Информация за преценяване на необходимостта от овос на инвестиционно предложение за



страница1/3
Дата30.01.2017
Размер399.5 Kb.
#13856
  1   2   3

ИНФОРМАЦИЯ


ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НА НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА

Изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”, в землището на с. Каменяк, Община Руен”


Съгласно Приложение №2 към чл. 6 на


Наредбата за условията и реда

за извършване на оценка на въздействието върху околната среда

/загл. изм. - ДВ, бр. 3 от 2006 г., приета с ПМС №59 от 07.03.2003 г.

обн. ДВ. бр. 25 от 18.03.2003 г., обн. ДВ. бр. 25 от 18.03.2003 г., посл. изм. ДВ. бр. 3 от 11.01.2011 г./

Възложител: Рейхан Ружди Алиосман


ГР. БУРГАС, май 2015

ИНФОРМАЦИЯ
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС ПО ПРИЛОЖЕНИЕ №2 КЪМ ЧЛ. 6

от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда

на инвестиционно предложение за:
Изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”, в землището на с. Каменяк, Община Руен

Необходимостта от изготвянето на настоящата информация е обоснована и изискана от компетентния орган РИОСВ-Бургас чрез писмо с изх. 3088 от 12.05.2015 г. Съгласно последното , ИП попада в обхвата на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС:



т. 1 - Селско, горско и водно стопанство

д” - интензивно животновъдство (инвестиционни предложения, невключени в Приложение № 1);

и подлежи на процедура по преценяване необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда.

ИП не попада в защитена територия по смисъла на ЗЗТ, но попада в защитена зона „Камчийска планина” с код BG0002044 за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-132/10.02.2012 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр.23/2012 г.), изм. Заповед № РД-77/28.01.2013 г., ДВ, бр.10/2013 г. и защитена зона „Камчийска и Еменска планина” с код BG0000133 за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приета с РМС № 122/2007 г. (ДВ, бр.21/09.03.2007 г.). Съгласно чл. 31 от ЗБР и на основание чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) инвестиционното предложение подлежи на процедура по преценяване на вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони.

I. Информация за контакт с възложителя

  1. Възложител: Рейхан Ружди Алиосман

  2. Пълен пощенски адрес: с.Каменяк, община Руен,Област Бургас

  3. Телефон, факс и е-mail: 0898632406

Лице за контакти: Н. Кирилов, гр.Бургас, ул.”Хр.Ботев” № 97,ет. 1

  1. Телефон за връзка: 0898632406
II. Характеристики на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

С инвестиционното предложение се предвижда: Изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”, в землището на с. Каменяк, Община Руен”

Застрояването ще се извърши по Наредба № 19/25.10.2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им с цел кандидатстване по Мярка 4, подмярка 4.1-„Инвестиции в земеделски стопанства” по ПРСР 2014 г.- 2020 г.

Имотът е собственост на Възложителя Рейхан Ружди Алиосман съгласно:

•Нотариален акт за дарение на недвижими имоти № 45, том II, Рег. № 1386, дело № 212 от 2015 г. и

•Нотариален акт за дарение на недвижими имоти № 46, том II, Рег. № 1387, дело № 213 от 2015 г.

Върху имота няма ограничения. Не се очаква трансгранично въздействие. Имотът не засяга защитени територии, както и паметници на културата.

Предвиденото инвестиционно предложение е ново. Предмет на инвестиционното предложение е изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма за около 400 броя овце и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”,в землището на с. Каменяк, община Руен. Имотът е с площ от 5 940 м²- на повече от 360 м от застроителните граници на селото и начин на трайно ползване – Нива.

За реализация на инвестиционното предложение се предвижда ограждане на имота с лека ограда, осигуряване на хигиенно-пропускателен режим за персонал, транспорт и външни лица, зони и площадки за дезинфекция на превозни средства и персонал. Застрояването включва сграда за овце с помещение за персонал със съответните санитарно-битови помещения и доилна зала, при спазване на санитарно-хигиенните изисквания и изискванията за хуманно отношение към животните. Впоследствие се предвижда изграждане на склад за сено и концентриран фураж. В имота не се предвижда изграждане на торище. Всички спомагателни сгради и площи ще са изградят съгласно изискуемите от границите на имота отстояния.

Обектът ще се обслужва от максимум 5 човека персонал.

Захранването с питейна вода ще стане чрез нов водопровод от инфраструктурната мрежа на с. Каменяк разположена на 410 м. от границите на имота.

За инвестиционното намерение са уведомени Общинската управа и засегнатото население чрез публикуване на обява във в-к „АЛО-Бургас” от 06.11.2014 г. Няма постъпили възражения.

В изпълнение на изискванията на чл. 6, ал. 9 от НУРИОВОС, Рейхан Ружди Алиосман в качеството си на Възложител е предоставил на Община Руен копие на хартиен и електронен носител на Информацията за преценяване необходимостта от ОВОС в съответствие с Приложение № 2 към чл. 6, ал. 1 от НУРИОВОС.


  1. Необходимост от инвестиционното предложение

Овцата принадлежи към първите селскостопански жи­вотни, които човек е започнал да отглежда за задоволяване на своите пот­ребности от храна и облекло. И ако в миналото тя е била ценена като полезно домашно живот­но, то сега овцевъдството има важно стопанско значение като перспективен подотрасъл на животновъдството.

Днес домашната овца е напълно опитомено животно и е изцяло зависим от хората по отношение на здравословно състояние и физическо оцеляване.

Овцете са сравнително дребни преживни животни, обикновено с къдрава козина, наричана вълна, и често с рога с форма на спирала.

Предвид гореизложеното и нарастващото търсене на овче мляко и млечни продукти не само на вътрешния, но и на международния пазар, желанието на Възложителя е да изгради ферма за овце в свободен собствен терен.



  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Инвестиционното предложение няма връзка с други съществуващи или планирани дейности, от страна на Възложителя.

  1. Информация за разгледани алтернативи

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението, тъй като това се предопределя от собствеността на имота. Възложителя няма намерение да развива промишлени дейности в посочения имот.

  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ №014103 по плана на с.Каменяк , Община Руен, с площ 5 940 м², с начин на трайно ползване – Нива.

Върху имота няма ограничения. Не се очаква трансгранично въздействие. Имотът не засяга защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, както и паметници на културата.







Фиг. 1: Сателитни снимки с местоположение на

ПИ № 014103, с. Каменяк, община Руен

  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Инвестиционното предложение е ново. Предвижда се изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма за около 400 броя овце и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”,в землището на с. Каменяк, община Руен.

Във връзка с инвестиционното предложение се цели ограждане на имота с лека ограда, осигуряване на хигиенно-пропускателен режим за персонал, транспорт и външни лица, зони и площадки за дезинфекция на превозни средства и персонал. Застрояването включва сграда за овце с помещение за персонал със съответните санитарно-битови помещения и доилна зала, при спазване на санитарно-хигиенните изисквания и изискванията за хуманно отношение към животните. Впоследствие се предвижда изграждане на склад за сено и концентриран фураж. В имота не се предвижда изграждане на торище. Всички спомагателни сгради и площи ще са изградят съгласно изискуемите от границите на имота отстояния.

Обектът ще се обслужва от максимум 5 човека персонал.

С инвестиционното предложение се предвижда изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни - овцеферма за около 400 броя овце и доилна зала.

Параметрите на застрояване ще са съгласно изискванията на Наредба № 7 за ПНУОВТУЗ. При изготвянето на проектите ще се спазват изискванията на Наредба № 44 от 20 април 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, посл. изм. ДВ. бр. 94 от 30.11.2012 г.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Пътната инфраструктура в района обекта е съществуваща и не се предвижда изграждане на нови пътища.

  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Крайното изпълнение на инвестиционното намерение е до две години, съобразно възможностите на Възложителя. Експлоатацията на обекта се предвижда да продължи дълги години и не се предвижда неговото закриване.

При изготвянето на проекта за организация и изпълнение на подготвителните и строителите работи на площадката, сериозно внимание ще се обърне на мерките по безопасност и хигиена на труда за работниците, които ще работят на обекта. Тъй като на площадката ще се извършват различни видове строителни работи, необходимо е работниците да бъдат инструктирани за специфичните условия, съществуващи при изграждането на различните подобекти и мерките за предотвратяване или преодоляване на евентуално възникналите аварийни и критични ситуации.

На този етап не е разработена и не е предвидена програма за прекратяване дейността на обекта и възстановяване на съществуващите територии и ландшафт.

Подготвителните дейности предвиждат подготовка на площадката за строителство и издаване на всички необходими строителни книжа.

Експлоатацията на обекта предвижда използването му по предназначение.


  1. Предлагани методи за строителство

За реализацията на обекта ще се използват всички съвременни методи за екологосъобразно строителство. Ще се използват строителни и инертни материали - бетон, тухли, керемиди и др., които ще се доставят от специализирани в тази област фирми. По този начин въздействието върху околната среда ще се сведе до минимум.

  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

По време на работа използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали. При експлоатация на обекта ще се използват – питейна вода и електроенергия.

При строителството няма да се използват терени и да се нарушава техния ландшафт извън площадката на Възложителя с цел депониране на изкопаните земни маси.

При изкопните работи предварително ще се отнеме почвения слой и ще се отделят земните маси от изкопите, по-голяма част от които ще се използват за обратен насип.


  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират- видове, количества и начин на третиране

Преди започване на строителството ще се извършат изкопни работи. Ще се отдели хумусния пласт, ще се съхрани на обособена част от територията на имота и ще се използва за оформяне на зелените площи, съгласно изискванията на Раздел III от ЗООС. От тази дейност ще се генерират също и земни маси, почви, камъни и други – 17 05 04, 17 05 06, които ще се съхранят по описания по-горе начин отделно от хумусния слой. При наличие на излишък от земни маси извозването им ще става след съгласуване и по направление на Община Руен.

По време на строителството ще се образуват строителни отпадъци: 17 01 01 - бетон; 17 01 02 - тухли; 17 01 03 - керемиди, плочки фаянсови и керамични изделия; 17 01 07 – смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17 00 06; 17 02 01 - дървесен материал; 17 02 02 - стъкло; 17 02 03 - пластмаса.

За съхранението им ще се отреди площ и предвидят съдове. Отпадъците ще се извозват до депо строителни отпадъци след получаване на необходимото направление и уточнен маршрут от Кмета на Община Руен, или ще се съхраняват на специално отредена площадка в рамките на имота до транспортирането им или предаването им на фирми, притежаващи необходимия документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53 от 13.07.2012 г.) с цел оползотворяване (използване за обратни насипи, рециклиране и др.).



Битовите отпадъци с код 20 03 01 от строителните работници на обекта ще се третират по схема, утвърдена от Община Руен.

При експлоатацията на обекта ще се генерират:

При експлоатацията на обекта основното количество генерирани отпадъци ще е свързано с предназначението на обекта.

Помещенията за отглеждане на животните ще се почистват и дезинфекцират периодично, ще извършват борба с гризачите, а в летния сезон ежеседмично да провеждат дезинсекция и дератизация с препарати, съгласно предписанията на компетентните органи.

Профилактиката и лечението на животните ще се извършва по договор с ветеринарно-медицински центрове. Отпадъците генерирани от тези дейности няма да се приемат да останат за съхранение на територията на овцефермата.

Храната (фуражи) ще се доставя на обекта в полипропиленови или текстилни опаковки (чували) или насипно. Ще се съхранява в специализирани помещения. Опаковките няма да се генерират като отпадъци на обекта, тъй като ще се използват като оборотни.

Торовият отпад ще се съхранява в съоръжение с водоустойчива основа и с обем, отговарящ на броя на животните и продължителността на съхранението му.

При запълване на съоръжението, отпадъчните води ще се извозват до най-близката ГПСОВ с действащо разрешително за заустване, с достатъчен капацитет и добра ефективност на канализационната система, след писмен договор с ВиК оператор.

Генерираните отпадъчни води от измиването и поддържането на хигиената на санитарно-битовите помещения, стаята за почивка, и от измиването на млечния танк, се предвижда да се отвеждат във водоплътна изгребна яма, с изградено ЛПС.

При смъртност на възрастни и новородени животни, същите ще се предават по договор за обезвреждане с фирма, притежаваща необходимите документи за тази дейност.

При отглеждане на животни ще се спазва Наредба №44 от 20.04.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, на МЗХ (ДВ., бр. 41/2006 г.)

От работещите 5 човека във фермата ще се генерират смесени битови отпадъци с код 20 03 01. Ще се използват подходящи съдове за съхранението им. Отпадъците ще се транспортират за обезвреждане чрез депониране на депо за ТБО.

Опасни отпадъци: 20 01 21* - флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак. Излезлите от употреба луминесцентни и живачни лампи ще се събират в картонени опаковки, които ги предпазват от удар и счупване и складират в закрито помещение при наличието на подходящ реагент за обезвреждане на такива с нарушена цялост.



  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда




  • Ограждения с цел запазване състоянието на съседните парцели по време на строителството в имота;




  • Подходяща организация на строителните работи с цел недопускане замърсяване на прилежащите терени, както и цялата площадка със строителни отпадъци;

  • Оросяване на пътищата при сухо и ветровито време, за да не се вдига прах;

  • Получаване направление от Община Руен за излишните или необходими земни маси с цел недопускане неконтролирано замърсяване или нарушаване на терени;

  • Организирано събиране и извозване на ТБО и тяхното последващо третиране съгласно утвърдената схема на Община Руен;

  • Съобразяване с Програмата за управление на отпадъците на Община Руен.

  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

С инвестиционното предложение се предвижда: „Изграждане на селскостопанска сграда за отглеждане на животни – овцеферма за около 400 броя овце и доилна зала в ПИ № 014103, местност „Курт чалъ”,в землището на с. Каменяк, община Руен”.

Водоснабдяване и канализация

Захранването с питейна вода ще стане чрез нов водопровод от инфраструктурната мрежа на с. Каменяк отстоящ на 410 м. от границите на имота.

Отпадъчните води ще се извозват до най-близката ГПСОВ с действащо разрешително за заустване, достатъчен капацитет и добра ефективност на канализационната система, след писмен договор с ВиК оператор.

Дейностите по приемане и предаване на отпадъчните води е необходимо да се документират.

Захранването с електричество ще стане чрез нов кабел от инфраструктурната мрежа на с. Каменяк, отстоящ на 430 м. от имота.

На следващ етап на проектиране ще се определят количествата отпадъчни води и инвестиционното предложение ще се съгласува с „ВиК” ЕАД гр. Бургас.

При оразмеряването ще се предвиди и необходимото противопожарно водно количество, съгласно Наредба № Iз-1971 от 29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.

Не се предвиждат други дейности за реализиране на инвестиционното предложение.



  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

Не са необходими други разрешителни свързани с нормативната уредба по околна среда, освен гореизброените.

Проектът за инвестиционното предложение ще бъде съгласуван и с „ВиК” ЕАД - гр. Бургас, „ЕВН България Електроразпределение” АД и РЗИ-Бургас.



  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

При спазване на всички мерки предвидени в т. ІІ-12 на настоящата разработка, не се очаква замърсяване и дискомфорт на околната среда.

С проекта се цели интегриране на предвижданията на Възложителя по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло и опазване на околна среда, основавайки се на следните принципи:



  • Устойчиво развитие;

  • Предимство на предотвратяването на замърсяване пред последващо отстраняване на вредите;

  • Съхраняване и опазване на екосистемите;

  • Предотвратяване на замърсяването и увреждането на този район.

По такъв начин ще се гарантира в максимална степен защитата на природната среда и здравето на хората, решавайки проблемите и привеждането на територията в областта на околната среда.

Предлаганото инвестиционно предложение няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда, тъй като:



  • Не се предвиждат дейности, при които се отделят емисии на замърсители в околната среда;

  • Не се засягат чувствителни, уязвими, защитени територии, санитарно-охранителни зони и др.;

  • Реализирането на проекта няма пряко или косвено да засегне елементи от Националната екологична мрежа, тъй като е извън означените местоположения на приоритетните и защитени бозайници, птици, растителни видове и хабитати.



  1. Риск от инциденти

При спазване изискванията на нормативната уредба за здравословни и безопасни условия на труд по време на строителството на обекта не се очакват инциденти.

Експлоатацията на обектите не представлява риск за околната среда.



Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница