Инконтиненция



Дата13.01.2018
Размер23.65 Kb.
#45323
ИНКОНТИНЕНЦИЯ


Инконтиненцията /неволно изпускане на урина/ е често срещано оплакване. Много са факторите, които могат да доведат до този неприятен проблем. Инконтиненцията може да бъде остра или хронична. Острата най-често се дължи на инфекция. Хроничната се развива постепенно и продължава по-дълго. Има няколко вида хронична инконтиненция: стресова, позивна, функционална, рефлекторна и пълна.

Стресовата инконтиненция е най-често срещаната. Представлява изпускане при закашляне, кихане, смях, вдигане на тежък предмет или друго повишаване на натиска в долната част на корема. Рядко мехурът се изпразва до край. По-често се изпускат по няколко капки. Проблемът се дължи на отслабени тазови мускули поради напреднала възраст, затлъстяване и/или бременност.
Позивната инконтиненция се дължи на повишена активност на пикочния мехур. Детрузорният мускул около него се свива и започва да изтича урина. За този тип инконтиненция е характерно честото уриниране, както и нощното – особено при мъжете. Затрудненото уриниране може да се дължи на възпаление на простатата. Възможните скрити причини са прекарани възпалителни заболявания в таза, коремна операция, употребата на стимуланти, като алкохол и кафе, възпаление на пикочния мехур или проблеми на простатата.
Функционалната инконтиненция се характеризира с неконтролируем позив за уриниране, преди болният да успее да стигне до тоалетната. Може да се дължи на стрес, промени в средата, като например пребиваване в болница или ограничена подвижност. Някои хора не усещат, че мехурът им е пълен, и това може да доведе до изпускане на урина. Този вид инконтиненция е рефлекторна и най-често се дължи на травма на гръбначния мозък или друго неврологично увреждане. Пълната инконтиненция е непредсказуемо изтичане на урина по всяко време. Може да бъде причинена от неврологична дисфункция, коремна операция, травма на гръбначния мозък или анатомичен дефект.
Инконтиненцията се среща най-често при хора над 50-годишна възраст, но може да се появи на всякаква възраст, особено при бременните жени. Неправилно е да се смята, че изпускането по малка нужда е неотменна част от остаряването. Погрешно е също да се приема, че проблемът е нерешим.
ХРАНИТЕЛНИ ВЕЩЕСТВА
МНОГО ВАЖНИ
Алое- Бери нектар – ликвидира възпалителните процеси, особено при позивната инконтиненция, а комплексът от свободни аминокиселини укрепва мускула на пикочния мехур.
Омега-3 МК – понижава стреса и подобрява нервната проводимост при предаване на нервните импулси.
ВАЖНИ
Калций и магнезий – за овладяване на спазмите на пикочния мехур.
ПОЛЕЗНИ
Пчелни продукти – способстват за облекчаване на стреса и доставят необходимите вещества – най-вече В комплекс.
Абета-карЕ – нормализира функцията на мускула на пикочния мехур
Калий – способства балансирането на калия и натрия в организма.
Цинк – подобрява функционирането на пикочния мехур. Укрепва имунната система.
ПРЕПОРЪКИ
Не употребявайте алкохол, кофеин, газирани напитки, кафе, шоколад, преработени и рафинирани храни и прости захари. Химическите вещества в храната, лекарствата и нечистата вода имат неблагоприятен ефект върху пикочния мехур.
Ако имате излишни килограми, започнете здравословна диета за отслабване и физически упражнения, за да се освободите от тях. Затлъстяването често е фактор на инконтиненцията.
Не отлагайте ходенето до тоалетната. Добре е да изпразвате мехура на всеки три часа през деня – може би по часовник.
Правете упражнения за таза, защото слабите тазови мускули често са виновни за инконтиненцията.
Ако имате проблеми с простатата, вземайте редовно Витолайз.
Проверете за скрити заболявания, които могат да оказват влияние на проблема.
Каталог: zdravi-krasivi-bogati -> wp-content -> uploads -> sites -> 168 -> 2016
2016 -> Алое вера за здрава и красива коса
2016 -> Алое вера и алергии
2016 -> Димитър Николов – Мениджър
2016 -> Акнето е възпалително кожно заболяване,което се проявява с пъпки,черни и бели точки. За страдащите то е нещо повече от козметичен проблем
2016 -> Алкохолизмът е хронично състояние, характеризиращо се със зависимост към етанола етиловия алкохол. Тази зависимост може да бъде физиологична, психологична или комбинация от двете


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница