Иновации и социално предприемачество Проф дсн Начко Радев вту св св. Кирил и Методий



Дата08.06.2017
Размер269.93 Kb.
#23130


Иновации и социално предприемачество
Проф. дсн Начко Радев

ВТУ »Св. св. Кирил и Методий»

Увод

Необходимостта от възприемане принципите на икономическа ефективност в социалната сфера е все по-настойчива. Организациите от социалната сфера ще трябва да се научат на умения да се управляват предприемачески. Първо. Предприемачеството стимулира персоналната активност и генерира нови бизнес идеи. Обучението по предприемачество, развитието на предприемачески умения е генератор за развитие на частния бизнес, активизиране на пазара на труда и намаляване на безработицата. Второ. Социалното предприемачество допринася за въвеждане на иновации в няколко направления: въвеждане на нов социален продукт, въвеждане на нови методи за производство на публични блага, откриване на нови социални пазари, изграждане на нова структура на социална организация. Трето. Активирането на креативните знания и уменията за социално приобщаване и за развитие на човешкия капитал са необходимост, доказана в Стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж1. Четвърто. Социалната икономика в страните от ЕС получи значително развитие. Секторът на социалната икономика вече включва почти един милион организации, които дават приблизително 11 милиона работни места и произвеждат около 10 на сто от БВП2. Социалната икономика допринася за една модерна, плуралистична икономика и се утвърждава като важен партньор в обществото. Тя е участник във формиране политиките на Европейския съюз и част от социалния и икономически модел на Европейски съюз. През последните 20 години социалната икономика е в стадий на институционализация и обществено признание в ЕС. Пето. В Обновената стратегия по заетост 2008-2015г. е предвидено насърчаване на предприемачеството чрез обучение на предприемачи и предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за стартиране на бизнес. Шесто. Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" преследва специфични цели: повишаване предлагането на труд и качеството на работната сила; увеличено инвестиране в човешкия капитал чрез по-добро и по-достъпно образование; повече социален капитал, партньорства и мрежи и развитие на социалната икономика. Седмо. Специалност социално предприемачество3 за формиране и развитие на предприемачески знания и умения се разкриват в много университети в Европа, като се радват на значим обществен интерес. Осмо. Известно е, че 2009 г. беше година на творчеството и иновациите. Иновациите са от първостепенно значение за способността на Европа да отговори на предизвикателствата и възможностите на глобализацията. Съвременната икономика, при която ударението се поставя на придаване на добавена стойност чрез по-пълноценно използване на знанието и бързо въвеждане на нововъведенията, изисква разширяване на базата за творчески умения на цялото население.
1. Социална иновация

Иновациите постоянно съпътстват историята на човечеството. Иновациите са приоритет за европейската политика през последното десетилетие. Тe притежават пробивната същност на нови технологии и предизвикват икономическа и социална промяна. Високоскоростният интернет е не просто нова комуникационна линия, а нова социална инфраструктура за връзка със света и важна предпоставка за бъдещи иновации. Неговото предназначение е не само по-бърз пренос на данни, той провокира ново поколение услуги и бизнес модели. Информационните технологии и инструментите на интернет пространството и мрежовите структури преобразяват начина, по който хората общуват и сътрудничат. Иновацията разширява обхвата и изисква нови участници, конфигурации и комбинации. Тя се основава на мрежово сътрудничество и достъп до знание в европейски и световен план.

Иновацията е процес на въвеждане на нов продукт, нов механизъм, нова организация в дадена дейност с цел повишаване нейната ефективност. To define social innovation more clearly, we first take a closer look at what innovation means, and then examine what social denotes.Иновацията е едновременно процес и продукт.Accordingly, the academic literature on innovation divides into two different streams. Поради това еспертите в областта на иновациите се разделят на две групи.One stream explores the organizational and social processes that produce innovation, such as individual creativity, organizational structure, environmental context, and social and economic factors. 10 The other stream approaches innovation as an outcome that manifests itself in new products, product features, and production methods. Едната група изследва организационни и социални процеси, които произвеждат иновации, като индивидуално творчество, организационна структура, околна среда, социални и икономически фактори. Другата група подхожда към иновациите като резултат, който се проявява в нови продукти и нови производствени методи.This branch of research examines the sources and economic consequences of innovation. 11 Този подход разглежда източниците и икономическите последици от иновациите. To be considered an innovation, a process or outcome must meet two criteria.
Иновациите притежават следните параметри. Новост - притежава качествена степен на усъвършенстване спрямо предходен феномен или е нещо ново-нововъведение, откритие, което не е съществувало във времето и пространството. Добавена стойност - създава по-висока добавена стойност в сравнение с предходни феномени или ново действие, откритие и т.н. Позитивен ефект - да се постига с минимални разходи или съотношението позитивен ефект-разходи да е в полза на ефекта. Скорост и мащаб - необходими, за да се ускорят иновативните решения и технологии, особено в публичния сектор.

This reasoning gives us the first half of our definition of social innovation: A novel solution to a social problem that is more effective, efficient, sustainable, or just than existing solutions. (We elaborate what constitutes a social problem in a moment.)




Социални инновации. Социалните иновации са We contend that social innovation is the best construct for understanding—and producing—lasting social change. средство за производство на социални промени.In order to gain more precision and insight, we redefine social innovation to mean: A novel solution to a social problem that is more effective, efficient, sustainable, or just than existing solutions and for which the value created accrues primarily to society as a whole rather than private individuals. Те се дефинират по следния начин: "Решение на социален проблем, който е по-ефективен, устойчив в сравнение със съществуващи решения, или за който е създадена стойност за обществото, а не за частни лица». Терминът социални иновации е придобил няколко припокриващи се значения: иновации на социални процеси, като социални методи и техники; иновации със социална цел, като микрокредитиране или дистанционно обучение; социално предприемачество; иновации в публичния сектор и общественото управление. Те се правят от правителство, фирми или неправителствен сектор, но по-често това се случва в резултат на синергия на трите сектора.

Няколко направления на приложение на социалните иновации: иновации в сферата на обществени услуги; нараства интересът към социалното предприемачество; бизнес, който все повече се интересува от иновации в сектора на услугите; иновации с нови методи, вдъхновени от отворения код на възможностите; свързване на социалните иновации с теорията за сложни адаптивни системи; съвместни подходи при иновации в социалния сектор.

Социалните иновации често се цитират като възможност за социални предприемачески инициативи4, за да демонстрират значимост в момент на големи публични бюджетни ограничения и недостиг на традиционни модели по отношение на заетостта и устойчивостта на околната среда. Дискусии за взаимодействието му с трите стълба на социалната икономика може да помогнат да се хвърли повече светлина върху много концептуални дискусии за социални иновации.

Европа има традиции в социалните иновации, но сега се наблюдават тенденции на изоставане. Следващото десетилетие съсредоточава вниманието за развитие на социалните иновации. Тази трансформация признава нарастващото значение на третия сектор - социалната икономика, чрез: финансиране на социални иновационни фондове чрез ново партньорство между ЕК и Европейската Инвестиционна Банка (ЕИБ) - решение на ЕС (март 2010) за създаване на Европейски инструмент за микрофинансиране по програма ПРОГРЕС за заетост и социално включване5, който предлага на микро-предприятия в социалната икономика 100 млн. евро за дейности през периода 2010-2013 г.; финансово поощряване на иновациите в обществения сектор чрез Европейските структурни фондове и на ниво ЕС; ангажиране на млади и стари в образование, обучение, проекти и мрежи за подкрепа на иновациите; предприемачеството и изследвания на предприемачество; модели за ползване акумулираното в поколенията знание.

Известно е, че 2009 г. беше година на творчеството и иновациите. Целта на Европейската година беше да се популяризират творчески и новаторски подходи в различни области на човешката дейност, както и да се подобри готовността на Европейския съюз да посрещне бъдещите предизвикателства на глобализирания свят. Европейската комисия оценява значението на творчеството и иновациите за личното, социално и икономическо развитие. Европа се нуждае от задълбочаване на творческия и иновационния капацитет поради социални и икономически причини. Съвременната икономика, при която се поставя ударение на придаване на добавена стойност чрез по-пълноценно използване на знанието и бързо въвеждане на нововъведения, изисква разширяване базата от творчески умения на цялото население. Целта е в съответствие със „широкообхватна иновационна стратегия за ЕС“, че „без образованието като ключова политика иновацията ще остане без опора. Талантът и творчеството трябва да се насърчават от ранна възраст.“ Програмата за обучение през целия живот е инструмент в подкрепа на тази инициатива.
2. Социален предприемач и иновации

Терминът социално предприемачество е нов за българската практика и допуска широка трактовка. Социалното предприемачество заема междинно положение между предприемачество и благотворителност: от първото се отличава със своите цели - насоченост към социални промени, разрешаване на социални проблеми; а от второто - по търговския характер на дейността /целите се достигат не по пътя на еднократни финансови помощи, а чрез организация на предприемаческа дейност/.

Социалният предприемач6 създава социално благо чрез печеливша дейност, която обединява икономически и социални цели, осигурява подкрепа за социално уязвими групи на обществото, стимулира социални промени, удовлетворява социални потребности. Той използва оптимално наличните ресурси и прилага иновативни подходи за развитие на социалната икономика.

Основни концепции за социално предприемачество. Първата поставя ударение върху риска. Социалният предприемач действа, взема решение и удовлетворява своите потребности в условия на неопределеност и рискове. Втората акцентира върху иновативната, творческа, новаторска същност на социалното предприемачество. Третата поставя ударение върху ролята на социалния предприемач за развитие на социалната икономика и за ефективно използване на ограничените социални ресурси. Четвъртата се свързва със социалния мениджмънт, който постоянно търси промяната и намира адекватен отговор, максимално оползотворявайки възможности чрез нововъведения.

Очертават се четири подхода към социалното предприемачество. Първо. Социалното предприемачество като социална подкрепа на определени групи от населението. В общественото съзнание то често се асоциира с трудоустройство на социално-незащитени групи в търговски предприятия. Но и експерти, илюстрирайки представите за социално предприемачество, често привеждат примери, отнасящи се към: фирми на Съюза на инвалидите, на Съюза на слепите7. Второ. Социално предприемачество като механизъм за икономическо развитие: организации, ориентирани към подкрепа и развитие на дребно предприемачество /кредитиране на малък бизнес, подкрепа на женско предприемачество, институти на микрофинансиране, кредитни съюзи/; фондове, оказващи консултански услуги; организации, ориентирани към развитие на регионална икономика. Трето. Социално предприемачество като алтернатива на държавния механизъм за решаване на социални проблеми. Четвърто. Социално предприемачество като социално-ориентиран бизнес. В съответствие с теоретическите подходи, социалното предприемачество се отличава от социално-отговорния бизнес, базирайки се на други цели и смесването им е неправомерно.

Социалното предприемачество разглежда промяната като нормална и здравословна. Според Йозеф Шумпетер задача на предприемача е “съзидателна деструкция”. През 1934 г., той пише,, че предприемачът е иноватор, който осъществява промяна в пазарната среда чрез създаване на нови комбинации: чрез въвеждане на нов продукт или ново качество; чрез въвеждане на нов метод за производство; чрез откриване на нови пазари или на нови източници на суровини или материали; чрез създаване на нова организация на стопанска дейност. По този начин предприемачите извеждат пазара от равновесие. Според Шумпетер, ръководителите на установени бизнеси, които не създават иновации, не са предприемачи. Шумпетер има предвид предприемачество, което довежда до изобретяване на железници, създаване на химическа индустрия или развитие на мултинационални компании. Неговата теория не оставя място за по-широко възприетото разбиране на предприемачество, което обикновено се свързва с малките фирми.

«Социалните предприемачи не са доволни от това да дадат на човек риба, или да го обучат, как да я лови. Те не се успокояват докато не революционизират целия рибен отрасъл». В това определение на Б. Драйтън, основател на компания Ашока8 - глобална асоциация на лидери на социалното предприемачество, се съдържа същността на социалното предприемачество. В него понятията инновации и предприемачество са ключови.

Предприемачът търси промяната, реагира на нея и я експлоатира като възможност. Иновацията9 е основа на предприемаческата идея. Това означава откриване на ново знание, което носи печалба за предприемача и повече стойност за потребителите.

Социалното предприемачество е процес на създаване на ценности чрез съчетаване на ресурси по нови начини. Тези комбинации от ресурси са предназначени за получаване на социално благо чрез стимулиране на социални изменения и удовлетворяване на социални потребности.

Системното новаторство изисква мониторинг на седем източника10 на благоприятни възможности за нововъведения. Първите четири източника са в предприятието: неочакваното-неочакван успех, неочакван провал, неочаквано външно събитие; несъответствието-между реалността, каквато е в действителност и реалността, каквато се приема, че е; нововъведението-което се основава на процесна нужда; измененията в производствената или пазарна структура- които изненадват всеки. Втората група източници на благоприятни възможности за нововъведения включва измененията извън предприятието или отрасъла: демографията-измененията в състава и структурата на населението; измененията във възприятието, настроението и смисловото натоварване; новото знание- естествено-научно и социално-научно.



Основни проблеми на социалното предприемачество. Първата група проблеми е свързана с неразбиране на социалното предприемачество като ново явление от основни групи на обществото, държавни институции и други органи на данъчно и законодателно регулиране и с това са свързани бариерите на развитието му. Втората група проблеми отразява трудности по законодателното и административно стимулиране на идеите на социалното предприемачество.Третата група проблеми е свързана с противоречия в психологията на социалните предприемачи, с различията в логиката на предприемаческа и обществена дейност, които се въплъщават в различен тип хора, склонни да се занимават с тях. Четвъртата група проблеми е свързана с привличане на финансови средства на първия етап на развитие на социалното предприемачество, липса на кредитни програми.
3. Социално предприятие и иновации

В момент, когато светът се сблъсква с икономическа криза, социалните предприятия предлагат уникален начин за бизнес, който съчетава икономически резултати със социални цели11. Тези предприятия допринасят за изпълнение на ключови политики в областта на заетостта, социалното сближаване, регионалното развитие, закрилата на околната среда.



Социалните предприятия реализират печалби, които се реинвестират в организацията или в общността, вместо да се преразпределят между собственици. Социалните предприятия се позиционират между пазарния и публичния сектор. Ключови характеристики са социалните цели12, съчетани с предприемаческия потенциал.

Социалното предприятие, вградено в специфични контексти, обикновено локални, е основна икономическа единица на социалната икономика. Неговите особености са: печалбата не е основен ориентир и критерий за ефективност; интензивността на акумулациите е ниска-прилаганите технологии са повече трудово-интензивни, отколкото капиталово-интензивни; нивото на конкуренция е ниско; ценовите равнища (вкл. цена на труда) са по-ниски в сравнение с пазарния сектор и това осигурява по-широк достъп за групи потребители и производители, изключени от обичайният пазар.

Социалните предприятия покриват широк спектър от дейности, от грижи за деца, образование и здравеопазване до социални грижи, възобновими енергийни източници, природозащита, рециклиране и търговия. Те заемат пазарни ниши, в които държавният сектор не успява да предложи достатъчно услуги, а частният бизнес не успява да осъществи достатъчно печалби. По този начин те съдействат за създаване на социален капитал, като използват оптимално наличните ресурси и предлагат иновативни подходи към социални проблеми и нужди. Социалните предприятия стават все по-популярни в Европа и по света в последните години.

През 2007 г. беше завършено европейско изследване на добри практики13 за социални предприятия и резултатите са публикувани през 2009 г. Европейската комисия продължава да събира информация за програми за подкрепа на социални предприятия на национално и местно равнище, за образователни програми и за други мерки за насърчаване и растеж на социални предприятия, за да ги разпространява като добри практики.

Социалните предприятия постигат добри икономически резултати на пазари със силна конкуренция, като тези на социални и здравни услуги, дистрибуция на храни, информационни технологии (ИТ), жилища, етична търговия, закрила на околната среда, възобновяема енергия и др.

В страната съществува многообразие от форми на социални предприятия: специализирани предприятия, кооперации на хора с увреждания, защитени предприятия; кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите; социални предприятия към юридически лица с нестопанска цел; неформални структури-мрежи и платформи за развитие на социална икономика; мрежа от взаимоспомагателни дружества има традиции в българското общество.

Европейската изследователска мрежа-EMES формулира комплекс от характеристики за идентифициране на социалните предприятия. Този комплекс има два вида измерения: икономически и социални.

За икономически измерения се предлагат четири критерии: продължителна дейност, произвеждаща стоки и/или продаваща услуги; висока степен на автономност, създадени от група хора като самоинициатива, управляват се самостоятелно, не зависят пряко или косвено от публични власти или от други организации; висока степен на икономически риск, тяхната финансова стабилност зависи от усилията на работещите в тях да осигурят ресурси; комбиниране на доброволна и платена работа.

За социалните измерения се предлагат пет критерии: ясно изразена цел общността да печели; инициатива, предприета от група граждани; власт за вземане на решения, която не се основава на собственост върху капитала, по принципа “един член, един глас”; участие, което включва различни заинтересовани страни, повлияни от дейността; ограничения при разпределяне на печалбата.

Социалните предприятия провеждат специални политики, за да стане нововъведението част от нормата във функциониращата фирма. Те намират проявление в: фокусиране погледа върху благоприятна възможност; генериране на предприемачески дух в управленците; формиране на предприемаческа култура и други.

Социалното предприятие е част от социалната икономика, но тя не се изчерпва с него. Както понятията социална икономика и социално предприятие, така и отношенията между тях не са унифицирани. В България кооперативите са създавани по европейски модел, а неправителствените организации–по американски. Това доведе до напрежение в разбиране на двете форми и отсъствие на мостове между тях. Всъщност какво е една неправителствена организация освен коопериране на човешки и социален капитал за изпълнение на определени, обикновено социални задачи. Стимулирането на социалната икономика у нас се нуждае от целенасочено прокарване на мостове между различните форми на социална икономика. Предизвикателство, към което трябва да се обърне социалната икономика без забавяне, е да сложи край на своята институционална невидимост.

Социалните предприятия, независимо от правната форма, са обхванати от политиката на Европейската комисия за насърчаване на предприятията, по-специално на малки и средни предприятия. Основната цел на тази политика е да се създаде правна и административна среда на Европейско ниво и във всяка държава-членка, в която социалните предприятия да могат да посрещат предизвикателства, наложени от глобализацията, технологичните промени и световната икономическа криза. Доколкото повечето социални предприятия са МСП те попадат в обсега на Законодателния акт за малкия и среден бизнес в Европа и на всички програми на ЕС, насочени към малките предприятия.

Социалните предприятия са разпространени навсякъде в Европа. Някои държави имат специален закон за тях /Финландия, Литва/. Други страни ги подкрепят в рамката на политиките за социална икономика /Испания, Италия, Франция, Белгия/ или за третия сектор /Обединеното кралство/. В България социалните предприятия се подпомагат по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси".
4. Образование за социални предприемачи

Иновации в обучението. В тази част от презентацията ще анализирам положителната социална практика на образование за социални предприемачи във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, в т. ч. за бакалаври-редовно обучение и за магистри-дистанционно обучение, както и възможностите за тяхната професионална реализация.

Тази иновация започна със спечелване на проект на тема «Социално предприемачество», финасиран от Национален фонд научни изследвания през 2008г. Реализацията на проекта даде възможност да разработим необходимата учебна документация - учебни планове и програми, да извървим процедурата на създаване на нова специалност за първи път в България. ВТУ ”Св. Св. Кирил и Методий”, катедра “Организация и методология на социалните дейности” открива през 2009г. специалност за бакалаври “Предприемачество в социалната сфера”. През учебната 2009/2010г. е приет първия випуск студенти по тази специалност. През 2010 г. катедрата разработва магистърска програма по социално предприемачество, дистанционно обучение, която е утвърдена от АС. Магистърската программа стартира успешно. Първият випуск социални предприемачи завърши своето обучение през 2012г. Обучението по социално предприемачество е една от добрите иновации във висшето образование.



Професията14 е основен вид трудова дейност, за изпълнение на която са необходими специални знания и умения, придобити в резултат на продължително обучение, основен източник на доходи за този, който я упражнява. В литературата се използват три критерия за дефиниция на професията: специализирано знание, водещо до определяне правилата за дейност; интелектуално образование в признати висши училища; контрол от колеги по възприети принципи. Съдържанието на професията социален предприемач включва три елемента, необходими за упражняване на професията: знания; умения; лични качества.

Образование за бакалаври. Плановете и програмите на специалността са съставени в съответствие с изискванията към подготовката на специалиста по социална икономика. Целта е генериране на бизнес идея, разработване на бизнес план и усвояване на знания и умения в областта на мениджмънта. Съдържанието на програмите е насочено към преподаване на знания в структуриран вид и натрупване на собствен опит. Предприемаческото мислене и действие изискват личности, които притежават социална компетентност и качества на предприемача, независимо дали ще се реализират като самостоятелни предприемачи или като наети в условия на променящ се пазар на труда. Преподаването на предприемачество цели да подготви студентите как да стартират и управляват бизнес, да формират способности за разработване на бизнес-план и умения за идентифициране и оценка на бизнес възможности. Обучението включва: повишаване информираността на студентите относно възможност за кариера чрез самонаемане (човек може да бъде не само наемен служител или работник, но и предприемач); “обучение чрез правене”, чрез управление на малко предприятие; специфично обучение как да се създаде собствен бизнес.

В тази фаза се използват активни форми на обучение. Дейностите включват работа по проекти, учебни игри, представяне на примери, посещения в предприятия. За активно участие на студентите в учебния процес се препоръчва съчетание на различни методи на преподаване и учене: лекция, казуси, дискусия, анализ на ситуация, дебати, ролеви игри, работа в екип, метод на сценарий, работа по проект, доклади, срещи с предприемачи и др.

Квалификационната характеристика на специалност “Предприемачество в социалната сфера” цели осигуряване на пакет от знания и умения за работа в социалната сфера, на основа на взаимосвързани задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, осигуряващи широка подготовка на завършващите специалността. Учебният план дава знания за предприемачество; социални отношения и процеси, регулации, стартиране, управление и развитие на бизнес в социалната сфера. Осигурява специфични знания и компетенции за управление на човешки и финансови ресурси, разработване на бизнес-планове, изготвяне на проекти и програми, партньорство между държавния, частния и неправителствения сектор. Дипломираните бакалаври са подготвени да заемат длъжности като социални работници, ръководители на различни равнища в агенции и звена в социалната сфера; организации с нестопанска цел; в местната и държавна администрация.

Учебният план за образователно-квалификационна степен “бакалавър” на специалност “Предприемачество в социалната сфера” е съобразен със Закона за висшето образование, позволява обучение в магистърска или докторска образователно-квалификационна степен във Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий” или в други висши училища. Срокът на обучение е 4 годишен. Формата на обучение е редовна. Кредитите са 240.

В съдържанието на учебния процес са планирани следните курсове: задължителни дисциплини: общият хорариум на учебните часове е 1200 часа лекции и 775 часа упражнения; избираеми дисциплини: общият хорариум на учебните часове е 300 часа лекции и 150 часа упражнения; факултативни дисциплини: общият хорариум на учебните часове е 270 часа лекции и 210 часа упражнения. Общият хорариум на учебните часове е 1770 часа лекции и 1135 часа упражнения. Обучението завършва с писмен държавен изпит по специалността.



Образование за магистри. Образование на магистри по социално предприемачество във Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий” цели осигуряване на знания и умения за продуктивна работа в социалната сфера, на основа на взаимосвързани задължителни, избираеми и факултативни дисциплини, осигуряващи широкопрофилна подготовка на завършващи специалността. Срокът на обучение е 1 годишен. Формата на обучение е дистанционна. Кредитите са 60.

Квалификационна характеристика. Професионално направление: 3.4. Социални дейности. Образователно-квалификационна степен: магистър. Специалност: социално предприемачество. Срок на обучение: 2 семестъра. Форма на обучение: дистанционна. Професионална квалификация: социален работник. Квалификационната характеристика е разработена на основание Правилника за устройство и дейността на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”. Изисквания за кандидатстване по специалността: завършена образователно-квалификационна степен “бакалавър” по професионално направление “Социални дейности”.

Основни знания: Магистърската програма по социално предприемачество запознава студентите с предприемаческата дейност, малките и средни социални предприятия, извършване на сравнителни анализи относно тенденциите в предприемачеството за социалната сфера. Завършилите специалността: познават съвременните концепции за предприемачески процеси; анализират основни типове предприемачество; познават риска в предприемаческата дейност; имат знания за социални предприятия; познават информационното обслужване на социалната сфера; откриват неизползвани възможности на потенциални трудови ресурси.

Основни умения: Магистърът по „Социално предприемачество” трябва да притежава бизнес умения, свързани със социалната и близки до нея сфери като: новаторство и предприемачество; комуникативност и информираност; управление на разходи и приложение на метода „социални разходи-социални ползи”; самостоятелност при вземане на решения. Специално внимание в обучението се отделя на следните умения: умения за действие; социални умения; квалификация; личностни умения; технически умения.

Образователни връзки и възможности за реализация. Обучението в образователно-квалификационна степен “магистър” се осъществява чрез система от взаимосвързани дисциплини, които формират в студентите управленски знания и социални умения за прилагане на предприемачески практики, насочени към социалната сфера на различни управленски равнища. Дипломираните магистри по социално предприемачество са специалисти с теоретична и методологическа подготовка, притежаващи” предприемачески дух и социални умения за работа с лица в неравностойно социално положение. Това са кадри, съчетаващи уменията на свободния предприемач със знанията на социално ангажиран иноватор. Възможностите за реализация на завършилите студенти са: ръководители и служители в социални предприятия; ръководители и служители в социални структури на фирмено и корпоративно равнище; ръководители и служители в правителствени структури и звена от типа агенции, фондове, сдружения и др; ръководители и служители в неправителствени структури със стопанска или нестопанска цел.

В учебния процес са планирани следните курсове: задължителни дисциплини: социално предприемачество; европейски практики в предприемачеството и социалната работа; финансов мениджмънт и одит на осигурителни и застрахователни дружества; стратегическо управление; организационно развитие; избираеми дисциплини: политически брендинг; социална работа с маргинализирани групи; управление на социални проекти и програми; търговско право; социална икономика; факултативни дисциплини: антидискриминационни политики и практики; комуникационна политика и реклама на социалното предприятие; социално включване; информационно обслужване на социални дейности; дипломен спец-семинар. Форми на дипломиране:І вариант-писмен държавен изпит по специалността; ІІ вариант-дипломна работа. Общият хорариум на учебните часове е 1770 часа лекции и 1135 часа упражнения.

В европейското обучение по предприемачество се открояват характеристики, които помагат за подобряване качеството на учебните планове и програми: учебните предмети, свързани с предприемачество и възпитание в предприемчивост, “покриват" курса на образование, започвайки от началното училище. Обучението по предприемачество има практическа насоченост: стартиране на собствен бизнес, управление, разработване на бизнес-планове, оценка на пазарни възможности и т.н. Обучението по предприемачество се фокусира върху три компонента: дейност, теория, бизнес планиране. То е плод на участие както на преподаватели, така и на действащи бизнесмени.

Някои препоръки: преглед на европейските политики в областта на образование и обучение в дух на предприемачество; идентифициране на добри европейски и национални практики на обучение и възпитание в предприемачески дух; разработване на индикатори за оценка на обучението в предприемачество; анализ на системата на образование от гледна точка на основните субекти - студенти и преподаватели; отчитане мнението на представители на бизнеса; изследване мотивация на студентите за изучаване на предприемачество и на готовността им да започнат собствен бизнес след приключване на образованието; стимулиране на обществен дебат по обучение и възпитание в предприемачески дух.



Реализация на социалните предприемачи. Професионалната реализация е еволюция на статуси, роли, отговорности и престиж, свързани с професионалния живот на личността; успешно напредване в служебно развитие, при което се преминава последователно от един тип професионална дейност към друг, от една институционална позиция към друга. По-детайлно професионалната реализация се определя като поредица от приспособявания към институции, формални организации и неформални социални отношения, свързани с работа или с поредица от работи, представляващи трудова история на личността или на група личности. В най-общ план тя зависи от: личните качества на индивида, социалния капитал /т.е. мащаба и интензивността на социалните връзки и контакти/ на индивида, социалната ситуация, състоянието на пазара на труда и други. В Националния класификатор на професиите и длъжностите/НКПД/15 в нашата страна са възприети следните равнища на професионална структура: клас, подклас, група и единична група, които съвпадат с йерархичните равнища на ISCO-08.

В Националната класификация на професиите и длъжностите 2011, е регламентирано ново длъжностно наименование - социален предприемач - клас 1 ръководители, подклас 13 Ръководители в производството и специализираните услуги, група 134 Ръководители в областта на професионалните услуги, код:1344  Наименование: Единична група 1344 - Ръководители на социални услуги. С тази процедура институционализирането на професията социален предприемач приключва.




Заключение

Предприемачеството не се свежда само до икономиката, въпреки че първоначално възниква там. То се отнася до всички човешки дейности.

Бързите изменения в обществото, технологиите и икономиката са едновременно и заплаха и благоприятна възможност. Реализирането на възможностите е мисия на социалното предприемачество. Социалните предприятия станаха важни за съвременните страни. Секторът за социална икономика извършва разнообразни дейности, оказвани не с цел печалба, се развива по-бързо от частният сектор. Отличителна характеристика на социалните предприятия е тяхната иновативност.

За развитие на социалната икономика са необходими образовани и подготвени кадри. Професията социален предприемач е нова професия в България, формирала се през последните години. Процесът на институционализация на професията е свързан с определени положителни резултати. Тя е една от иновациите във висшето образование. Натрупан е опит по отношение квалификационния профил, учебните планове, професионалната реализация на завършилите студенти. Заедно с това в този процес възникнаха и проблеми, свързани с качеството на придобиваните знания в съответствие със социалните стандарти на ЕС/особено по езиково обучение/, с формиране на социални умения за професията /нисък е делът на стажовете и практиките в учебните планове/, а също и с култивиране на предразположеност у младите хора, насочили се към тази професия.

Образованието е от съществено значение за създаване на иновативно ориентирано общество. ЕС и държавите-членки трябва да насърчават модернизация на образователните системи, така че да могат да предоставят умения, необходими за иновации и предприемачески умения за създаване на иновационно общество.

Нужно е системно взаимодействие между социални предприемачи, държавни институции, висши училища и Министерство на труда и социалната политика за: развитие на социална икономика, законодателно регулиране на социални предприятия, подпомагане на дейността им, обучение на студенти, реализация на социални предприемачи, повишаване социалния статус на професията и др.



1Европейската комисия, Брюксел, 3.3.2010 г.COM(2010) 2020 окончателен. Съобщение на Комисията Европа 2020 Стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.

2Манифест за социална икономика /Приет на Конференцията по социална икономика проведена на 27.06.2008 г. в Корабостроителницата в Гданск /Полша/.

3В България пионер в обучението на социални предприемачи е ВТУ”Св.св.Кирил и Методий”.

4 3-та лятна школа на Европейската изследователска мрежа (EMES) за докторанти, 4-8 юли 2012 г., Тренто (Италия). Тема: Трите стълба на социалната икономика: социално предприемачество, социална икономика и икономика на солидарността. Организатори: Европейската изследователска мрежа (EMES); Европейският институт за изследване на кооперативни и социални предприятия (Euricse), Италианската асоциация по култура, кооперации и нестопански организации (AICCON).

5 Решение № 283/2010/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 март 2010 година за създаване на Европейски механизъм за микрофинансиране за трудова заетост и социално приобщаване Прогрес

6 Н. Радев, Л. Русанова. Основи на социалното предприемачество. Издателство ВТУ, 2010, с. 280.; Н. Радев. Предприемачество и социални услуги. Издателство ВТУ, 2011, с. 215

7 При това някои експерти отбелязват, че разцветът на предприемаческа дейност при инвалидите се е наблюдавал в миналото, когато такива предприятия се притежавали данъчни и други привилегии; след съкращаване на които много предприятия не са могли да продължат своята дейност или съществено са влошили своето финансово положение.

8«Ашока»(Ashoka)–най-голямата международна организация, обединяваща лидерите на социалното предприемачество в целия свят, чиято дейност е насочена съм системно решение на най-остри социални проблеми. От 1981г. в тази организация са избрани повече от 1800 членове-стипендианти–водещи социални предприемачи от повече от 60 страни - http://www.ashoka.org/.

9 Вж. Дракър, Питър. 1992. Новаторство и предприемачество. Практика и принципи.” Христо Ботев”, София.

10 Вж. Дракър, Питър. 1992. Новаторство и предприемачество. Практика и принципи.” Христо Ботев”, София.


11 Кирил Николов. Готови ли са бизнесът и държавата за социално предприемачество?

12 Радев, Н. Социалното предприятие и социалната икономика, с.70-81. В сборник Увод в социалното предприемачество. 2008, София, Издателство „Общество и знание. 156 с.

13 Кирил Николов. Готови ли са бизнесът и държавата за социално предприемачество?


14 Радев, Н., С. Будева. Социални умения. Второ преработено и допълнено издание, Велико Търново, Издателство Фабер, 2011, с. 294.


15 Национална класификация на професиите и длъжностите, 2011 г. Министерство на труда и социалната политика.


Каталог: upload -> docs -> 2013-05
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия
2013-05 -> Техническо задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) за учебна година 2012/2013 година
2013-05 -> Програма за развитие на селските райони 2014-2020 Г
2013-05 -> Република българия проект


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница