проект те са допълнително окомплектовани с успокоители за свеждане до минимум чупенето на зърното.

Модулен комплекс за термична газификация на биомаса с комбинирано производство е полезен инструмент за управление на отпадъците от биомаса. Инсталацията е предназначена да бъде инсталирана бързо и да се интегрира лесно със съществуващите процедури за обработка на биомаса. Предимствата на тази технология са следните:



  • Получава се напълно чист синтетичен газ, който се използва за производство на ел.- и топлоенергия;

  • Всички продукти получени при преработката на биомаса се използват повторно в технологичния процес – безотпадна технология;

  • Генерираните емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух не съдържат диоксини и фурани;

  • Малкото генериран твърд остатък (< 10%) може да се използва в направа на бетонови изделия или при строителство на пътища;

  • Технолгия, съобразена с всички изисквания за опазване на околната среда;

  • Висока ефективност и ниска себестойност на преработка;

  • Дългосрочна възможност за трудова заетост.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Площадката за реализация на инвестиционното предложение е във връзка с вече реализирания и въведен в експлоатация проект „Зърнобаза, бензиностанция, автомивка и автомобилен сервиз”, процедиран с Решение № РУ-24-ПР/2013 г. на РИОСВ – Русе.

Реализацията на предложението няма да засяга други дейности и не влиза в противоречие с други одобрени действуващи планове.

4. Подробна информация за разгледани алтернативи - Разглежданата площадка се намира в землището на гр.Дулово. В съседство няма обекти подлежащи на защита. Най близката защитена зона е „Лудогорие”, с код BG0002062 определена съгласно изискванията на Директива 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000. За съседните терени е известно, че са отредени за складови и производствени. Най-близките обекти, подлежащи на здравна защита по смисъла на § 1, т. 3 от Допълнителните разпоредби на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС са крайните жилищни сгради на гр. Дулово на около 1200 метра от северозападната границата на имота. Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност.

Предлаганата технология е съвременна, изключително екологично чиста и усъвършенствана. Алтернативата е разположение на друг терен, използване на по-стари и широко използвани технологии (компостиране, изгаряне, пиролиза и др.) или нулиране на инвестиционното намерение.

Предложената в ИП технология има огромно предимство в сравнение с други технологии, защото е гъвкава спрямо потока остатъци за преработка. Инсталацията не генерира пряко емисии на вредни вещества.

5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството Площадката за реализация на инвестиционното намерение е разположена в землището на гр. Дулово, общ. Дулово в имот № 24030.501.3374, пл. № 31, УПИ ІІІ, кв. 5 по плана на гр. Дулово с обща площ 15,195 dka. Имотът е категоризиран като производствена и складова база и се намира северозападно от второкласен път за гр.Дулово. Трите граници на имота граничат с други частни имоти.

Местоположението на терена е избрано поради следните причини: теренът е собственост на инвеститора; теренът е разположен в близост до изградена инфраструктура и извън жилищна зона; осигурена е връзка на вътрешната с външната инфраструктура (пътни връзки, електропроводна мрежа, телекомуникации);

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение.

Технологично необходимата по време на реализацията площ е около 50 м2 на които ще се разположи оборудването за съхранение до монтирането му. За модулния комплекс за термична газификация на биомаса е необходима площ от ~ 120 м2.



6. Описание на основните процеси, капацитет - В етапа на проектиране за реализацията на инвестиционното намерение ще бъдат спазени всички устройствени показатели за зоната определени и утвърдени с ПУП-ПЗ.

Основните процеси на предвиденото дооборудване на съществуващата поточна линия за слънчоглед са следните: Семената постъпват в два бункера, сепарирани по големина (в Сб1-едро, а в Сб2-дребно) от чистачните машини, разположени в елеваторната кула. От тях чрез новодоставени лентови транспортьори се захранват двете линии.

Линия 1 – едър слънчоглед без белене: допълнително ще се достави машина за фино почистване, триор, където семената се подлагат на сепариране по дължина, т.е. от семенната маса се отделят нетипичните по дължина частици – клечки, нетипични по дължина слънчогледови семена и др. Следва пневмомаса за сепариране по тегло и се отива в цветосортиращата машина, където могат да се отделят бели, счупени и др. семки. Получената фракция от еднакви цели ядки чрез елеватор се транспортира до съществуващия бункер през камъкоотделител, от който се захранва новата автоматичната линия за опаковка на ядките. Готовата продукция се пълни в торби тип „биг бег” и тип „оупън маут” и се съхранява в склад готова продукция, свързан с производственото хале.

Линия 2 – дребен слънчоглед за белене: допълнително ще се достави машина за фино почистване, триор за отделяне нетипичните по дължина частици и нов калибратор. Следва белене и след сепариране на съществуващи машини се минава през нова цветосортираща машина. Получената фракция от еднакви цели обелени ядки се транспортира до бункер, от който се захранва новата автоматична линия за опаковка на ядките. За събиране на прахообразната фракция, получавана при работата на всяка машина, в линията са предвидени прахосъбиращи устройства.

Описанието на основните процеси на модулния комплекс за термична газификация на биомаса е направено по проспектни данни на газификатор SG 500.

Основните процеси са последователни – от постъпващия материал до крайното му оползотворяване. Процесите са представени поетапно, като във всеки етап е включен различен процес на газоочистване.





Основната суровина за производството е отпадна биомаса - във вид на слънчогледова шлюпка/ слама, който се получава след белене на слънчогледово семе и почистване на имоти. Параметрите на суровината използвана в процеса на газификация са:размери до 20х20 мм, влажност до 15%, количество до 500 kg/h.

Основните процеси на инвестиционното предложение са:

Транспортна лента, отвеждаща суровината към входа на газификатора

От силоз (временен склад) материалът се придвижва до процесора, чрез затворена гумено - транспортна лента. В горната си част конвейерът завършва в буферен съд и спира конвейера, когато процесорът се запълни.




Газификация

Газификаторът е проектиран така, че да се постига получаване на газ от биомаса, съобразно предложената технология. Оборудването за съхранение на суров или SYN газ ще се оборудва със системи за охлаждане на газта, а параметрите им ще бъдат следени с централизирана система за управление.

Биомасата ще бъде отвеждана към газификатора с помощта на винтов конвейер и през заключващ се клапан проектиран като двойно заключваща се пневматична клапа (ротационна клапа). При отваряне на горната захранваща клапа, определено количество суровина ще попада в отделението между двата механизма. След затваряне на горния заключващ се вентил, долният ще се отваря и така биомасата попада в газификатора.

Материалът попада в камера за газификация - с дължина 8000 mm и диаметър 1600 mm. Горещите газове постъпват от високотемпературна горивна камера през тръба с DN250 и се движат по винтова линия около камерата за газификация, за получаване на индиректно нагряване. Димните газове от камерата се извеждат през димоход с диаметър DN250. Получените газове след термична газификация се отвеждат през отделна газоходна тръба DN250. Разположената вътре в камерата бъркалка, осигурява непрекъснато разбъркване и придвижване на суровина от вход към изход.

Високотемпературна горивна камера – температурата в реактора се създава и поддържа от горивна система, състояща се от високотемпературна камера и горелка – работна температура до 12600С. Системата е пригодена за изгаряне на твърди прахови и течни горива без отделяне в атмосферата на вредни емисии на въглероден окис, азотни окиси, серни окиси, диоксини и други. Това се дължи на високотемпературното изгаряне на вторичните горива, като по този начин те се оползотворяват енергийно.

Съставът на произведения газ варира в зависимост от качеството на използваната суровина в процеса на газификация биомаса и поддържането на оптимални производствени условия. Така например, в случай, че инсталацията работи на по-ниски температури, произведеният синтетичен газ ще е с по-високо съдържание на катрани. Ето защо е предвидена система за поддържане на температурата, която да осигурява непрекъснато снабдяване със суровина по описания по-горе начин .

Отстраняването на получените био въглища от дъното на газификатора се осъществява посредством двойно подсигурен заключващ клапан, работещ по същия начин както при системата за снабдяване с биомаса и при винтовия конвейер. Тази система е проектирана да отстранява продукта до такова ниво, което осигурява и поддържа производството на био въглища. Винтовият конвейер за био въглища е проектиран с водно охлаждане, което да доведе до такова понижаване температурата на био въглищата, която да позволява складирането им в контейнер, разположен извън газификатора. Био въглищата се явяват вторичен продукт от дейността на газификатора. Количеството и качеството на получаваните био въглища са в зависимост от първоначалната суровина и производствените параметри.

Пречистване на синтетичния газ

SG 500 се окомплектова със система за пречистване и охлаждане на синтетичния газ.

Получаваният газ е със следния приблизителен състав (максимални концентрации): CH4 – 5% ; H2 – 15% ; CO – 50% ; CO2 – 5% ; N2 – 5% ; CxHy – 5%. , Плътност на получавания газ 0.87 – 1.25 kg/m3. , топлината на изгаряне е Qд= 12600-13700 kJ/Nm3 ( 3.5 – 3.8 kW/Nm3 ), количество до 1000м3/ч.

Парогазовата смес излизаща от камерата за термична деструкция преминава през циклон за премахване на прах, малки твърди частици и сажди.

След това постъпва в първата степен на газоочистка - състояща се от контактен охладител, кожухотръбен топлообменник и циркулационна помпа, където газовете се охлаждат бързо, като част от газовете кондензират. Парите на тежките фракции кондензират и се събират в долната част на охладителя. Оттам посредством помпа, тежката фракция се връща обратно за термично разлагане в реактора.

Некондензиралите пари преминават във втори контактен охладител с идентично действие на първата група, но в него циркулира масло с температура до 50 °С. Кондензираната фракция се изтегля от помпа през серпентина, където се охлажда с вода и се подава за термично разлагане в реактора.

Некондензираните пари се прехвърлят в абсорбер (барбутьор). Постъпилите пари се кондензират с оборотна вода и изтичат в декантер. Тази течност представлява лека фракция, в която се съдържа кондензирана вода. В декантера под действието на разликата в относителното тегло, леката фракция се събира в горната част на съда и се прехвърля чрез помпа за да се впръска в камерата за горене. От долната част на декантера се отделя вода, която е замърсена и преминава за пречистване към възел пречистване на вода.

Некондензираните газове от абсорбера под въздействието на лек вакуум постъпват във буфер капко-отделител. В този съд се поддържа постоянно подналягане (-2 mbar) от газова помпа, прехвърляща дестилираните пари от реактора през охладителите. Очистеният, осушен и охладен газ (температура до 50 °С) се подава през газов компресор в херметизиран буферен технологичен съд за изравняване на налягането откъдето газовете се разпределят към консуматорите.

След като напусне капкосъбиращата система газът попада в газови филтри. Тези филтри осигуряват отделянето на частиците, съдържащи био въглища, което е от изключителна важност за газ генераторната група/двигателя.



От SG 500 не се отделят отпадъчни води.

Филтрация с биомаса:

Докато охладеният наситен синтетичен газ тече нагоре, той преминава през филтър от 1 m3 биомаса от дървесен чипс. Дървените стърготини са с размери около 20х20мм, и играят ролята на ръкавен филтър. Те улавят остатъчните следи от пари, катрани и поглъщат случайно останали частици от газификатора.

След определен брой работни часове дървесният чипс се подменя с нов, а с отработеният се оросява изходната суровина и така се връща в газификатора.

Крайно филтриране:

Последната стъпка в системата за преработка на синтетичния газ е 3-пластов механичен филтър от телени мрежи. Това е лесно за поддръжка решение за филтриране на всички катрани или частици, които могат да са преминали през предишните системи за пречистване. Механичният филтър се следи за увеличаване на налягането на преминаващата струя. Ако налягането през филтъра се увеличава до предварително зададена точка, операторът автоматично бива уведомяван, филтърът се отстранява и се почиства. Това дава възможност за целодневна работа, без да се изисква пълно изключване на системата.

Остатъците от почистването на филтъра се връщат в изходната суровина и с нея – в газификатора.

Пречистване на процесна вода

Отделената в декантера отпадна вода ( около 200л/ч ) постъпва в буфер. Тя съдържа разтворени леки фракции, затова е необходимо да се пречисти. Това се извършва чрез дестилиране и връщане на маслата обратно в декантера. Процесната вода първоначално постъпва от буфера, чрез помпа в икономайзер, където се подгрява за сметка на изходящите пари от газификатора. Той се състои от изпарителен куб и колона с пълнеж. В изпарителния куб е монтирана серпентина, чрез която се поддържа температура, близка до кипенето на водата (90°С). Загрятата отпадна вода от икономайзера се ръси над пълнежа в дестилатора и се стича по него, като по пътя си среща парите, образувани в изпарителния куб. При това движение в противоток движещите се нагоре пари се обогатяват на леки фракции, а част от водата се кондензира и се стича обратно в изпарителния куб, където пак се дестилира. Обогатените пари на леките фракции се кондензират в икономайзер, където подгряват входящата отпадна вода и след това се охлаждат в охладител. Охладеният кондензат постъпва отново за разделяне в декантер. Пречистената вода се извежда от долната част на изпарителния куб, охлажда се в охладител и преминава във водоохладителната кула за компенсиране на изпарената вода от контактното охлаждане.

Водооборотното охлаждане се състои от циркулационна помпа, водоохладителна кула, вентилатор и съд за циркулираща вода. Помпата засмуква охладена вода от съд за циркулираща вода и я изпраща до всички потребители на охлаждаща вода. Чрез система от бленди и кранове се подбира необходимото количество оборотна вода за всеки потребител. Затоплената вода от потребителите се ръси в горната част на кулата и преминава на тънък слой през пълнежа, като непрекъснато се обдухва със студен въздух. Той постъпва от долната част на кулата и се транспортира от вентилатор, монтиран на кулата.

Нагревните газове от инсталацията, след излизането си от димохода на реактора, преминават през маслонагревател (за оползотворяване) и се изсмукват от димен вентилатор след което се освобождават.



Когенерация

Чрез използването на газов генератор с двигател и на генератор едновременно ще се генерира електрическа и топлинна енергия.

Синтетичният газ ще се подава към газов генератор, без да напуска системата. Генераторът ще се захранва с напълно пречистения синтетичен газ. Това се прави, за да се поддържат постоянни нивата на произведената зелена енергия и тя да не се влияе от различната калоричност на подавания в газификатора материал.

Когенераторът е предвиден в шумо и топлоизолиращ контейнер, оборудван с вентилационна система, проектирана да бъде принудителна (с всмукателни вентилатори), като в машинното отделение винаги е установено леко свръх налягане. Това гарантира, че всеки неизгорял отработен газ, ще бъде принудително изведен в изпускателната система и не може да изтече обратно в машинното отделение.

Когенераторът се доставя като компактни модули, които са в състояние да произвеждат електрическа енергия за износ към мрежата .

За да се осигури изолация от предаването на вибрации, двигателят е монтиран на рамката с помощта на антивибрационна основа.

Генераторът на газовия двигател има изходно напрежение 400V, което се трансформира от повишаващ трансформатор до ниво от 20кV.

Извън контейнерите, зад газовия филтър е инсталиран авариен спирателен клапан, контролиран от системата за контрол на газовия двигател, като този авариен клапан предпазва газовия двигател в случай на необичайни условия на работа.

Газовият двигател има две охлаждащи вериги – една за смазочното масло, междиния охладител и водната изолационна обвивка. Тази охлаждаща верига е свързана със системата за топла вода, като предоставя част от топлината за сушилния процес, както и друго оборудване. Втората охлаждаща верига работи с охлаждаща вода.

По време на работа газа се анализира с анализатор за газ. Газът се анализира за водород, въглероден оксид, въглероден диоксид, метан, кислород и азот. Данните от анализа на газа се използват също и от системата за контрол, за да се активира автоматизацията на станцията и да се оптимизира качеството на газа.

С цел да се спазят лимитите за емисии на димни газове, на газовия двигател е инсталиран катализатор. Охлаждането на димният газ се извършва в две степени, като ефективно се използва отпадната топлина за генериране на икономична енергия. Първата е с охлаждане на димния газ в топлообменник работещ с отработени газове.

Освен топлообменника, работещ със суров газ, топлообменника работещ с отработени газове е вторият източник на топлина за системата с термично масло, и съответно възможност за генериране на енергия на базата на ORC. Във втората стъпка димният газ допълнително се охлажда в нагревателя на въздуха за газификация. Това загряване на въздуха за газификация подобрява качеството на синтезирания газ и ефективността на процеса.

Отвеждането на димните газове от двигателя на когенератора се извършва с отделен димоотвеждащ комин.

Когенераторът има следните основни характеристики:



Таблица II.6.2.1 Технически данни и размери



Таблица II.6.2.2. Технически данни на двигател



Таблица II.6.2.3. Технически данни на генератор



7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Площадката е в съседство с добре развита инфраструктура. За целите на настоящото инвестиционно предложение не се налага промяна на съществуващите транспортни връзки извън територията. Теренът е присъединен към съществуващата пътна връзка.



8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване На този етап инвеститорът подготвя извършването на строителните дейности, след получаване на всички разрешителни документи от контролните инстанции. Очаква се строителството да продължи около 9 - 10 месеца. С разширението на дейността ще бъдат заети още 15 човека персонал – основен, спомагателен и ръководен. Ще се работи на 3 смени по 8 часа, при 320 работни дни в годината, 7680 часа/годишно.

Експлоатацията на обекта ще е свързана със срока на годност на използваните строителни материали и амортизацията на сградния фонд. Експлоатационния период ще е над 30 години. В бъдеще няма идея да бъде прекратена експлоатацията на обекта.

Монтирането на съоръженията не налага необходимост от възстановяване с цел последващо използване на терена.

9. Предлагани методи за строителство Строителството касае монтаж на инсталациите върху съществуващи конструкции, без да налага ремонт или преустройство на същите. Ще се извършват само монтажни дейности.

10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията При строително-монтажните дейности ще се използват предимно различни профилни метални конструкции и крепежни елементи. Използваните количества вода и енергия ще бъдат в минимални количества, необходими за строително-монтажните дейности и битови нужди.

По време на експлоатацията ще се използва вода за промишлени, противопожарни и хигиенно - битови нужди.



11. Отпадъци, които се очаква да се генерират - видове, количества и начин на третиране Инвестиционното предложение не предвижда генериране на голямо количество отпадъци. Земните маси от горен почвен слой, богат на хумус няма, тъй като площадката на обекта е изцяло асфалтирана. Генерираните смесени строителни отпадъци с код 17 09 04, ще бъдат транспортирани на място, определено от община Дулово. Количеството им ще е около 5 м3. От дейността на модулния комплекс за термична газификация на биомаса ще се генерира „дънна пепел“ и малко количество въглен. Пепелта ще се събира в контейнер и ще се предава за оползотворяване. От административно-стопанската и битова дейност ще се формират смесени битови отпадъци (код 20 03 01) и хартия и картон (код 20 01 01). Битовите отпадъци ще се транспортират от фирмата обслужваща сметосъбирането и сметоизвозването на гр. Дулово, като след изчерпване на такса смет се сключва договор. Количествата общо ще бъдат не повече от около 2 m3 месечно, а при експлоатацията не повече от около 1 m3 месечно.

Всички договори ще се сключват с фирми притежаващи необходимите разрешителни за предлаганите услуги и дейности.

Въздействието на отпадъците върху околната среда няма да е значително като характер. То е локално като обхват, краткотрайно като време, възстановимо, без комулативен ефект.

12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда Необходимо е при извършване на строително-монтажните дейности и експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът предвижда следното:


  • при строителството да се използват най-кратките маршрути за придвижване на строителната механизация;

  • използване на съществуващата инфраструктура;

  • недопускане течове на нефтопродукти от строителната и транспортна техника през строителния период;

  • регламентирано управление на генерираните отпадъци;

  • нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води;

Мерките за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда могат да се разделят на 2 групи – при транспортирането и разтоварването на суровината и при нейната преработка.

Транспортиране на суровината:

• Всички използвани транспортни средства трябва да са в пълна изправност според законовите изисквания;

• Транспортната лента трябва да е натоварена и покрита така, че да не се разпилява материала;

• При разтоварването на суровината да не се допуска разпиляването и ако това се случи да се взимат незабавни мерки за почистване.


Производствена дейност:

• Поддържане на всички компоненти на инсталациите в пълна изправност;

• Гарантиране на високата степен на компетентност на оперативния персонал;

• Строго непрекъснато контролиране на спазването на технологичната дисциплина.

13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води) – Не се предвиждат други дейности, свързани с ИП.

По време на строителството електрозахранването ще се извършва от съществуващия в имота трафопост, собственост на инвеститора. Електрозахранването на обекта по време на експлоатацията ще се осъществява основно от произведената в инсталацията собствена електроенергия.

Телекомуникационна връзка на обекта е съществуваща.

Водоснабдяването е осъществено от водопроводно отклонение от водопроводна система на гр. Дулово. Хоризонтална и вертикална планировка на терена не е необходимо да се извършва.

Формираните количества отпадъчни води ще се отвеждат в черпателна яма, а от там по договор за пречистване в ПСОВ - Дулово.

14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение За дейността и реализирането на инвестиционното предложение са необходими съгласувателни документи с Енергоразпределение, с общинските власти по отношение разрешаване на строителните дейности и депонирането на отпадъците, с МВР по отношение пожаробезопасността. Други разрешителни не са необходими.

15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда Реализацията на инвестиционното намерение и експлоатацията на предвидените промени по време на строителството на „Модулния комплекс за термична газификация на биомаса с комбинирано производство и разширение на съществуваща технологична линия за белене на слънчоглед” не са сериозна предпоставка за предизвикване на замърсяване на околната среда и създаване на специфичен дискомфорт. По време на строителството на инвестиционното предложение се очаква извършваните дейности да причиняват краткотрайно, локално и възстановимо замърсяване и дискомфорт на околната среда. Около територията на обекта и в близост няма жилищни сгради и не се извършват никакви дейности подлежащи на специална защита. В съседните терени се извършват дейности по съхраняване и сушене на зърнени култури, почистване на моторни превозни средства и др. производствени дейности.

Комфортът на околната среда е съвкупност от природни фактори и условия, съчетание на природни образувания и географски дадености (релеф, растителност, водни пространства,оптимална температура, влажност на въздуха и др.). Това е субективното чувство, което обкръжаващата природна среда създава у човека състояние на благополучие и спокойствие, и обезпечава неговото здраве и жизнената му дейност.

В резултат от реализацията на инвестиционното предложение се очаква временно нарушаване на комфорта в района. Този дискомпорт ще се прояви по време на строително-монтажните работи, като завишаване на шумовите нива, запрашеност от техниката и транспортните машини с материалите за обекта, но няма да се окаже значително въздействие върху околната среда.

Реализацията на проектното предложение е свързана с отделянето на емисии на вредни вещества в атмосферата в резултат от работата на строителните машини. Тези замърсявания са

в минимални количества и с малък териториален обхват, т.е. няма да се предизвика увеличение на фоновото замърсяване.

Оценката на екологичния риск представлява информация, която позволява да се очертае характеристиката и поведението на риска, както и последствията върху екологичните системи.

Управлението на риска представлява процес на сравняване на алтернативни подходи и мерки и определяне на най-подходящата намеса, базирана на определени критерии и цели.

Основната цел от екологична гледна точка е да се оцени възможността как чрез прилагане на тази технология да се ограничи замърсяването на околната среда от различните отпадъци, като не се допусне допълнително замърсяване чрез емисии на крайните продукти.

Проведено проучване от БАН за прилагането на технологии за преобразуване на биомаса и получаването на синтетичен газ и твърд продукт дават нова възможност за решаване на един от най-значимите екологични проблеми в страната. Според проучените технологични параметри на предлаганата технология за разграждане на изходната суровина, трябва да се подчертае, че свойствата на отделните крайни продукти не представляват опасност за околната среда поради това, че системата за високотемпературна газификация предизвиква молекулярна дисоциация и необратимо разграждане на биомасата. В резултат, на изхода на процеса се получава материал със свойствата на прах (класифициран като пепел) и чист синтетичен газ, смес от водород и въглероден окис. Всички крайни продукти могат да бъдат използвани в последствие – т.е. те са предназначени за пазара със съответна икономическа стойност. Пепелта е инертна по отношение на всички световни стандарти.

Оценка на ефекта от идентифицираната заплаха

В рамките на този етап е важно да се определи зависимостта между дозата (или нивото на

въздействие) на дадения рисков фактор, вероятността за настъпването на това въздействие, както и степента на вредния ефект – т.е. оценка на ефектите.

Системата за газификация се нуждае освен от материал, като суровина, също от електроенергия и вода за охлаждане. Използва се вода в затворена система. Изразходването на прясна вода е по-малко от 1% поради изпаряване. Системата произвежда необходимата й енергия.

Полученият след газификацията синтетичен газ е ценно гориво със състав, както следва: CH4 –5% ; H2 – 15% ; CO – 50% ; CO2 – 5% ; N2 – 5% ; CxHy – 5%.Синтетичния газ има висока

калорична стойност – 1 тон изходна суровина замества около 300 Nm3 природен газ. Съставът на газът получаван при газификация на различни видове изходна суровина е приблизително еднакъв. Различават се генерираните количества, както и енергийната стойност на получения газ.

При разглежданата технология отпадъчни води не се формират, тъй като водата е в затворен/оборотен цикъл на използване. Отпадни газове няма. Емисиите, които могат да се свържат с дейността на инсталацията, са тези за производство на електрическа енергия. При сравнението на състава на получения синтетичен газ чрез предлаганата технология и инсталации за изгаряне на отпадъци е установено, че показателите са с 20 до 1000 пъти по-ниски стойности от допустимите норми на емисии в България, Европейския съюз и САЩ.

Според технологичните параметри на технологията и системата за разграждането на отпадъци, както и от наличния опит в Европа и САЩ, може да се твърди, че засега няма идентифицирани специфични проблеми, касаещи околната среда. Наличните данни от съществуващи инсталации показват пълно покриване на изискванията по Европейското законодателство.

В резултат от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква наднормено замърсяване и дискомфорт на околната среда. Елементи на екологосъобразно функциониране и недопускане на замърсяване и дискомфорт на околната среда са:

Почва - Прогнозна оценка на предполагаемото въздействие върху почвите, в резултат на реализацията на инвестиционното предложение.

Въздействието върху земите, свързано с реализацията на инвестиционното предложение ще бъде оказано само върху ограничена площ.



Очаквани въздействия

През периода на строителство влиянието върху почвите ще е от транспортното замърсяване – газове и аерозоли от горивните процеси на автомобилите и прах. Аерозолното и праховото замърсяване от строителните и автотранспортните дейности по време на строителството може да повлияе кратковременно на терени в радиус до 80 m около площадката. Влиянието е незначително, в рамките на повърхностния почвения слой.

През експлоатационния период не се очаква повишаване трафика на автомобили, които да оказва съществено въздействие върху почвите по протежение на транспортните трасета и земите в съседство на обекта.

Няма да има съществен прахоунос в прилежащи райони и респективно въздействие върху почвите от извършваните дейности през експлоатационния период.

Въздействието върху почвите, свързано с изпълнението на проекта и функционирането на обекта ще бъде минимално като площ и пренебрежимо като степен.

Отчитайки качествата на земната основа и характера на ИП не може да се очакват никакви съществени въздействия върху геоложката среда и никакви неблагоприятни физико-геоложки процеси.

Обектът предмет на ИП не е рисков по отношение на земната основа и фундирането и вероятността от настъпване на неблагоприятни физико-геоложки процеси е нищожна.

Води- В района на инвестиционното предложение повърхностните води се формират само от атмосферни валежи и повърхностни атмосферни води от водосборната област на разглежданата територия.

Предвидените в инвестиционното предложение обекти и дейности, не са свързани с формиране на замърсени отпадъчни води, които биха могли да замърсят подземните води.



Очаквани въздействия

Предвидените в инвестиционното предложение обекти и дейности, не са свързани с формиране на замърсени отпадъчни води.



Въздух - През строителния период ще се въздейства, чрез емитиране на прах и отработени газове от ДВГ на строителните машини. През експлоатационния период не се очакват въздействия от емисии на вредни вещества.

Шум – Не се предвижда излъчване на шум в околната среда, превишаващ граничните стойности, предвидени в съответните нормативни документи. Шумът, наред със запрашаването, по своето хигиенно значение е на първо място сред неблагоприятно действащите фактори в работна и околна среда. Реализацията и експлоатацията на ИП няма да причини шумово наднормено натоварване на жизнената среда, както и на растителния и животински свят. Няма да се допуска отклонение и дори приближаване до установените норми от 70 dB регламентирани в Таблица № 2 „Гранични стойности на нивата на шума в различните

територии и устройствени зони в урбанизираните територии и извън тях” по „Хигиенните норми за пределно допустимите равнища на шума производствено-складови територии и зони”.



Отпадъци - При експлоатацията на обекта ще се генерират битови отпадъци.

16. Риск от инциденти При своята дейност Дружеството прилага почти всичко от известните НДНТ.

При реализацията на инвестиционното предложение и при експлоатацията на обекта не се създават рискове от възникване на инциденти свързани със замърсяване на околната среда с емисии носители на токсични или канцерогенни вещества.

Като част от проекта за осъществяване на инвестиционното предложение ще бъде разработен План за безопасност и здраве (ПБЗ). В плана се посочват всички мерки, които следва да се съблюдават за избягване на рискове и инциденти при строително- монтажните работи: откриване и маркиране на обекта; изготвяне на вътрешни документи, регламентиращи здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ); предпазните мерки, осигуряващи работещите срещу недостатъчна якост и временна нестабилност на строителната конструкция; вътрешната система за проверка, контрол и оценка на безопасността за здравето на хората; отговорните лица и техните задължения; защита на работниците при работа на открито; мерки и отговорни лица за първа помощ, за действия при бедствия, аварии, пожари; конкретни инструкции за ситуиране, движение и работа със строителна техника.

При стриктно спазване на условията за труд и безопасност, рискът от инциденти е минимален.


III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа Приложени са материали показващи разположението и границите на инвестиционното предложение, предоставящи информация за характеристиките на средата на територията за реализация. В непосредствена близост няма разположени елементи на националната екологична мрежа. Територията не попада в зоната на европейската екологична мрежа “Натура 2000”. Най близката защитена зона е „Лудогорие”, с код BG0002062, определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици.

2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи В съседство на площадката са разположени зърнобаза, автомивка и складови терени. Реализацията на инвестиционното намерение няма да окаже негативно въздействие върху съседните територии. За бъдещото развитие за ползване на съседните земи не са известни инвестиционни намерения.

3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове За реализация на инвестиционното предложение не се налага ново зониране на територията. Във връзка с намеренията на инвеститора и съгласно изискванията на Закона за устройство на територията със Заповед на кмета на Община Дулово е одобрен Подробен устройствен план.

4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа В особенно близко съседство няма разположени чувствителни, защитени зони и територии. Най близката защитена зона е “Лудогорие”, с код BG0002062 на около 1850 м. определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000.

. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси

Качеството на природната среда и ресурси в района е на много високо ниво. Липсата на типични производствени дейности обуславя високия потенциал на средата и ниското и увреждане. Реализацията на инвестиционното предложение няма да увреди средата и да наложи регенерация.



5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение Избраният вариант на местоположение отговаря добре и кореспондира с изискванията за екологична безопасност. Алтернативата е инвестиционното намерение да не бъде реализирано, което ще сведе до застой в развитието на селското стопанство, в частност зърнопроизводството и откриването на нови работни места.

Местоположението на терена е избрано поради следните причини:


  • теренът е собственост на инвеститора;

  • теренът е разположен в близост до урбанизирана територия, второкласна пътна мрежа и др.;

  • осигурена е връзка на вътрешната с външната инфраструктура (пътни връзки, електропроводна мрежа, телекомуникации);

  • изградена е и работи инсталация, доказала своята целесъобразност;

  • инвестиционното намерение е в съответствие със зоната.

Поради тези предимства на визирания терен не са разглеждани други алтернативи за местоположение.
IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми

Вредно въздействие върху хората и тяхното здраве не се очаква т.к. инвестиционното предложение не е свързано с процеси отделящи вредни вещества и замърсяващи околната среда с последващо влияние върху хората.

Не се предвижда вредно въздействие и върху материални активи. Използването на природните ресурси е в нормални рамки за дейността.

Действащ организиран източник на емисии вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух е комин на когенераторна инсталация. На същия ще се изработи и утвърди пробовземна точка за мониторинг, осигуряваща извършване на регламентирани измервания в съответствие с изискванията на Наредба № 6 за реда и начина на измерване на емисиите вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници (ДВ, бр. 31/1999 г. с изм. и доп.).

Местните условия имат особено положително влияние върху способността за самоочистване на средата.

Въздействие върху атмосферния въздух с емитиране на вредни вещества се очаква да е минимално поради факта, че предвидените дейности ще са с минимални емисии на вредни вещества в периода на строителството и експлоатацията, предимно на прах.

Въздействието на строителните дейности ще се ограничи, чрез прилагане на мерките, указани в чл. 70 на Наредба № 1 от 2005 г за норми за допустими емисии. По време на строителните работи основното въздействие върху атмосферния въздух ще бъде в резултат на отделянето на вредни вещества от отработените газове на строителната техника и МПС, а именно NOх, ЛОС, СН4, СО, NОх, N2О, РМ. Имайки предвид ниската етажност на предвиденото строителство, площта на която ще се реализира инвестиционното намерение, ще са необходими до 2 курса на МПС, количеството на отделяните вредни вещества ще бъде незначително и те няма да се отразят върху качеството на въздуха в района. Това се отнася и за замърсителите от втора и трета група, съгласно актуализираната методика на МОСВ, отделяни от МПС. От движението на МПС източник на емисии във въздуха ще бъдат МПС на служителите и МПС за доставка на суровини и спедиция на продукцията. Изградени ще бъдат места за спиране и престой на автомобили.

Въздействието върху територията на реализация (почви, растителен и животински свят, ландшафт) е пряко, незначително, с постоянен характер, възстановимо. Няма да бъдат нарушени вегетативните функции на земи и почви, върху които ще се реализира част от предложението, тъй като към момента няма такива. Няма да се реализира въздействие върху и без това бедния от към разнообразие животински и растителен свят.

Въздействието върху повърхностните и подземните водите също ще е минимално.

Унищожаването на рудералната растителност няма да има, тъй като няма такава.

Няма да бъдат унищожени типове природни местообитания, включени в Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие или приоритетни за опазване местообитания на растителни видове от Приложение 2 на същия закон. Върху представителите на херпетофауната няма да бъде оказано значително негативно влияние, тъй като преобладаващата част от техните малочислени популации обитават синорите. Размножаването им няма да се подтисне, тъй като се очаква само известен прогонващ ефект, който няма да повлияе и върху числеността и плътността на популациите, предвид сходния характер на прилежащите територии.

Реализирането на инвестиционното предложение, е свързано с изкопни земни работи, със строителство на сграда, което ще доведе до временно изменение на облика на пейзажа, но няма да измени структурата на ландшафта или да доведе до неговата деградация. Изменения няма да претърпят почвената и растителната покривки, тъй като и след реализацията на инвестиционното намерение те ще останат под сгради и настилки. Измененията няма да имат регресивен характер и се предвижда ландшафтите да запазят способността си да изпълняват ресурсовъзпроизвеждащите си и средовъзпроизвеждащите си функции. В имота е засадена декоративна дървесно-храстова растителност, съобразена с местните почвено-климатични условия. С изпълненото озеленяване е постигнато благоприятно естетическо вписване на района в околния ландшафт.

Благоприятните природни дадености - релеф, роза на ветровете и липсата на източници на замърсяване са предпоставка за висок потенциал на самоочистване и възстановяване на ландшафта.

Въздействие върху повърхностните води също не се очаква. Отпадъчните води се отвеждат в черпателна септична яма.

Вредните физични фактори се формират временно (през строителния период). Въздействието им е обратимо, без кумулативен ефект. Генерираният шум въздейства основно на територията на дружеството и не е фактор в замърсяването на околната среда извън площадката. С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени, тъй като предлаганата дейност не е източник на значими шумови излъчвания. Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива за територии, подложени на въздействието на интензивен автомобилен трафик, определени съгласно Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

Няма да има недопустимо вредно въздействие върху околната среда от генерирани отпадъци, тъй като те ще се третират организирано от оператора по чистота за гр.Дулово. Отпадъците, които се очаква да се генерират са строителни отпадъци - от строителството на обектите и битови отпадъци - от служителите.

По време на експлоатация на обекта ще се генерират битови отпадъци.

Събирането и извозването на отпадъците ще се извършва по утвърдената схема за Община Дулово. Използваната система за събиране на ТБО ще бъде несменяеми съдове. Количеството ТБО, което се очаква да се генерира от територията ще бъде извозвано и депонирано на Общинско депо.

Не се въздейства върху човешкото здраве, защитени природни обекти, културно исторически паметници, поради отдалечеността на обекта и липсата на такива. В обсега на ИП няма забележителни природни обекти, защитени територии, паметници на културата и др., които да бъдат засегнати от реализацията и експлоатацията на ИП. Няма исторически и културни паметници, върху които дейността да окаже отрицателно въздействие.

Няма да се променят характеристиките на ландшафта (изгледни пространства, вид на ландшафта и др).

Генетично модифицирани организми (ГМО) могат да бъдат микроорганизми, растения или животни, чиято наследствена информация е изменена чрез генетично инженерна технология (нарича се още „съвременна биотехнология” или „рекомбинантна ДНК-технология”). По своята същност тази технология представлява прехвърляне на точно определени гени от един организъм в друг, като двата организма може да не са от един и същи биологичен вид (напр. гени от бактерии в растения, от растения в животни или обратно). Като резултат се получават организми с нови качества. Реализацията на ИП не е свързана с генетично модифицирани организми.



2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение

Реализацията на инвестиционното предложение няма да предизвиква въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа, повечето от които са разположени на километри от площадката. Най близката защитена зона е „Лудогорие”, с код BG0002062 на ~ 1850 м. определена съгласно изискванията на Директивата 79/409/ЕЕС за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000.

3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно) Възникналите, макар и минимални въздействия ще са с непряк характер, без кумулативен ефект, постоянни, с очакван минимален отрицателен и по-скоро положителен ефект.

4. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.) Обхватът на въздействие ще е ограничен изключително на територията на обекта и минимален за съседните територии. Няма да има засегното население от съседните населени места.

5. Вероятност на поява на въздействието Вероятността за поява на въздействие е сведена до възможният минимум с предвидените от инвеститора мерки за предотвратяване на аварийни ситуации или намаляване и ликвидиране на последствията.

6.Продължителност, честота и обратимост на въздействието Продължителността на въздействията се ограничава основно по време на строителните дейности, а при експлоатация на обекта е сведена до минимум.

По отношение на атмосферния въздух, водите, влиянието на отпадъците, вредните физични фактори, биоразнообразието въздействието е минимално и обратимо. По отношение на почвите, ландшафта, е необратимо и възстановимо след ликвидирането му.

7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда - Необходимо е при извършване на строителството и експлоатацията на обекта отрицателните въздействия върху околната среда да се сведат до минимум.

По отношение на мерките за опазване на околната среда инвеститорът предвижда следното: при строителството да се използват най-кратките маршрути за придвижване на техника; превозната техника да се движи с ограничена скорост, използване на съществуващата инфраструктура; недопускане течове на нефтопродукти от строителната и транспортна техника върху земята и почвите през строителния период; регламентирано управление на генерираните отпадъци; нормативно съобразно третиране на отпадъчните битово-фекални води и използване за отопление на енергоспестяващи уреди и приоритетно използване на възстановими източници на енергия.



8. Трансграничен характер на въздействията - От реализацията на инвестиционното предложение няма да възникнат проблеми свързани и допринасящи за трансгранично замърсяване.
За своето инвестиционно предложение собственикът е информирало Община Дулово, РИОСВ – Русе и посредством Обява местното население и евентуалните заинтересовани лица.

До настоящия момент при инвеститора и в Община Дулово не са получени мнения и становища относно реализацията на инвестиционното му предложение.

1 Виж чертежа на технологичната схема


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница