Информация за преценяване на необходимостта от овос на инвестиционно предложение за



страница1/4
Дата06.11.2018
Размер492.42 Kb.
#104476
  1   2   3   4
Информация

за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение заИзграждане на ново водовземно съоръжение и водоем с цел напояване /капково/ на лозови масиви”, в ПИ №011505 в землището на с. Горица, общ. Поморие. Лозовите масиви ще обхващат имоти с номера №№11501; 11502; 11508 – 192,2 дка в землището на с. Горица, общ. Поморие, обл. Бургас

I. Информация за контакт с възложителя:
"Винарско имение Санта Сара"АД, 8225 с.Горица, общ.Поморие, ул.Ивайло №2 ЕИК102243774,

Пощенски адрес за кореспонденция:8225 с. Горица, общ. Поморие, ул. "Ивайло"2

Изпълнителен директор на фирмата-възложител: Ивайло Кънчев Геновски , тел:0888908064, e-mail: genowski@santa-sarah.com.

Лице за контакт:Жулиен Трайков Живков, тел:0886391133, e-mail: jivkov@santa-sarah.com



ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението.

При изготвянето на информацията за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционното предложение за „Изграждане на тръбен кладенец за напояване на трайни насаждения от Лозови масиви и поставяне на капково напояване ", са спазени изискванията на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда и разпоредбите на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Информацията е съобразена и с изискванията на нормативната уредба по биологично разнообразие по отношение съвместяването на процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС и преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, съгласно разпоредбите на чл.40 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).

Инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ №011505 в землището на с. Горица, общ. Поморие. Лозовите масиви ще обхващат имоти с номера №№11501; 11502; 11508 – 192,2 дка в землището на с. Горица, общ. Поморие, обл. Бургас. Инвестиционното предложение е за нов водоизточник. Предвижда се водовземното съоръжение да разкрие води от подземно водно тяло с код BG2G00000К2034Пукнатинно-карстови води в ВК2tcn-st Бургаска вулканична северно и западно от Бургас”на територията на БДЧР – Варна.

Настоящото инвестиционно предложение е свързано с изграждане на тръбен кладенец за добив на подземни води за напояване на 192.2 дка лозови масиви. Чрез предвиденото изграждане на система за капково напояване ще се увеличи добива, което ще допринесе за постигане на по-добри финансови резултати на възложителя и подобряване качеството на произвежданата продукция. Технологията за напояване в настоящото инвестиционно предложение е съобразена с теренните особености, водоизточника и схемата на засаждане. Тази технология позволява доставянето на поливната вода непосредствено в кореновата система на растението, като дава възможност за равномерно подаване на разтворими торове. Технологията спестява значително разхода на вода, както и експлоатационните разходи по извършване на поливките и поддръжката на напоителната система.


  • Култура – винени лозя на конструкция

  • Проектно разстояние между редовете – A= 2,00 m

  • Разстояние между растенията в реда – B= 1.00 m

  • Брой на растенията в ha N= 5000

  • Брой линии с капково напояване за 1 ред – 1 бр.

  • Тип почва1 – излужена канелена горска (Chromic vertisol),

  • Тип релеф2 :

  • Северна част - високохълмист, основно изложение - юг, денивелации 12-15%

  • Южна част - стара алувиална повърхнина, релеф с максимална денивелация за основните точки 12m и максимална величина на наклона - 3-6%

  • Водоизточник – тръбен кладенец и резервоар за вода.

Не се предвижда изграждане, промяна или реконструкция на съществуващата пътна инфраструктура.

Инвестиционното предложение няма да генерира отпадъчни води.

Електрозахранването по време на строителството на кладенеца и последващата експлоатация ще се осъществява от Автономна Фотоволтаична Централа.

Предвижда се водовземното съоръжение да разкрие води от подземно водно тяло с код BG2G00000К2034Пукнатинно-карстови води в ВК2tcn-st Бургаска вулканична северно и западно от Бургас”.

Инвестиционното предложение преминава през три основни етапа както следва:

I етап – изграждане на водовземното съоръжение

II етап – опитно-филтрационни изследвание

III етап - водовземане

Реализирането на ИП ще стане след получаване на разрешително по чл. 50, ал. 7, т. 1, във връзка с чл. 44 и 46 от Закона за водите, издадено от директора на БДЧР – Варна. За откриване на процедура по издаване на разрешително в БДДР ще бъдат внесени документите, определени в глава пета и седма на Наредба 1 за проучване, ползване и опазване на подземните води.

Инвестиционният проект за напояване на лозовите масиви предвижда изграждане на кладенец със следната конструкция:

Конструкцията на тръбния кладенец има следния вид:



  • Експлоатационна колона: от поцинковани тръби с диаметър Ø245 мм в интервала 0-100,0 м;

  • Водоприемна част (филтри): от филтър с диаметър Ø245 мм, и чакълеста засипка в интервала 20,0 -100,0 м

  • Проектираните филтри трябва да отговарят на следните условия:

  • филтриращата повърхност да обеспечава приток в сондажа на необходимото количество вода при неголяма входна скорост ;

  • през филтрите да не постъпват глинести, праховидни и пясъчни частици;

  • филтрите да се използват продължително време и да са устойчиви на корозия;

  • филтрите да не влошават качествата на водите.

  • Географските координати на водовземното съоръжение са:

N 420 47` 23,23`` E 270 33` 59,73``.

  • Кота терен – 66,0м

Точното място на филтъра ще бъде определено след прокарване на тръбния кладенец и определяне границите на водоносния хоризонт.

Дейностите за проучване на подземните води протичат в следната последователност:



  • сондиране със сонда от 0,0 до 12,0 м с Ø 450мм и затръбяване с метална колона с ф325/6 мм

  • сондиране от 12,0 м до 100м с ф 295,5 и затръбяване от 0,0 до 100м с поцинковани тръби с Ø245 мм, като от 20,0 до 100,0м –филтър.

  • засипване на затръбното пространство с речен филц с ф 4,0 до 8,0 мм.

  • опитно водочерпене при максимално възможния постоянен дебит и проследяване на възстановяването на водното нимо – не по-малко от 6 денонощия;

  • провеждане на хидравлични тестове;

  • вземане и анализ на водни проби за оценка на актуалното състояние на разкритите подземни води и пригодността им за напояване.

Черпената вода ще се подава директно към тръбите на поливната система без да има досег с външната атмосфера и няма да променя състава си. Не се предвижда третирането й с химикали или друга обработка.

Хидрогеоложко проучване:


Според районирането, възприето за националната хидрогеоложка информационна система, разглежданият район принадлежи към Черноморски район за басейново управление на водите с център гр. Варна.

Предвижда се водовземното съоръжение да разкрие води от подземно водно тяло с код BG2G00000К2034Пукнатинно-карстови води в ВК2tcn-st Бургаска вулканична северно и западно от Бургас”на територията на БДЧР – Варна.

Подземните води в горнокредния водоносен хоризонт са акумулирани във водоносния комплекс, формиран в горната част на горнокредния масив. Той е изграден от седиментите на Еминската флишка задруга, представена от алтерниращи глинести мергели,мергели, варовици,варовити пясъчници, пясъчници, алевролити, алевропелити. Преобладават мергелно глинестият фациес. Скалният масив се отличава като цяло с неголяма водообилност, привързана главно към зоната на регионалната напуканост до дълбочина 50-60м. Той представлява обширен слабоводообилен комплекс, който се подхранва главно от инфилтрация на валежи..

По характер водите са ненапорни, а по тип са пукнатинни.

Средна дебелина на подземното водно тяло -30-200м.

Средна водопроводимост - 4,4 - 20м2/д - средно водообилен.

Среден коефициент на филтрация - 1,0 м/д .

Среден модул на подземен отток - 2 л/с/км2.

Дълбочината на водното ниво е в зависимост от теренната кота и е от няколко до 10 м дълбочина под терена.

Дренирането на водоносния хоризонт се осъществява по естествен път чрез извори с дебит от 0,1 до 1 л/с по рядко до 4л/с. и по изкуствен начин чрез сондажи, шурфове и кладенци.

По химичен състав са хидрокарбонатно - натриеви, хлоридни хидрокарбонатно -сулфатно-натриеви, пресни, умерено твърди, студени.

Според макроеднородността на водовместващия резервоар е условно нееднороден.

Мощността, хипсометричното положение и благоприятните структурни и литоложки условия са позволили в горнокредния комплекс да се формира водоносен хоризонт с ненапорни подземни води.

Гранично условие по контурите на пласта на разглеждания горнокреден водоносен хоризонт е с прости гранични условия.

Посоката на подземния поток е север-юг. Хидравличния градиент е I=0,005.
Обосновка за задоволяване на водоползването

Горнокредното подземно водно тяло с код BG2G00000К2034Пукнатинно-карстови води в ВК2tcn-st Бургаска вулканична северно и западно от Бургас” ще осигури най-икономичното добиване на вода за предвидените цели:



  • съоръжението има сравнително малка дълбочина - до 200 м от повърхността;

  • съоръжението е изградено в собствен имот и ползването ще бъде с малки разходи по водопроводната мрежа;

  • Каталог: ovos


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница