Информация за преценяване необходимостта от овос



страница1/4
Дата11.06.2018
Размер0.73 Mb.
#73212
  1   2   3   4

Информация за преценяване необходимостта от овос

на инвестиционно намерение за ремонт и реконструкция на съществуващи сгради - краварници, с цел изграждането на птицеферма за угояване на пилета - бройлери, в ПИ №№ 212007 и 212008, с начин на трайно ползване - стопански двор, местност “Бостан меше”, в землището на с. Балкански, общ. Разград





И Н Ф О Р М А Ц И Я
ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС И ОС


(По приложение 2 към чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС и Приложение № 1 и 2 към чл. 10, ал. 1 и 2, част - Б от Наредбата за условията и реда за извършване на ОС)


ИНВЕСТИЦИОННО ПРЕДЛОЖЕНИЕ: РЕМОНТ И РЕКОНСТРУКЦИЯ НА СЪЩЕСТВУВАЩИ СГРАДИ - КРАВАРНИЦИ, С ЦЕЛ ИЗГРАЖДАНЕТО НА ПТИЦЕФЕРМА ЗА УГОЯВАНЕ НА ПИЛЕТА - БРОЙЛЕРИ

МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ: С. БАЛКАНСКИ

ОБЩИНА РАЗГРАД
ВЪЗЛОЖИТЕЛ:

МУЛТИТРОН ФАРМ” ЕООД


Варна

декември, 2016 г.

І. Информация за контакт с възложителя:
1. Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя- физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице.



  • Възложител на инвестиционното предложение: Мултитрон Фарм” ЕООД, ЕИК 204315981

  • Пощенски адрес за кореспонденция: ул. „Митко Палаузов” № 6А, с. Ясеновец, Община Разград;

  • Чрез управител: Ахмед Басриев Ахмедов;

  • Телефон за контакт: 089 626 9977;

  • e-mail: multitronfarm @gmail.com



ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:
1. Резюме на предложението
Информацията за инвестиционното предложение е изготвена в съответствие с изискванията на ЗООС и на основание чл. 81, ал. 1, т. 2 е съобразена с критериите заложени в чл. 93, ал. 4 от ЗООС.

Инвестиционното предложение попада в Приложение 2 на ЗООС, т. 1, буква "д".

При разработване на настоящата информация за инвестиционно предложение за "ремонт и реконструкция на съществуващи сгради - краварници, с цел изграждането на птицеферма за угояване на пилета - бройлери" са спазени всички изисквания на глава шеста, раздел трети на Закона за опазване на околната среда и разпоредбите на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда.

Информацията е съобразена и с изискванията на нормативната уредба по биологично разнообразие по отношение съвместяването на процедурата по преценяване на необходимостта от ОВОС и преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитени зони, съгласно разпоредбите на чл. 40 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС).

Инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ №№ 212007 и 212008, с начин на трайно ползване - стопански двор, местност "Бостан меше", в землището на с. Балкански, общ. Разград и предвижда ремонт и реконструкция на съществуващи сгради - краварници, с цел изграждането на птицеферма за угояване на пилета - бройлери.

Съгласно Наредба № 44 от 20 април 2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти ще се изгради дезинфекционна площадка за транспортни средства и дезинфекционна пътека за хора.

Избраната технология не предполага формиране на производствени отпадъчни води. За недопускане на замърсяване на почвата инвеститорът е избрал сухия способ за отглеждане на птиците. Генерираните торови маси ще се депонират на специализирани торови площадки

(Съществуващите 3 броя силажни ями, които ще се използват са разположени в ПИ №№ 212031, 212032 и 212033, с начин на трайно ползване - стопански двор, местност "Бостан Меше", в землището на с. Балкански, общ. Разград) и след престояване от 6-8 месеца ще се използват за наторяване на земеделски земи.

С проекта на ИП инвеститорът ще кандидатства по Оперативна програма: Програма за развитие на селските райони, Мярка мярка 4.1. – „Инвестиции в земеделски стопанства ”.

Птицефермата ще бъде съобразена с всички съвременни законови изисквания за отглеждане на пилета – бройлери, световните практики, в тази област, с цел недопускана на замърсяване на компонентите и факторите на околната среда и хуманно отношение към животните.


2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

В имота съществува добре развита вътрешна транспортна мрежа.

Обектът отговаря и на изискванията на Наредба No 26 от 05.08.2008г. за определяне на минималните изисквания за хуманно отношение и защита при отглеждане на бройлери.

Фермата се състои от две халета, които ще се използват за отглеждане на птици. Изградени са и санитарно-битови и спомагателни помещения.


Местоположението на терена и съществуващото ползване е подходящо за реализиране на ИП и отговаря на критериите за определяне на:

- характеристиката на предлаганото строителство, дейности и технологии по обем, производителност, мащабност, взаимовръзка и кумулиране с други предложения, ползване на природни ресурси, генерирани отпадъци, замърсяване и нарушения на околната среда, както и риск от инциденти;

- местоположението, в това число чувствителност на средата, съществуващо ползване на земята, относителното наличие на подходящи територии, качеството и регенеративната способност на природните ресурси в района;

- способността за асимилация на екосистемата в естествената околна среда на силно урбанизираните територии и районите, в които нормите на замърсяване са превишени;

- характеристиките на потенциалните въздействия – териториален обхват, засегнато население, същност, големина, комплексност, вероятност, продължителност, честота и обратимост;

- обществения интерес към предложението за строителство, дейности и технологии.

Разположението и конфигурацията на площадката съответстват на предназначение на обекта.

Реализирането на ИП ще има положително въздействие от гледна точка на социално-икономическите условия и се изразява в разкриване на временни работни места – осигурява се временна работна заетост на проектантски и строителни фирми и разкриване на постоянни работни места, чрез осигуряване на постоянна работна заетост на обслужващия персонал.


3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности:

Ремонта и реконструкцията не противоречат действащите планове за района. За реализирането му има заверена скица-виза от гл.архитект на община Разград, по реда на Закона за устройство на териториите.

Реализирането на ИП не е свързано с други инвестиционни предложения, съществуващи или планирани за района на с. Балкански.

Отгледаните пилета ще се продават на птицекланици, след сключване на договори за всяка партида, при икономически най-изгодни условия за съответния момент.

За разглежданото землище инвеститорът няма данни за други реализирани животновъдни обекти. Отглеждат се животни в личните стопанства на живущите в с. Балкански. Съвместно с тях ИП няма да води до замърсяване създаващо дискомфорт за околната среда. Не се очаква проява на негативно кумулативно въздействие за околната среда в резултат от експлоатацията на новата птицеферма.
4. Подробна информация за разгледани алтернативи:
Инвестиционното предложение ще се реализира на този терен защото:

- местоположението на площадката е подходящо избрано. Имотът е стопански двор;

- теренът е с добре изградена инфраструктура;

- околното застрояване не създава нито функционални, нито обемно - пространствени конфликти с бъдещия обект;

- в съседство няма обекти подлежащи на защита;

- теренът е в съответствие с изискванията за екологична безопасност;

- има възможност да се осигури връзка на вътрешната с външната инфраструктура (електропроводна мрежа, пътна връзка и др.);

- имотът е водоснабден от „ВиК” АД.

В следствие на изброеното по-горе може да се направи извода, че алтернатива в случая може да бъде само технологията на отглеждане и системите за отглеждане.

Реализацията на инвестиционния проект представлява добра алтернатива от гледна точка на социално-икономическите условия за развитие на община Разград.


5. Местоположение на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството:
Предложеният за реализация терен се намира в ПИ №№ 212007 и 212008, с начин на трайно ползване - стопански двор, местност “Бостан меше”, в землището на с. Балкански, общ. Разград.

Всички дейности ще се осъществяват единствено и само в границите на отредената площадка. Не се налага ползването на допълнителни площи.

Приложена са скици, показващи местоположението на площадката.

На територията ще се оформят функционални зони за птицеферма.

Територията на инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии и в границите на защитена зона от екологичната мрежа Натура 2000.

Директната загуба на местообитания приоритетни за опазване при това ИП не се очаква, тъй като територията предмет на инвестиционното предложение представлява урбанизирана територия, стопански двор с разпространени предимно синатропни видове птици.

Всички дейности по време на строителството ще се осъществяват единствено и само в границите на имота собственост на възложителя. Необходимата площ за временни дейности по време на ремонта и реконструкцията е около 500 кв.м, като ще продължи около 4-5 месеца.

Ремонта и реконструкцията на съществуващи сгради - краварници, с цел изграждането на птицеферма за угояване на пилета - бройлери не са свързани с изграждане на нова или промяна на съществуващата пътна инфраструктура.
6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет:


  1. Цел и обхват на проекта:

Предмет на инвестиционното предложение е „преустройство на стопански сгради в ПИ №№ 212007 и 212008 в землището на с. Балкански, общ. Разград за промяна на предназначението им в птицевъдна ферма за интензивно отглеждане на бройлери“. Бъдещата ферма трябва да отговори на най-новите технически изисквания за този вид дейности и се предвидят необходимите мерки за подобряване на енергийната ефективност.

При разработката са спазени изискванията на Наредба № 44 от 20.06.2006 г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти. Издадена от министъра на земеделието и горите, Обн. ДВ. бр.41 от 19 Май 2006г., изм. ДВ. бр.102 от 19 Декември 2006г., изм. ДВ. бр.40 от 18 Април 2008г., изм. ДВ. бр.48 от 23 Май 2008г., изм. ДВ. бр.90 от 17 Октомври 2008г., изм. ДВ. бр.50 от 2 Юли 2010г., изм. ДВ. бр.10 от 3 Февруари 2012г., изм. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.69 от 6 Август 2013г., изм. ДВ. бр.15 от 21 Февруари 2014г., изм. и доп. ДВ. бр.62 от 29 Юли 2014г.,изм. и доп. ДВ. бр.44 от 10 Юни 2016г., както и изискванията на Наредба № 26/ 05.08.2008 г на МЗХ за определяне на минимални изисквания за хуманно отношение и защита при отглеждане на бройлери ДВ бр.72/08 г.

С настоящия проект се предвиждат дейности по преустройство на сградите, обусловени от технологични и ветеринарно – медицински изисквания, без засягане конструкцията им. По разпределение сградите са идентични, като сградата в ПИ № 212007 е огледален образ на тази в ПИ № 212008 с оглед оптималното им функциониране при намерение за последващо обединяване на двата имота. Всеки от имотите се огражда с ограда с височина 1.8м за недопускане на неконтролиран достъп за хора в територията на обектите. При входа им, непосредствено до оградата, се предвижда дезинфекционна пътечка и мивка с дезинфекционен разтвор.
СГРАДА В ПИ № 212007

В южната част се проектират битови и обслужващи помещения. Подходът е през входно предверие. От него се осъществява контролирано периодично зареждане с пилета и склада за фураж, както и вход за персонала. Обектът ще се обслужва постоянно от двама работника. За тях се устройва битово-санитарен „мокър“ филтър - съблекалня – гардероб за цивилни дрехи, душово помещение със задължително преминаване, съблекалня – гардероб за работно облекло и помещение за почивка на персонала. Към стаята за почивка е предвиден санитарен възел с предверие с мивка с топла и студена вода. Основното помещение за отглеждане на птици е еднопространствено. В него се разполагат 4 хранилни линии и 5 линии с поилки. Разположението и броят им е обусловен от капацитета на фермата. Отоплението е топло въздушно с локален източник – котел на пелети. Вентилацията се осъществява със система от клапи и вентилатори, монтирани на фасадите. По надлъжните стени на сградата са монтирани вентилационни клапи по 27 бр. на стена- общо 54 бр. за халето. На едната напречна фасада са разположени вентилаторите. Пода на помещението е от асфалт без нарушена цялост. На фермите са изведени носачи за закрепване на оборудването – хранилки и поилки.

В обекта се предвижда помещение за измиване на инвентар и за СЖП; миялното е отворено към помещението за отглеждане на птици, а за СЖП – през миялното директно към дворното пространство. За осигуряване на успешна евакуация в съответствие със строително – техническите норми и правила за осигуряване на безопасност при пожар, на източната и северната фасади се предвиждат отвори, оформени с двукрили врати.

В съответствие с проекта за „енергийна ефективност са предвидени и облицовка по външната повърхност на плътните части на фасадата с ЕРS с дебелина 8см и полагане на изолация от негорим пенополистерол по долната повърхност на покривните панели. Върху топлоизолацията по фасадите се полага армировъчна стъклофибърна мрежа и минерална мазилка.

СГРАДА В ПИ № 212008

В южната част се проектират битови и обслужващи помещения. Подходът е през входно предверие. От него се осъществява контролирано периодично зареждане с пилета и склада за фураж, както и вход за персонала. Обектът ще се обслужва постоянно от двама работника. За тях се устройва битово-санитарен „мокар“ филтър - съблекалня – гардероб за цивилни дрехи, душово помещение със задължително преминаване, съблекалня – гардероб за работно облекло и помещение за почивка на персонала. Към стаята за почивка е предвиден санитарен възел с предверие с мивка с топла и студена вода. Основното помещение за отглеждане на птици е еднопространствено. В него по технологичния проект се разполагат 4 хранилни линии и 5 линии с поилки. Разположението и броят им е обусловен от капацитета на фермата. Отоплението е топло въздушно с локален източник – котел на пелети. Вентилацията се осъществява със система от клапи и вентилатори, монтирани на фасадите. По надлъжните стени на сградата са монтирани вентилационни клапи по 27 бр. на стена- общо 54 бр. за халето. На едната напречна фасада са разположени вентилаторите. Пода на помещенията е от бетон без нарушена цялост. На фермите са изведени носачи за закрепване на оборудването – хранилки и поилки.

В обекта се предвижда помещение за измиване на инвентар и за СЖП; миялното е отворено към помещението за отглеждане на птици, а за СЖП – през миялното директно към дворното пространство. За осигуряване на успешна евакуация в съответствие със строително – техническите норми и правила за осигуряване на безопасност при пожар, на западната и северната фасади се предвиждат отвори, оформени с двукрили врати.

Чистата производствена площ ще е 1 980 м2. На всеки квадратен метър производствена площ за един оборот съгласно нормите приети в страните членки на ЕС ще се произвеждат по 33,0 кг. жива маса.

           Ще се реализира, в рамките на възможното, прилагането на принципа „всичко пълно–всичко празно”. Това е стратегически важно поради ветеринарно-профилактични съображения и е условие за дълготрайна ефективна експлоатация в условията на отсъствието на микробизъм, с произтичащите от него негативни последствия. Необходимо е да се съчетава пълна депопулация, с пълно почистване, измитане и щателна дезинфекция.

Оборудването ще се достави от водещи фирми производители на птицевъдно оборудване, и то няма да възпрепятства достъпа на птиците до вода и храна, няма да ги наранява, лесно се почиства и дезинфекцира.

Водата използвана във фермата трябва да отговаря на изискванията на Наредба №9 от 2001г. за качеството на водата предназначена за питейно-битови цели (ДВ, бр.30 от 2001 г.)

Отоплението е локално  и автономно за всяка сграда с автоматична топловъздушен отоплител на твърдо гориво. Като енергоносител се използват въглища, пелети или брикети от слама.

Третирането на птичия тор е най-важният елемент на екологосъобразното управление на фермата. Почистването и товаренето на ремарке на торовата маса ще се извършва механизирано с мини челен товарач. Той ще се предава на земеделски производители за наторяване на земеделски земи на база на бъдещи договори.

Производителя ще сключи договор с „БРАМАС-96” АД, гр. Шумен за извозване на мъртвите животни периодично за обезвреждане в екарисаж. До този момент те ще се съхраняват в найлонови чували в специална хладилна камера в обособено помещение във всяка сграда- СЖП.

При умъртвяване и бракуване на  пилета се съблюдават изискванията на Наредба № 22 /14.12.2005 г. за намаляване до минимум страданията на животните ДВ бр.42/2006 г.    

След опразване на помещенията се наема допълнителна работна ръка, която помага за почистването им и подготовката им за следващото зареждане.



2. Технология на отглеждане

Основната технология за угояване на пилета бройлери е подово отглеждане върху дълбока несменяема постеля.

            В разглеждания случай птицефермата ще сключи договор за доставка на еднодневни пилета и обратно изкупуване на угоените бройлери. Зареждането на еднодневните бройлери във сградите, ще се осъществява еднократно, в рамките на един ден. Предпочитат се еднодневни бройлери от родителски стада на една и съща или близка възраст, тоест ще се търси изравненост на еднодневните пилета.

Ще се прилага принципа „Всичко пълно–всичко празно”. Този принцип на базата на де-популирането на целия животновъден обект, гарантира механичното почистване, измиване и дезинфекция на сградите и прекъсване на микробизма след всеки оборот. Този подход е от изключителна важност за доброто здравословно състояние на бройлерите и високите продуктивни показатели и икономическата ефективност на производството в дългосрочна перспектива.

Правилният растеж и развитие на младите птици и пълната изява на продуктивните им качества зависят в значителна степен от гъстотата на отглеждането, т.е. от броя им на 1 кв. м. подова площ. Според конюктурата на пазара реализационното тегло на птиците варира между – 1,8 – 2,2 кг средно 2,0 кг. Според Наредба № 26/ 05.08.2008 г на МЗХ за определяне на минимални изисквания за хуманно отношение и защита при отглеждане на бройлери ДВ бр.72/08 г. допустимата жива маса на м² производствена площ е 33.0 кг.

Помещението, в което ще се настаняват пилета бройлери се почиства, измита и дезинфекцира трикратно. Подът се застила с постеля от талаш, пшенична слама или дървени стърготини, слънчогледови или оризови люспи/хигроскопичен материал/. Дебелината на постелята трябва да бъде 5- 7 см през летния сезон и 7-9 см през зимата. Стърготините или сламата трябва да са изравнени на едно ниво.

           Проверява се дали отоплителя е в изправност. Той се включва да работи 24 – 36часа преди пристигането на пилетата. Колко дълго ще работи зависи от външните температурни условия. Предварителното включване е необходимо за да се затопли постелята, стените и да се достигне необходимата температура на въздуха преди доставянето на пилетата - 30 до 32 оС.

            Проверява се дали се осигурява достатъчен приток на чист въздух, но без да се създава течение.

            Осветлението в помещението е непрекъснато или 23 часа в денонощие през първите 7 дни. За един час то се изключва за да привикнат птиците към тъмнината.

            Осигуряват се всички необходими автоматични и ръчно пълними поилки. Всички трябва да се напълнят с прясна вода със стайна температура, преди зареждането на пилетата. Допълнителни поилки трябва да се осигурят и при действаща нипелна система.

            В първите дни, съгласно препоръките на различните хибриди, не по малко от 7-10 дни, трябва да се осигури допълнителен фронт за хранене, под формата на ръчно пълними хранилки, или тави, или книжни пликове покриващи поне 20 % от пространството заето от пилетата. Тези пликове трябва да се зареждат често така, че да има постоянно пресен фураж. Хранилките трябва да се заредят непосредствено преди да пристигнат пилетата.  Необходимо е да се осигури фронт за хранене 2-2.5 см за птица през –І- та и ІІ-ра седмица  и 3-4 см след това.

           Важно е да се контролира температурата, в зоната на птиците и в различните части на помещението. Използват се съвременни технологии (сензори), за да се контролира и записва температурата в отопляемите места и цялото помещение. Когато цялото помещенията се отопляват съществено е температурата да е една и съща навсякъде.

            Непосредствено преди зареждането на пилетата следва да се направи последна проверка дали всички технологични системи работят, дали поилките не са замърсени и фуражът е в достатъчни количества.

            Пълните кутии (касетки) не се струпват дълго в отопляемите зони. Те се изпразват своевременно и внимателно близо до фуража и водата и върху цялата отопляема зона. Празните кутии/касетки се разполагат в края на помещението така, че да не пречат и да се улесни събирането им след приключване на зареждането. Пилетата трябва да са жизнени и без видими деформации. Използването на заграждения не е необходимо в помещения с контролиран микроклимат. Дава се възможност на пилетата да се ориентират и свикнат с обстановката 1-2 часа. След това внимателно се проверява дали са равномерно разпределени по цялата отопляема зона, дали имат достатъчно фураж и вода и какви са параметрите на околната среда.



3. Гъстота на отглеждане:

Като основен показател за измерване и управляване на фактора гъстота при отглеждане на бройлерите ще се използва общата жива маса в края на угоителния период. Целта е от всеки кв. метър производствена площ от оборот, да сепроизвеждат 33,0 кг. Жива маса.

Таблица 1 която следва е базирана върху гъстота от 33кг/м2 и отразява взаимовръзката между този основен показател и брояп тици на кв. м. в края на угоителния период.
Таблица 1

Крайно живо тегло, кг

Броя птици на кв. м

1.25

26.40

1.50

22.0

1.75

18.85

2.00

16.50

2.25

15.10

2.50

13.20

2.75

12.0

3.00

11.0

3.50

9.43

В нашия случай горе цитираните параметри, заедно с очакваната реализационна жива маса – 1.80 – 2.20 кг. средно 2.00 кг. предопределят втория по-важност показател на гъстотата, а именно 16.50 броя бройлера на м2 в края на угоителния период

Капацитетът на инсталацията е определен за общата полезна площ на сградите:

Чиста производствена площ на всяка сграда – 990 кв.м.

990 кв.м. х 33 кг/м2 = 32 670 кг. живо тегло на птиците / 2,00 кг. средно тегло на птица = 16 335 бр.

След осъществяване на инвестиционното намерение капацитетът на площадката ще бъде 32 670 бр. места за угояване на бройлери, при средно живо тегло на угоен бройлер 2,00 кг, съгласно направените по горе уточнения и изискванията на Наредба 26 за определяне на минималните изисквания за хуманно отношение и защита при отглеждане на бройлери (ДВ72/2008), гъстотата на отглеждане на бройлери за угояване е 33 кг/кв.м.

В годишен план се очаква отглеждането на 7 партиди пилета бройлери или общо 228 690 бр. пилета бройлери годишно.

От по-горе изложеното следва, че от гледна точка „гъстота” не е в разрез с приетото законодателство на ЕС.

При показване на добри производствени резултати и при отговаряне на изискванията на Наредба № 26/ 05.08.2008 г на МЗХ за определяне на минимални изисквания за хуманно отношение и защита при отглеждане на бройлери ДВ бр.72/08 г., е възможно инвеститорът да кандидатства за разрешаване на възможно най-големият разрешен капацитет на фермата, а именно 39 кг. жива маса на кв. м. В този случай максималният капацитет на фермата ще достигне 38 610 бр. птици на цикъл в края на угоителният период. В годишен план се очаква отглеждането на 7 партиди пилета бройлери или общо 270 270 бр. пилета бройлери годишно.


Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница