Информация за преценяване необходимостта от овос I информация за контакт с възложителя



Дата17.01.2017
Размер332.11 Kb.
#12851
Информация за преценяване необходимостта от ОВОС

I Информация за контакт с възложителя

1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя - физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:
„КОРЕКТ ИВ” ЕООД, със седалище и адрес на управление – гр.Пловдив, кв. Кършияка, Район Северен, ул. „Златя Бояджиев”

№ 1, ЕИК 115874800
2. Пълен пощенски адрес:

ПК 4003, област Пловдив, община Пловдив, гр.Пловдив, кв.Кършияка, Район Северен, ул. „Златю Бояджиев” № 1


3. Телефон, факс и e-mail:

0886 469 659, 032 243 345, dim 2008@abv.bg


4. Лице за контакти:

Димитър Йорданов Иванов


II. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението:


ИП: Изграждане на база за спортен риболов, стопански улов на риба, воден спорт, бунгала, заведение за обществено хранене, паркинг за автомобили в УПИ № 001133 и № 001017, с. Оризари, общ. Родопи
Целта на инвестиционното предложение е изграждане и експлоатация на база в която ще се развиват следните дейности:

  • спортен риболов;

  • стопански улов на риба;

  • воден спорт;

  • на разположение на клиентите ще са игрища за футбол и пейнтбол, детска площадка и площадка за домашни кучета;

  • съпътстващи услуги - нощувки в бунгала, заведение за обществено хранене, паркинг;

Към момента имот № 001017 е с начин на трайно ползване кариера за чакъл, експлоатиран като такъв от „Холсим кариерни материали Пловдив” АД. В резултат от тази дейност около 70 % от площта е покрита от чакъл и пясък, а 30 % е заета с тревни съобщества от рудерален тип. На територията му има 7 съществуващи масивни сгради: автокантар с лаборатория, административна сграда, сграда РМЦ, склад с ГСМ, трафопост, команден пулт и помпена станция. Имот № 001133 е с начин на трайно ползване – изкуствено езеро.
Инвестиционното предложение ще се реализира на обща площ 261 424 m2 (имот № 001133 езеро с площ 174 026 m2 и имот № 001017 кариера с обща площ 87 928 m2 ).

Предвидени са два етапа за осъществяването му.



Етап първи:

- изграждане на ограда и охранителни съоръжения - част от оградата около имот № 001017 представлява съществуваща дига от баластра, а около езерото - имот №001133, от страна на селото ще се огради от мрежа.



- изграждане на съоръженията за стопански улов на риба – съоръженията за отглеждане на риба ще представляват плаващи мрежести клетки (садки).

- изграждане полоса и площадки за спортен риболов – крайезерната ивица ще се оформи и подравни, ще се оформят места, на които да се разполагат рибарите, а до 4 от тях ще се разположат дървени бунгала, в които при желание ще могат да пренощуват.

- изграждане на пристан – на брега на езерото ще се изгради дървен пристан 5-6 m2, от който лодките да се пускат на вода.

- паркинг за гости и домуване на фирмени автомобили – паркингът ще се обособи и оформи, като място – 100-150 m2, върху съществуващата настилка от чакъл.

След изграждането на гореизброените обекти и съоръжния, се предвижда въвеждането им в експлоатация, която ще включва зарибяване на езерото и отглеждане на риба в садките. В базата ще се изършват стопански улов на риба, спортен риболов и практикуване на воден спорт – гребане с каяци. Ще има възможност за нощувки в бунгалата.
Етап втори:

- адаптиране на помпената станция като заведение за обществено хранене – предвидения ремонт няма да засяга конструкцията на сградата.

- текущ (освежителен) ремонт на другите сгради.



- обособяване на игрище за мини-футбол и игрище за пейнтбол, площадка за домашни кучета, детска площадка.

След осъществяване на втория етап на гостите на базата ще бъдат предоставени допълнителни услуги - ще могат да се възползват от – заведедение за обществено хранене, възползване от спортните игрища, детската площадка и площадката за домашни кучета.

Инвестиционното предложение не изисква нова или промяна и допълване на съществуваща техническа и пътна инфраструктури.

Не е необходимо извършването на изкопни работи.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Експлоатацията на имот № 001017 като кариера за чакъл е причина към момента теренът да е с 70% унищожаване на тревните съобщества характерни за района, както и на животинските такива. Кариерата е експлоатирана от 2003г до 2008г, но липсата на растителност е причина, теренът да е подложен на ерозионни процеси, който продължават прякото му разрушаване. Имотът попада в границите на две защитени зони от мрежата „Натура” 2000 - BG0000578 „Река Марица” BG0002087 „Марица Пловдив” и е в непосредствена близост до защитена местност „Нощувка на малък корморан” по смисъла на Закона за защитените територии. Предметът и целите на защитените територии са свързани както с опазване на конкретни видове, така и с опазване на техните местообитания. В защитената територия са забранени дейности свързани с добив на инертни материали (Разрешителното на „Холсим кариерни материали Пловдив” АД е от 2003г., преди обявяване на защитената територия и защитените зони). Настоящото инвестиционно намерение е начин да се осъществи възстановяване на района. Въпреки, че обектът е предвиден за обществено ползване, дейностите няма да оказват съществен неблагоприятен натиск и няма да противоречат на предмета и целите на защитените територии. Отглеждането на риба в известна степен ще допълни хранителната база на птиците, чието местообитание е бреговата ивица. Рекултивацията на терена и правилното управление на обекта ще подобрят състоянието на района. Предвижданите дейности ще се отразят положително и в икономически аспект, чрез създаването на нови работни места и привличането на клиенти.





  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Инвестиционното предложение ще се реализира в имоти с начин на трайно ползване – кариера и изкуствено езеро и няма да промени статуквото относно връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.

За осъществяване на адаптацията на сградите, изграждането на пристан, поставане на преместваеми обекти и ограда са необходими визи и разрешителни, съгласно изискванията на Закон за устройство на територията.



  1. Подробна информация за разгледани алтернативи:


І. Алтернатива – реализиране на ИП.
ИП предвижда изграждане на базата за спортен риболов, стопански улов на риба и воден спорт. За тези дейности ще се използват два имота – езеро и кариера. Имотът използван като кариера е с разрушен повърхностен слой. Изграждането на базата ще е съпроводено с рекултивацията и облагородяването му, защото е предвидено върху него да се оформят игрища за футбол, пейнтбол, детска площадка и площадка за домашни любимци, за които е необходимо полагането на почвен слой. Правилното управление на имота може да е предпоставка за възстановяване на част от унищожените местообитания, както и подобряване на природозащитния статус на видовете в съседните имоти. Обектът ще е основно за обществено ползване. Това предполага известен антропогенен натиск оказан от гостите и персонала, но съпоставен с предишната дейност, безпокойството върху видовете, чието местообитание са съседните имоти ще е много по-малко и почти незначително.

Целта на инвестиционното предложение е да се приложи най-добрата възможност за рекултивация и възстановяване на нарушен терен и подобряване на цялостния ландшафт.

Инвестиционното предложение няма по-благоприятна алтернатива по местоположение. То е план разработен за рекултивация на кариерата. В резултат ще бъдат намалени емисиите на шум, степента на запрашеност, ще бъде възстановен нарушен терен, като цяло състоянието на околната среда ще се подобри значително.
ІІ. Алтернатива 0 – неосъществяване на ИП.
ИП представлява възстановяване на нарушен терен, чрез изграждане на база за риболов и воден спорт. Следователно алтернативата по т. І предлага рекултивиране на кариерата и организиране на базата за риболов и воден спорт т.е. от гледна точка на опазване компонентите на околната среда от замърсяване и увреждане, Алтернатива 0 е по-неблагоприятна от Алтернатива І.
По отношение на местоположението площадката на обекта не се разглеждат други алтернативи, защото то е разработено за възстановяване на конкретния терен.

Алтернатива І е свързана с реализацията на инвестиционното предложение, описано в т.І:

Ако тя бъде реализирана ще:



  • Ще спре разрушаването на терена и той ще бъде възстановен;

  • Ще се намалят нивата на шум и запрашеност;

  • Ще се подобри целия природозащитен статус на видовете и местообитанията, както около самото езеро, така и около имотът;

  • Ще се намалят емисиите на вредни вещества в околната среда;

  • С реализацията на инвестиционното намерение ще се открият нови работни места.

  • Ще се даде възможност за подобряване на икономическото състояние на с. Оризари.


Алтернатива 0:

Според ПЗР на ЗООС “нулевата алтернатива” е възможността да не се осъществява дейността предвидена с инвестиционното предложение.

Нулевата алтернатива може да бъде изпълнена с цел да се подобри състоянието на околната среда и да се подобри природозащитния статус на видовете и местообитанията в имотите и около тях. В случая ИП предвижда дейности, които ще осигурят подобряване на състоянието на околната среда в имота и съседните терени, чрез спазване на законовите изисквания и осигуряване на правилното управление на компонентите на околната среда, следователно не би следвало да бъде изпълнена нулевата алтернатива.

Нулевата алтернатива – не реализирането на инвестиционното предложение ще възпрепятства един нарушен терен да бъде възстановен и управляван съгласно изискванията на ЗООС.




  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството:

Площадката на обекта на Инвестиционното предложение се намира в землището на село Оризари, община Родопи, в имоти № 001133 и № 001017, собственост на „Холсим кариерни материали Пловдив” АД. ИП попада в границите на защитени зони BG0000578 „Река Марица” и BG0002087 „Марица Пловдив” от мрежата „Натура 2000”. Имотите са в близост до защитена местност „Нощувка на малък корморан” по смисъла на Закона за защитените територии, обявена със Заповед №РД-644/05,09.2006 г. на МОСВ.

Поради местоположението на ИП не се очаква и трансгранично въздействие.

За реализирането на ИП и последващата експлоатация ще се използва съществуващата инфраструктура. До обектът има достъп, чрез съществуващ полски път. Има изградена водопроводна система, ще бъде сключен договор с ВиК за обезпечаване с питейно-битова вода. Отпадъчните води ще се заустват в съществуваща водоплътна изгребна яма. Има съществуващ трафопост, който е достатъчен за обезпечаване на базата с електроенергия.

Не се налагат допълнителни временни дейности (няма да бъде извършвано строителство) и съответно площи за тях.

Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:

Реализацията на инвестиционното предложение ще се осъществи на два етапа:


ЕТАП ПЪРВИ

- изграждане на ограда и охранителни съоръжения - част от оградата около имот № 001017 представлява съществуваща дига от баластра, а около езерото - имот №001133, от страна на селото ще се огради от мрежа с височина 1,5 м, отворите ще са с достатъчна големина, която няма да възпрепятства преминаването на земноводни, влечуги, дребни бозайници.



- изграждане полоса и площадки за спортен риболов и поставяне на дървени бунгала – крайезерната ивица ще се оформи и подравни. Ще се обособят 10 броя места от баластра и дървен материал, с площ 4 до 5 m2, на които рибарите ще могат да се разполагат. До 4 броя от тях ще се поставят дървени бунгала, с площ от 10 до12 m2, където рибарите ще могат да пренощуват.

- изграждане на съоръженията за стопански улов на риба – съоръженията за отглеждане на риба ще представляват плаващи мрежести клетки (садки) - 5 броя, с кръгла форма с диаметър 10-12 м и дълбочина 6 м, свързани с брега посредством понтонен мост.

Садките ще са сплощ и местоположение, избрано оптимално за съответния производствен процес от една страна и такива, че да не възпрепятстват храненето на видовете птици, чието местообитание е в района, от друга.



- изграждане на пристан – на брега на езерото ще се изгради дървен пристан 5-6 m2, от който лодките да се пускат по вода.

-текущ (освежителен) ремонт на РМЦ сградата административната сграда – първата ще се използва за временно съхраняване на лодките, а административната сграда ще запази предназначението си.

- паркинг за гости и домуване на фирмени автомобили – паркингът ще се обособи и оформи, като място – 100-150 m2, върху съществуващата настилка от чакъл.

След реализирането на изброените обекти и съоръжения в базата ще предлага на гостите си възможност за риболов. Ще са осигурени условия за нощуване в бунгалата. Ще има възможност за практикуване на воден спорт – гребане с каяк. Базата ще разполага с лодки под наем, но посетителите ще могат да използват и лични такива. Друга предвидена дейност е отглеждането на риба, чрез садкови инсталации.
ЕТАП ВТОРИ
- адаптация на помпената станция в заведение за обществено хранене – не се предвижда засягане на конструкцията на сградата. Предвижда се пред него да се излее 80 m2 бетон и да се оформи площадка, където ще се разполагат масите. Заведението ще бъде на самообслужване, като се предвиждат 16 места на закрито и 30 места на открито. Заведението ще се състои от зала за клиенти и кухня.

- адаптация на автокантар с лаборатория и склад с ГСМ – тези сгради към момента са празни и не изпълняват функциите, за които са предвидени. ИП предвижда извършването на текущ ремонт и адаптирането на сградите като складови помещения за нуждите на обекта. В тях няма да се съхраняват горива и смазочни материали. Няма да се засяга конструкцията им.



- обособяване на игрище за мини-футбол и игрище за пейнтбол, площадка за домашни кучета, детска площадка – предвижда се плагане на почвена настилка и засаждане на подходящи тревни видове. Върху така подготвения терен ще се обособи игрище за мини-футбол, което ще бъде оградено от ажурна ограда. Ще се обособи и терен предназанчен за игрище за пейнтбол, което също ще се огради с подходяща ограда, а като укрития необходими за самата игра ще се използват съществуващите насипи, останали от предишната дейност. Площадката за кучета ще се обособи и огради, върху нея ще бъдат поставени подходящи съоръжения за игра на домашните любимци, като гуми, катерушки. Детската площадка ще бъде оградена с дървена ограда и върху нея ще се поставят катерушка, люлка и пързалка.

- окончателно оформяна на вертикалната палнировка – след изграждане на гореописаните съоръжения и обекти, се предвижда поставяне на пейки, залесяване, оформяне на алей, част от екстериора на обекта.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура:

Ще се използва съществуваща пътна инфраструктура. Достъпът до обектът е обезпечен от полски път на община „Родопи”. Вътрешната пътна инфраструктура ще се обособи при оформянето на вертикалната планировка, като се използва съществуващата настилка от чакъл.




  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване:

Дейности и последователност на извършването им за реализиране на инвестиционното предложение:

- изграждане на ограда и охранителни съоръжения;

- изграждане полоса и площадки за спортен риболов;

- изграждане на съоръженията за стопански улов на риба;

- изграждане на пристан;

- оформяне на паркинг за гости и домуване на фирмени автомобили;

- пускане в експлоатация;

- ремонт и адаптация на помпена станция, автокантар с лаборатория и склад с ГСМ;

- полагане на почва, засаждане на трева и оформяне на игрища за футбол, пейнтбол, детска площадка и площадка за домашни кучета;

- пускане в експлоатация;

- програма за прекратяване и закриване ще бъде разработена при решение за промяна на предмета на дейност на производствената площадка на ИП;




  1. Предлагани методи за строителство:

Реализацията на инвестиционното предложение се предвижда да бъде осъществена по стопански начин.

Ще се постави ажурна ограда от страната на селото.

Инвестиционното предложение не включва монолитно строителство.

Ще бъде извършен ремонт, без да се засяга конструкцията, на съществуващите сгради (предвижда се боядисване на сградите от вън и вътре, поставяне на подходящи подови настилки, вътрешно оформяне и адаптиране на помещенията).

Изкопни работи няма да се извършват. Оформянето на терена ще стане, чрез подравняване на крайезерната ивица, ще се поставят понтонният мост и садките за отглеждането на риба; ще се постави пристан; ще се обособят паркинг, игрищата за футбол, пейнтбол, детската площадка и полощадката за домашните кучета.




  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

За пристана и изграждането на полоса и паркинга ще се използват баластра, чакъл и дървен материал.


По време на експлоатацията изкуственото езеро ще се използва за отглеждане на ръба и практикуване на риболов и воден спорт. Вода за питейно - битови нужди ще е необходима за персонала и клиентите. Водоползването ще се осъществи от съществуващата водопроводна мрежа, въз основа на договор сключен с ВиК.

За осъществяване на дейностите ще се екплоатират и рибни ресурси от следните видове: шаран (Cyprinus carpio), толостолоб (Hypophthalmichthys molitrix), бял амур (Ctenopharyngodon idella)- за отглеждане в садките и зарибяване на езерото; щука (Esox lucius), морунаш ( Vimba vimba), червеноперка (Scardinius erythrophthalmus), слънчевата риба (Lepomis gibbosus)- в момента обитаващи езерото.




  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират видове, количества и начин на третиране:

а) По време на преустройството:

- смесени строителни отпадъци

Смесени строителни отпадъци ще се генерират по време на ремонтни дейности по сградите на площадката. Твърд отпадък. Състав -тухли, изолационни материали, плочки, керамични и фаянсови изделия, дървен материал.

- опаковки – хартиени, пластмасови, метални, дървени

Отпадъците се образуват при доставка и употреба на продукти и консумативи необходими за извършване на ремонтните дейности. Твърди отпадъци.



- абсорбенти

Образувани при ликвидиране на евентуални разливи, бракуване на негодни работни облекла, кърпи и др. Твърди отпадъци. Състав – текстил, трици, пясък.


б) По време на експлоатацията:
- отпадъци от хартиени, пластмасови, стъклени и метални опаковки

Отпадъците от опаковки ще се генерират при доставка, разопаковане и подготовка на стоки за осъществяване на производствената и търговската дейност на площадката, след употребата на храни и напитки съхранявани в хартиени, пластмасови, стъклени и метални опаковки от клиентите и персонала.



- твърди битови отпадъци

Смесени битови отпадъци ще се образуват от жизнената дейност на обслужващия персонал и клиентите по време на експлоатацията на базата. Състав на отпадъците – хранителни отпадъци, органика, смет.



- утайки от битово-фекални отпадъчни води

Отпадъкът ще се генерира вследствие събиране на битово-фекални отпадъчни води във водоплътна изгребна яма, формирани на площадката от санитарните възли, от където съвместно с отпадъчните води ще се изгребват със специализирана техника и транспортират към ГПСОВ за пречистване. Състав на отпадъците – органика.


Отпадъците ще се събират разделно на определените за целта места и предавани за транспортиране и оползотворяване на фирми, притежаващи документ, издаден по реда на чл. 35 от ЗУО.

Управлението на отпадъците по време на изграждането и експлоатацията ще се извършва съгласно Закона за управление на отпадъците и подзаконовите нормативни актове.





  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда:


а) По време изграждането на базата:

- План от мерки за осигуряване на безопасни условия за работа, с ясно разписани задължения и отговорности с оглед безконфликтно провеждане на дейностите по изграждане на базата;

- Целева инструкция за управление на отпадъците, формирани при ремонтните дейности, съгласно изискванията на ЗУО и наредбите към него;

- План за превантивни мерки за противопожарна безопасност;



б) По време на експлоатацията:

С цел да се внедри екологосъобразна политика на управление на базата, инвеститорът предвижда обучение, както на персонала, така и на клиентите на базата, с цел повишаване на информираността им по отношение на правилното управление на околната среда. За да се изпълни тази цел, се предвижда:


- при наемане на персонала –

  • обучение и инструктаж за най-добрите налични техники за експлоатиране на садково стопанство;

  • обучение и инструктаж за правилното управление на отпадъците формирани по време на дейността;

  • обучение по отношение предмета на опазване на зоните и защитената територия;


- за клиентите -

  • ще бъдат предвидени информационни тъбла за правилата на риболов и воден спорт в базата, като и общи правила за пребиваването в базата и отговорността на клиентите по отношение на генерираните отпадъци и др.;

  • ще бъдат предвидени информационни тъбла, които да запознават с предмета на опазване на зоните и защитената територия;



Компоненти и фактори

Мерки

Периодика,отговорност

Атмосферен въздух

Контрол при изпълнението на ремонтните работи в съответствие с предложените мерки за снижаване на отрицателното въздействие върху атмосферния въздух;


По време на изграждането;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Води

Наблюдение и контрол за недопускане замърсяване на повърхностни и подземни води.

По време на изграждането и експлоатация;

„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица



Земи и почви

Извършване на периодичен контрол за недопускане замърсяването на съседни терени със строителни и битови отпадъци.

По време на изграждането и експлоатация;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Земни недра

Няма необходимост от наблюдение и контрол

---

Биоразнообразие Защитени зони

Контрол за недопускане увреждане на видове и местообитания, предмет на опазване в защитена зона „Река Марица”, защитена зона „Марица Пловдив” и защитена местност „Нощувка на малък корморан”

По време на изграждането и експлоатацията;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Отпадъци

Наблюдение за нерегламентирано разпиляване или депониране на отпадъци

По време на изграждането и експлоатация;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Вредни физични фактори

Контрол по спазване на граничните стойности на шум в околната среда

По време на изграждането;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Културно наследство

При възникване на необходимост по време на изпълнението да се осигури присъствие на представител на компетентните органи

По време на изграждането;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Устройствени параметри

Да се спазват параметрите на оформяне на вертикалната планировка и ремонтните дейности предвидени с плана

По време на изграждането;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица

Здравно - хигиенни аспекти

Да бъдат спазвани изискванията за безопасни условия на труд по отношение ограничаване на праховите и физични вредности на работните места, с оглед спазване на здравно-хигиенните норми и изисквания

По време на изграждането и експлоатация;
„КОРЕКТ ИВ” ООД или оторизирани от него лица




  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води):

Инвестиционното предложение не предвижда експлоатация на кариери или дейности свързани с добив на строителни материали, напротив то цели възстановяване на терен експлоатиран като кариера.

Не предвижда извършване на търговия с инертни материали и изнасяне на инертни материали извън територията на обекта.

Няма да бъдат извършвани добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води или изграждане на нов водопровод.

За нуждите на ИП строителните материали ще се закупуват от търговската мрежа на страната.

Ще бъдат необходими:



    • Чакъл - достатъчно количество налично на обекта.

    • Баластра – за оформяне на полоса.

    • Дървен материал – за пристана.

По време на експлоатацията ще се използват:

    • водите на изкуственото езеро;

    • рибни ресурси;

    • питейно-битови води;

Съществуващата техническа инфраструктура е достатъчна за задоволяване на потребностите.


Реализацията на инвестиционното предложение не изисква други дейности, освен разгледаните по-горе, в т. 7.



  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение:

Всички съгласувания, строителни разрешения и проекти свързани с ИП и предвидените СМР ще бъдат осъществени според изискванията на ЗУТ, ЗООС и другата приложима законова база.

Разрешително за ползване на воден обект съгласно чл. 46 ал.1. т. 2 от Закона за водите.

Регистрация в Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури съгласно чл. 25 ал.1 от Закона за рибарството и аквакултурите на лицата, които ще отглеждат и развъждат риби.

Не се налага получаване на разрешителен или регистрационен документ за дейности с отпадъци съгласно чл. 35 от ЗУО, тъй като в базата няма да се третират отпадъци по смисъла на § 1, т. 44 от ЗУО.


  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда:

По време на изграждането на базата не се очаква значително влияние върху компонентите на околната среда, напротив целта му е възстановяване на увреден терен и внедряване на политика по правилното им управление. По време на оформяне на полосата, дигата, паркинга и другите компоненти на вертикалната планировка е възможно известно запрашване, но то ще е минимално, защото тези дейности ще се изпълняват, чрез най-добрите налични техники. Ремонтните дейности ще се извършват на закрито, т. е. адаптацията на сградите също няма да е свързано с отделяне на емисии и създаване на дискомфорт на околната среда. Възможно е по време на изграждането на базата увеличаване на шумовото въздействие, в резултат от дейността на строителните машини, но това ще бъде краткотрайно и временно и няма да превишава пределно допустимите норми.

При реализацията на инвестиционното предложение не се очаква замърсяване или дискомфорт на компонентите на околната среда. Дейностите, които ще се осъществяват няма да са свързани с емисии в повърхностни и подземни води, атмосферата, почвата и генериране на опасни отпадъци.


  1. Риск от инциденти:

Риск е всеки случай на съмнително извънредно събитие (възникнало или неизбежно), което може да има неблагоприятен ефект върху околната среда и/или човека. За предотвратяване на евентуални рискови ситуации, се предвижда провеждане на обучение и инструктаж на служителите.

При изпълнението и експлоатацията на обекта считаме, че съществува известен риск от инциденти, свързан със следните видове аварии:

- при товаро – разтоварни дейности;

- злополука или инцидент при оформяне на крайезерната ивица и дигата или при извършване на риболова или водния спорт;


  • при работа с електрически ток;

  • при пожар;

Причини могат да са:



- Незпазване на инструкции за правилното извършване на товаро – разтоварни дейности;

- Неспазване на технологичните и експлоатационни инструкции;

- Неспазване инструкциите и правилата за извършване на риболов и воден спорт;

- Не спазване правила и инструкциите за противопожарна безопасност.


Степента на риска от инциденти за работещите е нисък при спазване на предвидените мерки, инструкции и процедури.

Риск от инцидентно замърсяване на околната среда и негативно въздействие върху населението, предизвикани от реализацията на ИП не съществува, освен при бедствена ситуация.



III. Местоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях:

Инвестиционното предложение ще се реализира в землището на село Оризари, община Родопи, в имоти № 001133 и № 001017, собственост на „Холсим кариерни материали Пловдив” АД ще се реализира на обща площ 261 424 m2 (имот № 001133 езеро с площ 174 026 m2 и имот № 001017 кариера с обща площ 87 928 m2 ).

- Ситуационен план на имоти № 001133 и № 001017- Приложение № 1;

- Карта с разположение на ИП спрямо територията на защитените зони и най-близката защитена местност - Приложение № 2;

- Карта защитените зони и защитената местност - Приложение № 3;


  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи:

Имотите предвидени за реализация на ИП граничат с жилищни територии от запад и юг, река Марица от север и земеделски земи от изток. Начина на ползване на съседните терени е съвместим с предмета на ИП.



Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Предвид статута на територията на ИП и на околните територии, описан в предходната точка не се предвижда друго зониране или земеползване.




  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др.; Национална екологична мрежа:

Имотите, в които ще се реализира Инвестиционното предложение попадат в границите на защитена зона BG0000578 „Река Марица” и защитена зона BG0002087 „Марица Пловдив” от мрежата „Натура 2000” и са в близост до защитена местност „Нощувка на малък корморан” по смисъла на Закона за защитените територии, обявена със Заповед №РД-644/05,09.2006 г. на МОСВ. Дейностите, които ще се извършват не противоречат на предмета и целите за опазване на защитените зони. В резултат на рекултивацията на терена, новите дейности и правилното им управление се очаква положително влияние на върху местообитанията и видовете в непосредствена близост до обекта. Зарибяването с нови местни видове и поддържането на езерото са дейности, които ще се отразят благоприятно на видовете обект на защита (предимно рибоядни птици) – хранителната им база ще се обогати в известна степен, безпокойството ще е по малко в сравнение с предишната дейност.

В близост до територията на реализиране на ИП не са налични санитарно-охранителни зони около водоизточници или съоръжения за питейно-битово водоснабдяване, както и водоизточници на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди.


  1. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси:

В дългосрочен план реализацията на ИП няма да повлияе негативно върху качеството и регенеративната способност на природните ресурси. Компонентите на околната среда в района няма да бъдат подложени на негативни въздействия, предизвикващи наднорменото им замърсяване.




  1. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение:

По смисъла на т.20 от допълнителните разпоредби на Закона за опазване на околната среда, „Възложител на инвестиционно предложение е обществен орган, юридическо или физическо лице, което по реда на специален закон, нормативен или административен акт има права да инициира или да кандидатства за одобряване на инвестиционно предложение”.

Относно местоположението на ИП няма по-благоприятна алтернатива.

Теренът, върху който ще се организират дейностите се намира в землището на село Оризари. Той е експлоатиран като кариера от 2003г., като резултатът е разрушаване на 70% от повърхностният му слой. Реализацията на Инвестиционното предложение предвижда рекултивация нарушения терен. Не се налага промяна, нито изграждане на нова енергийна и пътна инфраструктура.

Разглеждането на друга алтернатива по отношение на местоположението е несъстоятелно, защото ИП: Изграждане на база за спортен риболов, стопански улов на риба, воден спорт, бунгала, заведение за обществено хранене, паркинг за автомобили е план за рекултивация на точно определения нарушен терен.


    1. Характеристики на потенциалното въздействие (кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение):




  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми:



Въздействие върху хората и тяхното здраве
Не се очакват негативни въздействия от реализирането на ИП върху здравето на населението. Самата същност на дейностите, които ще се реализират са с предназначение за обществено ползване.
Въздействие върху земеползването
Дейностите, които ще се осъществяват са свързани с отглеждане на риба и практикуване на воден спорт и няма да окажат негативен ефект върху земеделието. Няма да се заемат допълнителни територии, предназначени за земеделски земи.


Въздействие върху материалните активи
ИП предвижда ремонт на съществуващите сгради, т.е въздействието върху материалните активи ще е положително.
Въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата
По време на изграждането на базата се очаква въздействие върху атмосферния въздух и атмосферата което може да се определи като незначително, локално и обратимо. При експлоатацията на обекта ще се извършват дейности, които не са свързани с емисии в атмосферата. В сравнение с предишната дейност – добив на инертни материали и високата степен на излъчване на прах и твърди частици съпроводени с нея, ефектът от осъществяване на новите дейности върху атмосферата ще е положителен.
Въздействие върху водите и почвата
Дейностите по отглеждането на риба, осъществяване на риболов и практикуването на воден спорт сами по себе си са свързани с експлоатация на воден обект – в случая, изкуствено езеро. При осъществяването на тези дейности не се очаква отрицателно въздействие върху езерото. Няма да има изпускане на отпадъчни води, вредни вещества или отпадъци в него. Ще се отглеждат само местни видове, за водния спорт ще се използват единствено безмоторни лодки (каяци).

Експлоатирането на имота като кариера, е причина 70% от почвения хоризонт да липсва. При реализацията на ИП се предвижда рекултивация на терена. Ще бъдат оформяни игрища за футбол и пейнтбол, за които ще е необходимо засипване с почва и хумусен слой, за засаждането на тревна настилка. Терените ще се поддържат, т.е. влиянието върху почвата, както по време на изграждането, така и по време на експлоатацията ще е положително.



Въздействие върху земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности
Реализацията и последващата експлоатация на инвестиционното предложение предвижда рекултивация на кариера и организиране на база за отглеждане на риба, риболов и воден спорт, при които няма да има въздействие върху земните недра, минералното разнообразие, а нарушения ландшафт ще бъде възстановен и рекултивиран.

По отношение на биоразнообразието и неговите елементи ИП попада в границите на защитени зони BG0000578 „Река Марица” и BG0002087 „Марица Пловдив” от мрежата „Натура 2000” и е близост до защитена местност „Нощувка на малък корморан” по смисъла на Закона за защитените територии, обявена със Заповед №РД-644/05.09.2006 г. на МОСВ. Поради извършването на предишната дейност – добив на инертни материали теренът е силно антропогенно повлиян – 70% от територията му е разрушена. Поради тези причини в нея липсват находища на защитени растителни видове и местообитания на защитени животински видове. Не са установени видове и хабитати, предмет на опазване в защитената зона. В нея липсват природни местообитания от приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие. Дейностите ще се извършват по начин и ще бъдат управлявани така, че да не са в противоречие с предмета и целите на опазване на защитените територии.


Въздействие от антропогенни вещества и процеси


  • Отпадъци

По време на изграждането и ремонтните дейности ще се образуват смеси от фаянсофи плочки, изолационни материали и др образувани от СМР и опаковки, абсорбенти.

От дейността на персонала и пребиваващите клиенти се очакват да се генерират пластмасови, хартиени, стъклени опаковки и битови отпадъци.




  • Рисковите енергийни източници - шумове, вибрации, радиации

По време на изграждането на базата и ремонтните дейности може да се очаква повишаване на нивото на шум и вибрации, но те няма да превишават нормените нива. При експлоатацията на базата не се очаква шумово замърсяване, натоварване от вибрации и промяна в радиационния фон.




Въздействие от генетично модифицирани организми
Една от дейностите, които предвижда Инвестиционното предложение е отглеждането на риба. Ще се отглеждат следните видове: шаран (Cyprinus carpio), толостолоб (Hypophthalmichthys molitrix), бял амур (Ctenopharyngodon idella); щука (Esox lucius), морунаш ( Vimba vimba), червеноперка (Scardinius erythrophthalmus), слънчевата риба (Lepomis gibbosus). Това са местни видове. Няма да се отглеждат генетично модифицирани видове риба.

В заключение, реализацията на инвестиционното предложение, както по време на изграждането, така и по време на експлоатацията ще има благоприятен ефект върху всичките компоненти на околната среда. Няма да се излъчват отпадни емисии в атмосферата, водите, почвата. Терен експлоатиран като кариера, с нарушен ландшафт и липсващ почвен слой, подложен на ерозия ще бъде рекултивиран и възстановен. Очаква се подобряване на състоянието на компонент почва, води и природозащитни статус на видовете обект на защита, чиито местообитания са съседните имоти.





  1. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение:

ИП попада в границите на защитени зони BG0000578 „Река Марица” и BG0002087 „Марица Пловдив” от мрежата „Натура 2000” и е близост до защитена местност „Нощувка на малък корморан” по смисъла на Закона за защитените територии, обявена със Заповед №РД-644/05.09.2006 г. на МОСВ.

Дейностите който ще се осъществяват на територията са свързани с рекултивацията на нарушен терен. Към момента на неговата територия няма местообитания или видове обект на защита. След изграждането на базата се предполага, че отглеждането на риба и поддържането на езерото ще възстанови част от местообитанията около езерото. Базата ще предлага услуги за обществено ползване, но очаквания антропогенен натиск, ще е много по-незначителен с оглед на предвижданите дейности и тяхната организация.


  1. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно):

Реализирането на ИП: Изграждане на база за спортен риболов, стопански улов на риба, воден спорт, бунгала, заведение за обществено хранене, паркинг за автомобили ще рекултивира бивша кариера. В този смисъл възйствието върху компонентите на околната среда ще бъде пряко, постоянно и положително. Единствено по време на организиране на базта и извършване на ремонтните дейности е възможно краткотрайно и временно запрашване на атмосферния въздух.

Въздействието върху почвите ще е пряко, постоянно и положително. При изграждане на базата ще се възстанови почвената покривка и по време на експолатацията тя ще се поддържа.

Въздействието върху воден обект, в случая езерто ще е пряко, постоянно и положително. За осъществяване на производствената дейност и търговките дейности, то ще се поддържа, като ще се управлява по начин непозволяващ каквото и да е замърсяване, причинено от пребиваващите клиенти или персонала.




  1. Обхват на въздействието - географски район; засегнато население; населени места (наименование, вид - град, село, курортно селище, брой жители и др.):

Инвестиционното предложение ще се реализира в землището на село Оризари, община Родопи, в имоти № 001133 и № 001017, собственост на „ Холсим кариерни материали Пловдив” АД. Очакваното въздействие върху населението е положително – в непосредствена близост до селото, кариера ще бъде рекултивирана и организирана като база за риболов и воден спорт с предназначение за обществено ползване. Също така организирането на такава база ще повлияе положително на района и в икономически аспект.




  1. Вероятност на поява на въздействието:

Въздействието от реализиране на ИП се очаква да бъде положително с оглед рекултивацията на нарушения терен и последващото му управление, съобразено с изискванията на ЗООС и приложимата нормативна база.

При осъществяване на инвестиционното предложение вероятността да се увеличат отрицателните въздействия от дейността на площадката върху компонентите на околната среда е много малка. Дейностите които ще се развиват, няма да са причина за влошаване на състоянието на околната среда при нормална експлоатация.

По време на оформяне на вертикалната планировка и ремонтните дейности е възможно само временно замърсяване чрез запрашване на въздуха през периода на работа на специализираната строителната техника. При правилно изпълнение на предвидените дейности по реализация на тези дейности няма да възникнат ситуации свързани с отделяне на емисии замърсяващи повърхностните и подземните води, както и генериране на опасни отпадъци.




  1. Продължителност, честота и обратимост на въздействието:

Въздействието по време на оформяне на вертикалната планировка и ремонтните дейности ще е краткотрайно за компонент въздух и постоянно върху почвите и водният обект. Тъй като инвестиционното предложение предвижда рекултивация и подобряване на управлението на терена, въздействието като цяло може да бъде оценено като положително.




  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве:

Реализацията на ИП не предполага значителните отрицателни въздействия. Достатъчни са разгледаните мерки в т. 11.


При стриктно спазване на проектните условия за изграждане и експлоатация на обекта не се налага включване на мерки за предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда.

При спазване на законоустановените изисквания и мерки не се очаква отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда. За недопускане и предотвратяване на евентуални негативни въздействия при строителството и експлоатацията се предвиждат следните мерки:

- При извършване на земни работи да се поддържа необходимата влажност на земната основа чрез оросяване за намаляване на емисиите от прах, особено при ветрови условия;

- Всички дейности с отпадъци, да се извършват в съответствие със Закон за управление на отпадъците;

-Използваната механизация да се поддържа в техническа изправност и да бъде оборудвана с необходимите технически средства за редуциране на емисиите от изгорели газове и шум;

- Недопускане на замърсяване на обекта с промишлени, битови и строителни отпадъци.





  1. Трансграничен характер на въздействията:

Няма основание за проява на трансгранично въздействие от реализирането на инвестиционното предложение, предвид местоположението и мащаба му.



Заключение:
Реализиране на инвестиционно предложение : Изграждане на база за спортен риболов, стопански улов на риба, воден спорт, бунгала, заведение за обществено хранене, паркинг за автомобилив УПИ № 001133 и № 001017, с. Оризари, общ. Родопи не би повлияло отрицателно и не се очаква да доведе до негативни изменения на компонентите на околната среда.
Възложителят изразява стремеж за изграждане на системен подход към опазването на околната среда, с тази цел е и проектът на базата, който цели цялостно преустройство и облагородяване на нарушен терен и неговото правилно екологосъобразно управление. В този смисъл са разгледани предметът и целите на опазване на защитените зони, в границите на които се намират имотите и са избрани дейности, които няма да са в противоречие с тях, за разлика от досегашната дейност по добив на инертни материали.
ОСНОВНИ ЦЕЛИ

  • Спазване на всички нормативни изисквания за опазване на околната среда и намаляване риска за човешкото здраве.

  • Интегриране на икономическите, социалните и екологични аспекти при развитието на дейността.

  • Идентифициране и контрол на значимите екологични аспекти: емисии в атмосферния въздух, отпадъчни води, управление на отпадъците, замърсяването на почвите, максимално използване на природните ресурси.

  • Равнопоставеност на дейностите по опазване на околната среда с тези по осигуряване на цялостната дейност.

Постигането на тези цели се основава на принципите на:



  • Оценка и управление на риска за опазване на околната среда и опазване на човешкото здраве.

  • Изготвяне на план за защита при бедствия.

  • Управление на дейността по опазване на околната среда.


ОСНОВНИ ЗАДАЧИ

  • Определяне стратегии, планове и инициативи за непрекъснато подобряване работата по опазване на околната среда.

  • Интегриране дейността по опазване на околната среда с тези за предотвратяване на пожари.

  • Ограничаване на отрицателното въздействие на дейността върху природната среда и подобряване екологично равновесие в региона.

  • Повишаване екологичната култура на работещите на площадката и осъществяване контакти с обществеността от региона по проблемите за опазване на околната среда.

  • Реализация на екологичните проекти и включването им в инвестиционната програма.

  • Спазване изискванията на издадените разрешителни за: разделно събиране, транспортиране и временно съхранение/;

  • Водене на отчетност на отпадъците съгласно Наредба № 2/05.03. 2013 год.

  • Сключване на договори за преработка или обезвреждане на отпадъците с външни организации, притежаващи разрешение за третиране на отпадъци, съгласно Закон за управление на отпадъците.

  • Водене на задължителна документация: процедури, инструкции, авариен план, протоколи от извършени замервания (контролни и собствени) , протоколи от извършени проверки, направени предписания, водене на отчетната книга за производствени и опасни отпадъци.





Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница