Информация за преценяване необходимостта от извършване на овос на инвестиционно предложение



Дата22.10.2018
Размер243.24 Kb.
#91935






ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА ОВОС

НА ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ

ИЗГРАЖДАНЕ НА ТРЪБЕН КЛАДЕНЕЦ ЗА ДОБИВ НА ПОДЗЕМНА ВОДА ЗА БУТИЛИРАНЕ И РЕМОНТ И МОДЕРНИЗАЦИЯ НА СЪЩЕСТВУВАЩА СГРАДА ЗА БУТИЛИРАНЕ НА ВОДА”

към чл.6 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда към Искане за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда

от

ЮРОСПИЙД“ООД, с. Петърч, общ.Костинброд, обл.София, ж.к.Индустриална зона

ЕИК BG 832075353







(седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице)




  1. Информация за контакт с Възложителя

Пълен пощенски адрес: с.Петърч, общ.Костинброд, обл..София, ж.к.Индустриална зона

Телефон 02 4024210 и ел. поща (е-mail):i.tsokev@eu-speed.com


Управител или изпълнителен директор на фирмата възложител: Димитър Стоянов Рашков и Иван Цокев Иванов


Лице за контакти: Иван Цокев Иванов












II. Характеристика на инвестиционното предложение:


1. Резюме на предложението:

Инвестиционното предложение предвижда изграждане на водоизточник – тръбен кладенец за добив на подземна вода за захранване на фабрика за бутилиране на изворна вода. Инвестиционното предложение ще бъде реализирано в имот №036094, с.Петърч, общ.Костинброд, обл.София. Имотът е собственост на „ЮРОСПИЙД”ООД. За осигуряване на вода за нормална работа на фабриката се предвижда изграждане на собствен водоизточник - сондажен тръбен кладенец ТК-1 ЮРОСПИЙД.

Инвестиционното предложение е за нова производствена дейност – изграждане на тръбен кладенец за подземна вода и ремонт и модернизация на фабриката за бутилиране. Технологията за бутилиране в настоящото инвестиционно предложение е съобразена с теренните особености, възможностите за добив на вода от водоизточника и схемата на работа. Избраната технология е екологично издържана и спестява значително разхода на вода.


(посочва се характерът на инвестиционното предложение, в т.ч. дали е за ново инвестиционно предложение, и/или за разширение или изменение на производствената дейност съгласно приложение №1 или приложение №2 към Закона за опазване на околната среда (ЗООС)

2. Доказване на необходимост от инвестиционното предложение

Инвестиционното предложение е по желание на Възложителя и е с цел изграждане на бутилираща система за изворна вода.




3. Описание на основните процеси, капацитет, обща използвана площ; необходимост от други свързани с основния предмет спомагателни или поддържащи дейности, в т.ч. ползване на съществуваща или необходимост от изграждане на нова техническа инфраструктура (пътища/улици, газопровод, електропроводи и др.); предвидени изкопни работи, предполагаема дълбочина на изкопите, ползване на взрив):

Изграждане на тръбния кладенец – ще се осъществи със сондова апаратура 1БА-15

Тръбният кладенец ще експлоатира води от подземно водно тяло с код BG1G000000N033 - Порови води в Неогена – Софийска котловина. Координатите на точката на водовземното съоръжение са :

ТК N - 42° 49'35.6" E - 23°07'24.5"

Кота на терена – 565 м

Конструкцията и дълбочината на тръбния кладенец е съобразена с очаквания геолого-литоложки разрез, статичното ниво и възможността за експлоатация. Тя е представена от:

кондукторна клона ф 426 мм

експлоатационна филтрова PVC колона ф 160/11,9 мм, композирана от глухи тръби и филтри

гравийна засипка с Ø 5-15 мм в задтръбието на сондажа

Филтрите ще бъдат инсталирани в интервалите на водоносния хоризонт.Надупченост на филтрите около 10%. На дъното на сондажа ще има утайник с дължина 2 м. Устието ще бъде оборудвано с шахта, покрита с метален капак.Съоръжението ще бъде оборудвано с потопяема помпа с подходящ дебит и напор. Помпата ще бъде спусната срещу плътна част на техническата колона. Върху водоподемната колона (на устието на кладенеца) ще бъде инсталиран водомер за отчитане на изразходваното водно количество. Водата ще се подава до консуматорите по вътрешна водопроводна мрежа. След приключване на сондажните работи нарушеният терен около кладенеца ще бъде възстановен. Достъпът до площадката ще се осигури по съществуващия път. Не се предвижда изграждане на нова пътна инфраструктура.

Ремонт и саниране на фабрика за бутилиране

Фабриката се разполага в собствения имот на фирма „ЮРОСПИЙД”, имот №05 по кадастрален план на стр.полигон на с.Петърч, местност гара Петърч. Площта на имота е 20,083 дка, от които застроена площ за фабриката е около 5% от общата площ, т.е. 1000 кв.м. Сградата на цеха ще бъде ремонтирана и санирана за процеса на бутилиране – боядисване на стени и подове в помещенията, освежаване на врати и прозорци, подготовка на помещения за отдих на обслужващия персонал.


4. Програма за дейностите, включително строителство, експлоатация и фази на закриване, възстановяване, използване

Строителство(проектни дейности)

  • изграждане на тръбен кладенец за снабдяване с вода на фабриката

  • спускане на потопяема помпа

  • изграждане на водопреносна система – PVC тръби, положени на повърхността или закопани под терена

  • ремонт и модернизация на сграда за бутилиране на вода

За изграждане на собствен водоизточник се предвиждат сондажни работи, които ще се извършат със сондажна апаратура 1БА-15, роторно, с права циркулация, безядково. По време на сондиране ще се води дневник с описание на всички операции.

Изграждането на тръбния кладенец ще се проведе в следната последователност:



сондиране

0 – 18 м –сондиране с длето ф502 мм

0 – 18 м – кондуктор ф 426

0 – 18 м – задтръбна циментация

18 до 160 м - сондиране с длето 394 мм

0 до 160 м - обсаждане с експлоатационно-филтърна колона PVC ф 160/ R16, 11,9 мм

0 до 160 м – загравяване на задтръбието с гравий ф 5-15 мм

промиване с чиста вода

ерлифтно водочерпене

спускане на потопяема помпа за опитно-филтрационни изследвания за определяне на филтрационната характеристика по показатели, посочени в разрешителното

Опитно-филтрационните изследвания се провеждат за определяне характеристиката на водоносния хоризонт както следва:

Водочерпене с максималния дебит на сондажа – 72 ч

Водочерпене с проектния дебит – 24 ч

Водочерпене (степенен тест) – 24 ч

Вземане на водна проба и анализирана в акредитирана лаборатория

Възстановяване на водното ниво

Оборудване на съоръжението

Приемане на водовземното съоръжение

За изграждане на тръбния кладенец в имота ще се обособи временна строителна площадка с размери 25х10 м, в която ще се разположат апаратура (тринога, макара и др. ) и всички съоръжения и инструменти, необходими за изграждане на водовземното съоръжение. Водопреносните тръби ще бъдат закопани под терена. Теренът е равен и не се изисква извършване на заравняване.



Сградата, в която ще се инсталира бутилиращата линия и съответните приспособления представлява едноетажна тухлено-бетонна постройка с носещи греди и колони. Тя се простира върху площ от 1000 кв.м, което представлява 5 % застроена площ от общата площ на фирма „ЮРОСПИЙД”. Сградата ще се реконструира и модернизира според изискванията за бутилиране. Не се предвиждат промени по основната носеща конструкция. По време на ремонта и мдернизацията на сградата не се очакват значителни въздействия върху околната среда в района. Не се предвижда промяна на съществуващата пътна инфраструктура, както и изграждане на нови пътни връзки. Няма да се извършват взривни дейности.

Експлоатация

Водовземното съоръжение ще черпи води от подземно водно тяло (ПВТ) – Порови води в Неогена- Софийска котловина с код BG1G000000N033. Според районирането, възприето за националнатаа хидрогеоложка информационна система, разглежданият район принадлежи към БДУВДР –Плевен. Плитко залягащ първи водоносен хоризонт, от който може да се черпи вода за други цели е неогенският водоносен хоризонт – подземно водно тяло (ПВТ) с код BG1G000000N033 – Порови води в Неогена-Софийска котловина. Подземните води в Неогена са акумулирани в пясъчно-чакълестите пластове на Лозенецка свита. Водите са порови по тип и напорни по характер. Средната дебелина на подземното водно тяло е 120 m, средна водопроводимост около 300 m2/d, среден коефициентът на филтрация 40 m/d. Дълбочината на водното ниво е в зависимост от теренната кота и е от няколко м до 15-20 м дълбочина под терена. Пиезопредаването α по литературни данни е от порядъка 1-3х103м2/d. Подземният поток е с посока от юг на север-североизток и хидравличен градиент около 0,01-0,020. Дренирането на водоносния хоризонт се осъществява по естествен път чрез извори и по изкуствен начин чрез сондажи, шурфове и кладенци. По химичен състав са хидрокарбонатно-сулфатно-калциево-натриеви, пресни, твърди, студени.



5. Подробна информация за разглежданите алтернативи

Инвестиционнното предложение е свързано с изграждането на нов водоизточник с цел добив на подземна вода за захранване на бутилираща фабрика. За задоволяване нуждите от вода за бутилиране е разгледано водовземане от Неогенския водоносен хоризонт, наименуван като Порови води в Неогена – Софийска котловина, ПВТ с код BG1G000000N033. Използването на тези води е най-добрата алтернатива по следните причини:



  • Това е първият водоносен хоризонт от повърхността, разположен на малка дълбочина.

  • Ресурсът на водното тяло, отразен в регистрите та БДУВДР, е значителен.

  • Съоръжението ще има сравнително малка дълбочина от повърхността

  • В района на разглеждане попадат само 3 законово експлоатиращи сондажа, което определя наличието на достатъчен ресурс на подземното водно тяло. В проекта за изграждане на новия тръбен кладенец е определено влиянието му върху съществуващите кладенци.По-добра алтернатива от гледна точка на социално-икономическите условия няма.

  • Исканото водно количество е рационално да се добива от това водно тяло, а тръбният кладенец ще бъде изграден след получаване на разрешително от БДУВДР по реда и условията на ЗВ.




6. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение, необходимост от издаване на съгласувателни/разрешителни документи по реда на специален закон; орган по одобряване/разрешаване на инвестиционното предложение по реда на специален закон:

Осъществяването на инвестиционното предложение е свързано с издаване на разрешително за водовземане от подземни води, чрез нови водовземни съоръжения, по реда и условията на Закона за водите от БД „Дунавски район“.

Няма връзка с други съществуващи и одобрени устройствени планове и дейности в обхвата на въздействие на ИП.




7. Местоположение:

Площадката, на която ще се реализира инвестиционното предложение е на територията на ПИ №036094 по кадастрален план на строителен полигон на с.Петърч, местност гара Петърч, община Костинброд. Имотът е собственост на „ЮРОСПИЙД”ООД. Инвестиционното предложение ще засегне само една част от имота – 5% застроена площ за сграда и минимална площ за изграждането на тръбния кладенец. Останалата част от имота няма да бъде засегната от ИП.

Проектният водоизточник ТК-1 ЮРОСПИЙД”е с географски координати

N 42°49'35.6" E 23°07'24.5"

Кота на терена – 565 м

Инвестиционното предложение не засяга защитени територии, съгласно Закона за защитените територии. В близост до обекта, предмет на инвестиционното намерение няма територии за опазване обектите на културно наследство. Поземленият имот се намира в с.Петърч, местност гара Петърч, община Костинброд. Потенциалните въздействия от реализацията се очаква да бъдат в границите на допустимите и нямат трансграничен характер. Не се предвижда изграждане на нова и промяна на съществуващата инфраструктура около терена на инвестиционното предложение.



(населено място, община, квартал, поземлен имот, като за линейни обекти се посочват засегнатите общини/райони/кметства, географски координати или правоъгълни проекционни UTM координати в 35 зона в БГС2005, собственост, близост до или засягане на елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ), обекти, подлежащи на здравна защита, и територии за опазване на обектите на културното наследство, очаквано трансгранично въздействие, схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура)





8. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията. Водоползване




По време на строителството ще се използват основно вода, баластра и пясък.

Земята като природен ресурс ще претърпи изменения по време на изкопните работи за изграждане на тръбния кладенец, но ще има ограничен обхват. Излишните земни маси ще се използват отново на терена.

Баластра и пясък ще се използват при изграждането на бетонова водомерна шахта, възстановяване на настилките около водовземното съоръжение и др.

По време на експлоатацията на фабриката за бутилиране ще се използва вода от собствен водоизточник от водоносен хоризонт – ПВТс код BG1G000000N033 – Порови води в Неогена – Софийска котловина



Общо за обекта са необходими следните денонощни и годишни количества:

Средноденонощен дебит(365дн) – 1,0 л/сек(91м3/дн)

Максимален дебит при работа – 4,0 л/сек (14,4 м3/ч)

Годишен воден обем при непрекъснат режим на работа – 33221м3

Подземното водно тяло, източник на вода за фабриката за бутилиране, се схематизира като: неограничен водоносен хоризонт, еднороден според вместващата среда, напорен, с прости гранични условия.

За работещите на обекта ще се доставя питейна вода от съседен водоизточник, не се налага прокарване на ВиК.



(включително предвидено водовземане за питейни, промишлени и други нужди – чрез обществено водоснабдяване (ВиК или друга мрежа) и/или от повърхностни води, и/или подземни води, необходими количества, съществуващи съоръжения или необходимост от изграждане на нови)


9. Очаквани общи емисии на вредни вещества във въздуха по замърсители:

В резултат от реализацията на инвестиционното предложение се очаква временно нарушаване на комфорта в района. Този дискомфорт ще се прояви по време на строителните работи по изпълнение на водовземното съоръжение, като завишаване на шумовите нива, запрашеност от техниката и транспортните машини с материалите за обекта, но няма да се окаже значително въздействие върху околната среда.

Реализацията на проектното предложение е свързана с отделянето на емисии на вредни вещества в атмосферата в резултат от работата на строителните машини. Тези замърсявания са в минимални количества и с малък териториален обхват, т.е. няма да се предизвика увеличение на фоновото замърсяване. В резултат от реализацията на инвестиционното предложение не се очаква наднормено замърсяване и дискомфорт на околната среда.


10. Отпадъци, които се очаква да се генерират, и предвиждания за тяхното третиране:

. Строителството на обекта и неговата експлоатация ще доведат до формиране на отпадъци на площадката.

По време на строителството, се очаква формирането на следните видове отпадъци:

• Битови отпадъци от персонала, извършващ строителството на обекта;

• Строителни отпадъци – смеси от бетон, тухли, изрезки от тръби и др.;

• Метални и дървени отпадъци;

• Земни маси от изкопните работи;

• Хартиени, картонени и пластмасови опаковки;

На този етап прогнозните количества на генерираните отпадъци са около 500 кг/год.

Смесените битови отпадъци ще се събират в контейнери и ще се извозват на депо от фирмата по сметоизвозване и сметосъбиране съгласно сключен договор. Строителните отпадъци и земните маси ще се събират и ще се извозват своевременно от площадката от фирма, имаща разрешение (регистрационен документ) за дейности с отпадъци и депонират на място определено от кмета на общината. Металните и дървените отпадъци ще се събират отделно и предават за вторична преработка. Хартиените, картонените и пластмасови опаковки ще се събират и извозват на базата на сключени договори от лицензирани фирми.



11. Отпадъчни води:

При изграждане на водовземното съоръжение няма да се генерират отпадъчни води. По време на експлоатация на ИП от работещите на обекта /около 15 човека/ ще се формират малко количество битово-отпадъчни води приблизително 0.02 м3/мес. Възложителят ще използва наличната канализационна мрежа.

(очаквано количество и вид на формираните отпадъчни води по потоци (битови, промишлени и др.), сезонност, предвидени начини за третирането им (пречиствателна станция/съоръжение и др.), отвеждане и заустване в канализационна система/повърхностен воден обект/водоплътна изгребна яма и др.)


12. Информация за разгледани мерки за намаляване отрицателните въздействия върху околната среда

Дейността е планирана съобразно нормативните уредби като е сведена до минимум вероятността за възникване на опасности за околната среда и здравето на хората. Инвестиционното предложение предвижда изграждане на водовземно съоръжение с цел добив на вода за захранване на фабрика за бутилиране на изворна вода. Всички отпадъци, които ще се генерират по време на строителството ще бъдат предавани на лица, притежаващи необходимите документи за дейности с отпадъци, съгласно Закона за управление на отпадъците. Няма да се допусне изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места извън рамките на имота.

Мястото на проектния кладенец, определно при предварителен оглед няма да засяга целостта и нормалното действие на бъдещи и съществуващи комуникации. В хода на сондажните работи е възможно замърсяване на почвата вследствие на аварийни разливи. За целта при зареждането ще се постила найлон под резервоарите с цел избягване на риска от разливи и проникването им в дълбочина. В случай, че се получат такива разливи същите ще се почистват с помощта на абсорбенти. По време на сондиране ще се използва промивна течност за сондиране – глинест разтвор. В състава и вземат участие алумосиликати, железни окиси и хидроокиси, магнезиеви, натриеви и калциеви соли. Тези компоненти представляват естествени минерали. Поради това не се очакват промени на средата. С оглед замърсяване с бентонит в района на площадката, при почистване на утайника и сондовата апаратура същият ще се изгребва заедно със сработения материал и ще се депонира на определените за това депа. След изгребване на утайките мястото на утайника ще се рекултивира с предварително изгребания материал.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например електропровод, добив на строителни материали, жилищно строителство и др.)

Имотът е присъединен към електроразпределителната мрежа. По време на изграждането на тръбния кладенец отоплението на работещите ще се осъществява с електрически печки. Отпадъчните води ще се заустват в съществуващата канализационна мрежа.




14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното прадложение

За реализация на настоящото инвестиционно предложение е необходимо да бъде получено разрешително за водовземане от Басейнова дирекция за управление на водите Дунавски район.

Не се очаква наличие на опасни химични вещества на територията на поземления имот.


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

Строителството и експлоатацията на обекта няма да причини замърсяване на околната среда или да предизвика дискомфорт на околната среда. Всички отпадъци ще се събират и транспортират съгласно законовите разпоредби като се предават за последващо третирене на лицензирани фирми Не е установена близост на площадката до защитени територии, както и не се очаква засягане на защитени територии или трансгранично действие.

Реализирането на инвестиционното предложение няма да доведе до съществени неблагоприятни изменения в компонентите на околната среда и условията на живот в района.



16. Риск от инциденти

При осъществяване на предложението ще бъдат спазени минималните изисквания за здравословни условия на труд. Предвидено е провеждане инструктаж на работниците, както и осигуряване на необходимото оборудване и предпазни средства по отношение на безопасност на труда и противопожарна опасност. За осигуряване на безопасно изграждане на инвестиционното предложение трябва да се спазват изискванията на Правилник за безопасност на труда. По-важни изисквания са:



  • Не се допускат на работа на площадката лица, които не са осигурени с изискващите се лични предпазни средства, специални и работни облекла, в съответствие с изискванията на Наредба № 11 за специалното работно облекло и личните предпазни средства

  • Техниката на обекта да се управлява само от лица, преминали обучение и имащи удостоверение за правоуправление на съответната машина

  • Всички работни места на обекта да бъдат осветени, съгласно изискванията на правилника

  • При евентуално използване на работни машини същите да се поддържат изправни


III. Местоположение на инвестиционното предложение

1. План, карта и снимка, показващи границите на инвестиционното предложение, информация за физическите, антропогенни и природни характеристики, както и раположените в близост елементи на националната екологична мрежа.

Към инвестиционното предложение са приложени копия от документи, които дават информация за местоположението на имота и други характеристики.



  • Скица на парцела

  • Геоложка карта

  • Карта от сателита


2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката и трасето на обекта на предложението и бъдещи ползватели на земи.

Теренът е собственст на „ЮРОСПИЙД”ООД. Съседните имоти са устроени за стопански нужди и се съвместяват с планираната дейност. Територията е урбанизирана. Не се предвижда приспособяването на други ползватели на земи към площадката на инвестиционното предложение.



3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове - имотът е урбанизиран. В съседство на инвестиционното предложение не се ограничава използването на имотите за традиционните цели или спрямо тяхната категория, статут и собственост.

4. Чувствителни територии – чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони.

Площадката на инвестиционното предложение не попада:



  • в границите на защитени зони от Националната екологична мрежа Натура 2000. в границите на санитарно – охранителни зони около водоизточници и съоръжения за питейно - битово водоснабдяване и около водоизточници на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.

  • в границите на територии, обявени за опазване на стопански значими водни биологични видове

  • в границите на територии, чувствителни към хранителни съставки, включително територии обявени за уязвими зони съгласно Директива 91/676/ЕЕС за опазване на водите от замърсяване с нитрати от селскостопански източници и територии, обявени за чувствителни зони съгласно Директива 91/271/ЕЕС за пречистването на градските отпадъчни води.

Експлоатацията на ИП не предвижда замърсяване на околната среда над допустимите норми и не представлява опасност за нея. Имотът е урбанизиран.

4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Естествените ресурси на водоносния хоризонт спред БДУВДР възлизат на 400 л/сек. Те са определени на базата на следните параметри хидрогеоложки параметри:



  • Коефициент на филтрация (k) – среден 40 м/дн

  • Проводимост ( T) - средна 300 м2/дн

  • Хидравличен градиент (I) - 0,015 – 0,020

Свободнят ресурс според регистъра на ресурсите и баланс на подземните водни тела към 04.2016 г на БДУВДР –Плевен е 54 л/сек и може да осигури дебита за целите на инвестиционнното предложение за захранване на фабрика за бутилиране. С осъществяване на ИП не се очаква влошаване на качеството и регенеративната способност на природните ресурси в региона.
5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположени

За възложителя не съществува друг алтернативен терен за реализиране на инвестиционното предложение. Местоположението на терена и съществуващото земеползване отговарят на критериите и е подходящо за реализиране на инвестиционното предложение. Поради това алтернативи за местоположение не са разглеждани.



IV. Характеристика на потенциалното въздействие. Кратко описание на възможните въздействия вследствие реализиране на инвестиционното предложение

Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови паметници на културата, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

1.1.Въздействие върху хората и тяхното здраве

Предметът на дейност на дружеството, предвиден за реализиране на инвестиционното предложение, няма да окаже отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве. Работниците ще бъдат инструктирани и снабдени с необходимите предпазни средства при извършване на съответната дейност. Местоположението на площадката е определено при спазване на необходимите противопожарни строително-технически норми (ПСТН), санитарно-хигиенни изисквания и нормативно определените сервитути на елементите на техническата инфраструктура. Технологичните характеристики и параметри на съоръженията за третиране на отпадъци не биха създали опасност за здравето на хората и околната среда. При извършване на дейностите ще се спазват всички допълнителни изисквания на нормативна уредба на Република България, както и специфичните условия, предписани от контролните органи.



1.2.Въздействие върху атамосферата и атмосферния въздух.

Инвестиционното предложение не е свързано с отделяне на емисии в атмосферния въздух. За отопление на хората щи си ползват електрически печки.



1.3.Въздействие върху водите

В имота няма действаща мрежа на В и К. Вода за питейни нужди на дружеството ще се добива от собствен водоизточник – сондажен тръбен кладенец. Кладенецът ще разкрие подземни води от водоносен хоризонт ПВТс код BG1G000000N033 –Порови води в неогена – Софийска котловина. Предвидено е ерлифтно водочерпене за изчистване на водоносния хоризонт и опитно-филтрационни изследвания за определяне параметрите на водоносния хоризонт. Опитно-филтрационните изследвания ще се проведат на три степени с различни дебити. В края на водочерпенето ще се вземе водна проба за изследване качеството на водата. Пробата ще се анализира в акредитирана лабратория.

Необходимите водни количества на дружеството в изпълнение на това ИП са следните:

Годишен воден обем при непрекъснат режим на експлоатация – 33221 м3

Средноденонощен дебит – 1,0л/сек

Максимален дебит(12 ч експлоатация) – 4,0 л/сек

В радиуса на влияние попадат и други съоръжения, действащи с разрешително. Тяхното влияние върху проектния кладенец и влиянието на проектния върху съществуващите кладенци ще бъде отчетено в проекта за изграждане на тръбен кладенец.

Инвестиционното предложение няма да окаже отрицателно въздействие върху повърхностните и подземните води. Няма да се изграждат хидротехнически съоръжения и няма да има корекции на реки.


1.4. Въздействие върху почвите

Имотът е в урбанизирана територия. Площадката е покрита с трайна настилка, така че няма да има въздействие върху почвената покривка.


1.5. Въздействие върху ландшафта и земните недра

Дейностите по изпълнение на ИП нямат връзка и не биха оказали влияние върху вида и характера на ландшафта и състава на земните недра.Изграждането на обекта ще осигури ландшафт с контролирано ползване на територията от малък брой хора.


1.6. Въздействие върху природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и техните елементи

Предвид местоположението на терена за реализиране на инвестиционното предложение не се очакват отрицателни въздействия върху биологичното и минералното разнообразие както и върху други природни обекти.


1.7. Въздействие върху защитените територии на единични и групови паметници на културата

Инвестиционното предложение ще се реализира в местност, на която не са регистрирани и не могат да бъдат засегнати територии на защитени със закон паметници на културата.


1.8. Въздействие на различните видове отпадъци и техните местонахождения.

При реализацията на предложението ще се генерират малко количество предимно неопасни битови отпадъци от персонала. Те ще бъдат извозвани от площадката в соътветствие със Закон за управление на отпадъците.Поради това вредни въздействия не се очакват. На територията на площадката не се предвиждат дейности по оползотворяване или обезвреждане на отпадъците.


1.9.Рискови енергийни източници – шум, вибразия, радиация.

Дейностите не водят до възникване на рискови енергийни източници – шум, вибрация. Не се очаква радиация от вредни радиационни лъчения.


2. Въздействие върху елементи на националната екологична врежа, включително на разположените близо до обекта на инвестиционното предложение.

В близост до обекта на инвестиционното предложение няма разположени обекти от Националната екологична мрежа по смисъла на Закон за биологичното разнообразие. Не се очаква въздействие върху такива обекти при реализиране на инвестиционното предложение.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, средно, краткотрайно средно и дълготрайно, постоянно и временно , положително и отрицателно.

Експлоатацията на тръбния кладенец ще окаже незначително пряко въздействие върху подземното водно тяло, от което ще се проведе водочерпене за питейни нужди на фирмата. Съгласно публикуваната информация на БДДР в блидзост до проектния кладенец има 3 водовземни съоръжения, експлоатиращи същото водно тяло. Проектният кладенец не влияе върху дебита на съществуващите. И поради това кумулативен ефект не се очаква.


4. Обхват на въздействието – географски район, засегнато население, населени места (град село, курортни места, брой жители).

Очакваното потенциално въздействие от реализация на предложението ще бъде ограничено в рамките на имота и може да се определи като локално, незначително, с възможност за възстановяване.


5. Вероятност от поява на въздействие

Не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите но околната среда, тъй като ще бъдат спазени всичски нормативни изисквания за извъришване на дейностите.

Вероятността за поява на въздействие ще бъде избегната чрез спазване на всички мерки за предотвратяване ан негативни влияния от дейността и ликвидиране на последствията от аварии.
6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Времето на експлоатация на обекта ще определи продължителността и честотата на въздействие, както е предвидено.

При спазване на нормативните условия за мерки за безопасност и действия при аварии може да бъде постигната обратимост на въздействието по отношение на всички компоненти.
7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвеистиционното предложение, свързани предотвратяване, намаляване или компенсиране на отрицателни въздействия

Инвестиционното предложение няма да окаже значителни отрицателни въздействия върху околната среда. Предотвратяване, намаляване или компенсиране на негативни влияния ще се постигне чрез изпълнение на следните мероприятия:



  • Поддържане в изправност на оборудването на фабриката и тръбния кладенец

  • Периодичен инструктаж на пработниците за извършваните дейности

  • Спазване на правила за безопасност и авариен план

  • Недопускане замърсяване на терена и изхвърляне на отпадъци

  • Спазване на всички условия и разпоредби на компетентните органи

  • Провеждане на собствен мониторинг с цел предотвратяване на евентуални негативни въздействия върху подземното водно тяло, от което ще се добива вода за фабриката за бутилиране

8. Трансграничен характер на въздействията

Местоположението и характерът на инвестицонното предложение не предполагат поява или вероятност за възникване на въздействия с трансграничен характер

Възложители:.1......................................

2…………………………






















































Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница