Информатика (Теория. Текстообработка и Таблици с LibreOffice)



страница1/21
Дата04.08.2017
Размер1.45 Mb.
#27235
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21
Професор д-р Константин Стойчев Цветков


Информатика

(Теория.Текстообработка и Таблици с LibreOffice)



2014

Велико Търново

Константин Цветков – автор,2013

Издателство „Фабер”
ISBN 978-954-9498-88-2-142

Рецензенти:


Доцент д-р Найден Ненков

ШУ „Епископ Константин Преславски”


Доцент д-р Иван С. Иванов

НВУ „Васил Левски”





Увод

В учебникът систематично са разгледани редица въпроси, които представляват виждането на автора относно изучаването на дисциплината „Информатика” от студентите- неспециалисти в това научно направление.



Учебникът се състои от две отделни тематични части, които съдържат важни моменти свързани с основите на информатика и нейните съвременни направления и използването на приложно програмно осигуряване на базата на отворен код - LibreOffice.

В първата част са включени основните елементи необходими на обучаемите за разбирането и вникването в основите на информатиката. Обърнато е особено внимание на модерните тенденции при прилагането на информационните технологии.

Във втората част за включени за изучаване два основни модула от офис пакета LibreOffice. Де факто това е най-разпространения програмен продукт използван за офис дейности. Защо това е така ? – Отговорът е отворения код и масовото ползване на тази фамилия от офис продукти не само в настолните компютри и лаптопи, а във всички мобилни компютърни и телефонни машини. Определено има и други добри продукти, но авторът се е спрял на този поради широкия му ареал от възможности и неговата достъпност.

Учебникът е предназначен за студенти, преподаватели и практици използващи офис продукти и търсещи алтернатива на платения и лицензен софтуер.

Необходимо е да се уточни, че не са засегнати всички елементи от офис-автоматизацията.

Авторът е наясно, че въвеждането на LibreOffice при обучението на студенти ще предизвика много спорове, но нали така се ражда „Истината”?

Авторът благодари да рецензентите за проявената отзивчивост и креативност.

К.Цветков

Съдържание:

Част1. Информатика – основни положения

Стр.

1.Информатика

4

2. Изчислителни машини


16

3. Компютър-основни положения

27

4. Компютърна архитектура

32

5. Компютърни мрежи

43

6. Програмно осигуряване на компютрите

51

7. Операционни системи

71

8. Windows

89

Част2. Офис-автоматизация

102

1. Програми за офис автоматизация

116

2.Текстообработка

127

3.Електронни таблици

140









Част1. Информатика – основни положения



Тема1. Информатика

Въведение

1. Етимология

2. Структура информатика

3. Основни термини

4. Единици за информация

5. Литература
Въведение

Информатика  (от информацията и автоматизация) е наука за изследване на методи и процеси за събиране, съхраняване, обработка, анализ и оценка на информацията, предоставяне на възможност да го използват за вземане на решения.

То включва дисциплини, свързани с обработка на информацията в компютрите и компютърните мрежи.

Тя изучава:


  • информацията от гледна точка на нейното структуриране, количествените ѝ характеристики, формите и начините ѝ на представяне;

  • информационните процеси, като композиция на основните информационни дейности, както и методите и средствата за автоматизирането им.

Информатиката e млада научна дисциплина, която изучава въпросите, свързани с търсене, събиране, съхранение, преобразуване и използването на информация в различни области на човешката дейност. Генетично информатиката е свързана с компютърните науки, инженерните науки, компютърните системи и мрежи, тъй като тя позволява на компютрите да се генерира, съхранява и обработва информацията автоматично в такива количества, че научния подход към обработката на информацията става едновременно необходим и възможен.

Изследователски теми по информатика са въпросите: какво може и не може да се изпълнява в програми и бази данни, как се решават специфични изчислителни и информационни задачи с максимална ефективност, в каква форма трябва да се съхранява и възстановява информация от определен тип (структура и бази данни), като програми и хората трябва да комуникират един с друг (потребителски интерфейс и програмни езици и представяне на знания) и др. Информатиката произлиза и е тясно свързана с математика, лингвистика, електронното инженерство и други науки. През последната третина на XX век информатиката се утвърждава като самостоятелна дисциплина, разработваща собствени методи и терминология.


1.Етимология

Понятието "информация" е първично понятие, чието наименование идва от латинската дума "informatio"[1]. За древните римляни тя е означавала "представа", "понятие". Достигайки до наши дни, нейният смисъл се променя в "съобщение", "предаване на съобщение", за да се стигне до "мярка за определеност". В най-широк смисъл, понятието "информация" означава сведения за околната действителност, за процесите и явленията, които ни заобикалят. Терминът "информация" се използва в различни области на човешкото познание. Психологията се интересува от информацията и нейното значение в процесите на общуване. Кибернетиците разглеждат понятието информация от гледна точка на процеса на управление и нейното значение при изработване на различни управленски решения. В съобщителните системи е от основно значение количеството и измерването на информацията. Възприетата информация позволява да се разширят знанията за различните обекти и процеси. В своята теория Клод Шенон разглежда информацията като средство за намаляване на неопределеността за нещата.

Думата „информатика” е образувана от „информ”, „информация” и „атика” от „автоматика”. В английският, френският, руският и немския език в 1960-те година започва тенденция за замяна на термина „документация” с термини, имащи в своята основа думата „Информация”[2]. Терминът на немски „Informatik“ е въвел немския специалист Карл Штейнбух в статията си Informatik: Automatische Informationsverarbeitung (Информатика: Автоматическа обработка на информация) 1957 година [3].

На английски терминът за „документация”, както е определен от изпълнителното бюро на асоциацията на специалните библиотеки на Съединените щати се разбира създаване, разпространение и използване на документи - съхраняване информация, на перфокарти микрофилми, магнитна лента [4]. Той бе заменен от термина "научна информация" (информационни науки). Смята се, че терминът „информатика” независимо от другите изследователи е въведен от Уолтър Ф. Бауер, основател на „Informatics Inc”.

Трябва да се осъзнае, че в тази област цари фракционизъм. До сега, тълкуването на понятието "компютърни науки" (тъй като се използва в съвременна научна и методологическа литература) все още не е установено и общоприето. Това е исторически рекорд, датиращ от времето на появата на компютрите.

За сега се счита, че „computer science”  (на английски език) в Европа се нарича „informatics”, но САЩ в момента с „информатика” са свързани приложени изчисления или данни и тяхната преработка в контекста на други области [5 ], като биоинформатиката и геоинформатика.

Концепцията на науката е също толкова трудна за обща дефиниция, за разлика например от концепцията на математиката. Това е наука на приложни изследвания, както и в областта на интердисциплинарните изследвания, така и академична.

Въпреки факта, че информатиката като наука е сравнително нова , нейният произход се свързва с работата на Лайбниц.




Каталог: files -> activities
activities -> Daisy eXpert-kl
activities -> Daisy Perfect s-kl
activities -> Проектът «европейско сирене моля» амб отчита успешен
activities -> Описание Баркод скенерът nls-hr1550-30
activities -> Datecs dp 15-kl функционални възможности
activities -> Баркод четец newland, модел hr 1550-ce-wireless
activities -> Zebex z-6070 е лазерен баркод четец, подходящ за магазини, складове и други видове обекти с висока натовареност. Функционални характеристики
activities -> Украниските потребители имаха възможност да дегустират българските сирена и кашкавали поредните презентации и дегустации по проекта „Европейско сирене, моля”
activities -> Тпк “димитър благоев” ценоразпис м о д н а к ъ щ а
activities -> Datecs dp 55-kl функционални възможности


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница