Информация за преценяване на необходимостта от овос от Антония Петрова Стойчева



Дата21.01.2018
Размер301.21 Kb.
#49450
Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС

от Антония Петрова Стойчева

(име, адрес и телефон за контакт, гражданство на възложителя – физическо лице)



Гр. София, ж.к.”Младост 1”, бл.110,вх.А, ет.4, ап.18

(седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице)

……………………………………………………………………………………………………………………….

Пълен пощенски адрес: Гр. София, ж.к.”Младост 1”, бл.110,вх.А, ет.4, ап.18


Телефон, факс и ел. поща (е-mail):

0894731740
II. Характеристики на инвестиционното предложение:

1. Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение е за промяна в първоначалното инвестиционно предложение-вместо вилна сграда, ще бъде изградена жилищна сграда с параметри на застрояване:

Н макс.- 10,00м, Пзастр.- 40%, Кинт.-1,2, Озел.- 40%.Предвижда се жилищната сграда да е двуетажна с РЗП 200 кв.м. за 10 обитатели.

Съгласно писмото на РИОСВ-Бургас, така заявената промяна не следва да се счита за изменение по смисъла на чл.93, ал.1, т.2 от Закона за опазване на околната среда.

Имотът е с площ:433кв.м. с Трайно предназначение на територията: Земеделска и Начин на трайно ползване :За земеделски труд и отдих(съгласно параграф 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ).

РИОСВ-Бургас уведомява, че след извършена проверка по наличната към момента в РИОСВ-Бургас цифрова информация(КВС/КК, горска карта) и модели за разпространение на дюнни природни местообитания по Черноморското крайбрежие, че площта няма характеристика на пясъчни дюни. Съгласно цитираното становище, предвид Заповед №РД-299/29.03.2013г. на Министъра на околната среда и водите, следва да се счита и като становище по смисъла на параграф 25, ал.3 на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Съгласно Правила и нормативи за прилагане на общия устройствен план и специфични правила и нормативи към общия устройствен план на община Созопол(ОДОБРЕНИ от зам .министъра на МРРБ със Заповед №РД-14-539/13.07.2016г.) в границите на охранителна зона „Б” не се включват урбанизираните територии на град Созопол, на гр. Черноморец и с. Атия, определени към датата на влизане в сила на ЗИД на ЗУЧК.

В разглежданата територия има изградени ВК проводи, които се захранват с питейна вода от деривация Ясна Поляна. Чрез този водопровод е осигурено питейно-битовото водно количество в момента за имота, който се използва по параграф 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ.

Имотът граничи със земеделски път.

КАНАЛИЗАЦИЯ

Отвеждането на отпадните битови води от бъдещите консуматори в количество 1,5куб.м/ден. ще се насочат към водоплътен безотточен резервоар за битови води. Той периодически ще се изчерпва с фекалка и водите ще се отвеждат към най-близката ПСОВ-ГПСОВ-Созопол.

За целта в следващата фаза на проектиране собственика трябва да сключи договор с експлоатационното дружество за прием на битовите води за бъдещото им пречистване.

След изграждане на канална мрежа за зоната, отпадните битови води ще се включат към бъдещия уличен канал.

На този етап са налични поддържащите дейности-временни пътища, ВиК връзки и ел. проводи.Имотът се намира в местност „Старо селище”, с. Атия, което се обитава от работещите в миналото в БММ.

Предвидените дейности попадат в обхвата на т.10, буква „б” от Приложение №2 към чл.93, ал.1, т.1 и 2 на ЗООС. Съгласно чл.81, ал.1, т.2 инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда(ОВОС).
2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Възложителят на инвестиционното предложение, който е и собственик на поземлен имот №63015.506.468, местност „Старо селище”, с. Атия, община Созопол/зона по § 4 ЗСПЗЗ/е избрал варианта за урегулиране на ПИ в УПИ и изграждане на двуетажна жилищна сграда с Пл на застрояване 40% от цялата площ на ПИ, която е 433 кв.м.. за 10 обитатели с цел по този начин да стопанисва възможно най-добре на собствеността си, и съгласно в съответствие с правилата за прилагане на ИОУП на община Созопол, което е най-важното доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Инвестиционното предложение попада в район, в близост морето и много природни дадености в района.Районът е урбанизиран като територия за живеене, без развита промишленост и производствени дейности.
3. (Доп. – ДВ, бр. 12 от 2016 г., в сила от 12.02.2016 г.) Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение и кумулиране с други предложения.

За реализиране на инвестиционното предложение ще е необходимо изменение на ПУП-ПРЗ. РИОСВ уведомява, че тъй като предвижданията и обхвата на изработеният ПУП-ПРЗ е целесъобразно да се допусне прилагането на разпоредбата на чл.91, ал.2 от ЗООС и извършването само на една от оценките по реда на глава шеста на ЗООС, която в случая да е процедурата по преценяване необходимостта от ОВОС, на основание чл.81, ал.1, т.2 от ЗООС.

В обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложениене се предвиждат други дейности освен целта на§ 4 ЗСПЗЗ за земеделски труд и отдих и по тази причина не се очаква кумулиране с други предложения.

Очакванията са за незначителни промени след реализирането на инвестиционното предложение, без отклонения от съществуващите въздействия върху компонентите на околната среда в района.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Инвестиционното предложение е резултат от всички възможни алтернативи и резултат от предназначението на имота: Трайно предназначение на територията: Земеделска и Начин на трайно ползване :За земеделски труд и отдих(съгласно параграф 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ).

При нулева алтернатива, имотът ще остане в сегашното си състояние. Т.е. собственикът му е в състояние да го опазва, обработва и контролира, но без елементарни условия за обитаване.

Алтернативи по отношение местоположението на инвестиционното предложение са неприложими, тъй като собственикът на имота не притежава други имоти в района.

Инвестиционното предложение отговаря на предвидените в ИОУП на община Созопол правила и нормативи за застрояване.
5.Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Поземленият имот № 63015.506.468, попада в местност „Старото селище”, с. Атия, община Созопол/зона по § 4 ЗСПЗЗ.

По проекта за ИОУП на Община Созопол имотът попада в охранителна зона „Б” от ЗУЧК. Мястото е в близост до утвърден морски курорт, който се посещава от много туристи. Скалистите брегове на плажа на Черноморец има доста изолирани места за плажуване, плуване и риболов. Един от най-добрите плажове в региона е на юг от града - къмпинг Градина

В площта на ПИ №63015.506.468, местност „Старо селище” има достатъчно място за обособяване на площи за временни дейности при строителството.

В имота няма пясъчни дюни.


6. (Доп. – ДВ, бр. 12 от 2016 г., в сила от 12.02.2016 г.) Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет, включително на дейностите и съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС.

Инвестиционното предложение е за бъдещо жилищно двуетажно строителство със застрояване от Пл на застрояване 40% върху ПИ с площ 433 кв.м., трайно предназначение на територията: земеделска, начин на трайно ползване:за земеделски труд и отдих(съгласно § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ.

Предвижда се паркиране в УПИ съгласно чл.43 от ЗУТ.

Транспортният достъп до имотите е решен чрез съществуващия земеделски път.

Предвидената за изграждане жилищна сграда с РЗП 200 кв.м. ще се ползва от 10 обитатели.

Имотът е водоснабден.

Отвеждането на отпадните битови води от бъдещите консуматори ще се насочат към водоплътен безотточен резервоар за битови води. Той периодически ще се изчерпва с фекалка и водите ще се отвеждат към най-близката ПСОВ-ГПСОВ-Созопол.

За целта в следващата фаза на проектиране собственика трябва да сключи договор с експлоатационното дружество за прием на битовите води за бъдещото им пречистване.

След изграждане на канална мрежа за зоната, отпадните битови води ще се включат към бъдещия уличен канал.



Инвестиционното предложение не предвижда дейности и съоръжения, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС.
7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

Транспортният достъп до имотите е решен чрез земеделски път №63015.506.597.


8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Програмата за дейностите по време на строителството ще бъде изготвена на етап в работното проектиране.

Ще се премине към работно проектиране и съгласуване на проектите със съгласувателните органи.

Получаване на разрешително за строеж.

Строителство.То ще се изпълни от лицензирана строителна организация съгласно разработен и приет строителен график.

Най-напред ще бъде прекарана подземната инженерна инфраструктура до жилищната сграда, след което ще последват изкопните работи за основите на сградата. Грубите строителни дейности ще приключат до 60 дни от започване на строителството, след което ще последват довършителните дейности. След приключване на строителството ще се пристъпи към почистване на терена от строителни отпадъци, благоустрояване и озеленяването на зелените площи.

Застрояването в имота ще се осъществи при условията на чл.34 от ЗУТ.

ПУП-ПРЗ ще отговаря на изискванията на ЗУТ и Наредба 7 за правила и нормативи за устройство на отделните видови територии и устройствени зони.

ПУП-ПРЗ ще се изготви в обем и съдържание съгласно изискванията на Наредба 8 за обем и съдържание на устройствените схеми и планове и със съдържание:

Геодезическа снимка;

Трасировъчен чертеж

Идейна вертикална планировка

План за регулация

План за застрояване

План за озеленяване

Схеми ВиК и Ел.

Обяснителни записки по всички части.

Ще се изготви ПОИС, План за управление на строителните отпадъци, Количествена сметка, График за строителството.

Инвестиционното предложение предвижда жилищната сграда да се експлоатира от собствениците при създадени най-добри условия за живеене и почивка. Не се предвижда нейното закриване и разрушаване-тя е с безсрочен срок на експлоатация.
9. Предлагани методи за строителство.

Строителството ще се възложи на лицензирана строителна фирма при спазване на всички изисквания по време на строителния процес и правоспособност в строителството.

Преди започване на СМР възложителят е отговорен за изготвянето на ПЛАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ по чл. 11, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Изработването на всеки план за управление на строителните отпадъци винаги е съобразен с изискванията на общата европейска рамка, транспонирана към българското законодателство, която включва:

1.Закон за управление на отпадъците, 2012 г.;

2.Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали, приета с ПМС №277 от 5.11.2012г., Обн. ДВ бр. 89 от 13 ноември 2012г.

3.Закон за устройство на територията(ЗУТ).

Освен това:

1.Лицата, извършващи строителство, премахване, както и дейности по оползотворяване и обезвреждане на СО, водят отчетни книги съгласно изискванията на наредбата по чл.48, ал. 1 ЗУО.

2. Възложителите на СМР водят транспортен дневник съгласно изискванията но Приложение №6 на Наредбата за СО.

Изискването за водене на транспортен дневник на СО и отчет за изпълнение на ПУСО(приложение форми) е задължение при генериране на строителни отпадъци, които от строителната площадка ще се предадат на лица имащи разрешение за дейности с отпадъци или ще се извозят по направление дадено от Общината за депониране или рециклиране.

Строителството ще се извършва по предварително разработен строителен график.

Строителството ще се изпълнява в съответствие със Закона за устройство на територията и заповедта на областния управител за осъществяването на строителните дейности в курортните зони.

Строителството ще се извършва съгласно поставените условия в издаденото Разрешение за строеж.

Строителството ще се извършва без струпване на строителна техника на обекта, а за всяка операция ще се осигурява необходимата такава.

Няма да се допуска работа на двигателите на строителните машини на празен ход.

Предлага се монолитно нискоетажно строителство до 10м. на предвидената сграда.

По време на експлоатацията на обекта захранването му с ел. енергия и вода ще се осъществяват на база изготвени и приети от експлоатационните дружества Ел.схема и “ВиК” схема.



10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията.

Инвестиционното предложение ще се осъществи в имот с площ 433 кв.м., трайно предназначение на територията: земеделска, начин на трайно ползване:за земеделски труд и отдих(съгласно § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ) след променено предназначение на земеделската земя за неземеделски нужди. От нея само 40% ще се усвоят за строителство, като природният ресурс-хумус в процеса на изкопните работи ще се съхранява временно на площадка в границите на имота и в последствие ще се използва за нуждите на озеленяването на 50% от площта на имота. По време на СМР ще се използват чакъл, пясък и др. инертни материали за бетона, дървен материал за кофражи и конструктивни елементи, вода. Строителството не предвижда директен добив на природни ресурси. По време на експлоатацията за живущите ще се осигури питейна вода от водопроводната мрежа от деривация Ясна Поляна. Ще се монтират слънчеви батерии за подгряване на вода. Ще се използва ел . енергия за домакински нужди чрез енергоспестяващи прибори.


11. Отпадъци, които се очаква да се генерират -видове, количества и начин на третиране.

Образуваните по време на СМР строителни отпадъци от бетон, тухли и дървесен материал ще се ползват както показва практиката на площадката на строежа за довършителни работи.

При осъществяване на изкопните и строителните дейности за изграждане на обекта се очаква да се формират временно смесени строителни отпадъци от земни маси, почви, камъни и др.- код 17 05 04, 17 05 06, както и:17 01 01-бетон, 17 01 02-тухли, 17 01 03- керемиди, керамични изделия, фаянсови плочки, 17 01 07-смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, различни от упоменатите в 17 00 06, 17 02 01- дървесен материал, 17 02 02-стъкло и др.

Наличните технологии в съвременното строителство са свързани с генериране на незначителни строителни отпадъци:

Бетон 17 01 01 –той ще се доставя с бетон помпа съобразно необходимите количества и веднага ще се влага в процеса. Минималните количества отпаднали от стрелата на строителната площадка ще се влагат отново при довършителни работи на обекта.

Желязо и стомана 17 04 05 -доставя се предварително подготвена арматура в арматурен двор по спецификация.Това което ще се отстрани при полагане на арматурата ще се използва отново при СМР на обекта.

Тухли-СО е образуван от фири при рязане и зидане . Парчетата отново ще се използват при запълване на градежа и оформяне на ъгли.

Дървесен материал 17 02 01-количествата са минимални и икономически не е изгодно да се предават за повторна употреба . Ще се ползва на площадката при кофражни и крепежни работи и при довършителните дейности.

Горните строителни отпадъци са неопасни и попадат в Приложение №1 към Наредбата за СО.

Излишните земни маси, които по данни от КС в обем допълнително изчислен ще бъдат извозени на депо по направление дадено от община Созопол.

Ще се формират минимални количества и отпадъци от довършителните работи-фаянс, теракот, опаковки-но всички те ще се третират съобразно информационните листи за безопасност.

При експлоатацията на вилната сграда ще се формират битови отпадъци-код 20 03 01 и такива с характер на битови, които ще се събират разделно.

Събирането, временното съхранение и извозването на отпадъците ще се осъществява съобразно управлението на отпадъците, което се осъществява в населеното място-село Атия, Община Созопол. Честотата на извозване на отпадъците е свързана със схемата на сметоизвозване в общината.

Формираните отпадъци ще се извозват на Регионално депо Равадиново.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Инвестиционното предложение не е свързано с отрицателни въздействия върху факторите и компонентите на околната среда, то представлява жилищно строителство в зона по параграф 4 с трайно ползване:за земеделски труд и отдих(съгласно § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ).

      Предвижданото озеленяване на 50% от имота от които ½ с дървесни видове, ще осигури благоприятна околна среда за и същевременно ще изолира обекта от външната среда.

Предвижда се сградата да бъдат шумоизолирана и отговаряща на изискванията за енергийна ефективност.

Формираните битово-фекални отпадъчни води ще постъпват в безотточен резервоар, тъй като районът все още не е канализиран.

Не се предвижда използване на твърдо и течно гориво, а алтернативно-ел. енергия и слънчева енергия.

Генерираните битови отпадъци ще се събират в съдове 0,11 м3 /кофа Мева/.

По време на проектирането:

В отделните части на проекта ще се заложат проектни решения, отговарящи на европейските норми и стандарти и съобразени с изискванията за строителство в урбанизирана зона.

Ще се изготви План за безопасност и здраве, с който ще се предвидят в границите на имота местата на временно складиране на хумуса и строителни материали необходими за всяка работна смяна.

Ще се изготви План за управление на строителните отпадъци.



По време на строителството:

Строителството ще се извършва без струпване на строителна техника на обекта, а за всяка операция ще се осигурява необходимата такава.

Няма да се допуска работа на двигателите на строителните машини на празен ход по време на строителството.

Спазване изискванията на чл.70 от Наредба №1/2005 г. за ограничаване на праховите емисии при товарене / разтоварване, транспортиране и складиране на земни маси и строителни материали;

Оросяване на строителната площадка при сухо и ветровито време;

Своевременно извозване с покрити каруцерии на излишните земни маси и строителните отпадъци по маршрут, съгласуван с Община Созопол .



По време на експлоатацията на обекта:

Забранява се унищожаване на дървесна и храстова растителност в околността, убиване на животински видове и замърсяване на околните терени с отпадъци и територията.

В случай, че се забележи бедстваща птица, или друг животински вид, веднага да се информират контролните органи и ветеринарните служби за спешни мерки.

Инвестиционното предложение предвижда използване на енергоспестяващи и водоспестяващи прибори; озононеразрушаващи домакински прибори, ел. енергия за битови нужди и слънчеви батерии за затопляне на вода. Не се предвижда изграждане на басейн. Не се предвиждат замърсяващи дейности.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води).

Инвестиционното предложение не предвижда добив на строителни материали.

Предвижда се проектиране на нов водопровод- вътре площадкови връзки със сградата, съгласуване с оператора на проекта, подписване на предварителен договор с оператора.

Не се предвижда добив на енергия. Ел. захранването на УПИ ще стане съгласно становището на EVN, район Приморско.


14. Необходимост от други разрешителни,свързани с обекта

Съгласно изложеното по-нагоре, за инвестиционното предложение се изискват разрешителни от ВиК ЕАД, гр. Бургас за водоснабдяване на имота, от ЕВН България ЕРП АД-КЕЦ Бургас-Юг, относно външното ел. захранване на страна НН и изискванията си за мерене на ел енергия, получаване Разрешение за строеж от ТСУ-Созопол, направление на отпадъци и излишни земни маси –от Община Созопол.

За местоположение ПУП-ПРЗ ще се съгласува с РЗИ-Бургас.
15. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Инвестиционното предложение „Изграждане на жилищна сграда в поземлен имот №63015.506.468, местност „Старо селище”, с. Атия, община Созопол/зона по § 4 ЗСПЗЗ/” с възложител : Антония Петрова Стойчева” не предвижда и няма да води до замърсяване и дискомфорт на околната среда. Въздействието му е незначително върху компонентите и факторите на околната среда.



По компонент въздух:

-очаква се минимално, епизодично, временно замърсяване на въздуха с прахови частици по време на изкопните работи за основите на сградите. Това замърсяване се отчита като необходимо и задължително при строителните работи.

-влиянието на строителните машини по отношение на излъчваните от тях емисии по време на работа ще бъде краткотрайно и минимално;

-не се допуска работа на празен ход на строителните машини;

-строителните отпадъци ще се извозват своевременно със закрити каруцерии по направление дадено от Община Созопол.

По компонент води:

- предвижда се водоползване за битови нужди на вода от водопроводната мрежа на деривация Ясна Поляна, след провеждане на съответната законова процедура и разрешителен режим с ВиК ЕАД-Бургас.

-не се предвижда изпускане на замърсени води в повърхностни и подземни водни тела;

Формираните битово-фекални води от 10 обитатели в количество 1,5 куб.м /ден с максимална концентрация:БПК5 -220мг О2/л, НВ-265 мг/л, общ азот-44мг/л, общ фосфор-9,9 мг/л. ще се събират в безотточен подземен резервоар и извозват до ГПСОВ Созопол периодично при запълване.



По компонент почви:

-не се очаква замърсяване на почвите с битови и строителни отпадъци- битовите отпадъци по време на експлоатацията на сградите ще бъдат в минимални количества и ще се събират разделно в контейнери и ще се извозват по направление съгласно схемата приета от община Бургас и периодичността на извозване за населеното място;

-строителните отпадъци ще се извозват своевременно, без да се складират на временно депо в района на строежа или извън границите на имота;

Релеф:

-не се предвижда добив на инертни материали и следователно не се очаква изменение на формите на релефа в района и в имота;

-не се предвижда натрупване на отпадъци и запръстяването им в района на имота и извън него в съседни имоти и създаване на депо.

Растителен и животински свят:

-не се предвижда загуби на горски площи- поземленият имот представлява земеделска земя;

-не се предвижда по време на строителството запрашаване на растителност и намаляване на интензивността на жизнените процеси на растителността в района;

-не се предвижда изменение на видовия състав на растителността и животинския свят.

С инвестиционното предложение се цели и са осигурени необходимите проектни решения за да се запазят благоприятните условия за живот .

-ще се проведе разяснителна работа сред строителите тъй като инвестиционното предложение попада в ЗЗ „Бакърлъка” с код BG0002077 за опазване на дивите птици от екологична мрежа НАТУРА 2000 по смисъла на ЗБР.

-ще се контролира непрекъснато да не се компроментира територията на защитената зона и съседните имоти-земеделски земи.

Въз основа на горното, се прави извода, че предлаганото инвестиционно предложение няма да оказва негативно въздействие на компонентите на околната среда и при условията на предмета и целите на защитената зона.

С инвестиционното предложение не се засягат чувствителни, уязвими зони, не попада в границите на защитени територии, санитарно-охранителни зони и др. Не се предвиждат дейности, при които се отделят значителни емисии на замърсители в околната среда.

При изпълнение на горните условия няма да се въздейства негативно върху целите и задачите на близко разположената защитена зона.


16. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г., доп., бр. 12 от 2016 г.,в сила от 12.02.2016 г.)Риск от аварии и инциденти.

Риск е вероятността за настъпване на вреда при конкретни условия на излагане и тежестта на вредата.

По време на строителството:

Рисковете от инциденти ще се избегнат чрез изпълняване изискванията на Наредба №2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Така ще се избегне и риска за околната среда.

За обекта строителя ще разработи вътрешни инструкции и документи на базата на Ръководствата за изпълнение на СМР и кодексите за добра строителна практика, целяща максимално запазване на околния ландшафт.

За обекта ще се разработи и спазва План за безопасност и здраве.

Всеки строител ще преминава през периодични и ежедневни инструктажи. Ще му бъдат осигурени лични предпазни мерки и колективни предпазни мерки.

Рискове от аварии по време на експлоатация на обекта това са:

-при възникване на пожар;

-при авария в ел инсталация;

-при наводнение;

-при бури, снегонавявания, земетресение;

- при авария по водопроводната мрежа и канализацията.

Рисковете стават достояние на населението чрез средствата за масово уведомяване.

За всички обекти от този тип се изисква прилагането на Националния план за действие по околна среда-здраве на МОСВ и МЗ.

Изисква се изпълнението на препоръките на трите Директиви:

-Директива 93/30/ЕС за определяне пределно допустимите стойности за защита на човешкото здраве;

-Директива 96/62/ЕО за качеството на околния въздух;

- Директива 2002/49/ЕО в областта на шума,

Изпълнението им предотвратява появата на инциденти.


III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти,подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване оценка на съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони-Наредбата за ОС и подлежи на оценка на съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони, която съгласно чл.31, ал.4 във връзка с ал.1 от Закона за биологичното разнообразие.

Инвестиционното предложение не засяга елементи от Националната екологична мрежа - защитени територии и буферни зони около защитени територии, дюнни образования , санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.

Съгласно писмо с изх. № ПД-1517-(3) 11-08-2016 на РИОСВ-Бургас, че при извършената от компетентния орган проверка за допустимост по реда на чл.12, ал.2 във връзка с чл.40, ал.2 от Наредбата за ОС е установено, че реализацията на инвестиционното предложение е допустимо спрямо забранителния режим на защитената зона, за опазване на дивите птици,определен със заповедта за обявяване на ЗЗ”Бакърлъка”.




2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

-Възложителят Антония Петрова Стойчева- физическо лице е собственик и е ползувател на земеделската земя по параграф 4- за земеделски отдих и труд. Приспособяването на площадката на обекта на инвестиционното предложение ще се осъществи на база разработени проекти по отделните части.

-Върху имота няма ограничения.

-Възложителят не планира в бъдеще промяна на предвижданията на инвестиционното предложение.


3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Инвестиционното предложение се предвижда да се осъществи за бъдещо жилищно строителство със застрояване от Пл на застрояване 40% върху ПИ с площ 433 кв.м., трайно предназначение на територията: земеделска, начин на трайно ползване:за земеделски труд и отдих(съгласно § 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ).

Необходимите площи за временни дейности по време на строителството ще бъдат осигурени в границите на имота.

Планът предвижда след промяна предназначението на земеделската земя за неземеделски нужди да се изгради жилищна сграда. Достъпът до имота е от съществуващия път. За УПИ ще се укаже начин на застрояване чрез ограничителни линии, като конкретно ситуационното решение ще се докаже с технически инвестиционен проект при съобразяване с показателите на застрояване за УПИ: Н-10,0м(2ет.), Пзастр.-до 40%, Кинт.-1,2, Озел.-50 %.


4. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа.

С писмо изх. № ПД-1517-(3) 11-08-2016 на РИОСВ-Бургас уведомява възложителят след направена справка , че ПИ №63015.506.468, м. „Старо село”, с. Атия, община Созопол не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в границите на защитена зона BG0002077”Бакърлъка” за опазване на птиците от Екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, обявена със Заповед №РД-530/2010г. на министъра на околната среда и водите и заповед за поправка на очевидна фактическа грешка в заповедта за обявяване №РД-563/2014г.(ДВ бр.67/2014г.) В тази връзка инвестиционното предложение попада в обхвата на чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони(Наредбата за ОС, обн. ДВ бр.73 от 11.09.2007г., изм. и доп., бр.81 от 15.10.2010г.) и подлежи на процедура по оценка съвместимостта му с предмета и целите на горе цитираната защитена зона по реда на чл.31, ал.4, във връзка с чл.31, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие. Процедурата е неразделна част от искането за преценка ОВОС за инвестиционното предложение.

В имота няма пясъчни дюни.
4а. (Нова - ДВ, бр. 3 от 2006 г.) Качеството и регенеративнатаспособност на природните ресурси.

Качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района на Община Созопол и село Атия се оценява като много добро.

Землището на село Атия не е обременено със значителни замърсители на компонентите на околната среда, както и с наличие на обекти на шум, вибрации и лъчения. Липсват обекти с промишлени дейности.

Районът разполага с природни дадености, които подлежат на опазване по ЗЗП и ЗБР. В близост е морето.

Инвестиционното предложение предвижда богато озеленяване 50% от площта на имота, като ½ да бъдат заети с дървесна растителност, което също спомага за подобряване качеството и регенеративната способност на природните ресурси в местност „Старо село”, землище село Атия.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Инвестиционното предложение е резултат от всички възможни алтернативи и резултат от предназначението на имота: Трайно предназначение на територията: Земеделска и Начин на трайно ползване :За земеделски труд и отдих(съгласно параграф 4 от ПЗР на ЗСПЗЗ).

При нулева алтернатива, имотът ще остане в сегашното си състояние. Т.е. собственикът му е в състояние да го опазва, обработва и контролира, но без елементарни условия за обитаване.

Алтернативи по отношение местоположението на инвестиционното предложение са неприложими, тъй като собственикът на имота не притежава други имоти в района.

Инвестиционното предложение отговаря на предвидените в ИОУП на община Созопол правила и нормативи за застрояване.
IV. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):

1. (Изм. - ДВ, бр. 3 от 2011г.)Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Инвестиционното предложение, което се предвижда да се осъществи няма да оказва негативно въздействие върху хората и тяхното здраве. То е свързано с изграждане на 1двуетажна жилищна сграда за живеене. Районът не е обременен с промишленост и замърсяващи дейности, а е по параграф 4 за земеделски труд и отдих.

Не е свързано с негативно въздействие върху хората и тяхното здраве в резултат на емисионно и имисионно замърсяване. При експлоатацията на жилището не се очакват рискови фактори произтичащи от дейността на обитателите за увреждане здравето на хората.

Жизнената дейност отговаря на нормите за опазване на човешкото здраве. Тя няма да има въздействие върху населението на село Атия, който също е свързан с осигуряване на нормална среда за жизнената дейност на жителите.

Инвестиционното предложение със своите функции и предназначение не излиза с влиянието си извън границите на имота и не засяга съседни имоти.

Инвестиционното предложение няма да доведе до унищожаване на материални активи. Такива в имота не съществуват. То самото е свързано със създаване на материални активи-вилна сграда.



Не се очаква негативно въздействие и върху атмосферния въздух. Временно емисионно натоварване с прах и шум ще има при изпълнение на строителните работи. Количеството му зависи от сезона, през който се извършват строителните работи, климатичните и метеорологичните фактори/вятър, валежи, температура, характеристика на земните частици/. Тези вредни емисии обаче са ограничени по време и количество и са характерни и задължителни за всяко строителство. Имайки предвид наличието на защитена зона, строителството ще се извърши извън миграционния период на птиците.

Като се има предвид малкия брой строителни машини и строителни работници,които ще извършат нискоетажното до 10 метра строителство, се предполага, че атмосферния въздух ще се натовари с незначително атмосферно замърсяване с прахови частици ФПЧ10 и шум. Отделните емисии няма да доведат до промени в качеството на атмосферния въздух, имайки предвид, че качеството му се определя основно от влиянието на морето.

От реализацията на инвестиционното предложение не се очаква въздействие върху атмосферата. Наличието на пазарен Регламент 1980/2000/ЕС от 17. юли 2000г. и спазването му от страна на строителната фирма за екомаркировка на влаганите в строителството и експлоатацията на обекта продукти с ограничено въздействие върху околната среда, е предпоставка за твърдението.

При изкопните работи за основите на сградата, почвената покривка-хумусния пласт ще се съхрани временно в границите на имота и ще се оползотвори за озеленяването на имота.

В границите на разглеждания имот и в района му няма полезни изкопаеми, не се предвиждат дейности в земни недра.

Инвестиционното предложение не предвижда заустване на пречистени и непречистени води във водни хоризонти. Отпадъчните битово-фекални води ще се включат в безотточен подземен резервоар. Предвижда се водоползване от водопроводната мрежа на местността. Водата е с необходимите питейни качества и се доставя от оператора ВиК от деривация Ясна поляна.



Не се засягат единични или групови паметници на културата. Такива в района и околността в близост до обекта няма.

Не се очаква съществено въздействие върху околната среда при осъществяване дейността с отпадъците. Генерираните отпадъци строителни по време на строителството и битови по време на експлоатацията на вилните сгради ще се третират съгласно изискванията на ЗУО. Възложителят е длъжен да се съобрази с Програмата за управление на отпадъците в Община Созопол и с План за управление на строителните отпадъци.

Инвестиционното предложение не е рисков енергиен източник както и на шумове, вибрации, радиации, както и на някои генетично модифицирани организми.

Предвижда се озеленяването на мин. 50% от площта на имота да се съобрази с ландшафтното райониране на страната. Обектът се намира в Южно черноморския крайбрежен ландшафтен район. Дендрологичният проект да бъде в съответствие с препоръчителния видов състав за най-подходящи основни и допълнителни дървесни и храстови видове, и декоративни форми за този ландшафтен район.

Не се предвижда внасяне на генно модифицирани организми.
2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Описаните параметри на инвестиционното предложение не създават предпоставки за въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа, в т.ч. върху предмета и целите на ЗЗ „Бакърлъка”.

В българското законодателство Натура 2000 е залегнала като част от “националната екологична мрежа” изграждана съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) , включваща защитените зони.

Съобразно предназначението и основанието за обявяването им ,защитените зони биват:

2 типа зони съгласно Директива 92/43/ЕЕС (за местообитанията) съответстващи на защитените зони:


  1. по чл.6 ал.1 т.1 от ЗБР – за опазване на типовете природни местообитания, посочени в приложение № 1 на ЗБР

  2. по чл.6 ал.1 т.2 от ЗБР – за опазване на местообитания на видовете растения и животни (без птици), посочени в приложение № 2 на ЗБР

2 типа зони съгласно Директива 79/409/ЕЕС (за птиците):

  1. по чл.6 ал.1 т.3 от ЗБР - за опазване на местообитания на видовете птици, посочени в приложение № 2 на ЗБР

  2. по чл.6 ал.1 т.4 от ЗБР - за опазване на територии, в които по време на размножаване, линеене, зимуване или миграция се струпват значителни количества птици от видове, извън тези, посочени в приложение № 2 на ЗБР.

С писмо №ПД-1517-(3) 11-08-2016 на РИОСВ-Бургас уведомява възложителят след направена справка , че ПИ №63015.506.468, м. „Старо село”, с. Атия, община Созопол не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии, но попада в границите на защитена зона BG0002077”Бакърлъка” за опазване на птиците от Екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие, обявена със Заповед №РД-530/2010г. на министъра на околната среда и водите и заповед за поправка на очевидна фактическа грешка в заповедта за обявяване №РД-563/2014г.(ДВ бр.67/2014г.) В тази връзка инвестиционното предложение попада в обхвата на чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони(Наредбата за ОС, обн. ДВ бр.73 от 11.09.2007г., изм. и доп., бр.81 от 15.10.2010г.) и подлежи на процедура по оценка съвместимостта му с предмета и целите на горе цитираната защитена зона по реда на чл.31, ал.4, във връзка с чл.31, ал.1 от Закона за биологичното разнообразие. Процедурата е неразделна част от искането за преценка ОВОС за инвестиционното предложение.

За въздействието на инвестиционното предложение се изготвя и уведомление по Наредбата за ОС.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Въздействието на инвестиционното предложение като цяло по време на строителството ще бъде:

-краткотрайно;

-временно;

-незначително,

- непряко,

- пряко върху почвата от изкопите за основите на сградите.

Не се очаква появата на кумулативен ефект поради изложеното върху:

- състоянието на въздуха в района-краткотрайно ще бъде замърсяването в минимални количества с прахови частици по време на строителството.

Незначително и периодично ще бъде то при движението на личните МПС на обитателите по време на експлоатацията;

Върху състоянието на животинския свят въздействието ще бъде краткотрайно, незначително и временно по време на строителството за постоянно обитаващите местни птици от шума на двигателите на строителната техника . Строителството ще се осъществи извън периода на гнездене и миграционния период на прелетните птици.

Въздействието на обекта по време на експлоатацията ще бъде:

-положително, дълготрайно за обитателите му.
4. Обхват на въздействието -географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.).

Поземленият имот №63015.506.468, попада в местност „Старо село”, землище село Атия, община Созопол/зона по § 4 ЗСПЗЗ.


Мястото е в близост с утвърден морски курорт, който се посещава от много туристи. Скалистите брегове на плажа на Черноморец има доста изолирани места за плажуване, плуване и риболов. Един от най-добрите плажове в региона е на юг от града - къмпинг Градина

Основни факти за Село Атия:
Регион:
Югоизточен планов регион на България
Област:
област Бургас
Община:
община Созопол
Геогр. ширина: 42.4488297
Геогр. дължина: 27.5997162
Надморска височина: от 50 до 99
Население: 825 човека (31.12.2013)


Основните дейности в района на община Созопол са свързани с морски туризъм и СПА туризма.
5. Вероятност на поява на въздействието.

Незначително въздействие по време на строителството ще се прояви върху атмосферния въздух от вредни физически фактори- шум, запрашаване с ФПЧ.

Не се очаква вероятност от поява на въздействие:

- върху населението село Атия , тъй като инвестиционното предложение не предвижда промишлени и замърсяващи дейности и струпване на много хора на едно място.

-от генериране на отпадъци, тъй като те ще се третират съобразно приетата схема за целта от Община Созопол и периодичността на извозването им;

- и върху растителния и животинския свят, тъй като с озеленяването на свободните площи въздействието е положително и води до увеличаване на растителния свят и добри условия за живот на животинския свят.

Не се очаква вероятност от отрицателно въздействие по време на експлоатацията на обекта върху въздуха, водите, земните недра, почвата, флората и фауната, ландшафта, паметници на културата, от генериране на отпадъци, от вредни физически фактори, както и върху населението-инвестиционното предложение има за цел да създаде добри условия за екологосъобразен начин на живот на обитателите.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Въздействието по време на строителството на жилищната сграда ще се прояви върху:

- въздуха. То ще бъде временно по време на строителството пряко с ниска степен на въздействието в границите на строителната площадка, краткотрайно по продължителност без кумулативен ефект.

-почвата. То ще бъде временно по време на строителството пряко с ниска степен на въздействието в границите на строителната площадка на площ 40% от цялата площ на имота; краткотрайно по време на изкопните работи за основите на сградата (с необратимо въздействие) и възстановяване на почвите около нея след озеленяване на терена (с положително въздействие)-без кумулативен ефект.

-ландшафта. То ще бъде временно по време на строителството пряко със средна степен на въздействието в границите на строителната площадка, дълготрайно положително чрез озеленяването мин.60% от площта на ПИ без кумулативен ефект.

-флората и фауната. То ще бъде временно по време на строителството пряко с ниска степен на въздействието в границите на строителната площадка, без кумулативен ефект.

- вредни физически фактори. То ще се прояви като пряко на строителната площадка по време на определени строителни операции с ниска степен на въздействието.

Не се очаква вероятност от негативно въздействие по време на експлоатацията на жилищната сграда-с преобладаващо застрояване с малка височина и малка плътност на интензивност върху въздуха, водите, земните недра, почвата, флората и фауната, ландшафта, паметници на културата, от генериране на отпадъци, от вредни физически фактори, както и върху населението на гр. Черноморец поради което не се прави оценка за продължителност, честота и обратимост на въздействието.
7. (Доп. - ДВ, бр. 3 от 2011 г.) Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върхувърху околната среда и човешкото здраве.

Мерките, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху човешкото здраве са свързани с:

ДИРЕКТИВА 98/83/ЕО НА СЪВЕТА от 3 ноември 1998 година за качеството на водите, предназначени за консумация от човека. Настоящата директива се отнася за качеството на водите, предназначени за консумация от човека.

Целта на директивата е да опазва здравето на хората от вредните последици от заразяването на водите, предназначени за консумация от човека, като гарантира здравословността и чистотата на последните

Обектът ще се осигури с питейна вода от водопроводната мрежа към деривация Ясна Поляна.

Управлението на отпадъците има за цел да се предотврати или намали вредното им въздействие върху човешкото здраве и околната среда и се осъществява в съответствие с изискванията на нормативните актове относно:

1. опазване на водата, въздуха, почвата, растенията и животните;

2. шума и миризмите, и

3. опазване на природната среда и местата, които са обект на специална защита.

Генерираните отпадъци от обекта ще се управляват съгласно изискванията на ЗУО и схемата на община Созопол за редовното им извозване да РДНО.

Мерките, които ще е необходимо да се спазват за намаляване, ограничаване и недопускане на негативно влияние върху компонентите на околната среда се предвиждат като:

-при изготвяне на инвестиционните проекти за обекта да се включат всички мерки, условия и ограничения свързани със законодателството и местните условия;

-да се упражнява непрекъснат контрол от възложителя по отношение на изпълнението на проекта;

-запазване доброто състояние на съседните територии в района;

-да се спазва необходимата трудова дисциплина при извършване на изкопните работи;

-спазване на работните коридори при работа на строителната техника;

-обучение на персонала - строителни работници

-контрол на техниката - да се спазват работните коридори и движение, за да се предотврати засягането на по - голяма площ от необходимото за намаляване на газовите емисии и риска от инциденти;

строителните отпадъци да се- събират на определено място и да не се допуска замърсяване с тях на околните терени. Същите да бъдат извозвани своевременно от площадката на място определено от общинската администрация;

-да се определят местата за събиране на различните по вид отпадъци като не се позволява тяхното смесване;

Не се очакват значителни отрицателни въздействия върху околната среда и по тази причина не е необходимо да се вземат специални мерки за ограничаване на въздействието.

Не се очаква отрицателно въздействие върху човешкото здраве, поради което не се налага предприемане на специални мерки за предпазване и защита на човешкото здраве и/или на околната среда.


8. Трансграничен характер на въздействията.

Въздействията от реализацията на инвестиционното намерение нямат трансграничен характер.
Каталог: images -> stories -> Doc -> NURIOSV -> 2017
2017 -> Приложение №2 към чл. 6 Информация за преценяване на необходимостта от овос
2017 -> Приложение №2 към чл. 6
NURIOSV -> Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение
2017 -> Решение за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение Изграждане на сгради за отдих и курорт в пи 67800. 53. 130, местност"Мапи", землище гр. Созопол, Община Созопол с възложител: "фортуна-04"оод
2017 -> Директора на риосв на ваш изх. № Пд-757(4), 11-07-2017г
2017 -> Информация за преценяване на необходимостта от извършване на овос за инвестиционно предложение
2017 -> Информация за преценяване на необходимостта от овос I. Информация за контакт с възложителя


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница