Инструментът „qr код“ и неговите маркетингови приложения асистент Здравка Колева Assistant Professor Zdravka Koleva



Дата05.06.2017
Размер117.07 Kb.
#22727
ИНСТРУМЕНТЪТ „QR КОД“ И НЕГОВИТЕ МАРКЕТИНГОВИ ПРИЛОЖЕНИЯ
Асистент Здравка Колева
Assistant Professor Zdravka Koleva

Summary: The article is an analysis of the various applications of QR codes as a cutting-edge marketing tool, where the author seeks to offers a detailed review of the URL address, the most commonly implemented in QR codes type of information. Emphasis is also laid on the characteristics of this type of encoding from the viewpoint of its correct practical implementation and achieving maximum efficiency of communication campaigns companies run to improve their competitiveness and build their image.
Key words: QR code, marketing tool, URL, application.

QR кодовете са добър и модерен начин за обмяна на информация и бизнес комуникация на отделни нива (компания – компания или компания – клиент) и могат да изпълняват ролята на ориентир за потенциални и реални клиенти. Бързото утвърждаване на QR кодовете като практичен и леснодостъпен маркетингов инструмент налага и по-детайлното им анализиране.



Целите, които авторът си поставя, са свързани с разбиране значението на QR кодовете като маркетингов инструмент и приложението им в съвременните маркетингови комуникации. Особено внимание ще се обърне на ползите, възможностите и реалните приложения на QR кодовете в съвременния високотехнологичен свят. По-детайлно ще се анализира URL адресът като един от най-често предаваните типове информация чрез QR код.

QR кодът е създаден и въведен в употреба в Япония през 1994 г. от компанията Denso Wave, дъщерна фирма на Toyota Motor Corporation. Наименованието “QR Code” представлява запазена търговска марка и е съкращение от “Quick Response Code“ и най-точният му превод на български език е “Код за бърз достъп”, като се има предвид достъп до информация от определен тип (текст, URL адрес и пр.). Първоначално QR кодовете се използват за вътрешни цели – за улесняване инвентаризацията на автомобилни части и проследяване пътя на автомобилите в различните етапи на производствения процес, в чийто ход автоматизирани или ръчно-манипулирани четци сканират кода, разчитат го и обработват така подадената информация.

QR кодът е изображение, състоящо се от четири модула, изградени от точкови матрици (квадрати, кръгове или други форми) и аранжирани в квадратен шаблон. За постигане на максимално добра четивност на кода е важно да има контраст между отделните елементи в изображението; по тази причина QR кодовете са най-често черно-бели. Размерът на изображението обикновено варира между 1 и 10 кв. см и макар първоначално за сканиране да е бил необходим специален четец, лесната имплементация на програмния код, управляващ сканирането и разчитането на информацията, води до бързото разпространение на QR кодовете в най-различни сфери на търговията и културата в Япония за по-малко от десет години. От 2004 г. насам всеки японски мобилен телефон, независимо от неговата марка или клас, разполага с вграден скенер на QR кодове.

При създаването си QR кодът е с доста ограничени възможности, но това се променя с бързи темпове. Последната версия на кода е с пореден номер 40 и се характеризира със следните възможности за количество съхранявана информация (1):

- Цифрова информация (до 7089 символа). Най-честото приложение на код, в който се съдържа само цифрова информация, е по-бързо избиране на телефонен номер. След сканиране на кода съответният номер може да бъде набран, без да се налага физическото му изписване чрез клавиатурата на телефона. Целта обикновено е създаване на удобство на клиентите при нужда от услугите на квалифициран специалист, работещ в компанията. Кодът може да се разположи както в търговските обекти, така и на интернет сайта на компанията. Задължително следва да се направи серия от предварителни анализи на предпочитанията на клиентите, съпоставени с личните цели на компанията. Мястото, което ще бъде избрано за позиционирането на QR кода зависи от тези два основни фактора, както и от някои второстепенни такива, които могат да се появят в процеса на изследване на настоящата ситуация. QR кодът може да съдържа също така и координатите на географски обект. За целите на туризма, например, кодът може да се постави на хартиен носител от рода на пътеводител, туристическа карта или книжка, съдържаща най-известните туристически обекти в района. Може също така да бъде поставен върху указателни табели, насочващи туристите към туристическия обект.

- Буквено-цифрова информация (до 4296 символа). Информацията може да съдържа букви от различните латински азбуки (английски, френски, немски и пр.), от кирилицата и разбира се от японските азбуки Канджи, Кана и Хирагана. В зависимост от това дали информацията включва главни, или малки букви, йероглифи, цифри или друг тип символи се наблюдава пропорционално изменение на общия брой знаци, които могат да бъдат поместени в кода. За Канджи и Кана броят не може да бъде по-голям от 1817 символа.

Най-често се използва комбинацията от букви, цифри и символи. Най-популярната употреба на тези кодове е да предложи бърз достъп до URL адрес – особено такъв, който е различен от началната страница на сайта, за добавяне на контактна информация в адресната книга на мобилно устройство (например при сканиране от визитна картичка), за информация за съставките и енергийните стойности на веществата, съдържащи се в даден продукт (на опаковката на продукта или до етикета на щанда в магазина) и много други.

Днес, осемнадесет години след първоначалното му въвеждане в употреба, всички приложения на QR кода трудно могат да бъдат изброени. Макар в България употребата му едва сега да започва и да е далеч от масова, тенденцията за непрекъснато нарастване броя на лицата, притежаващи мобилни телефони тип „смартфон“ (които могат лесно да бъдат оборудвани с функционалността за сканиране на QR кодове), позволява на компании от най-различни области да въведат и разширят употребата на QR кода като един много полезен и с широко практическо приложение маркетингов инструмент.



Сканирането (прочитането) на QR кодовете се осъществява през камерата на мобилното устройство, като изискването е камерата да бъде с резолюция от поне два мегапиксела и да има автоматичен фокус. За целта е необходимо специално приложение, което както вече казахме, е фабрично вградено във всички японски телефони, а вече е достъпно под формата най-често на лек (и безплатен) софтуер, достъпен за изтегляне за всички популярни мобилни операционни системи (2):

  • за Android OS: Barcode Scanner, ShopSavvy ScanLife, QuickMark, QR Pal;

  • за iPhone и iPod Touch: Quick Mark, NeoReader, Optiscan, Barcode, ScanLife и QR Pro;

  • за Windows Phone (и предходни версии Windows Mobile 5, Windows mobile 6, Windows Mobile 6.5): I-Nigma, UpCode, PhraseMeme Scanner, QR Reader, Stripes, BeeTagg, NeoReader, Quick Mark;

  • за BlackBerry OS: ScanLife, BeeTagg, QR Code Scanner Pro, MobileTag и I-Nigma;

  • за Symbian OS: UpCode и други.

За изработката (генериране) на QR кодове могат да се използват както самите приложения за четенето им, обикновено в разширена и платена версия, така и редица интернет-базирани софтуерни продукти. Генераторите на QR кодове позволяват въвеждането на различен тип информация – телефонен номер, данни за контакт, URL адрес, GPS координати или произволен текст като някои от тях дават възможност за включване на нечетим от скенера елемент по избор на клиента, например логото на компанията, в самия QR код. По-долу ще разгледам в детайл текущите и потенциални приложения на всеки от типовете информация, които могат да се съдържат в QR кода.

URL адресът е може би най-често предаваният тип информация с помощта на QR код. Съкращението URL означава Uniform Resource Locator или в превод на български – „Стандартизиран адрес на ресурс“ (превод мой). Съдържащият URL адрес QR код позволява бързото и лесно достигане до определен ресурс в мрежата, без да се налага ръчно въвеждане на пътя до него. От маркетингова гледна точка, приложенията му могат да се обединят в следните групи, според целите, които си е поставила компанията:

  1. Информация.

Всеки потенциален или реален клиент, или бизнес партньор на компанията би оценил по различен начин предоставяната му информация, в зависимост от личните си нужди и предпочитания. Ако приемем като водещ фактор „степента на познатост“, следва да анализираме мотивацията в няколко аспекта. На по-слабо запознатите с дейността на компанията и нейните продукти може да бъде предложена информация, която да ги убеди да тестват нейните продукти. На реалните клиенти на компанията може да се предложи информация за нови продукти и начини за пазаруване. Клиентите, които имат проблем, могат да бъдат улеснени по отношение на бърз начин за връзка с компанията, бърз достъп до информация за експлоатацията на продукта, процедура при нужда от сервизно обслужване и други. Съвременният забързан начин на живот налага използването на такива средства, чрез които компанията да докаже на клиентите си, че цени тяхното време. Имиджът не се изгражда само въз основа на качеството и цената на продуктите, а се определя от гъвкавостта на компанията при нужда от мигновена реакция при възникване на проблемна ситуация. Следователно можем да обобщим, че мотивацията може да бъде обвързана с получаване на някаква полза, която може да бъде финансова или психологическа.

Съответно информацията, предоставяна с помощта на QR кода, може да бъде разделена на:

- информация за връзка с компанията, когато клиентът се нуждае от компетентен съвет, във връзка с предлаган от компанията продукт;

- информация за продукт – характеристики и възможности за експлоатация, вкл. за съдържание на предлагано ястие от меню на ресторант;

- инструкции за правилна експлоатация и сервиз;

- допълнителна информация – рецепти, в които даден продукт ще бъде най-подходящ или други приложения на продукта.

  1. Отстъпка.

Компанията може да предложи отстъпка от цената на даден продукт, достъпна единствено при сканиране на QR кода, който може да активира отстъпката чрез генериране например на цифрено-буквена комбинация, която клиентът след това представя на касата при заплащане на продукта. Възможно е също така при сканиране на кода клиентът да бъде подканен да извърши плащането онлайн или със специфичен финансов инструмент (напр. кредитна карта на определена компания), което да му гарантира еднократна или неколкократна отстъпка.

  1. Участие в игра – награда.

В практиката този метод би бил най-полезен при често употребявани стоки, при които съответно се наблюдава и силна конкуренция. Целта е привличане на нови клиенти, които да се убедят в качествата на продуктите и да продължат да ги употребяват и след приключване на играта. В България бяха проведени две такива кампании:

- VIVACOM (01.09. – 30.09.2012 г.) - „3 ГОДИНИ ЗАЕДНО“

- BECK’S (16.04. – 18.12.2011 г.) – „СТАНИ ПАРТИ ЛЕГЕНДА“.

  1. Покупка.

Подходящ пример тук е кампанията на английската верига супермаркети „TESCO“, проведена в Южна Корея през 2011 година. „TESCO“ взема едно от най-новаторските решения, свързани с широката употреба на QR кодовете. Кампанията се състои от поставянето на серия плакати върху стените на спирки на корейското метро, по този начин превръщайки стените в „щандове“, а спирките – в своеобразен виртуален магазин. Създава се илюзията, че клиентът в този момент се намира в супермаркет „TESCO“, а QR кодовете, които се намират под всяка от виртуалните стоки по „рафтовете“, позволяват автоматичното им добавяне в кошницата на потребителя. Стоките се поръчват през интернет сайта на компанията и се доставят на посочен от потребителя адрес до края на деня. Дългосрочната цел на компанията е утвърждаване на този модел за покупка и елиминиране на нуждата от солидни финансови инвестиции за изграждане и поддръжка на магазини и търговски обекти. Достатъчно за успешната реализация на проекта е наличието само на складови помещения и добре организирана мрежа за доставки (3).

  1. Мнение.

Може да се използва както за изясняване на обществените нагласи към марката, така и за вътрешен контрол, и проверка на вътрешно-фирмената среда и отношението на персонала към методите на управление. Подходът е уместен при анализ на дейността на ресторанти, заведения за хранене, магазини и други, чийто обект на дейност е пряко свързан с обслужване на клиенти. Сканирането на кода може да пренасочи клиента към „Книга за гости“, анкета или друг вид формуляр за попълване.

  1. Файл.

След сканиране и прочитане на QR кода клиентът може да бъде пренасочен (на екрана на мобилния си телефон) към:

- видео файл, чрез който могат да се промотират услугите и продуктите, предлагани от компанията; да се дава допълнителна информация или инструкции под формата на видеоклип и други;

- аудио файл, със съдържание, което потребителят може да прослуша;

- интерактивен файл тип „игра“ – метод, подходящ при популяризиране на социални кампании. Тук се разчита на вирусния ефект, които ще последва в социалните мрежи.

- адрес за директно сваляне на файл от интернет – приложение за мобилно устройство; музикален или аудио файл, документ и други.
* * *

QR кодове могат да бъдат поставени на всякакъв вид цифров или аналогов носител. Изборът на носител се определя в съответствие с поставените стратегически цели в дългосрочен и краткосрочен план от компанията.

QR кодът се характеризира с някои специфични особености, които го отличават от останалите маркетингови инструменти. Те са и причината за съществуването на някои проблеми и затруднения, свързани с използването му:

  • Необходимост от устройство, чрез което кодът да бъде прочетен. Разбира се, с масовото навлизане на новите технологии, в частност съвременни мобилни телефони, по естествен начин решава този проблем, тъй като всички нови модели се предлагат или с вградени четци за QR кодове или инсталацията на съответното приложение е въпрос на минути.

  • Позиционирането на QR кода трябва да бъде внимателно определено, защото, за разлика от други визуални комуникационни средства, QR кодът изисква време за физическо сканиране на кода и спазване на определена дистанция между кода и камерата на устройството. Проблемът тук отново намира лесно разрешение благодарение на новите технологии – съвременните мобилни телефони разполагат с висококачествени камери с автоматичен фокус и това може да сведе времето за сканиране до по-малко от 5 секунди след стартиране на приложението/камерата (4).

  • Изображението трябва да бъде контрастно, тъй като ясните очертания гарантират бързото прочитане на кода. Не бива да се пренебрегва четивността за сметка на по-атрактивния дизайн.

  • Кодът не може да се използва самостоятелно – когато е поставен с рекламна цел, той трябва да насочва потребителите към това, което ще получат след сканиране на кода. Интересни примери за комбинация между четивен код, които притежава и атрактивен дизайн е QR кодът, рекламиращ големия фестивал на храните „Mercat de mercats“, проведен в Барселона през 2012 година (5).

  • Измерването на ефективността от използването на QR код е много важно, за да се направи оценка на това кои са най-подходящите места за поставянето му, в зависимост от целта на компанията и целевата ѝ аудитория. Все още този проблем не е достатъчно добре изследван и затова се открива една нова пазарна ниша за компаниите, предлагащи такъв тип услуги. На българския пазар оперират няколко фирми, предлагащи различни маркетингови решения и посоки за изследване на ефективността при използване на QR кодовете (6, 7).


От анализа, предложен в статията, могат да бъдат направени следните изводи:

  1. Въпреки предимствата, които QR кодовете притежават като маркетингов инструмент, е необходимо винаги да се подхожда внимателно към избора на метод, средства и носители на код, защото това определят резултатите, които реално ще бъдат постигнати чрез използването им.

  2. QR кодът е помощно средство. Той не може да бъде единственият елемент, върху който ще се изгради рекламната кампания.

  3. Компаниите трябва да продължат да изследват възможностите на QR кодовете и да ги използват, защото в противен случай рискуват да загубят конкурентните си предимства по отношение на правилното използване на новите технологии като маркетингов инструмент. Предпочитанията и начинът на живот на клиентите са важен елемент, около който следва да се формира комуникационната стратегия на компанията. Имиджът зависи и от това доколко съвременни са начините за общуване с клиентите.

Високото ниво на технологичната грамотност и възможността за незабавен достъп до необходимата информация позволяват и подтикват съвременния индивид винаги да търси нещо ново и по-интересно от това, което го заобикаля в ежедневието. Най-успешни са средствата, които позволяват интерактивна намеса от страна на потребителите. Все по-често приложение намира и т. нар. „подсилена реалност“ (Augmented Reality), чрез която реалният свят се обвързва с възможностите, предоставяни от компютърните технологии. QR кодовете могат да бъдат едно от средствата, „подсилващи“ реалността, и точно по тази причина анализирането им трябва да продължи, като бъдат търсени нови приложения, отговарящи на изискванията на съвременния начин на живот.
Източници:
1. QR Code Introduction - Symbol Version, QRcode.com, 2010, www.qrcode.com/en/vertable4.html (18.12.2012)

2. Popular QR Code Readers, QLeads.net, 2012, www.qleads.net/qr-code-generator/qrcode-readers (18.12.2012)

3. Tesco Homeplus Virtual Subway Store in South Korea, YouTube.com, 2011, www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fGaVFRzTTP4 (18.12.2012)

4. Denso Wave handy terminal can scan QR codes up to 50m away, DigiInfo.tv, 2012, www.diginfo.tv/v/12-0165-r-en.php (18.12.2012)

5. Mercat de mercats en un codi QR personalitzat, Mercat de Mercats, 2012, http://mercatdemercats.wordpress.com/2012/10/19/mercat-de-mercats-en-un-codi-qr-personalitzat (18.12.2012)

6. Jumplet – The New Marketing Opportunity, QRL.bg, 2011, www.qrl.bg (18.12.2012)

7. Въведение, QRcode.bg, 2011, http://qrcode.bg (18.12.2012)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница