Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец януари 2012 г



Дата01.05.2018
Размер117.12 Kb.
#67264

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ




Министерство на околната среда и водите




ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪСТОЯНИЕТО НА ВОДИТЕ И ВОДНИТЕ ОБЕКТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА ЗА месец януари 2012 г.
Информацията се подготвя на основание Заповед № РД-739/ 10.08.2010 г. на министъра на околната среда и водите
Състояние на комплексните и значими язовири за месец януари 2012 г.
От 01.12.2011 г. е в сила графикът за използването на комплексните и значими язовири през месец януари, утвърден от министъра на околната среда и водите.
През месец януари да се поддържат обеми в язовирите, както следва:

Басейнова дирекция Дунавски район

Яз. “Йовковци” – 90,0 млн.м3



Басейнова дирекция Черноморски район

яз. “Съединение” – 6,5 млн.м3

яз. “Георги Трайков” – 210,0 млн.м3

яз. “Ахелой” – 7,0 млн.м3

яз. “Порой” – 11,3 млн.м3

Басейнова дирекция Източнобеломорски район

яз. “Малко Шарково” – 20,0 млн.м3

яз. “Ивайловград” – 145,000 млн.м3

Процентът на завиряване в комплексните и значими язовири е 60,7, като в язовирите с основно предназначение питейно – битово водоснабдяване процентът е по-висок – 74,1, а в язовирите с основно предназначение – напояване процентът е 47,5.



Състояние на речните ЛЕГЛА и общинските язовири
ДУНАВСКИ РАЙОН
Поречия Вит и Осъм

За периода 01-31 януари няма получени сигнали за критични водни нива по речните легла, свързани с вредното въздействие на водите.



Поречие Искър

За периода 01-31 януари няма постъпили сигнали, свързани с вредното въздействие на водите, вследствие на преминаване на високи вълни по речните легла.



Поречие Огоста и западно от Огоста

По получената информация в областите Видин, Враца и Монтана за периода 01-31 януари няма възникнали критични места по язовирите и вътрешните реки. Водните нива на реките не създават опасност от наводнения. Няма постъпили сигнали, свързани с вредното въздействие на водите.



Поречие Янтра

По информация на оперативни дежурни при общински администрации, кметове на населени места, диспечерски пунктове при комплексни и значими язовири и други, ситуацията за територията на басейна на р.Янтра, за периода 01-31 януари 2012 г. е била следната:

В населените места в горното течение на р.Росица и притоците й, както и по р.Видима не са възниквали проблеми и към момента няма такива. При работата си ВеЦ осигуряват екологичния минимум съгласно разрешителните.

В землищата на Община П.Тръмбеш и Павликени – язовирите общинска собственост се контролират – завиреността им е от около 50 % от обема им. Обстановката в Област Габрово е нормална. Язовирите стопанисвани от “Напоителни системи” ЕАД участък В.Търново и “Хидромелиорации“ Севлиево имат свободни водни обеми за поемане на очакван приток.

На територията на община Павликени няма получени сигнали свързани с вредното въздействие на водите.

Обстановката в Община Свищов е нормална. Оттока на вътрешните реки е в нормални граници за периода на маловодие. Язовирите имат свободен обем за поемане на очакван приток.

Като цяло оттока в басейна на р.Янтра е в нормални за сезона граници и се провежда безпроблемно от по големите реки и р.Янтра.

Поречие Русенски Лом и Дунавски добруджански реки

Всички язовири, стопанисвани от “Напоителни системи” ЕАД – Русе и Търговище имат свободен обем, което позволява при необходимост поемането на допълнителни водни обеми.

За периода от 01.01.2012 г. до 31.01.2012 г. не са настъпвали съществени изменения, които да предизвикват повишено внимание и опасност при водните обекти. Няма постъпили сигнали във връзка с вредното въздействие на водите на територията на областите Русе, Разград, Силистра, Добрич и Шумен.
През третата деседневка на месец януари 2012 г., поради падналите валежи от сняг се образува на места значителна снажна покривка. В следствие трайните отрицателни температури на въздуха, в голяма част от водохранилищата на язовирите, на територията на БДУВДР-Плевен се е образувала ледена кора на водната повърхност. По реките има образуване на ледена кора и лед със дебелина около 10 см. което е предпоставка за ледови явления – ледоход и удар на леда.

ЧЕРНОМОРСКИ РАЙОН

І. Състояние на язовирите /без тези по Приложение 1 към чл.13, т.1 от Закона за водите/ - критични нива и възникнали аварийни ситуации по язовирните стени и съоръженията към тях:

На 06.01.2012 г. в 18 часа яз.”Елешница” започва да прелива с 15 м3/сек. На 07.01.2012 г. започва изпускане на язовира с 4 м3/сек. до достигане на контролен обем.

На 07.01.2012 г. сутринта яз.”Камчия” започва да прелива, като към 16 часа прелива с 166 м3/сек.

На 09.01.2012 г. яз.“Красноселци” започва да се изпуска с 1 м3/сек. с цел поддържане на кота водно ниво.

От 16.01.2012 г. започва понижаване на нивото на яз.“Г.Трайков” с 15-20 м3/сек. до достигане на контролен обем.

На 26.01.2012 г. яз.”Ясна поляна” започна да прелива през преливника с около 15-20 м3/сек.



ІІ. Състояние на реките – данни за критични нива и аварийни ситуации; данни за критични участъци по диги и укрепителни съоръжения:

На 06.01.2012 г. през ноща срещу 07.01.2012 г. р.Луда Камчия е излязла от коритото си в района на с.Ичера, с.Градец и с.Дъбовица. Рeката вече е в коритото си.

Няма други данни за преливания и критични ситуации по Черноморските реки за периода.

ІІІ. Засегнати населени места от вредното въздействие на водите:

В следствие на падналите обилни валежи на 06 и 07.01.2012 г. и излизането на р.Луда Камчия от коритото има наводнени къщи в селата Ичера, Градец и Дъбовица. Моста при с.Дъбовица е полуразрушен. Няколко бунгала при с.Манолич разположени в опашката на яз.“Камчия” са били отнесени от придишлите води.

Рибарското селище в ккКамчия е било наводнено от продошлите води на р.Камчия.

Към момента обстановката на всякъде е нормализирана.

Няма други данни за засегнати населени места за периода.

Източнобеломорски район
Първата десетдневка се характеризира със сухо, слънчево и студено време, с превалявания от сняг по високите места през първата половина на периода, обилни валежи от дъжд през следващите два дни и спиране на валежите в края на периода.

Поречие Марица

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Марица се повишиха. По-значително бе повишението в долното течение на река Марица при Харманли, през втората половина на периода, вследствие на обилните валежи на 6 и 7 януари.

На 9 януари, река Голяма река, приток на Бисерска река, при Славяново е излязла от коритото си и е наводнила инфраструктура и земеделски земи, както и мазета на сгради, вследствие повишаване на подпочвените води.

Няма други постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Марица.



Поречие Тунджа

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Тунджа бяха значително повишени през втората половина на периода, вследствие на валежи от 80 л/м2 паднали в региона. Притоците на река Тунджа преди и след язовир Жребчево предизвикаха скъсване на диги и разливи, причиняващи щети на инфраструктура, земеделска земя и изолирано в населени места. Проблеми създадоха реките Мочурица и Мараша при Атолово и река Беленска при Бинкос, която скъса дига там и бе залято част от селото. Значително се повиши нивото на река Тунджа при Ямбол, която достигна 3,50 м в 18 часа на 7 януари, след което бе регистрирано задържане и в последствие спад в нивото. Значително повишение е регистрирано и на Тунджа при Елхово на 8 януари – 12 часа – 3,30 м, с тенденция за повишаване. Ситуацията там все още е критична и нивото на реката е високо.

В Басейнова дирекция ИБР Пловдив няма постъпили сигнали за други значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения.

Поречие Арда

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Арда повишиха значително нивото си през втората половина на периода. Вследствие на обилния валеж на 6 срещу 7 януари в южните части на Източнобеломорски район и поради поройния характер на реките от басейна на река Арда, през нощта висока вълна премина през язовирите от каскада Арда. В 4 часа сутринта язовир Ивайловград започна преливане през двата преливника. Очакванията за язовир Студен кладенец към 9 часа същия ден бяха за оставащи 6 часа до достигане на кота преливен ръб, което остана само като прогноза, без реално да се стигне до преливане. От 10 януари сутринта е регистриран постепенен спад в нивата на реките и при двата язовира на каскада Арда – Студен кладенец и Ивайловград, като от 9 часа същия ден, бе прекратено изливането от язовир Ивайловград. Същия ден е регистрирано повишение в нивото на язовир Кърджали, което продължава и към настоящия момент.

В Басейнова дирекция ИБР Пловдив няма постъпили сигнали за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения.
Втората десетдневка се характеризира със студено и слънчево, с превалявания от сняг по високите места през почти целия период и превалявания от дъжд и сняг през последните дни на периода.

Поречие Марица

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Марица бяха с повишени нива. През втората половина на десетдневката бе регистриран спад.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Марица.

Поречие Тунджа

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Тунджа бяха с повишени нива. През втората половина на десетдневката бе регистриран спад.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Тунджа.

Поречие Арда

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Арда бяха с повишени нива. През втората половина на десетдневката бе регистриран спад.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Арда.
Третата десетдневка се характеризира с влажно, дъждовно време, с превалявания от сняг по високите места и слънчево и много студено – температури много под 0, през втората половина от периода.

Поречие Марица

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Марица бяха нормални за сезона.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Марица.

Поречие Тунджа

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Тунджа бяха нормални за сезона.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Тунджа.

Поречие Арда

През изтеклата десетдневка, нивата на реките и язовирите от басейна на река Арда бяха нормални за сезона.

Няма нови постъпили данни, за значителни разливи по диги и укрепителни съоръжения в басейна на река Арда.

Към момента – слънчево време с арктически температури в по-голямата част от региона.



ЗАПАДнобеломорски район
Поречие р.Струма

През периода 01.01.2012 - 10.01.2012 не е постъпвала информация за наличие на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

Няма възникнали аварийни ситуации и няма засегнати населени места от вредното въздействие на водите.

През разглеждания период се запазва тенденцията от месец декември 2011 г, към засушаване и поддържане на екстремно ниски и ниски нива на наблюдаваните реки.

Големите язовири по поречието на р.Струма разполагат със свободни обеми за поемане на високи води.

Вследствие на падналите валежи от дъжд и сняг през периода 4 - 6 януари са наблюдавани състояния на покачване но в края на периода нивата са ниски и средни, с тенденция към спадане.

През периода 11.01.2012 - 20.01.2012 г. не е постъпвала информация за наличие на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

Няма възникнали аварийни ситуации и няма засегнати населени места от вредното въздействие на водите.

През разглеждания период се запазва тенденцията от първата десетдневка на м.януари, към засушаване и поддържане на екстремно ниски и ниски нива на наблюдаваните реки. Наблюдавано е временно покачване на р.Речица пункта при с.Ваксево в средата на периода, но се задържа тенденцията на ниски води. В края на наблюдавания период с изключение на пункта на р.Струма (екстремно ниски води ) и на р. Пиринска Бистрица (средни) се запазва тенденцията на ниски води.

През периода 21.01.2012 - 31.01.2012 не е постъпвала информация за наличие на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

Няма възникнали аварийни ситуации и няма засегнати населени места от вредното въздействие на водите.

През разглеждания период се запазва тенденцията от началото на м. януари, към поддържане на екстремно ниски и ниски нива на наблюдаваните реки. Наблюдавано е временно покачване на пункта на р. Струма при гр. Перник в средата на периода, което се дължи на падналите валеж от сняг, но се задържа тенденцията в края на периода за екстремно ниски води.

В края на наблюдавания период се запазва тенденцията на ниски води при всички наблюдавани пунктове.

Големите язовири по поречието на р. Струма разполагат със свободни обеми за поемане на високи води.

Няма данни за преливане на вода през преливниците на големите язовири, с изключение на яз.”Пчелина”.


Поречие р.Места

През периода 01.01.2012 - 01.01.2012 г. не са постъпвали данни за наличието на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

За целия разглеждан период по поречието на р. Места са измерени състояния на ниски води.

Вследствие на падналите валежи от дъжд и сняг през периода 4 - 6 януари са наблюдавани състояния на покачване но в края на периода се запазват ниски нива с тенденция към спадане.

През периода 11.01.2012 - 20.01.2012 г. не са постъпвали данни за наличието на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

За целия разглеждан период по поречието на р.Места са измерени състояния на ниски води, като в края на периода се запазва тази тенденция.



През периода 21.01.2012 - 31.01.2012 г. не са постъпвали данни за наличието на критични участъци по диги и укрепителни съоръжения.

За целия разглеждан период по поречието на р.Места са измерени състояния на ниски води, като в края на периода се запазва тази тенденция.

Няма възникнали аварийни ситуации и няма засегнати населени места от вредното въздействие на водите. Продължава тенденцията към поддържане на ниски нива.
Поречие Доспат

За периода 01.01.2012г. – 01.01.2012 г. няма сведения за засегнати населени места от вредното въздействие на водите, както и за наличие на критични участъци по речните легла и язовирите, намиращи се в териториалния обхват на Басейнова дирекция Западнобеломорски район – гр.Благоевград.

Към 01.01.2012 г. обемът на яз.”Доспат” е 300 028 286 куб.м.



За периода 11.01.2012 – 20.01.2012 г. няма сведения за засегнати населени места от вредното въздействие на водите, както и за наличие на критични участъци по речните легла и язовирите, намиращи се в териториалния обхват на Басейнова дирекция Западнобеломорски район – гр.Благоевград.

За периода 21.01.2012 г. – 31.01.2012 г. няма сведения за засегнати населени места от вредното въздействие на водите, както и за наличие на критични участъци по речните легла и язовирите, намиращи се в териториалния обхват на Басейнова дирекция Западнобеломорски район – гр.Благоевград.

Язовир “Доспат” разполага с достатъчно свободен обем за поемане на високи води.


ПРЕДЛОЖЕНИЯ

  1. При рязка промяна в хидрометеорологичната обстановка оперативното звено ще изиска от експлоатационните дружества на комплексните и значими язовири от приложение №1, към чл.13, т.1 от ЗВ, представяне на информация на по-кратък интервал от време.

  2. При необходимост оперативното звено ще предложи подходящ режим на работа на ВЕЦ-те и на основните изпускатели с цел осигуряване на свободен обем за поемане на евентуален голям приток.

  3. Да се спазва графикът за използване на водите от комплексните и значими язовири през месец януари 2012 г.!

  4. Поддържането на определените с графика за м. януари обеми за поемане на очакван приток, да се осъществява чрез ВЕЦ, а при невъзможност, чрез основен изпускател.

  5. Изпускането на води от хидротехническите съоръжения да се съобразява с проводимостта на речните русла при спазване на изискванията на чл. 142 от Закона за водите.

  6. Да се поддържа проводимостта на речното легло на разстояние 500 м след хидротехническите съоръжения от собственика или ползвателя, в съответствие с чл. 139, ал.2 от Закона за водите.

Представената информация от Басейновите дирекции е за месец януари 2012 г.

Представената информация от Предприятие “Язовири и каскади” към НЕК ЕАД и “Напоителни системи” ЕАД е от 31.01.2012 г.



С

офия, 1000, бул. „Мария Луиза” 22

Тел: 940 6000, Факс: (+3592) 981 1254



Каталог: wp-content -> uploads -> file -> Water -> Povarhnostnivodi -> Operativno zveno -> 2012
2012 -> Ежедневна информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната информацията се подготвя на основание Заповед № рд-96/ 02. 02. 2012 г на министъра на околната среда и водите
2012 -> Ежедневна информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната информацията се подготвя на основание Заповед № рд-96/ 02. 02. 2012 г на Министъра на околната среда и водите
2012 -> Оперативна информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната по данни получени от басейновите дирекции и експлоатационни дружества
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец март 2012 г
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец юни 2012 г
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец юли 2012 г
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец септември 2012 г
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец октомври 2012 г
2012 -> Оперативна информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната по данни получени от басейновите дирекции и експлоатационни дружества
2012 -> Информация за състоянието на водите и водните обекти на територията на страната за месец юли 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница