Инсталация за извличане на етерични масла от растителна маса” в пи 106023, землище на с. Изворово, община Генерал Тошево, област Добрич



страница1/3
Дата18.01.2018
Размер477.35 Kb.
#47952
  1   2   3

Информация за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение за

Инсталация за извличане на етерични масла от растителна маса” в ПИ 106023, землище на с. Изворово, община Генерал Тошево, област Добрич.



Информация

за преценяване на необходимостта от ОВОС и преценяване съвместимостта със зоните по Натура 2000, съгласно чл.10 от Наредбата за оценка за съвместимостта на инвестиционно предложение

Инсталация за извличане на етерични масла от растителна маса” в ПИ 106023, землище на с. Изворово, община Генерал Тошево, област Добрич.




І. Информация за контакт с инвеститора/възложителя:


  • име „ГАНЧЕВ 2003” ЕООД , ЕИК 124612398

  • седалище – гр.Добрич, ул. Цар Петър № 24, вх.А, ет.1, ап.6.

  • Пълен пощенски адрес гр.Добрич, ул. Цар Петър № 24, вх.А, ет.1, ап.6.

  • Лице за контакти - Георги Ганчев Георгиев, телефон - .........., е-адрес ........................



ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение:


  1. Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение е за изграждане на сграда/ хале от метална конструкция и монтиране на инсталация за извличане на етерични масла от растителна маса по метода на парната дестилация в ПИ 106023, землище на с. Изворово, община Генерал Тошево, област Добрич. Също така за осигуряване на технологични води ще бъде изграден сондаж в същия имот. Инвестиционното предложение е ново и няма връзка с други ИП.


Проекта не променя предназначението и начина на трайно ползване на имота. ПИ 106023 е с площ 4,268 дка и начин на трайно ползване „стопански двор”, собственост на възложинтеля. В имота има изградени сгради използвани за селскостопански складове.
Проектът ще се изпълни едноетапно през 2017-2018г със собствени средства и банкови кредити.
Предвижда се изграждане в имота на допълнителна едноетажна сграда със ЗП = 287,27 м2 от метална конструкция с носещи колони и ферми. Покривът е двускатен, покрит с ламарина. В сградата са проектирани: хале за работната инсталация - 218,4 м2 , склад - 26,03 м2 и помещение за котелно – 42,84 м2 .
Инсталацията е за извличане на масло от етерични култури – лавандула и др. на принципа на парната дестилация. Инсталацията ще се състои от реактор, в който чрез термична обработка /водни пари/ се отделят маслата от биомасата; дестилатор, в който парите се превръщат в дестилат и съоръжение за сепариране на маслото от този дестилат.
Инвестиционното предложение предвижда се изграждане на собствен водоизточник за захранване производството с вода – средноденонощно водно количество – 10 м3 /час = 2,8 л/с. Сондажния кладенец ще се изгради в подземно водно тяло „ Карстово-порови води от Неоген-Сармат- Добруджа” с код BG1G 000000N049, с дълбочина 100м, диаметър на сондиране 295мм.

В БДДР Плевен е подадена документация с цел получаване на разрешително за ползване на подземни води.

Изграждането на сондаж и ползване на води от подземни водоносни хоризонти подлежи на разрешителен режим. Реализирането на ИП ще стане след получаване на разрешително по чл. 50, ал. 7, т. 1, във връзка с чл. 44 и 46 от Закона за водите, издадено от директора на Басейновата дирекция за управление на водите.
Оборудването е 4 броя дестилатора с обем на всеки 8 м3 , изработени от неръждаема ламарина за обработка на суровина - лавандула стрък и листа или друг вид маслодайна култура / мента, резене, копър и др/.

Най общо технологията е следната: Биомасата се насипва и уплътнява в съдовете, през които преминават водни пари. Водните пари от една страна въздействат термично на биомасата, а от друга имат свойството да увличат със себе си съдържащите се смоли. По-нататък се охлаждат и от получения дестилат се сепарира маслото във флопрентински съд.

Капацитетът на проектираната инсталация е : преработена суровина 40-45т/денонощие; произведено етерично масло 600-800 кг на денонощие.
Един модул от дестилационната инсталация е съставена от :


  • дестилационен казан /апарат/ - апарат за извличане на етерични масла.;

  • кожухотръбен топлообменик /охладител/ - използва се за охлаждане на парите от дестилационния казан, съдържащи етерично масло;

  • кохобационна колона - служи за извличане на етеричните масла от дестилационните води;

  • флорентински съд - служи за разделяне на етеричното масло от дестилационните води;

  • резервоар за лавандулова вода;

  • два резервоара за студена и топла вода


За получаване на водна пара ще бъде монтиран един водогреен котел ПКМ осигуряващ 2,5т пара на час и работно налягане 6 bar. Кото гориво за котела ще се ползват пилети.


Консумацията на гориво за производство на един тон пара е 150кг пелети. При пълно натоварване на котелае консумацията е 2,5*150=375кг/h пелети.
Парово стопанство се състои от: парен котел; горелка; захранващи помпи с омекотена вода; омекотителна инсталация; автоматика ; тръби, разводки, измервателно и регулационна апаратура.
Сондажния кладенец е със следните проектни данни:

    • Подземно водно тяло „ Карстово-порови води от Неоген - Сармат - Добруджа” с код BG1G 000000N049;

    • Дълбочина 100м и диаметър на сондиране 295мм;

    • Обсада с PVC тръби и филтри;

    • Ерлифтно водочерпене за почистване и възбуждане на водоносните зони и до пълно избистряне на водата;

    • Спускане на потопяема помпа;

Очакваното количество персонал ще бъде: сезонно за около 2 месеца по 4 човека.

Инсталацията ще се ползва сезонно – от края на юни до средата на август.
Доставката на лавандула и етеричномаслени култури ще става с товарни автомобили наети по договор.

Инфраструктура
Пътища
Имоти ПИ 106023, с. Изворово е достъпен по земеделски черен път. Земеделският път се свързва с общински път № 2903.

Не се налага изграждане на нови пътища. Не се предвижда подобрение на съществуващите пътища.


Водоснабдяване и канализация
Не се предвижда допълнително водоснабдяване и канализиране на имота. За технологични нужди ще се ползва вода от прокаран сондаж. За питейни и битови нужди ще се ползва съществуващото водоснабдяване.

За производствени нужди в инсталацията е предвидена оборотна вода от собствен водоизточник – средноденонощно водно количество – 10 м3 /час = 2,8 л/с.

Отвеждането на битовите отпадъчните води ще става в черпателна яма. Очакваното количество отпадъчни води е следното: през активния сезон /пет месеца/ - 16-18 куб.м месечно.

Отвеждането на технологичните отпадъчните води ще става в резервоар и извозва периодично с водоноска до шахта на градската канализация в гр.Ген.Тошево.



Енергийни източници

Имотът е с изградено електрозахранване. Мощностите са достатъчни и не се предвижда допълнително прокарване на кабелна линия.


През периода на изграждане и монтаж ще се извършват следните видове работи:

  • извършване на изкопни работи;

  • изграждане на бетонен армиран фундамент;

  • строително – монтажни дейности за монтиране на готови метални конструкции;
  • Вътрешни работи – монтиране на гипсокартон, боядисване, дуграма;


  • Монтажни работи на машини и съоръжения;

Не се предвиждат взривни работи.




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

ИП предвижда създаване на икономическа инфраструктура за обслужване на продукцията от земеделието. Проектът е свързан с изпълнението на приоритети от ПРСР.


Икономически анализи доказващи необходимостта от ИП.

Световният пазар на лавандула се развива динамично, воден от все по- разнообразното ѝ приложение, платежоспособното търсене в развитите и нарастващия интерес към продукти от естествен произход.

Производството в доскорошния лидер – Франция, преминава през дългогодишни проблеми, свързани с разпространението на болести и вредители. Значително по-разпространен във Франция е лавандинът.

Европа е основен пазар за масла от лавандула и лавандин. От 2015 г. лидер в стойността на експорта на обезтерпенено масло в ЕС е България – с 10 млн. евро. Заедно с Франция те формират 2/3 от експорта на ЕС.

Ключови пазари са ЕС, САЩ и Швейцария.

Отглеждането на лавандула в България нараства и след 2008 г. площите се увеличават над три пъти. Интензивно е създаването на насаждения между 2012-15 г., когато общите площи доближават 7000 ха. Разширява се и ареалът – лавандула се отглежда в много части на България, а Добруджа се оформя сред водещите производствени региони в света.

По оценки на бранша в България се произвеждат 200-250 т. лавандулово масло, което почти изцяло се изнася.


Основна цел на инвестиционното предложение е да осигури икономически изгодно и с най-малки щети за околната среда обслужване на ръста за производство на лавандула.
Технологията за преработка на цвета – парна дестилация – не е скъпа, което позволява не износ на растителна маса а производство на масло. По този начин земеделците задържат по-голяма част от добавената стойност по веригата и са по-гъвкави в реализацията. През последните години се увеличи значително и капацитетът за производство на масло – както с разширяване на съществуващи, така и с изграждането на нови дестилерии.
Други обстоятелства, обуславящи целесъобразността на проекта са:


  • Не се засягат защитени територии, гори, пасища, степни съобщества крайбрежни хабитати, влажни зони и/или други ценни местообитания и ландшафти;

  • Не се променя вида на земеползването и няма да има отрицателно въздействие върху природни елементи и елементите на Националната екологична мрежа;

  • Не влошава съществено качеството на параметрите на околната среда – въздух, води, почви, физични фактори, ландшафт;




  1. Връзка с други съществуващи и/или планирани инвестиционни предложения в обхвата на въздействие и кумулативен ефект.

Проектът няма връзка други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействието си.

С проектът се предлага дейност за обработка на селско-стопанска продукция, предвидено като приоритетна дейност в «Програма за развитие на селските райони».

Не без значение е и икономическата полза от ИП:



  • Създава се инфраструктура обслужваща земеделието;

  • Създават се нови работни места;

  • Изпълняват се дейности които привличат капитали и приходи, създават икономическа заетост за съпътстващи фирми.

.

В община Ген.Тошево има много процедирани ИП. Преобладаващата част от инвестиционните предложения – над 90% касаят изграждане на обекти, ветрогенератори, фотоволтаични инсталации и инфраструктура за обслужване. Голямата част от проектите са замразени или с прекратена процедура. Около 7 % от инвестиционните предложения са сварзани с Програмата за развитие на селските райони – инфраструктура в земеделието и животновъдството, преработвателни инсталации, складове, обновяване на селищата и инфрастрруктурата в тях.


Основната част от предложенията, касаят превръщането на земеделски земи в урбанизирани територии като предвиждат промяна предназначението на земеделската земя и урбанизация. Не се очакват съществени комулативни въздействия, загуба на земя, тъй като ИП запазва земеделското предназначение на земята и предвижда използване на съществуващ стопански двор с минимален урбанистичен натиск.
Не се налага провеждането на процедури по промяна предназначение на земеделската земя.
Предстоят процедури по ЗУТ за одобряване на инвестиционни проекти и издаване на разрешение за строеж.
Предвижда се направа на сондаж за водовземане от подземни води кото налага издаване на разрешително по чл. 50, ал. 7, т. 1, във връзка с чл. 44 и 46 от Закона за водите, издадено от директора на Басейновата дирекция за управление на водите –Дунавски район.

Не се предвижда ползване на воден обект за заустване на пречистени и условно чисти води.


Не се налага издаване на разрешителни по Закона за отпадъците.
По същество дейността на настоящото ИП няма съвместно кумулативно влияние с процедираните други плановие и ИП, тъй като не променя предназначението на земята. Проектът е свързан с много слаб натиск по отношение на природните компоненти /равностоен на настоящото земеползване/.
Възможно кумулативно въздействие може да се прояви при едновременно изпълнение на близкостоящи проекти и настоящото ИП. В този случай се очаква възможно краткотрайно увеличаване на нивата на шум, основно в района на площадката на имотите по време на строителните дейности - в случай че същите съвпаднат като време на осъществяване.
Проектът не попада в зони по Натура 2000 и не отнема земи от зоните. Стопанския двор е със съществуващи ползвания и не е привлекателно място за хранене/ размножаване/ обитаване за видовете приоритетни за опазване от близките защитени зони.
Кумулативни въздействия - загуба на местообитания/ хабитати не се очакват, тъй като стопанския двор е с урбанизационни дейности и не представлява защитен хабитат. Също така той не граничи и не е в близост до хабитати предмет на опазване.


  1. Подробна информация за разгледани алтернативи


Алтернативи за местоположение
Алтернативите за местоположение са многообразни. Дестилерии за лавандула се разполагат по територията на почти цялата страната – предимно върху земеделски територии и стопански дворове.

Най - голямао е производствата на лавандула в Добруджа и в Тракийската низина. Очаквано е разположението на дестилериите в тези райони.

Инвеститора притежава обработваеми земеделски земи и стопански двор. Предпочел е алтерантивата за разполагане на инсталацията в в урбанизираната вече територия, поради наличието на изградена инфраструктура.

Поради тази причина на етап предварителни проучвания не е разглеждана подробно алтернативата свързана с унищожаване на земеделски територии.


Алтернативи за технология
До този момент всички етерично маслени култури се подлагат на парна дестилация за извличане на маслата.

Има много производители на дестилерии, като принципно на оборудването и технологията не се различават. Разликите идват от дебелината на ламарината за направата на казаните, и производителите на оборудване.




  1. Скица (местоположение) на площадката, в т.ч. необходимата площ за временни дейности по време на строителството

Инвестиционното предложение ще се разположи в ПИ 106023, с обща площ 4,268 дка, землище с. Изворово, община Генерал Тошево, област Добрич. Конкретното предназначение на имот ПИ № 106023 е „земеделска земя” с начин на трайно ползване „стопански двор”.



Фиг. Местоположение на инвестиционното предложение.
Планът не обуславя наличието на трансгранично въздействие.
Разглежданата територия не попада в обсега на зони от Черноморското крайбрежие.
Теренът на инсталацията не попада в границите на защитени територии по ЗЗТ и защитени зони от мрежата „Натура 2000”. Най-близката защитена зона „Изворово Краище“ с код ВG 0000570, за опазване на природните местообитания и на местообитания на дивата флора и фауна, обявена Решение на МС № 802/4.12.2007 .
За разглежданата територия няма наложена строителна забрана във връзка с чл. 198 от ЗУТ.

  • Имотът е собственост на инвеститора граничи с:

  • на север – селскостопански път и складове за селскостопанска продукция;

  • на изток – обработваеми земеделски земи;

  • на юг – селскостопански път и лавандулово поле;

  • на запад – селскостопански сгради – ползвани за складове;

Всички дейности по време на строителството ще бъдат разположени в ПИ № 106023 , в който има достатъчно свободна площ.





  1. Описание на основните процеси, размер, капацитет, производителност, включително дейностите и съоръженията в които се очаква да са налични опасни вещества от Приложение 3 към ЗООС.

Ожънатата лавандулова суровина се доставя на рампата в дестилерията и с нея се зареждат дестилационните апарати. Лавандуловата маса се уплътнява максимално. След това се затваря херметично капакът на обемния съд и през него се пуска пара от парния котел. Парата преминава през зелената маса като увлича етеричните масла, смесени с водните пари. Така получената смес навлиза през топлообменник. Тръбите на топлообменника са със кожуж през който преминава студена вода за охлаждане. Преминалата пара се втечнява. Получената емулсия от вода и етерично масло постъпва в така наречения „флорентински съд”, където става отделянето на маслото от водата. Отделеното масло се събира в съд за масло, а водата се събира в отделен съд за дестилатна вода. След отделянето на маслото, в дестилационните води остава известен процент етерично масло, което може да бъде по форма разтворено във водата или емулгирало в нея. За намаляване на загубите на етеричното масло дестилационните води се подлагат на повторна дестилация. Водата след повторната дестилация е условно чиста и може да се ползва за производството на пара.


Описание на оборудването:

  • Дестилационен апарат /ДА/ - четири броя, за периодична дестилация, изработени от неръждаема ламарина (AISI 304), всеки с обем 8 м3. Имат неръждаеми барботьори за директна пара, снабдени на входа с шибърни парни кранове за регулиране количеството постъпваща пара. На коничното дъно има кран за дрениране на кондензата;

  • Охладител: Към всеки ДА има охладител, тип кожухотръбен вертикален, който се състои от горен и долен колектор, неръждаем тръбен сноп с обща охлаждаща площ 18 м2, неръждаем кожух и течник. Охлаждащата вода се подава в долната част през шибърен кран, с който се регулира температурата на изтичащия дестилат. Топлата вода от всички охладители се събира в общ колектор, който я отвежда в резервоар;

  • Приемник-разделител (флорентински съд) - неръждаем цилиндричен съд с обем 0,5 куб.м. Горната му част е конус с фонарно стъкло, фуния и тръба за отвеждане на маслото. Има вход от охладителя и изход към резервоара за лавандулова вода;

  • Резервоар за лавандулова вода – неръждаем съд с обем 2 куб.м. От резервоара водата се припомпва в цистерна;

  • Резервоар за студена вода – съд с обем 8 куб.м, който се пълни от омекотителната инсталация;

  • Резервоар за топла вода с обем 4 куб.м, в който се събира топлата вода от охладителите. С помпа водата се отвежда в резервоар в котелното помещение и се използва за захранване на котела /оборотна вода/.

Капацитетът на проектираната инсталация е : преработена суровина 40-45т/денонощие; произведено етерично масло 600-800 кг на денонощие.




  1. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища (обвързаност с техническата инфраструктура на района: пътни подходи, електрозахранване, ВиК мрежи)


Инфраструктура
Пътища
Имоти ПИ 106023, с. Изворово е достъпен по земеделски черен път. Земеделският път се свързва с общински път № 2903.

Не се налага изграждане на нови пътища. Не се предвижда подобрение на съществуващите пътища.


Водоснабдяване и канализация
Не се предвижда допълнително водоснабдяване и канализиране на имота. За технологични нужди ще се ползва вода от нов прокаран сондаж. Реализирането на ИП ще стане след получаване на разрешително по чл. 50, ал. 7, т. 1, във връзка с чл. 44 и 46 от Закона за водите, издадено от директора на Басейновата дирекция за управление на водите.

За питейни и битови нужди ще се ползва съществуващото водоснабдяване на складовете. Няма да се изгражда нов водопровод.


Отвеждането на битовите отпадъчните води ще става в черпателна яма. Очакваното количество отпадъчни води е следното: през активния сезон /пет месеца/ - 16-18 куб.м месечно.

Отвеждането на излишните технологични води ще става в резервоар и извозва периодично с водоноска до шахта на градската канализация в гр.Ген.Тошево.



Енергийни източници

Имотът е с изградено електрозахранване. Мощностите са достатъчни и не се предвижда допълнително прокарване на кабелна линия.





  1. Програма за дейностите, вкл. за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване (етапност)

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница