Инициатива “процес на дунавско сътрудничество”



Дата09.04.2018
Размер125.7 Kb.
#64745


ИНИЦИАТИВА

ПРОЦЕС НА ДУНАВСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО”



СПРАВКА

Инициативата “Процес на Дунавско сътрудничество” е основана на 27.05.2002г. във Виена на среща на министрите на външните работи от страните от Дунавския басейн. В нея участват всички държави от хидроложкия басейн на реката: Австрия, Босна и Херцеговина, България, Германия, Молдова, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия, Украйна, Унгария, Югославия. Инициативата е открита за участие в подходяща форма към всички страни или международни организации, проявяващи интерес за взаимодействие.



Българското участие в инициативата е утвърдено с решение на Министерски съвет от месец май 2002г.

Инициативата “Процес на Дунавско сътрудничество” предвижда задълбочаване, разширяване и оптимизиране на сътрудничеството между страните от региона на политическо равнище, а също така в областта на икономиката, устойчивото развитие, транспорта, навигацията, туризма, културата и суб-регионите. Цели се да бъдат генерирани политически импулси за решаване на въпроси, които не могат да бъдат задоволително решени от съществуващите структури и които са в съзвучие с европейските интеграционни процеси.



Предвижданият формат за реализация на сътрудничеството е периодични /на 2 години/ срещи на министерско равнище, на които да се обменят мнения, идентифицират области от общ интерес за страните от региона и се дават политически импулси за реализация на общите цели. Инициативата не предвижда създаването на собствени административни структури. Не се предвижда и да изпълнява ролята на механизъм за финансиране на конкретни проекти.

Основните цели пред Процеса на Дунавско сътрудничество, съгласно основополагащата декларация от Виена са:

  1. Разширяване и задълбочаване на съществуващото в момента сътрудничество и придаването на ясно политическо и икономическо измерение, без създаването на нови институции, но като се използват възможностите на съществуващите структури и, когато е необходимо, се хармонизират техните цели и усилия като, когато е подходящо, се осигурява фокусирането им върху Дунавския регион;

  2. Обръщане към общите проблеми, интереси и цели на дунавските страни;

  3. Подчертаване на темите, свързани с Европа и процеса на европейска интеграция, които са от огромна важност за дунавските държави;

  4. По-нататъшно развитие на различните инициативи, които вече са стартирали в различни области в рамките на съществуващото Дунавско сътрудничество, отделяйки особено внимание на регионалните цели, преследвани от Европейския съюз и Пакта за стабилност в ЮИЕ в региона и с оглед на придаването им на допълнителна кохерентност, прагматизъм и добавена стойност;

  5. Придаване на многостранен характер на Процеса на Дунавско сътрудничество, чиято основна характеристика ще бъде политическото измерение, което ще определя приоритетите за действие в рамките на Процеса в съответствие със специфичните цели и проблеми на дунавските страни и което ще осигури необходимия тласък за ефективно прилагане на множеството конкретни форми на сътрудничество, както и ще допринесе за подобряване на сигурността в региона.

Съгласно документа, очаква се Процесът на Дунавско сътрудничество да допринесе за повишаване на ефективността на сътрудничеството в следните области:

    1. Икономическо измерение”, с особено внимание върху транспортните теми и техните множество форми, като се вземе предвид съществуващото сътрудничество и особено работата в рамките на транс-европейски транспортен коридор №7 както и свързаните с него транспортни коридори №4, №5 и №10;

    2. Навигационно измерение”, чието основно ядро ще бъдат дейностите, развити в рамките на отговорностите на Дунавската комисия, която трябва да бъде политически подкрепена в своите усилия, насочени към предефиниране на Белградската конвенция от 1948г.

    3. Екологично измерение”, което ще допринесе за засилване на сътрудничеството между дунавските страни в областта на защита на околната среда и по този начин ще добави стойност към ефективността на действията на Международната комисия за защита на река Дунав във Виена;

    4. Туристическо измерение”, което ще развива туристическия потенциал на региона от извора на река Дунав до нейната делта, намирайки подходяща роля за агро- и еко-туризъм;

    5. Културно измерение”, което ще стимулира културата на всяка от дунавските държави и ще подчертава общите културни връзки в Дунавския регион, произхождащи от общата история и различни традиции;

    6. Суб-регионално измерение”, чрез което Процесът ще окуражава суб-регионалните инициативи и проекти, както и ще развива потенциала на вече съществуващите Евро-региони по поречието на река Дунав и установяването на нови Евро-региони или на различни форми на трансгранично и вътререгионално сътрудничество.

Инициативата “Процес на Дунавско сътрудничество” е лансирана съвместно от Австрия и Румъния при подкрепата на Пакта за стабилност в ЮИЕ и Европейската комисия в средата на 2001г. в съответствие с променените условия в региона и като се отчита факта, че за първи път всички държави от поречието на река Дунав споделят ценностите на демокрацията и са насочени към участие в европейските интеграционни процеси. Инициативата е продукт на положителния климат, формиращ се в резултат на усилията на международната общност и страните от ЮИЕ за осигуряване на трайна сигурност, просперитет и стабилно развитие на региона.



Първата подготвителна среща на инициативата се провежда във Виена на 20-21.09.2001г. на експертно равнище. България подкрепя по принцип “проекта за позиция” и заявява, че интердисциплинарният характер на предлаганото сътрудничество предполага междуведомствено съгласуване за определяне на окончателната българска позиция по инициативата. В резултат на междуведомствено съгласуване е изработена и утвърдена следната позиция, следвана при по-нататъшното участие на България в подготовката на инициативата:

  • България да участва в инициативата

  • България заема позиция за идентифицирането и излъчването на силна политическа подкрепа за проекти с конкретно практическо въздействие като: освобождаването на навигацията и разчистване на река Дунав /в краткосрочен план/, интензифициране на икономическите връзки, модернизиране на инфраструктурата по поречието на реката, успешното развитието на културен туризъм и др.

  • Да не се допуска бюрократизиране на инициативата и нейното институционализиране.

  • Да се работи за потвърждаване на политическата подкрепа за лансирани проекти, идеи и цели, като не се допуска появата на негативна конкуренция между съществуващите форми на регионално сътрудничество и реализиращите се в рамките на тях проекти.

  • България да използва инициативата като инструмент за постигане на съгласие по евентуални труднорешими въпроси от двустранен характер.

Отчетено е, че в предлаганите за взаимодействие измерения, в региона вече съществуват и действат редица многостранни и регионални форми и механизми като: Дунавската комисия, Международна комисия за защита на река Дунав, Направляващ комитет за пан-европейски коридор №7, Работна общност “Дунавски страни” /ARGE/, Пакт за стабилност в ЮИЕ, Инициатива за сътрудничество в ЮИЕ /SECI/, Централно-европейско споразумение за свободна търговия /CEFTA/, Централноевропейска инициатива /CEI/, Черноморско икономическо сътрудничество /BSEC/, Процес на сътрудничество в ЮИЕ /SEECP/.

На 06.02.2002 в Букурещ е проведена втора подготвителна среща, а на 29.04.2002г. във Виена трета заключителна среща на експертно равнище, които подготвят документите за официалния старт, както и разглеждат технически въпроси по провеждане на Министерската конференция.

За официален старт на инициативата се счита проведената във Виена на 27.05.2002г. Конференция на ниво Министри на външните работи, на която е официално одобрена обща Декларация, установяваща Процес на Дунавско сътрудничество, а също и документи, касаещи модалностите на взаимодействие: Принципи и методи на функциониране на Процеса и Индикативна работна програма.

В първата Индикативна работна програма, чието времетраене обхваща периода до следващата министерска конференция, са включени два български проекта:



  • Дунав мост ІІ Видин-Калафат Проектът е част от пакета “бърз старт” на Пакта за стабилност /част от транспортен коридор №4/

  • Рехабилитация на пристанище Лом - Проектът е част от пакета “бърз старт” на Пакта за стабилност

Предложените от България проекти са резултат от последователно отстояваната позиция, че чувствителното подобряване на инфраструктурата на региона е залог за неговата успешна евроинтеграция.

От 8 до 9 октомври 2003г. в Букурещ се провежда 4-та Дунавска бизнес конференция1, организирана от МВнР на Румъния и Търговско-промишлената палата на Румъния и Букурещ (ТППРБ). Форумът е под патронажа на румънския министър-председател Адриан Настасе.

Акценти в изказванията на участниците в конференцията са: необходимостта от средства за предлаганите проекти; необходимостта от развитие на инфраструктура и индустрия; необходимостта от сътрудничество на местно ниво: правителство, бизнес, неправителствени организации; Ключови думи според външния министър Мирча Джоана са транспорт, газо- и нефтопроводи.

В изказването си пред форума министърът на икономиката на Румъния г-н Дан Йоан Попеску обръща внимание, че след подписването на Меморандума от Солун за единен енергиен пазар в региона, Румъния е предложила да изгради енергийна борса.

В рамките на работна група “Транспорт и пристанища” са представени румънски и сръбски инфраструктурни проекти за реконструкция и модернизация на речните пристанища по реките Сава и Дунав. Предмет на работна група “Инфраструктура” е енергийната инфраструктура. Представен е проектът за нефтопровод “Констанца – Панчево – Омисали – Триест” за трансфер на нефт от Каспийско море през Румъния, Сърбия, Хърватска, Словения до Италия.

ЕИБ представя секторите, в които работят: транспорт, малък и среден бизнес, околна среда, човешки капитал, корпоративни финанси, локален финансов сектор, малък и среден бизнес, изследване и развитие. Като приоритетни за ЕИБ са посочени проектите: 1) Мостът Видин Калафат; 2) шосето Белград-Нови Сад; 3) Програмата срещу наводненията.

В рамките на работната група “Търговия и тарифи” българският представител изрази позицията, че важен фактор за равитието на региона наред със споразуменията за свободна търговия е премахването на нетарифните бариери.

В работната група “Проблеми на околната среда в сътрудничеството между страните от дунавските басейн” се дискутират следните по-важни проблеми: • Договорно-правната база относно опазването на околната среда. • Опазването на биологичното равновесие в Дунавската делта; • Основни източници на замърсяване на околната среда; • Управление на опазването на околната среда в зоните на пристанищата.

В работната група по туризъм румънската страна представя редица свои проекти, между които проекта “Дунавски круизи”. От австрийска страна са дадени примери за туристически програми между Австрия и Унгария, Австрия и Сърбия, Австрия и Германия. Доста силно е представянето на сръбски участници, които очертават възможността за развитие на туризма в Сърбия. Посочва се, че въвеждането от 1 ноември т. г. на визи от страна на Румъния за Сърбия и Ч. Гора ще бъде пречка за реално развитие на туристическите връзки между двете страни.

Заключения на председателя:


  1. Чрез 4-та Бизнес конференция се дава нов тласък на Процеса Дунавско сътрудничество. Осъществен е обмен между правителство, експерти, бизнес и неправителствени организации.

  2. Това е първата Бизнес конференция извън Австрия и вече има предложения за домакин на следващата през 2005г.

  3. Необходима е цялостна и обща за региона стратегия за развитие.

  4. Трябва да продължи работата по хармонизация на законодателството.

  5. Ключови думи са стабилност, надеждност, доверие, прозрачност.

На 4 ноември 2003г. в Брюксел се провежда среща на ниво старши служители в рамките на Инициатива “ПДС”. Срещата има за цел преглед на доклади2 за развитието в ключови за “ПДС” области, като транспорт, екология и туризъм, както и обсъждане на организационните подробности за среща на министрите на външните работи в рамките на “ПДС” през 2004г.

Избягването на дублиране с вече съществуващи механизми, е принципът подчертан от представителите на ПзС. От страна на ЕК бе обърнато внимание на факта, че регулирането на р. Дунав е в компетенциите на Дунавската комисия, и че един от принципите, залегнали в Белградската конвенция – “свобода на търговия”, може да влезе в противоречие с правото на ЕС. Ето защо е необходимо в Белградската конвенция да се направи допълнение, което позволява на ЕК да се присъедини към нея, така че да може да защитава интересите на страните от ЕС. Бе направена презентация на дейността на Работната група за Черно море и р.Дунав (DABLES3 – Danube - Black Sea Task Force). От 32-та приоритетни проекта по 14 се отчита напредък, а три държави не са осъществили конкретна дейност – Молдова, Грузия и Турция.

От името на Международната комисия за защита на р.Дунав бе представена инициативата под работното наименование “Ден на р. Дунав”. ( За сведение: честването на “Ден на р. Дунав” е определено като ключова инициатива в “Стратегията за басейна на р.Дунав относно обществено участие в планирането на управлението на реката 2003-2006г.”, разработена с Програмата за развитие на ООН и Международната комисия за опазване на р.Дунав. Очаква се за първи път “Ден на р.Дунав” да се празнува през 2004г. Във всяка дунавска държава може да се организира по едно събитие, организирано от отговорната за управлението на р.Дунав институция. Очаква се да има подобна дискусия по време на срещата на Международната комисия за опазване на р.Дунав през декември.)

На 5 март 2004г. във Виена се проведе среща на старши служители на МВнР на страните-участнички в “Процеса на Дунавско сътрудничество” с цел подготовка на предвидената за 14 юли т.г. в Букурещ конференция на ниво министри на външните работи.

Съобщено бе, че на 29 юни 2004г. ще се проведе Ден на Дунав, като Международната комисия за опазване на река Дунав предвижда сътрудничество с отделните дипломатически представителства на дунавските страни, за да се реализира тяхното представяне.

Предложен и приет бе дневен ред за Конференцията на ниво министър на външните работи по “Процеса на Дунавско сътрудничество”, насрочена за 14 юли 2004г., както и списък на участници и гости във форума.

На 13-14 юли 2004г. в Букурещ се проведе Втора конференция на страните-участнички в Процеса на Дунавско сътрудничество.

В процеса на предварително съгласуване на документите бяха включени българските бележки и предложения. В частност Индикативната работна програма 2004-2006г., илюстрираща основни моменти от сътрудничеството по река Дунав, отразява и примерни български проекти и интереси в следните направления:

Икономическо измерение:


  • координиране на направляващите комитети (Steering committees) по коридори 4,7 и 10;

  • ревизия на Пан-европейските коридори след разширяването на ЕС;

  • строителство на мостове с пример Видин/Калафат и реконструкция на пристанища с пример Лом;

  • либерализация на търговията чрез влизането в сила на споразуменията за свободна търговия в ЮИЕ

Навигационно измерение:

- подобряване на навигацията по река Дунав чрез проекти за изграждане на съоръжения за зимуване на корабите и условия за корабоплаване независимо от нивото на реката



Околна среда:

- проект за опазване на влажните зони в България

- План за управление на Дунавския басейн

Основни акценти от конференцията:

Г-н Адриан Настасе, министър-председател на Румъния, откри конференцията, подчертавайки необходимостта от последователност в сътрудничеството, за да може след 2 години да се отбележат повече резултати.

Г-н Мирча Джоана, министър на външните работи на Румъния, изрази съболезнования за инцидента с българските заложници. Подчерта, че Процесът на Дунавско сътрудничество може да засили “Дунавското измерение” в “Политиката на съседство на ЕС”, тъй като участнички в него са стари, нови и бъдещи страни-членки на ЕС.

Г-жа Бенита Фереро Валднер, федерален министър на външните работи на Австрия, акцентира върху: • транспортното измерение ( за изграждане на модерна правна и институционална рамката за развитие на устойчив транспорт); • околната среда ( за запазване на ресурсите за бъдещето); • субрегионалното измерение (проект за регионално сътрудничество между дунавски градове - “Donau-hansa”).

Г-жа Катерина Дай, генерален директор на Дирекция “Околна среда” към Европейската комисия, подчерта интереса на ЕК към измерението “околна среда” на Процеса на Дунавско сътрудничество. Обърна внимание на работната група “DABLES”, която е приоритизирала 30 проекта и по 15 от тях е отбелязала напредък. Г-жа Дай изрази загриженост по повод украинските действия по Килийския канал и приветства предстоящите на 20 юли 2004г. двустранни украино-румънски консултации в Киев.

Д-р Ерхард Бусек, специален координатор на Пакта за стабилност, отбеляза, че ПДС е пример за концепцията за “регионална принадлежност” на сътрудничеството в ЮИЕ.

Всеки един от ръководителите на делегации имаше възможност и направи оценка на постигнатото и очакваното развитие на Процеса на Дунавско сътрудничество. На ниво министър бяха представени: Румъния, Австрия, Хърватия, Словакия, Сърбия и Черна гора. Изказвания имаха и гостите на конференцията: ЦЕИ, Съвет на Европа, Направляващ комитет на коридор 7, Подготвителната комисия за ревизия на Дунавската конвенция; Международната комисия на опазване на река Дунав и Международната комисия за туризъм “Die Donau”.
Организационни въпроси и предстоящи събития:

В Заключителния документ бе включено предложението на украинската страна за издаване на Дунавска енциклопедия, като допълнително се предвижда провеждането на експертна конференция по въпроса.

Бе представен електронният сайт на Процеса на Дунавско сътрудничество www.danubecooperation.org, както и порталът http://danube.ccir.ro/ към базата-данни за проектите в Дунавския регион, събрана от Търговско-промишлената палата – Букурещ. Всички участници бяха поканени да дадат предложения и данни, с които да обогатят информацията за страните си.

През 2005г. в Сърбия и Черна гора ще се проведе 5-та Регионална Дунавска бизнес конференция.

Все още няма яснота къде ще се състои Третата конференция на страните-участнички в Процеса на Дунавско сътрудничество през 2006г. Споменати бяха Будапеща (Унгария) и Виена (Австрия).

В Белград на 13-15 октомври 2004г. ще се проведе конференция и изложение, посветени на пристанищата, корабоплаването и логистиката в ЮИЕ.

На 13 декември 2004г. ще се състои министерска среща на страните-участнички в Международната комисия за опазване на река Дунав по предизвикателствата, свързани с опазването на околната среда.

София, август 2004 година



Д “ВАП”


 Следва да се отбележи, че в процеса на съгласуване на работно ниво, българската позиция, е методично следвана, в резултат на което са нанесени съответни корекции, обезпечаващи българските интереси и виждания, както по проекта за Декларация, така и по модалностите на сътрудничество, което отговаря напълно на утвърдените от Министерския съвет позиции за участие в инициативата.

1 Първаночално е насрочена за 4-6 юни 2003г.

2 Според придружаващите Декларацията от май 2002г. документи, Австрия е координатор за транспортната инициатива, а Сърбия и Черна гора - за развитието на туризма.

3 За сведение: създадена е въз основа на съвместна декларация от министерска конференция (26.11.2001, Брюксел) за “Опазване на водните и водолюбиви екосистеми в широкия черноморски регион”. За да се изготви схема на проектите е образувана работна група със съпредседатели Германия и България.


Каталог: info -> Module%2010%20-%20Mnogostranna%20diplomacia
info -> Организират четвърта Национална експертна среща
info -> Тема Компютърна система ibm pc/xt i8086 Процесорите 8086
info -> История на европейската интеграция Дати и съпътстващи събития. Хронология
info -> Съдържание увод стр. 3 Глава І
info -> Търсене и предлагане – основа на пазарния механизъм
info -> Е учредена на 28 април 2009 г. Корабостроителни и кораборемонтни заводи
info -> Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Промените влизат в сила от 1 юли 2010 г
Module%2010%20-%20Mnogostranna%20diplomacia -> Лекция: ООН цели и задачи, структура, основни документи и резолюции 1 Предговор


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница