Информация за преценяване необходимостта от овос по приложение №2 към ч



Дата07.04.2017
Размер173.59 Kb.
#18651
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС ПО ПРИЛОЖЕНИЕ №2 КЪМ ЧЛ. 6.

от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда

Площадка за търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали в имот с идентификатор УПИ ІІ-18,землището на с. Равнец, Община Бургас, Област Бургас”

Необходимостта от изготвянето на настоящата информация е обоснована и изискана от РИОСВ-Бургас компетентия орган чрез писмо с изх. № 4387 от 13.08.2010г. Съгласно последното, инвестиционното предложение (ИП) попада в обхвата на т. 11, буква “д” от Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване необходимостта от извършване на ОВОС. ИП не попада в защитеи територии и защитени зони по смисъла на ЗЗТ и ЗБР. Най-близко разположената ЗЗ „Бургаско езеро” с код BG 0000273 и подлежи на процедура по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. Информация за контакт с възложителя


  1. Възложител:

„ТРАНСМЕТАЛ ИНДЪСТРИ” ЕООД, Булстат 119612731


  1. Пълен пощенски адрес:

Област Сливен, Община Сливен, гр. Сливен, ул. „Владислав Очков” № 17


  1. Телефон:

Тел. 044/623646, GSM: 0878334173 и 0878856217

  1. Лице за контакт

Нурие Мехмед, тел. 056/84 00 45, GSM 0888 372 101
II. Характеристика на инвестиционното предложение

  1. Резюме на предложението

Инвестиционното предложение е за извършване на търговска дейност ( покупко-продажба, внос и износ) с отпадъци от черни и цветни метали с. Равнец, общ. Бургас, на площадка с площ 900 м² находяща се в УПИ ІІ-18 в кв.17 по плана на с. Равнец. Площадката, на която ще се извършва дейността е наета, съгласно договор за наем от 05.08.2010 год. между Дончо Иванов Петров, Иванка Иванова Димова и „ТРАНСМЕТАЛ ИНДЪСТРИ” ЕООД. Предвижда се да се извършват дейности с метални отпадъци, които нямат опасни свойства.

За инвестиционното намерение са уведомени Общинската управа и засегнатото население чрез публикуване на обява във в–к „АЛО БУРГАС”, бр. 149 от 06.08.2010г. Няма постъпили възражения.



2. Необходимост от инвестиционното предложение:

С реализирането на инвестиционното предложение се цели постигане и прилагане на екологосъобразно управление на отпадъците с оглед предотвратяване, намаляване или ограничаване вредното въздействие на отпадъците върху човешкото здраве и околната среда. То е съобразено с Националната политика, европейското законодателство и местните общински и регионални програми



  • Намаляване количеството на отпадъците и тяхното вредно въздействие;

  • Повторна употреба и рециклиране, екологосъобразно обезвреждане;

  • Подобряване системата за събиране, съхранение, предаване, транспортиране и крайно обезвреждане;

  • Недопускане нерегламентирано изхвърляне на отпадъци от притежателите им;.

3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности

Няма връзка с други дейности.



4. Информация за разгледани алтернативи

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението на имота.

По отношение местоположението на сградите (навес и мобилен склад) има алтернатива относно разположението им на територията на площадката.


  1. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

Предвидената дейност ще се извършва в имот с идентификатор УПИ ІІ-18 в кв. 17 по плана на с. Равнец, Община Бургас.

Площадката, на която ще се извършва дейността е наета съгласно договор за наем от 05.08.2010 год. между Дончо Иванов Петров, Иванка Иванова Димова и „ТРАНСМЕТАЛ ИНДЪСТРИ” ЕООД.

Инвестиционното предложение е ново и площта, която ще се използва е 900м²


  1. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет

Отпадъците от черни и цветни метали ще се доставят от физически и юридически лица, ще се разделят по вид на метала и ще се съхраняват в склада до предаването им на лицензирана фирма с цел последващо третиране.

На площадката ще се обособи помещение – приемателен пункт, където ще се приемат съответните количества отпадъци. Количествата отпадъци ще постъпват след визуален оглед и претегляне посредством механични везни – кантари 2бр., разположени в новоизградения навес. След това количествата ще се описват (по вид и произход и др.) в регистър, заверен от Кмета на населеното място.

Предвижда се на площадката да работят - 1бр. работници и 1бр. Управленски персонал.

На площадката няма да се извършва рязане на метали. Няма да се събират едрогабаритни отпадъци. За временното съхранетие на отпадъците от черни метали ще се използват метални контейнери 16-20 куб.м.

Общата площ на имота е 900 кв.м., намиращ се в урбанизираната територия на населеното място. Предвижда се изграждане на навес, в който ще се извършва събирането и съхранението на отпадъците.

За реализацията на обекта ще е необходимо полагане на бетонови стъпки за издигане на конструкцията. Дейностите по събирането и съхраняването на черни и цветни метали ще се извършва в:

1. Мобилен склад /фургон/ с ограничен достъп и предназначен за временно съхраняване на цветни метали;

2. Под навес и метален контейнер с обем 16 - 20 куб.м. – за черни метали.

Районът е с изградена пътна инфраструктура. Подходът към площадката е осигурен по съществуващ път.

Площадката е оградена и ще се обозначи с името на фирмата, предназначението й и работното време. Ще се осигури денонощна охрана.

В съседство с разглежданият имот няма защитени обекти. Не се очаква трансгранично въздействие.


  1. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

Площадката се намира в УПИ ІІ-18 в.17 по плана на с.Равнец. Настилката е твърда. Подходът към площатката ще е от североизточната страна, от съществуваща пътна инфраструктура.

  1. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

Инвестиционното предложение предвижда единствено изграждането на навеса Площадката е оградена, осветена и охраняема. Имотът е с изградена пътна инфраструктура.

На този етап възложителя не може да определи фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.



  1. Предлагани методи за строителство

За осъществяване на инвестиционното предложение ще е необходимо полагане на бетонови стъпки като основа за полагане на конструкцията на навеса. Не се предвижда да се извършват строителни работи на площадката. Ще се монтират само конструктивните елементи на навеса.

  1. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

При изграждането на обекта ще се използват минимални количества строителни материали – за полагане на бетоновите стъпки.

При експлоатацията на обекта ще се използват електрическа енергия и вода от съществуващите електро и водоснабдителна мрежи.



  1. Отпадъци, които се очаква да се генерират- видове, количества и начин на третиране

На площадката няма да се генерират строителни отпадъци.

От дейността на персонала ще се генерират битови отпадъци с код 20 03 01 – смесени битови отпадъци. Основните компоненти на битовите отпадъци, които ще се генерират, ще бъдат 60% хранителни и 40% други (полиетиленови, метални, хартиени и др.). Отпадъците ще се събират в контейнери, които ще се извозват периодично до ДБО.



От дейностите на площадката няма да се генерират производствени и опасни отпадъци, тъй като отпадъците от черни и цветни метали ще се съхраняват на площадката до предаването им.

На площадката няма да се извършва рязане на метали или други дейности в резултат, на което да се образуват отпадъци.



  1. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда

С цел предпазване от евентуално отрицателно въздействие върху компонентите на околната среда, за извършване на горецитираната дейност ще се спазват всички изисквания предвидени в ЗУО и подзаконови нормативни актове.

  1. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчните води)

Не се предвиждат други дейности за реализиране на инвестиционното намерение.

  1. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

За инвестиционното предложение тече процедура по съгласуване с РИОКОЗ-Бургас.

Ще се спази Закона за управление на отпадъците и ще се предприемат стъпки за получавяне на Удостоверение по чл.55 от ЗУО от РИОСВ-Бургас.



  1. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

С инвестиционното намерение се цели интегриране на предвижданията на възложителя по отношение на околната среда в процеса на развитие като цяло и опазване на околна среда, основавайки се на следните принципи:

-устойчиво развитие;

-предимство на предотвратяването на замърсяване пред последващо отстраняване на вредите;

- съхраняване и опазване на екосистемите;

- предотвратяване на замърсяването и увреждането на този район.

По такъв начин ще се гарантира в максимална степен защита на природната и здравето на хората.

Дейността на фирмата няма да доведе до замърсяване и дискомфорт на околната среда, тъй като:

-не се предвиждат дейности, при които се отделят емисии на замърсители в околната среда;

-не се засягат чувствителни, уязвими, защитени територии, санитарно-охранителни зони и др.;

-реализирането на проекта няма пряко или косвено да засегне елементи от Националната екологична мрежа, тъй като е извън означените местоположения на приоритетните и защитени бозайници, птици, растителни видове и хабитати.



  1. Риск от инциденти

Инвестиционното предложение е за извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали в УПИ ІІ-18 в кв.17 по плана на с. Равнец. При спазване на всички изисквания за такъв тип обекти, не се предвижда появата на риск от инциденти.
III. Mестоположение на инвестиционното предложение

  1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, природните и антропогенните характеристики, както и за елементите от Националната екологична мрежа

  • скица № 94-II -247/20.04.2010 г. за имот с идентификатор УПИ ІІ-18 в кв 17 по плана на с. Равнец, Община Бургас, Област Бургас.

  1. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи

Площадката, на която ще се извършва дейността е наета, съгласно договор за наем от 05.08.2010 год. между Дончо Иванов Петров, Иванка Иванова Димова и „ТРАНСМЕТАЛ ИНДЪСТРИ” ЕООД, разположена в УПИ ІІ-18 в.17 по плана на с.Равнец

Съседните имоти и терени са собственост на частни лица и Общината. Посочените собственици не са възразили на инвестиционното намерение, след като възложителя го е обявил в Общинската управа и чрез публикуване на обява във в–к „АЛО Бургас”, бр. 149 от 06.08.2010г.



  1. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове

Теренът на инвестиционното предложение се намира в УПИ ІІ-18 в.17 по плана на с.Равнец

  1. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др.; Национална екологична мрежа

В непосредствена близост до имота няма чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони, елементи от Националната екологична мрежа.

Най-близко разположената защитена зона до имота е ЗЗ „Бургаско езеро” с код BG 0000273, кореспондираща с Директива за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива за опазване на дивите птици.

Най-близките защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии са следните:

1. Поддържан резерват „Атанасовско езеро” - Свръхсолено крайбрежно езеро. Най-богатото на птици място в страната. ПР„Атанасовско езеро" е обявено за Рамсарско място № 292 на 28. 11. 1984 г. Първоначално обявената площ от 1 050 ха (10.5 кв. км) е била увеличена до 1 404 ха ( 14.4 кв. км) на 11. 02. 2002 г. Северната част е със статут на поддържан резерват, а южната е негова буферна зона. В района на Атанасовското езеро са установени 316 вида птици (от приблизително 400 вида, срещащи се на територията на цялата страна), които мигрират, зимуват или гнездят в резервата. От тях 14 са световно застрашени: Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Червеногуша гъска (Branta ruficollis), Малка белочела гъска (Anser erythropus), Тънкоклюн свирец (Numenius tenuirostris), Ливаден дърдавец (Crex crex), Белоока потапница (Aythya nyroca). 83 вида са включени в Червената книга на България, а 170 вида са с европейско природозащитно значение.

2. Защитена местност “Вая” – обхваща западната част на Бургаско езеро с площ от 379,4 ха и е защитена с цел да се запазят гнездещите колонии на нощни, малки бели, гривести чапли и други водолюбиви птици. По-интересни зимуващи видове са малкият корморан, къдроглавият пеликан, голямата белочела гъска, тръноопашатата потапница, червеногушата гъска и др. Срещат се още нощна чапла, малката бяла чапла, гривестата чапла, сивата чапла и др.

Имотът е отдалечен от посочените защитени територии и не се очаква отрицателни въздействие от обекта върху ЗМ и ПЗ.



4а. Качество и регенеративна способност на природните ресурси

Районът, в който се намира имота представлява урбанизирана среда с активно човешко присъствие.



5. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение

Инвестиционното предложение няма алтернатива относно местоположението, предвид разположението на терена в съществуващата промишлена зона на гр. Бургас, сключения Договор за отдаване под наем.



IV. Характеристики на потенциалното въздействие при реализацията на инвестиционното предложение

  1. Въздействие върху хората и тяхното здраве, земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи, защитените територии, паметници на културата, различните видове отпадъци и техните местонахождения, както и някои генетично модифицирани организми

Предвидената с инвестиционното предложение дейност ще се извършва на площадка, разположена в УПИ ІІ-18 кв.17 по плана на с. Равнец, отдалечена от жилищната зона. За извършване на дейността не се предвижда извършването на строителни дейности. Площадка е с твърда настилка – чакълирана. Предвид на това не се очаква въздействие върху хората и тяхното здраве, почвата, земните недра и ландшафта, биологичното разнообразие и неговите елементи.

Източници на неорганизирани емисии: В имота ново строителство не се предвижда. Очаква се въздействие върху качеството на атмосферния въздух в района единствено от МПС. Източник на емисии във въздуха ще бъдат автомобилите на персонала и посетителите на обекта.

Организирани емисии – няма. За отопление през зимния период ще се използва ел. енергия и/или твърдо гориво.

Обекта няма да бъде значим източник на емисии на замърсители в атмосферния въздух на района, поради което въздействието може да бъде оценено като незначително.

С реализирането на обекта шумовата характеристика на района няма да се промени тъй като на обекта няма да се извършва рязане на едрогабаритни метални отломки, т.е. предлаганата дейност не е източник на значими шумови излъчвания. Шумовото натоварване се очаква да бъде в рамките на пределно допустимите нива за производствено-складови територии и зони, определени съгласно Наредба №6/26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението.

Площадката не засяга защитени територии и паметници на културата.

Площадката е с изградена инфраструктура.

2. Въздействие върху елементите на Националната екологична мрежа

Инвестиционното предложение не попада в защитена зона. Най-близко разположената защитена зона, върху която инвестиционното предложение би могло да окаже въздействие е защитена зона ЗЗ Бургаско езеро с код BG 0000273 за съхранение на природните местообитания и дивата флора и фауна и за опазване на дивите птици, определена по чл.6, ал.1, т.1, т.2, т.3 и т.4 от Закона за биологичното разнообразие (обявена със Заповед №РД-839/17.11.2008г. от Министъра на околната среда и водите, ДВ бр.22008г.).

Цели на опазване на ЗЗ „Бургаско езеро” за съхранение на природните местообитания и дивата флора и фауна са:


  • Запазване на най-важните местообитания и коридори за мигриращите видове птици в района, както и местообитания на видове птици застрашени на ниво Европейски съюз предмет на опазване в рамките на защитената зона;

  • Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата;

  • Възстановяване на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона;

На територията на ЗЗ “Бургаско езеро се срещат следните типове природни местообитания, посочени в Приложение №1 на ЗБР и видове, включени в Приложение №2 на ЗБР – предмет на опазване на защитена зона:

Местообитания, включени в Приложение №1 на ЗБР с код:

1310 Salicornia и други едногодишни растения, колонизирищи тинести и пясъчни терени

Salicornia and other annuals colonizing mud and sand

1410 Средиземноморски солени ливади

Mediterranean salt meadows (Juncetalia maritime)

Бозайници:

Видра/Lutra lutra

Мишевиден сънливец/Myomimus roachi

Пъстър пор/Vormela peregusna



Земноводни и влечуги:

Червенокоремна бумка/Bombina bombina

Ивичест смок/Elaphe quatuorlineata

Обикновена блатка костенурка/Emys orbicularis

Шипобедрена костенурка/Testudo graeca

Шипоопашата костенурка/Testudo hermanni

Голям гребенест тритон/Triturus karelinii

Риби:

Уклей (Брияма, Облез)/Chalcalburnus chalcoides

Европейска горчивка/Rhodeus sericeus amarus

Безгръбначни:

Ценагрион/Coenagrion ornatum



*- Приоритетно местообитание или вид от Директива 92/43/ЕЕС.

Цели на опазване на ЗЗ «Бургаско езеро» за опазване на дивите птици са:



  • Опазване и поддържавен на местообитанията на видове птици от чл.6, ал.1, т. 3 и 4 от ЗБР за постигане на тяхното благоприятно природозащитно състояние.

  • Възстановяване на местообитанията на видовете птици от чл.6, ал.1, т. 3 и 4 от ЗБР, за които е необходимо подобряване на природозащитното им състояние.

Предмет на опазване

Видове птици по чл.6, ал.1, т.3 от Закона за биологичното разнообразие:

Каспийска рибарка (Sterna caspia), Гривеста рибарка (Sterna sandvicensis), дългоклюна чайка (Larus genei), малка чайка (Larus minutus), малка черноглава чайка (Larus melanocephalus), тънкоклюн листоног (Phalaropus lobatus), дебелоклюна рибарка (Gelochelidon nilotica), малък горски водобегач (Tringa glareola), бойник (Philomachus pugnax), кокилобегач (Himantpus himantopus), кафявокрил огърличник (Glareola pratincola), саблеклюн (Recurvirostra avosetta), речна рибарка (Sterna hirundo), ръждив ангъч (Tadorna ferruginea), Ливаден дърдавец (Crex crex), морски дъждосвирец (Charadrius alexandrinus), мустакато шиварче (Acrocephalus melanopogon), малък воден бик (Ixobrychus minutus), средна пъструшка (Porzana parva), сирийски пъстър кълвач (Dendrocopos syriacus), белоопашат мишелов (Buteo rufinus), късопръст ястреб (Accipiter brevipes), черночела сврачка (Lanius minor), червеногърба сврачка (Lanius collurio), белочела рибарка (Sterna albifrons), горска чучулига (Lullula arborea), синявица (Coracias garrulus), земеродно рибарче (Alcedo atthis), блатна сова (Asio flammeus), белочела рибарка (Sterna albifrons), белобуза рибарка (Chlidonias hybridus), черна рибарка (Chlidonias niger), червеногуша гъска (Branta ruficollis), малък нирец (Mergus albellus), голям воден бик (Botaurus stellaris), гривеста чапла (Ardeola ralloides), розов пеликан (Pelecanus onocrotalus), къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), Черногуш гмуркач (Gavia arctica), сокол скитник (Falco peregrinus), тръноопашата патица (Oxyura leucocephala), нощна чапла (Nycticorax nycticorax), белоока потапница (Aythya nyroca), малка белочела гъска (Anser erythropus), поен лебед (Cygnus cygnus), тундров лебед (Cygnus columbianus bewickii), бяла лопатарка (Platalea leucorodia), блестящ ибис (Plegadis falcinellus), белоопашат морски орел (Haliaeetus albicilla), голям горски орел (Aquila clanga), малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), малък сокол (Falco columbarius), белошипа ветрушка (Falco naumanni), вечерна ветрушка (Falco vespertinus), малък орел (Hieraaetus pennatus), малка бяла чапла (Egretta garzetta), малък креслив орел (Aquila pomarina), ливаден блатар (Circus pygargus), тръстиков блатар (Circus aeruginosus), полски блатар (Circus cyaneus), черен щъркел (Ciconia nigra), бял щъркел (Ciconia ciconia), голяма бяла чапла (Egretta alba), ръждива чапла (Ardea purpurea), орел рибар (Pandion haliaetus).



Видове птици по чл.6, ал.1, т.4 от Закона за биологичното разнообразие:

Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia), малък ястреб (Accipiter nisus), плоскоклюн блатобегач (Limicola falcinellus), жълтокрака чайка (Larus cachinnans), белокрила рибарка (Chlidonias leucopterus), малък свирец (Numenius phaeopus), голям червеноног водобегач (Tringa erythropus), речна чайка (Larus ridibundus), малък червеноног водобегач (Tringa totanus), късокрил кюкавец (Actitis hypoleucos), голям свирец (Numenius arquata), гомям нирец (Mergus merganser), малка черногърба чайка (Larus fuscus), звънарка (Bucephala clangula), речен дъждосвирец (Charadrius dubius), пясъчен дъждосвирец (Charadrius hiaticula), орко (Falco subbuteo), черношипа ветрушка (Falco tinnunculus), стридояд (Haematopus ostralegus), малка бекасина (Lymnocryptes minimus), червеноклюна потапница (Netta rufina), Червеногуш гмурец (Podiceps grisegena), крещалец (Rallus aquaticus), голям горски водобегач (Tringa ochropus), черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa), голям корморан (Phalacrocorax carbo), малък зеленоног водобегач (Tringa stagnatilis), чайка буревестница (Larus canus), зимно бърне (Anas crecca), ням лебед (Cygnus olor), голяма белочела гъска (Anser albifrons), сива гъска (Anser anser), бял ангъч (Tadorna tadorna), обикновен пчелояд (Merops apiaster), сива патица (Anas strepera), средна бекасина (Gallinago gallinago), зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), шилоопашата патица (Anas acuta), лятно бърне (Anas querquedula), клопач (Anas clypeata), червеноклюна потапница (Netta rufina), кафявоглава потапница (Aythya ferina), качулата потапница (Aythya fuligula), обикновена калугерица (Vanellus vanellus), фиш (Anas рenelope), среден нирец (Mergus serrator), тъмногръд брегобегач (Calidris alpina), малък брегобегач (Calidris minuta), лиска (Fulica atra), зеленоножка (Gallinula chloropus), обикновен мишелов (Buteo buteo), брегова лястовица (Riparia riparia), сива чапла (Ardea cinerea), черноврат гмурец (Podiceps nigricollis), малък гмурец (Tachybaptus ruficollis), голям гмурец (Podiceps cristatus), кривоклюн брегобегач (Calidris ferruginea).

Инвестиционното предложение е за извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, които ще се събират от физически и юридически лица и ще се съхраняват до предаването им на лицензирана фирма за последващо третиране.

На площадката няма да се извършва рязане на метали.

Инвестиционното предложение не съдържа дейности, които биха могли да окажат неблагоприятно въздействие върху видовете, предмет на опазване в защитената зона. Района е урбанизиран и с реализиране на инвестиционното предложение няма да се променят условията в защитената зона. Тук няма растителни видове със специален природозащитен статус, съгласно Закона за биологичното разнообразие. Градската среда се използва от някои врабчоподобни птици (Passeriformes) като място за почивка и хранене. Тук кацат отделни индивиди или малки ята на щиглеца (Carduelis carduelis), конопарчето (Carduelis cannabina), сивата врана (Corvus cornix), чавката (Corvus monedula), посевната врана (Corvus frugilegus), свраката (Pica pica), обикновения скорец (Sturnus vulgaris), домашното врабче (Passer domesticus), полското врабче (Passer montanus), жълтата овесарка (Emberiza citrinella), сивата овесарка (Emberiza calandra) и други видове птици.

С реализирането на инвестиционното предложение не се очаква загуба на местообитания. Не се очаква фрагментация на местообитанията, тъй като инвестиционното предложение не засяга части от защитената зона. При реализиране на дейността няма да има нарушени въздушни коридори за мигриращите реещи се птици.

Не съществува вероятност някой от видовете, предмет на опазване в защитена зона да престане да ги обитава в резултат от реализиране на обекта. Целостта на защитената зона, нейната структура, функции и природозащитни цели няма да бъдат засегнати. Няма да бъдат засегнати ценните местообитания, обект на специална защита от Директива 94/43 на Съвета на Европейската икономическа общност, няма да бъдат обезпокоявани и видовете птици, включени в Приложение 1 на Директивата за птиците 79/409 на Съвета на Европейската икономическа общност.

Няма да се извършва ново строителство. С реализирането на проекта няма да настъпи нарушаване на целостта, намаляване на разнообразието и стесняване на териториите на естествените местообитания.



3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно)

При спазване изискванията на нормативната уредба, отнасяща се до експлоатацията на този вид обекти и предвид местоположението на площадката, не се очаква вредно въздействие.



4. Обхват на въздействието - географски район, засегнатото население, населени места

Не се очаква реализирането на обекта да засегне близко населени места. Имота не попада в жилищна територия. Въздействието по отношение на акустичната обстановка се ограничава до границите на парцела.



5. Вероятност на поява на въздействието

Не се предвижда отрицателно въздействие.



6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието

Вероятността за отрицателно въздействие е ниска.



  1. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда

Ще се спазват всички изисквания за такъв вид площадки.

  1. Трансграничен характер на въздействията

Не се очаква трансгранично въздействие.

Възложител: ..............................








Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница