International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo



Дата06.02.2018
Размер173.7 Kb.
#55429



International Scientific Conference

18 – 19 November 2011, GABROVO



ОПРЕДЕЛЯНЕ ЕЛЕМЕНТИТЕ НА РЕЖИМА НА РЯЗАНЕ ПРИ ЕЛАСТИЧНО АБРАЗИВНО ОТРЯЗВАНЕ НА ВЪРТЯЩИ СЕ ЗАГОТОВКИ
DETERMINING CUTTING MODE ELEMENTS OF elastic abrasive cutting OF ROTATING WORKPIECES

Ирина Александрова

Технически университет - Габрово

Христо Христов Ганчо Ганев

Технически университет – Габрово Технически университет - Габрово

Abstract

The paper studies the influence of the workpiece rotation frequency and the compression force upon the section of layer being cut per revolution of abrasive tool and the number of cutting cycles. Recommendations are given for determining the cutting mode elements of elastic abrasive cutting of rotating workpiece. The efficiency of operation has been analyzed and dependencies have been derived for determining the actual active time and the productivity.
Keywords: abrasive cutting; rotating workpiece; cutting mode elements.





а б в

Фиг. 1. Схеми на абразивно отрязване

а)  неподвижна заготовка; б) неподвижна заготовка и колебаещ се АИ; в) въртяща се заготовка
ВЪВЕДЕНИЕ

За отрязване на детайли и заготовки от прътов материал или ивици се използват редица установки и машини в зависимост от размера на изходния материал, неговия профил, марка и допустими отклонения от нормалните размери. Отрязването може да се извършва на стругови автомати, ножов­ки, банцизи, циркуляри, абразивно-отрезни машини, преси и електроискрови или елек­трохимични установки [3]. Изборът на оптимален вариант за получаване на заго­товка или отделяне на готов детайл е технико-икономическа задача със значи­телно отражение върху себестойността на машиностроителната продукция.

Отрязването с абразивни дискове (фиг.1) [3,4] е универсален и един от най-производителните методи. Прилага се при рязане на закалени и незакалени заготовки и детайли с диаметър до 60÷70 mm при диаметър на абразивния инструмент (АИ) до 400 mm и широчина на прореза до mm.

При абразивно отрязване отрезният абразивен диск извършва въртеливо и пода­вателно движение (фиг.1 а). За облегчаване на процеса на рязане при някои схеми се въвежда и колебателно движение на инструмента в направление, перпендику­лярно на основното подавателно движение (фиг.1 б). Реализирането на такова движение способства за намаляване на разхода на абразивни дискове, но усложнява и оскъпява машината. Това до известна степен се избягва чрез замяна на колебателното движение с въртеливо движение на заготовката (фиг.1 в).

Абразивният инструмент може да се подава към заготовката с постоянна ско­рост на радиално подаване (), осигурявана по кинематичен път от отрезната машина (твърдо абразивно отрязване), или да се притиска към нея с постоянна сила (,) – еластично абразивно отрязване [2]. Кинематичните схеми на твърдо абразивно отрязване са аналогични на тези при отрязване с дискова отрезна фреза, циркуляр и врезно външно кръгло шлифоване с напречно подаване, които са достатъчно добре изучени. Интерес представляват схемите на еластично абразивно отрязване.

Процесът на абразивно отрязване е съпроводен с интензивно износване на абразивния инструмент. Доказано е, че въвеждането на въртеливо движение на заготовката при еластично абразивно отрязване води до значително намаляване на износването на АИ и до повишаване надеждността на процеса [4]. В резултат на непрекъснато променящите се условия на работа (непрекъснато променящи се диаметри на АИ и заготовката) се изменят големината и характерът на натоварването и износването, явяващи се определящи за технологичната себестойност и производи­телността на операцията еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки.

Цел на настоящата разработка е установяване на зависимостите между елементите на режима на рязане и икономическите параметри на процеса еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки, както и обоснован избор на оптимален режим на рязане.
ИЗЛОЖЕНИЕ

Времето за отрязване на заготовка с диаметър dзаг не е константна величина, а зависи от силата Fa на притискане на АИ към заготовката, честотата на въртене на заготовката (nз) и непрекъснато променя­щия се диаметър на АИ () вследствие на неговото износване - . Това налага при абразивно отрязване да се използва параметърът средно време за отрязване на заготовката - . Определените в [5] стойности на средната продължителност на отрезния цикъл при еластично отрязване на заготовки от стомана 45 с диаметър с отрезен диск с размери 180х3х22,3 и характеристика А30RBF в зависимост от силата на притискане и честотата на въртене на заготовката са представени в таблица 1.

Времето за отрязване се определя по зависимостта [2]:
, (1)

където: - честота на въртене на АИ, ;



- сечение на срязвания слой материал за един оборот на АИ, .

Промяната на основно се дължи на промяна на сечението на срязвания слой материал за един оборот на АИ, т.е. . Теоретико-експериментал­ният модел, отразяващ влиянието на силата на притискане Fa и на честотата на въртене nз върху средното сечение на срязвания слой материал за един оборот на АИ (), е от вида:


. (2)
Константата СA и степенните показатели и на теоретико-експерименталния модел (2) са определени по метода на най-малките квадрати [1], като са използвани изчислените по зависимост (1) и представени в таблица 1 стойности на средното сечение на срязвания слой материал за един оборот на АИ при еластично абразивно отрязване на заготовки от стомана 45:
. (3)
Зависимост (3) показва, че силата на притискане Fa на АИ към заготовката оказва по-голямо влияние върху средното сечение на срязвания слой материал (Аср) в сравнение с честотата на въртене на заготовката nз.

Таблица 1

nз,

min-1

Сила на притискане на АИ

Fa=1daN

Fa=2daN

Fa=3daN

16




10,40 s


0,4798 mm2/tr
i=99;

i=76



9,43 s


0,5291

mm2/tr
i=62;

i=48



8,44 s


0,5912

mm2/tr
i=45;

i=35

63




11,10 s


0,4495 mm2/tr
i=54;

i=44



10,11s
0,4935 mm2/tr
i=37;

i=28



9,10s


0,5483

mm2/tr
i=28;

i=21

Заготовка: материал - стомана 45;

АИ – А30R BF;; ;



; ;

; ;

При зададено средно време за отрязване на заготовка с диаметър , след преобразуване на зависимости (1) и (3), за определяне на необходимата сила на притискане на АИ към заготовката са получени зависимостите:

- за плътна заготовка:
; (4)
- за тръба с дебелина на стената а:
.

(5)


За определяне на времето за отрязване на заготовка с диаметър dзаг е получена зависимостта:
. (6)
Изследвайки влиянието на силата на притискане на АИ към заготовката, на честотата на въртене на заготовката и на диаметъра на АИ върху износването на инструмента, в [4] е разработена методика и са изведени зависимости за определяне на броя отрезни цикли - , за абразивен диск в диапазон на изменение на диаметъра му . В таблица 1 е посочен определеният брой отрезни цикли за абразивни отрезни дискове в работни диапазони (; ) и (; ).

Броят на възможните работни цикли i на АИ може да се опише с теоретико-експериментален модел от вида:


(7)
Въз основа на данните за броя работни цикли i от таблица 1, чрез използване на метода на най-малките квадрати [1], за константата и степенните показатели , и са получени стойностите: ; ; и .

Отчитайки получените стойности на константата, степенните показатели и диаметъра на отрязваната заготовка, теоретико-експерименталният модел (7) получава вида:


(8)
От ограничаващото условие за минимална честота на въртене на заготовката (зависимост 7 в [2]) и теоретико-експерименталния модел (3) става възможно определянето на минималните диаметри на заготовките съобразно оборотния ред на машината:
. (9)
Чрез използване на зависимост (9), на база подреждането на честотите на въртене, е построена таблица 2, по която лесно могат да се определят елементите на режима на работа за еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки.

Анализът на данните от таблица 2 показва:

1. Изборът на честота на въртене на заготовката при еластично абразивно отрязване зависи от нейния диаметър:

- заготовки с диаметър следва да се отрязват при възможно най-ниска честота на въртене - ;

- заготовки с диаметър следва да се отрязват при честоти на въртене в диапазона ;

- заготовки с диаметър се отрязват при честоти на въртене .

2. Увеличаването на силата на притис­кане Fa води до намаляване на времето за отрязване, но едновременно с това и до намаляване на броя на отрезните цикли i, които могат да се реализират с един АИ в определен работен диапазон на използването му. Нарастването на силата на притискане Fa е възможно да доведе до претоварване на АИ и счупване на диска!

Въз основа на проведения анализ е предложен следният алгоритъм за определяне на елементите на режима при еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки:

1. При зададени , , и време за отрязване :

1.1. Определя се от зависимостта [2] и от възможните честоти на въртене на машината се избира честота на въртене .

1.2. Определя се необходимата сила на притискане Fa по зависимост (4) или (5).

1.3. Определя се броят цикли на отрязване, които могат да се реализират с един АИ, по зависимост (8).

1.4. Определя се броят абразивни дискове - , необходими за реализиране на определена производствена програма П - .

2. При зададени , , , , и П последователността е същата като вместо изпълнение на позиция 1.2. по зависимост (6) се определя .



Таблица 2


Минимални диаметри на отрязваните заготовки



Честота

на въртене nз, min-1



Сила на притискане Fa, daN

1

2

3

3,5


12,5

19,5

17,1

21,4

18,8

22,5

18,9

23

20,3

16

17,2

15,2

19

16,6

20,0

20,5

22,5

14,5

12,8

16

14,1

16,9

17,2

31,5

12,4

10,9

13,6

12

14,3

15

45

10,4

9,1

11,4

10

12,0

12,5

63

8,8

7,7

9,7

8,5

10,2

10,5

90

7,4

6,5

8,2

7,2

8,6

8,8

АИ - А30R BF

;

;

Примери за определяне на елементите на режима на рязане при еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки са представени в таблица 3.



За повишаване ефективността на процеса еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки е необходимо намаляване на средното време за отрязване на заготовка с диаметър и увеличаване на броя отрезни цикли i за абразивен диск в диапазона на изменение на диаметъра му . Анализът на зависимости (6) и (8) показва, че увеличаването на честотата на въртене на заготовката води до слабо увеличаване на и по-бързо намаляване на i като изменението и на двата показателя е в направление влошаване на ефективността. Влиянието на силата на притискане е противоречиво – увеличаването на Fa предизвиква бавно намаляване на и бързо намаляване на i. Този анализ показва, че за повишаване на ефективността на процеса еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки е необходимо намаляване на честотата на въртене на заготовката и на силата на притискане на АИ към заготовката.
Таблица 3




Елементи на режима

, s




nз,

min-1

Fa,

daN

15

22,5

1

2,8

172

31,5

3,5

2

64


20

12,5

1

5,1

162

12,5

3

4,2

76

12,5

3

4,8

120


25

12,5

1

8

129

12,5

3,5

5,6

56

12,5

3,5

6,5

87

30

16

3

8,4

45

АИ - А30R BF

;;

;;

Ефективността на процеса еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки следва да се оценява в две направления:

- намаляване на себестойността на операцията;

- увеличаване на производителността на операцията.

Разходите за формиране на себестой­ността на операцията се делят на две групи:

- постоянни разходи, които не зависят от условията за експлоатация на инструмента;

- променливи разходи, чиято големина за единица изделие се мени в зависимост от условията за експлоатация на инструмента:
, (10)

където: Е – разходи, свързани с експлоата­цията на машината за една минута, лв/min;



tсм – време за смяна на износен АИ с нов, min;

S – цена на нов АИ, лв.

За постигане на минимална себестойност на операцията е необходимо променливите разходи Апром да са минимални.

Разделяйки двете части на зависимост (10) на величината Е, е получена зависимост за определяне на реалното активно време ta (време за работа без спомагателното време за операцията) за реализация на една отрезна операция:
.

(11)


Анализът на зависимост (11) показва, че за намаляване на реалното активно време ta е необходимо:

- намаляване на чрез увеличаване на Fa и ;

- увеличаване на броя отрезни цикли i, реализирани с един АИ, чрез намаляване на Fa и .

Данните от таблица 1 показват, че броят на работните цикли i се мени в по-широки граници от средното време за отрязване, т.е. в зависимост (11) доминиращо е второто събираемо. По–добри икономичес­ки показатели (по-малко реалното активно време ta и по-ниска себестойност) на операцията еластично абразивно отрязване следва да се получават при ниските стойности на Fa и , независимо от това, че при тези условия машинното време за отрязване () е по-голямо.

Ефективността на операцията еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки зависи от вероятността в произволно избран момент технологичната система „машина-приспособление-инстру­мент-детайл” (МПИД) да е в работно състояние. Това се изразява с коефициента на готовност на оборудването:
, (12)

където: tр – общо време за участие на инструмента в процеса на работа между две смени:


(13)

tсп – спомагателно време за операцията;

tоп – операционно време.

Производителността на операцията се изразява със зависимостта:


.

(14)


В таблица 4 са посочени няколко примера за определяне на реалното активно време ta и производителността на операция­та Поп в зависимост от елементите на режима Fa и nз.

Таблица 4

nз,

min-1

Сила на притискане на АИ

Fa=1daN

Fa=2daN

Fa=3daN

16


ta=0,446 min

Поп=1,44

бр/min
Икономичен

режим

ta=0,59 min

Поп=1,45

бр/min

ta=0,74 min Поп=1,46

бр/min
Производи­телен режим

63


ta=0,68 min Поп=1,37

бр/min

ta=0,90 min Поп=1,38

бр/min

ta=1,12 min Поп=1,385

бр/min

АИ – А30R BE;

Заготовка: материал - стомана 45;



;; S=2,5 лв.; Е=0,1 лв/min

Анализът на данните от таблица 4 показва, че ниските честоти на въртене на заготовката са за предпочитане – при тях се реализират икономичният и производител­ният режим. По отношение на силата на притискане се вижда, че нарастването на Fa води до слабо увеличаване на производи­телността и чувствително увеличаване на реалното активно време ta.



ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Получени са зависимости, отразяващи влиянието на честотата на въртене на заготовката и на силата на притискане върху сечението на срязвания слой материал за един оборот на абразивния инструмент и броя отрезни цикли на инструмента. Въз основа на техния анализ са дадени препоръки за определяне на елементите на режима на рязане при еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки.

Анализирана е ефективността на процеса и са изведени зависимости за определяне на реалното активно време и производител­ността на операцията еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки, които са предпоставка за избор на оптимален режим на рязане.
ЛИТЕРАТУРА

[1] Александрова, И. Основи на инженерните изследвания. Университетско издателство “Васил Априлов”, Габрово, 2003.

[2] Александрова, И., Х. Христов, Г. Ганев. Динамични и технологични характеристики на процеса еластично абразивно отрязване на въртящи се заготовки. Журнал на технически университет София, филиал Пловдив "Фундаментални науки и приложения", том 16, 2011, кн.2, 123-128.

[3] Амуджев, И.М., Г.Н. Ганев. Технико-иконо­мически аспекти на операцията отрязване в машиностроенето. -Машинознание и машиностроене, 2011, бр. 13, 58-63.

[4] Ненков, Н., И. Александрова, Г. Ганев. Из­носване на абразивния инструмент при абразивно отрязване на заготовки. –Маши­ностроене, 1999, бр. 5-6, 38-40.

[5] Ненков, Н., И. Александрова, Г. Ганев. Тео­ретико-експериментално изследване на процеса абразивно отрязване. Машино­строене, 1999, бр.7-8, 23-25.


Изследванията, обект на настоящата разработка, са финансирани по Договор № BG051PO001-3.3.04/28 на тема “Подкрепа за развитие на научните кадри в областта на инженерните научни изследвания и иновациите”, финансиран по схема “Подкрепа за развитие на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени” на ОП “Развитие на човешките ресурси” на “Европейския социален фонд”.




Международна научна конференция “Унитех’11” – Габрово

Каталог: files -> article
article -> Характеристики на горивата за двигатели с вътрешно горене ic engines fuel characteristics
article -> Утвърдил весела неделчева
article -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
article -> Христо Смирненски
article -> Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за овос
article -> Алгоритми за настройване триточково осветление при наблюдение или заснемане на сценични обекти
article -> Analysis of reliability of the chassis of light lorry during operation
article -> A decision for plant- growing in large agricultural farms by spreadsheets
article -> International Scientific Conference 18 – 19 November 2011, gabrovo


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница