Инструкция за безопасна работа с тестомесачни машини и агрегати



Дата13.11.2018
Размер32.85 Kb.
#104773
ТипИнструкция


Утвърждавам,

Управител: ....................




Инструкция

за безопасна работа с ТЕСТОМЕСАЧНИ МАШИНИ И АГРЕГАТИ

  1. Тестомесачните машини с периодично движение и принудително въртящ се или свободно въртящ се казан трябва да се стабилно свързани с фундамента /пода/ по начин, който позволява казанът да се поставя без особени усилия.

  2. Преди пускане на тестомесачната машина в действие да се извършва проверка за сигурността на законтрянето на казана и спускането на страничните предпазни щитове на казаните.

  3. За осигуряване на безопасна работа с казана отстоянието на тестомесачния орган /тестомесачния лост или други детайли/ от дъното на казана трябва да бъде такова, че да не стърже или задира, но не трябва да надвишава 3 милиметра.

  4. Остъргването на казани /корита/ на тестомесачните машини с хоризонтален тестомесачен орган по време на движение е забранено.

  5. Остъргването на тигана по време на замесването на тестото да става от страната, противоположна на движението на тестомесачния орган /лоста/.

  6. Процесът на месене завършва с вдигане на месачния орган /лоста/ в крайно горно положение. След това трябва да се изключи електромоторът и едва тогава да се освободи казанът от законтряне.

  7. Забранено е пренасянето на товари над работещата тестомесачна машина.

  8. Абсолютно не се допуска отлъчването от работника, които обслужва машината, от работното място по време на движение на машината.

  9. Предвижването на тестомесачните казани и тяхното законтряне и освобождаване от тестомесачната машина да се извършва чрез тласкане /бутане/.

  10. Агрегатите, предназначени за непрекъснато замесване на тестото, да се пускат в действие само след предварителна проверка за изправността на блокировъчното устройство и на предпазните ограждения на предавките.

  11. Капаците на ферментационните корита на агрегата по време на работа трябва да са затворени.

  12. Не се допуска изключването на блокировъчното устройство и работа с отворени капаци на месачната машина на агрегата.

  13. Почистването на месачния орган проверката за изправността на части или детайли, както и контрола за консистенцията на теглото, трябва да се извършва само при спряно положение на тестомесачната машина.

  14. Забранено е да се регулира скоростта на вала на ферментационните корита при работещ двигател

  15. Площадката за обслужване на тестомесачните машини на агрегата да има плътно покритие и отстрани да има борд от 3 до 5 см, за да не попадат чужди тела върху ферментационните корита. Цялата площадка и стълбите към нея трябва да са оградени с предпазни перила.

  16. Площадката трябва да се измива и почиства след всяка смяна.

  17. При работа с агрегати и тестомесачни машини е задължително познаването на експлоатационната инструкция за работа и стриктното и спазване.

  18. Агрегатите за непрекъснато замесване на тесто тип „Торос” да се пускат в работа, само след кат се затворят капаците и черупките на автоматичните кантари за брашно, бъркачките /машината за тесто с мая и хомогенизиране на тестото/ и тестомесачната машина, след като се провери изправността на блокировъчното устройство.

  19. Забранено е по време на работа да се изключва блокировъчното устройство на бъркачките и да се бърка в тях с ръка и в тестомесачната машина.

  20. Агрегатът за периодично, интензивно замесване на тип „Тракия”, трябва да се пуска в работа, само след като се провери дали е в изправност блокировъчното устройство и дали се затварят плътно капаците на месачните казани.

  21. Разтоварването на тестото от казаните задължително да се извършва при повишено внимание, когато месачния орган е в движение. Обслужващия работник трябва да застава странично, а не срещу фронта на обръщащия се казан.

  22. Задължително трябва да се проверява сигурността на закрепването на казана към повдигащата се платформа при работа с повдигателни и нормални обръщачи на казана с тесто. След тази манипулация да се пуска двигателят.

  23. Не се допуска стоенето на обслужващите работници подповдигателната платформа и казана по време на работа на повдигача.

  24. След изсипването на тестото, остъргването на казана да се извършва странично, като работникът се държи с една ръка за парапета, а с другата ръка остъргва казана с помощта на стъргалка.

  25. Бункерът за тесто, който е над тестомесачната машина, трябва да бъде обезопасен с перила. Почистването и остъргването на полепналото тесто да се извършва със стъргалка, която е поставена достатъчно дълга дръжка, с която работникът да може да извършва операцията почиства на бункера, без да се навежда над него.


Каталог: documents -> documenti -> vhod -> 10 Proizv Hran produkti -> Hleboproizvodstvo
10 Proizv Hran produkti -> Програма за прилагане на добри производствени и хигиенни практики при предлагане на храни за консумация
vhod -> Ръководство за прилагане на системата за безопасност на медицинските изделия
vhod -> Вещества, които могат да предизвикат професионални белодробни заболявания
Hleboproizvodstvo -> Инструкция за безопасна работа с тестоделителна машина
10 Proizv Hran produkti -> Процедура за технологична обработка и съхранение на храните п-05
10 Proizv Hran produkti -> Инструкция за безопасна работа с машини и съоръжения при производство на мазнини до работа с машини и съоръжения за производство на мазнини се допускат само лица, които са
Hleboproizvodstvo -> Инструкция за безопасна работа с нафтова горелка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница