Иновативните училища в контекстта на закона за предучилищно и училищно образование (2015)



Дата21.08.2018
Размер169.75 Kb.
#81892
Иновативните училища в контекстта на закона за предучилищно и училищно образование (2015)
Маринела В. Михова
INNOVATIVE SCHOOLS IN THE CONTEX OF THE LAW FOR PRESCHOOL AND SCHOOL EDUCATION (2015)
Marinella V. Mihova

Abstract: The report is about one of the innovations in new Law for Preschool and School Education (2015) – innovative schools. Innovative schools are differed from alternative schools. On the basis of regulative documents (Naredbi 4,5,9,10) are analyzed the main characteristics of innovative schools and also what have to do the schools to receive the statute “innovative school”. Some innovative schools in the world and in Bulgaria are presented.
Key words: innovative school, alternative school, traditional school, innovation
Динамичното развитие на обществото, развитието на технологиите и тяхното педагогическо осмисляне поставя проблема за адекватността на образователната система в новите реалности. Всички – и учени, и политици, и учители, и родители, и учениците споделят мнението, че училището изостава от живота, че са наложителни промени в институциите, които са отговорни за образованието на подрастващите. Когато обаче се вземат решения за промени и нововъведения, които да се отнасят до цялата училищна система, започват безкрайни дискусии, които обикновено завършват с отказ от нововъведенията или внедряването им, но само на документи. Ако очакваме промените да се случат наложени от горе, ще минат още много години, защото образователната сиситема е по принцип консервативна система, освен това към всяко училище трябва да се подхожда индивидуално. Ето защо даването на свобода на училищата да бъдат инициатори на нововъведенията, чрез които новите реалности да влязат в класната стая, е пътят към училището на 21 в.

Докладът има за цел да представи и анализира едно от нововъведенията в Закона за предучилищно и училищно образование (2015), свързано с придобиването на статут „иновативно училище”.

Задачите на теоретичното изследване са:


  1. Разграничаване на алтернативното от иновативното училище

  2. Анализиране на нормативните документи, които регламентират получаването на статут „иновативно училище’;

  3. Представяне на някои известни иновативни училища по света и в България.


Алтернативни и иновативни училища

На прехода между две епохи в развитието на обществото винаги се появяват идеи за реформиране на образованието. И това е така, защото училището е функция на обществото. В края на 19 в. и началото на 20 в., когато светът е в условията на индустриална революция, образованието е повече политика и по-малко човечно, училището изостава от потребностите на живота и напълно естествено е да се появят първите идеи за нов тип училище, ново отношение към детето, нови цели на образованието. Заражда се мощно движение за обновяване на образованието, чиито представители са имена като Мария Монтесори, Овид Декроли, Александър Нийл, Рудолф Щайнер, Петер Петерсен, Селестен Френе и др. Всеки един от тези педагози-реформатори не само теоретизира по отношение на необходимостта от реформиране на традиционното образование, но и практически реализира идеите си, чрез училищата, които основава и ръководи. Тези училища са своеобразен протест срещу еднотипността и нехумаността на образованието в държавните училища. Те поставят началото на историята на алтернативните училища.

Някои от тези училища образоват и продължават да правят това в продължение на десетки години и до днес. Такива са училището на Александър Нийл, ръководено днес от неговата дъщеря, училището на Овид Декроли - "Ecole Decroly". При други се образува мрежа от училища, които са разпространени по целия свят – Валдорфските училища, детски градини и училища, работещи по методиката на Мария Монтесори. Появяват се и нови алтернативни училища, например демократичните училища (Яков Хехт), в които се наблюдава смесване и активно взаимодействие на посочените по горе нетрадиционни педагогически подходи.

Нарастването на интереса към съвременните алтернативни училища е естествен процес. Той е функция на демократизирането на обществото, една от характеристиките на което е възможността и правото на избор, в случая на образователна услуга. По своята същност обаче, алтернативните училища не могат да се разглеждат като решение за преодоляване на недостатъците на масовото образование. Хубаво е, че съществуват, защото, освен че удовлетворяват възможността за избор на родителите, когато отчитат положителни резултати, те могат да предизвикват държавната образователна система към внедряване на иновативни решения.



Алтернативните и иновативните училища са два различни типа училища. Ако алтернативните училища са смели и радикални в различното образование, което предлагат, то иновативните училища са по скоро, такива чрез които се реализира стремеж към преодоляване на някои от недостатъците на масовите училища. Същността и съответно различията между трите типа училища – алтернативни, иновативни и масови, може да се разкрие чрез една сравнителна таблица (Табл.1.):
Табл. 1.

Алтернативни училища

Иновативни училища

Масови училища


1.Ученикът е субект на собственото си учене.

1. Стремеж към ориентиране на обучението към ученика.

1.Ученикът е обект на обучението.

2.Широка свобода на дейността на учителите и учениците.

2. Свобода - регламентирана чрез държавните нормативни документи.

2.Ограничена свобода на дейността на учителите и почти липса на свобода в дейността на учениците.

3. Ученикът е отговорен за собственото си учене – избор на съдържание, форми, методи, срокове.

3.Следва се утвърденият стандарт за учебното съдържание, но се дава свобода на училището в прилагането на иновативни решения относно организацията и модела на обучение.

3.Организацията на обучението не дава възможност за преодоляване на инструкционисткия модел на обучение.

4.Учениците са вътрешно мотивирани и активно участват в обучението.

4.Прилагат се иновативни решения за повишаване на вътрешната мотивация.

4.Учениците са предимно външно мотивирани. Мотивирането на учениците е проблем за масовото училище.

5.Зачитат се емоционалните и социалните измерения на ученето. Не се дава превес на когнитивните.

5.Чрез иновативни решения се наблюдава стремеж към преодоляване на ориентацията на обучението само към неговите когнитивни характеристики.

5.Ориентирано изцяло към съдържанието на обучението и неговите когнитивни характеристики.

6.Обучението на учениците е ориентирано към живота. Целта на образованието е да подготви детето за живота извън училище.

6.Образованието е ориентирано към удовлетворяването на приетите от държавата стандарти за успеваемост (външното оценяване на основата на тестова проверка), но се създават условия за проверяване на наученото в естествени условия. Решаване на комплексни учебни задачи.

6.Целта на образованието е подготовката за външното оценяване под формата на тест.

7.Богата и пълноценна образователна среда, която провокира активност и творчество.

7.Стремеж към създаване на образователна среда, която стимулира познавателния избор и критическото мислене.

7.Предизвикателната образователна среда не е приоритет.

8.Обучението се осъществява на основата на принципите на цялостното обучение, на глобалния метод.

8.Само по някои учебни предмети е възможно да се приложат принципите на цялостното обучение.

8.Обучението е на основата на учебните предмети, като основна форма на обучение е урокът.

9.Проверката и оценката не е обособена като самостоятелен елемент от процеса на обучението и няма селективна роля.

9.Спазва се стандартът за оценяване на резултатите от обучението, но се внедряват форми и методи на оценяване, чрез които се преодоляват негативните емоционални състояния.

9.Спазва се стандартът за оценяване на резултатите от обучението и резултатите от изпитите имат решаваща роля в селектирането и ранжирането на учениците.

10.Обучението не е по класове, а в хетерогенни по възраст групи.

10.Обучението е по класове, но се създават условия за колаборация и групова работа.

10.Обучение по класове.

11.Планирането на обучението е диалогичен процес до постигането на договор между учителя и учениците.

11.Планирането на процеса на обучение се извърша от учителя на основата на нормативните документи.

11.Планирането на обучението се извършва от учителя на основата на нормативните документи.

На основата на информацията в таблицата може да се направи изводът, че иновативните училища са компромисът между алтернативните и масовите училища. Чрез тях се прави опит да се преодолеят недостатъците на масовото училище, както и да се смекчат крайните нетрадиционни решения на алтернативните училища. Отчитането на положителени учебни и личности резултати в училищата със статут на иновативни ще доведе до внедряването на съответните иновативни решения в масовите училища и превръщането им в адекватни за потребностите на съвременното общество. Пример за масово образование, функциониращо на принципите на иновативните училища, е училищното образование във Финландия.


Нормативна регулация на иновативните училища в България
Едно от нововъведенията в Закона за предучилищно и училищно образование е, че неговото прилагане не е придружено от Правилник и други разнообразни и хаотично разработени нормативни документи, както това беше с отменения Закон за народната просвета, а с 19 на брой Държавни образователни стандарти. В чл. 12 те са дефинирани като „съвкупност от задължителни изисквания за резултатите в системата на предучилищното и училищното образование, както и за условията и процесите за тяхното постигане” [2] . В част от съдържанието на два от тези стандарта – този за учебния план и този за институциите се регламентират основни положения, свързани с друго нововъведние в училищното образование у нас – иновативните училища – тяхното функциониране и оценяване.

Според Закона институциите в системата на предучилищното и училищното образование са детските градини, училищата, центровете за подкрепа за личностно развитие и специализираните обслужващи звена. В този доклад вниманието ни е насочено към училищата, които се диференцират по различни показатели.

Според финансирането те са държавни, общински, частни и духовни (чл. 36). Според вида на подготовката – неспециализирани и специализирани (чл. 37). Според етапа или степента на образование неспециализираните училища са: 1. начални (I – IV клас включително); 2. основни (I – VII клас включително); 3. гимназии (VIII – XII клас включително); 4. обединени (I – X клас включително); 5. средни (I – XII клас включително) (чл. 37).

Специализирани са училищата за подготовка на кадри в областта на спорта, изкуствата, културата и за нуждите на вероизповеданията (чл. 39). 1. спортни училища (V – ХІІ клас включително); 2. училища по културата (I – ХII, V – ХII или VIII – ХII клас включително); 3. училища по изкуствата (І – ХІІ, V – ХІІ клас или VІІІ – ХІІ клас включително); 4. духовни училища (VІІІ – ХІІ клас включително).

Специализираните и неспециализираните училища могат да бъдат получат статут на иновативни училища.

Процедурата за получаване на статут иновативно училище от разработването на иновативния проект до одобряването му са разписани подробно в нормативните документи. Тук ще дадем отговори на въпроси, които са съдържание на процедурата:



  1. Какво е иновативно училище според закона?

  2. Кое училище може да кандидатства с иновативен проект?

  3. В какви граници, определени от нормативните документи, може да се разположи иновативната идея на училището?

  4. Кой е субектът, който одобрява иновативния проект и на основата на какви критерии?

  5. Кой издава решението за получаване на статут иновативно училище?

Иновативните училища, така като са определени от Закона, са училища, които постигат подобряване на качеството на образованието чрез иновативни моменти в няколко ключови елемента – организацията и съдържанието на обучението, управлението на училището, учебната среда, методите на обучение, учебните планове и програми (чл. 38) [2] . Както по-горе беше споменато за статут на иновативно училище може да кандидатства всяко специализирано или неспециализирано училище.

Министерството на образованието регламентира гъвкавост в зависимост от иновативните елементи, но определя и формалните ограничения на инновацията, която училищата могат да реализират. Те са свързани с организацията и съдържанието на образованието и учебния план и са разписани в НАРЕДБА № 4 от 30 ноември 2015 г. за учебния план, НАРЕДБА № 5 от 30.11.2015 г. за общообразователната подготовка, НАРЕДБА № 10 от 01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование.

По отношение на организацията на образователния процес на иновативните училища е разрешено:


  • различна продължителност на учебния час - но не по-малко от продължителността на учебния час по ал. 1 и не повече от 60 минути (чл.7).

  • организиране на не повече от два последователни часове без почивка (чл.9);

  • различна продължителност на почивките между часовете (чл.9);

  • съобразяване на целодневната организация на обучението с иновативните елементи (чл. 17) [6];

  • увеличаване на броя на учебните седмици за една година, но не повече от 38 (чл. 4) [7].

По отношение на съдържанието на образованието и по конкретно на общообразователната подготовка в средна степен се допуска изучаване на интегративни учебни предмети, както и на нови допълнителни общообразователни учебни предмети, различни от посочените в чл. 3, ал. 1. от Наредба 5 [5]..

Нормативните документи регламентират различия в учебните планове и програми за отделни паралелки в иновативните училища. Много подробно те са разписани в чл. 15 от наредба 4:

- допуска се в рамките на един образователен етап задължителните учебни предмети да бъдат разпределени различно, но общият брой часове за етапа трябва да се спазва;

- разрешават се нови или интегрирани общообразователни учебни предмети със статут на задължителни, но общият им брой не може да надвишава 10 % от общия брой учебни часове за всеки етап;

- предвиденото за изучаване на всеки от общообразователните учебни предмети в раздел А учебно време може да бъде намалено с не повече от 30 % и увеличено с не повече от 10 % от общия брой учебни часове за всеки етап [7].

Нов момент в закона е свързан с утвърждаването на учебните програми за иновативните училища. В чл. 78, ал 1. от закона е написано, че министърът на образованието е субектът, който утвърждава учебните програми за всеки общообразователен предмет за всеки клас. По отношение на иновативните училища обаче такъв субект е и директорът на училището, който в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователната подготовка може да утвърждава учебни програми за един или повече общообразователни учебни предмети за съответния етап ( чл. 78, ал.2) [2].

Условията и реда за определяне на иновативните училища са разписани в Наредба 9 от 19.08.2016. Органът, който притежава професионалната компетентност да оценява постъпилите училищни иновативни проекти, е създадената към МОН Комисия за иновативните училища. В нея са включени психолози, социолози, педагогически специалисти, представители на научната общност, физически и юридически лица с доказан опит при създаване и приложение на иновации в областта на образованието, науката и технологиите (Наредба 9, чл. 73) [4].

Процедурата за разглеждане и оценяване на училищните проекти за инновация са разписани подробно в Правилата за организация на дейността на комисията за иновативните училища. В най-общи линии съдържанието на процедурата е следната: оценяване на училищния проект за инновации от двама независими проверители, всеки от които попълва Формуляр за оценка на училищен проект за иновации като броят точки, които получава един проект, е средно аритметичен на точките на двамата проверители; възможено е разглеждане на иновацията от арбитър, ако разликата в точките на двамата проверители е повече от 20. Минимумът точки, които проектът за иновация трябва да получи е 70 от 100. Ако училищният проект съдържа повече от една иновация, всяка иновация се оценява поотделно.

Приетата процедура по своята същност се стреми да постигне независимост, обективност и максимална детайлност на процеса на оценяване.

Ежегодно Комисията за иновативните училища предоставя на министъра на образованието проект на Списък на иновативните училища, който прави предложение до Министерския съвет, най-късно до 31. 05., за неговото одобрение (Наредба 9, чл. 74) [4].

Първите училища, които ще получат статут на иновативни по новия закон, ще отворят врати от учебната 2017/2018 г., като проектите, с които ще кандидатстват, трябва да бъдат представени в МОН до 31. 01. 2017 г.

В програмата за иновативни училища се кандидатства единствено чрез електронен формуляр, който е достъпен от 15.12.2016 г. в сайта на МОН. Формулярът е придружен с подробни насоки за попълване.

Училищните проекти се подават в електронен вид по утвърденият в т. 3.3 Формуляр за кандидатстване в срок до 31 януари съгласно НАРЕДБА № 9 [4].

Иновативните училища ще бъдат подлагани на мониторинг от началниците на РУО, които ще дават своето становище за резултатите от иновативната дейност на училището (чл. 75) [2].

На иновативното училище може да му бъде отнет статута на иновативно при случаи, свързани с несъответствия между целите на училищните проекти за иновации и постигнатите резултати, неспазване на държавните образователни стандарти, констатиране, че при прилагане на училищните проекти за иновации се използват верски убеждения и/или нетолерантност, мотивирано писмено искане от не по-малко от 2/3 от родителите/настойниците на учениците, включени в училищния проект за иновации, от директора на училището след решение на педагогическия съвет, от председателя на обществения съвет след решение на обществения съвет в училището.
Иновативни училища в България

Едни от най-активните общински училища в България, които декларират желание за внедряване на иновативни практики в образованието са осем училища от община Пловдив - ОУ ”Райна Княгиня”, ОУ ”Яне Сандански”, ОУ ”Алеко Константинов”,  ОУ ”Патриарх Евтимий”, ОУ ”Кочо Честеменски”, ОУ ”Йордан Йовков”, ОУ ”Елин Пелин”, СОУ ”Любен Каравелов”. Те са включени в проект «Иновативни училища», който е съвместна инициатива между Обшината и фондация „Световен образователен форум България”. Проектът ще продължи 5 години като резултатите от иновативните решения ще се оценяват според Закона за предучилищно и училищно образование (2015).

Целите на прилаганите иновативни практики са насочени към подготовката на мотивирани и успешни ученици, които са подготвени за бъдещата си реализация в информационното общество. Училищата ще бъдат подкрепени да организират по нов или усъвършенстван начин организацията на обучение според своята специфика, така че да се ползват активно информационните технологии и да се подкрепя развитието на всяко едно дете. В проекта са включени над 100 учителя, които са обучени да използват проектно-ориентиран подход, да създават условия за работа на децата в екип, да използват съвременни технологии във всяка класна стая, да анализират професионално ситуациите и да прилагат различни начини на управлението им.

От тези осем училища, с най-големи постижения в прилагането на иновативни практики е ОУ «Райна Княгиня» с директор Мария Гайдарова. Училището се отличава с много добра материална база, предпоставка за предизвикателна и стимулираща образователна среда, както и с квалифицирани и мотивирани учители, които ежедневно прилагат методи за активно учене.


Иновативните училища по света

Иновативните училища по света са много и изключително разнообразни по своя облик. Те са естествен резултат от технологичната революция и потребността от нов тип личности, притежаващи компетенции, които не се измерват с енциклопедичността, а с формирането преносими, трансверсални умения. И при тях иновациите са в образователната среда, технологиите на обучение, образователното съдържание и управлението на образованието. Тези училища са изградени така, че учениците да се срещнат с новите реалности първо в класните стаи. Класни стаи, които стимулират задълбочено овладяване на академично съдържание на основата на критическо мислене, решаване на комплексни проблеми, екипна работа и ефективно общуване.

Кои са някои от най-популярните иновативни училища?

1.Summit Sierra в Ситъл, Вашингтон. Училището е открито през 2015 г. със статут на чартър скул. За него е характерно, че персонализира ученето чрез технологиите.

2. Ørestad Gymnasium. Копнехаген, Дания.  Училището е от типа средно училище. То представлява една огромна класна стая, под формата на стъклен куб, в която учениците достигат до знанието на основата на групово изследване.

3. Big Picture Learning. Провидънс, Род Айлънд. Училище за животa. Професионално училища, в което учители са професионалистите в дадената професия и обучението се осъществява в реална среда.



4. Egalia Pre-school. Стокхолм, Швеция. Тази система се състои от две училища - Egalia and Nicolaigården, и основният принцип в нея е равнопоставеността и игнорирането на всякакви различия – полови, социални, етнически. В това училище е забранено използването на личните местоимения „той” и „тя”. Използват се само собствените имена.

5. AltSchool. Сан Франциско, Калифорния. Училище в Силиконовата долина. Училището отваря врати през 2013 г за деца от 4 до 14 г. Обучението в него се базира на технологиите от най-висш порядък. Децата се обучават да работят с новите технологии и да ги използват за моделиране, решаване на проблеми и социализиране.



6. Sra Pou Vocational School. Sra Pou village, Cambodia. Училище за изграждане на общност. Училището в Камбоджа е не само за децата, но и за техните родители. То е ориентирано към живота на местните и има за цел да ги научи на предприемчивост.

7. P-TECH High School. Бруклин, Ню Йорк. Училище, което е мост между средното образование и колежа. Открито през 2011 г. от IBM, целта на училището е да подготви младежите в рамките на 6 години за продължаване на образованието си в Техническия колеж в Ню Йорк.

8. Steve Jobs School. Амстердам, Холандия. Училището, което мисли различно. Обучението в училището е на основата на индивидуален план, разработен за всяко отделно дете (от 4 до 12 клас), и е съобразен с темпа му на придвижване. Индивидуалните планове се адаптират на всеки 6 седмици съвместно с родителите и детето. Чрез приложенията в персоналния iPad всяко дете ръководи процеса на собственото си обучение.



9. Innova Schools. Перу. Училище, построено от дизайнери от световно ниво. Училището е построено през 2011 година и впечатлява с архитектурата си. То е основано с цел да се преодолеят недостатъците на училищната система в Перу. В момента има 29 такива училища. Те залагат на комбинирането на иновативни форми на обучение – компютърно он-лайн обучение, он-лайн уроци, с традиционни форми и методи.

10. Blue School. Ню Йорк. Училище, което комбинира състрадание и креативност. Акцентът в обучението е формиране на креативност, чрез използването на ежедневни проблеми, за които трябва да се генерират нови идеи за решения [3], [8].

Регламентирането на иновативните училища е регламентиране на свобода в образователната система за вземане на решения на вътрешно управленско ниво по отношение на ключови за качеството на образованието аспекти – образователна среда, методи на обучение, учебно съдържание, организация на обучението. Съществуването им ще разшири възможностите за избор, които родителите ще имат за своите деца, както и самите деца за своето бъдеще. Чрез тях системата ще се демократизира и ще отговори на конкретните потребности на региона, защото иновативните училища не си приличат. Всяко е иновативно само за себе си и ще предприеме иновативни решения, които са съобразени с контингента ученици, техните познавателни, етнически и културни характеристики, демографските и природни особености на района, пазара на труда и неговите потребности.


Използвана литература:


  1. Бижков, Г. Реформаторска педагогика. С., Просвета, 1994.

  2. Закон за предучилищното и училищното образование (2015).

  3. Иновативните училища по света - https://uchiteli.bg/interesting/inovativnite-uchilishta-po-sveta/1836

  4. НАРЕДБА за институциите в системата на предучилищното и училищното образование (НАРЕДБА № 9 от 19.08.2016 г.)

  5. НАРЕДБА за общообразователната подготовка (НАРЕДБА № 5 от 30.11.2015 г.)

  6. НАРЕДБА за организация на дейностите в училищното образование (НАРЕДБА № 10 от 01.09.2016 г.)

  7. НАРЕДБА за учебния план (НАРЕДБА № 4 от 30.11.2015 г.)

  8. The 14 most innovative schools in the world - http://www.businessinsider.com/most-innovative-schools-in-the-world-2-2016-10/#summit-sierra-in-seattle-washington-the-school-that-gets-personal-1


Адрес за кореспонденция:

проф. д-р Маринела Великова Михова,

ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”

e-mail: m_mihovabg@abv.bg


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница