Инвестиционен профил на община кюстендил



Дата13.10.2018
Размер340.5 Kb.
#85198


ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОФИЛ НА ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ




Община Кюстендил – жив и динамичен град, с модерна индустрия и високо качество на живот, приветлив и зелен град, привлекателен балнеоложки център.




Местоположение:
Община Кюстендил е разположена в югозападната част на Република България, в Кюстендилското поле, на 527 метра над морското равнище на площ от 959,4 кв. км. На север граничи със Земенски пролом, на изток – с Конявската планина и Софийска област. Община Кюстендил попада в зона на преходно континентален климат със средиземноморско влияние (главно по течението на р. Струма).




Територия:
Община Кюстендил заема 959,4 кв. км, което е 30,21 % от територията на Кюстендилска област.
Населени места: Общината обхваща 72 селища, от които 1 град и 71 села.
Население: По данни от последното преброяване населението, в Община Кюстендил е 60 681 души, а постоянно живеещи в града са 44 532 души.


Област 
Община


Общо

В градовете

В селата

всичко

мъже

жени

всичко

мъже

жени

всичко

мъже

жени

Общо за страната

7 364 570

3 586 571

3 777 999

5 338 261

2 580 734

2 757 527

2 026 309

1 005 837

1 020 472

Област Кюстендил

136 686

66 840

69 846

93 553

45 489

48 064

43 133

21 351

21 782

Град Кюстендил

60 681

29 388

31 293

44 532

21 497

23 035

16 149

7 891

8 258


Климат:

Преходното географско положение и разнообразният релеф създават разнообразие в проявата на климатичните елементи (температура на въздуха, валежи, ветрове и др.). Според климатичната подялба на страната, на територията на Кюстендилска община се формират три типа климат – умереноконтинентален, преходно континентален и планински. Средногодишната температура е 10,3С. Температурният режим се характеризира с някои особености. Зимно време се наблюдават денонощни температурни инверсии, а през лятото в резултат на прегряване на атмосферния въздух максималните дневни температури се покачват до 35-37С. През зимните и пролетните месеци в града се появява топлият и поривист вятър “фьон”, който предизвиква рязко затопляне на времето. Валежите в Кюстендил не са обилни - средно-годишното им количество възлиза на 589 мм с максимум през май–юни, минимум – през август и вторичен минимум – през ноември и декември. Възможни са слани от края на м. септември до края на м. април, дори до първото десетдневие на м. май. Умереноконтинентален климат има Каменишката котловина, нископланинският пояс по северните склонове на Осогово, както и планините Лисец, Чудинска, Земенска и Конявска. Средногодишните температури са 9-10С, които са малко по-ниски от средногодишните температури, характерни за извънпланинските територии на България. В среднопланинския пояс на Осогово дните със снежна покривка са 130.
Разстояния до големи градове и ГКПП:


  • Кюстендил – София - 85 км;

  • Кюстендил – Благоевград - 70 км;

  • Кюстендил – Скопие - 120 км;

  • Кюстендил – до границата с Македония – 23 км;

  • Кюстендил – до границата със Сърбия – 30 км;

  • Кюстендил – до ГКПП Кулата – 115 км;

  • Кюстендил – до пристанище Лом – 180 км;

  • Кюстендил – до пристанище Бургас – 430 км.


Състояние на инфраструктурата и екологията:

  • Транспортна мрежа - През територията на Община Кюстендил преминават международните пътни артерии: София – Гюешево и София – Кулата или Коридор № 8 и Коридор № 4. Дължината на републиканската пътна мрежа на територията на общината е 219,08 км, от нея първи клас 42,5 км, втори клас 10,2 км и трети клас 166,3 км. Съществуващите републикански пътища, както и голяма част от общинската пътна мрежа четвърти клас, се нуждае от рехабилитация. В полупланинските и планински райони е необходимо изграждане на нови общински пътища.

  • Електроснабдяване - Всички населени места от общината са електроснабдени. Поддръжката на енергийните мрежи и системи се осъществява от “ЧЕЗ България” АД София.

  • Газопровод - През територията на община Кюстендил преминава транзитен газопровод за Македония и Албания. На територията на общината функционира поделение на “Булгаргаз - Овергаз ИНК” АД - София, което създава възможност за промишлено и битово газифициране.

  • Водоснабдяване и канализация - Всички 72 населени места в община Кюстендил са водоснабдени, но съществуващото водоснабдяване, в голямата си част, се нуждае от реконструкция, изграждане на нови водохващания, резервоари, пречиствателни станции за питейни води, и довеждащи водопроводи. По отношение на канализацията и пречистването на отпадни води на територията на общината са изградени канализационна мрежа и ПСОВ за гр. Кюстендил и за с. Шишковци, които не обхващат целите населени места.

До момента е реализиран проект ”Подобрения във водния цикъл на гр. Кюстендил”, който е финансиран по програма ИСПА, а към настоящия момент се реализира проект „Реконструкция и разширение на канализационна и водопреносна мрежа в агломерация Кюстендил, включително в селата Лозно, Жиленци и Слокощица“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда” 2007 – 2013.

  • Екология - Екологичната обстановка в общината като цяло се характеризира с добри показатели по отношение качеството на отделните компоненти на околната среда: атмосфера, води, почва. Утвърдената структура на икономиката не предполага отделяне на вредни емисии в атмосферата.

  • Икономически сектор - В икономиката на Община Кюстендил са застъпени почти всички отрасли на националното стопанство: селско, горско стопанство, включително дърводобив, добивна и преработваща индустрия, строителство. Развити са и всички отрасли на обслужващата сфера. Богатото културно–историческо наследство, което в съчетание с прекрасната природа, минералните извори и добрата инфраструктура превръщат туристическия отрасъл в един от приоритетните за общината. Наличието на туристически локализации, защитени територии, обекти от “100 национални туристически обекта”, резервати на културно – историческото наследство и обекти от списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, паметници на културата с национално значение, културни прояви, балнеология и др. дават основание Кюстендилска община да бъде определена като община с висок туристически потенциал.

  • Селско стопанство - Селскостопанското производство в общината се осигурява от кооперации, сдружения и индивидуални стопани. Община Кюстендил попада в зоната на преходно-континенталния климат с известно средиземноморско влияние. Тези климатични характеристики, в едно с полупланинският и котловинен терен на общината, предопределят развитието на селското стопанство в общината. Община Кюстендил е известна със своите традиции в областта на овощарството. На територията на града съществува и Институт по земеделие със 70-годишна история. Използваната земеделска площ в община Кюстендил е 456 454 дка, което е 50,6 % от територията на общината. В областта на животновъдството в общината се забелязва намаление на броя на отглежданите животни. Животните се отглеждат изключително в лични и семейни частни стопанства. Горското стопанство в района има своите традиции. Общинските горски територии – 4 876,20 ха, от които залесена – 4 738,00 ха; незалесена – 24,6 ха; недървопроизводителна – 113,6 ха. В зависимост от функциите, които изпълняват площта на общинските горски територии се разпределя по следния начин – с дървопроизводителни и средообразуващи – 2 912,0 ха; защитни и рекреационни – 600,6 ха; защитени зони „Натура 2000“ – 1339,1 ха; семепроизводителни – 24,5 ха.

  • Здравеопазване - Здравното обслужване на населението е приоритет на общината. Здравеопазването е основен компонент на социалната инфраструктура с непосредствено влияние за развитието и състоянието на човешкия потенциал. Здравното обслужване в община Кюстендил е организирано в следните обекти: МБАЛ “д-р Никола Василев” АД; Специализирана болница за активно лечение; Районна инспекция за опазване на общественото здраве; Районен център по здравеопазване; Център за спешна медицинска помощ; Медицински центрове; Медико-диагностични лаборатории; Медико-технически лаборатории; Групови практики за специализирана медицинска помощ; Индивидуални практики за специализирана медицинска помощ; Групови практики за първична доболнична медицинска помощ; Индивидуални практики за първична доболнична медицинска помощ; Индивидуални практики за първична стоматологична помощ; Индивидуални практики за специализирана стоматологична помощ.

  • Култура – Социалният и културният живот е съсредоточен в читалищата, 28 на брой и 58 библиотеки. Делът на регистрираните читатели в читалищните библиотеки на 1000 души е 181,974.



Библиотеки

Читалища с дейност

Музеи

Художествена галерия

Общо

град

Села

58

28

30

28

1

1

Богатата колекция от картини на Владимир Димитров–Майстора и на другите изявени кюстендилски художници е изложена в модерната сграда на Кюстендилската художествена галерия “Владимир Димитров – Майстора”. Художествената галерия е създадена през 1959 г., а през 1972 г. е преместена в специално построена за целта модерна сграда. В специално отредена зала за временни изложби се организират представяния на съвременни кюстендилски автори, гостуващи, юбилейни и тематични изложби

Едно от най-емблематичните събития, които всяка година се провеждат в града, е “Кюстендилска пролет” с избора на най-красивата девойка, която се коронова като девойка “Кюстендилска пролет”. В тези празници са вплетени елементи от езически и християнски наслагвания в традицията със съвременни театрални форми.

Кюстендилският регион е характерен с плътната наситеност на значими паметници на културата от всички исторически епохи – праистория, античност, средновековие, възраждане. Тук се намират Националният архитектурно-археологически резерват “Пауталия - Велбъжд - Кюстендил” и 16 средновековни църкви с национално значение. Богатото културно наследство, съчетано с красивата природна среда, дават възможност за неповторимост на чисто човешките преживявания.

В Кюстендил се намира Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“. Всеки от разделите на музея е уреден с културно-исторически паметници.



Голям интерес представлява Асклепион на Пауталия, която е величествена римска водолечебница и храм на бога на здравето Асклепий, построена през 2-ри – 3-ти век. Други интересни забележителности са: църквите “Св. Георги” (12-ти – 13-ти век) в местността Колуша, “Св. Богородица” (1816 г.) и “Св. Димитър”, Пирговата кула (ІХ-ХV в.), джамията “Ахмед бей” (1531 г.), Лекарската къща, Къщата на Прокопиев, старото училище (1849 г.). В града има и много паметници, посветени на Руските войници загинали в борбата за освобождение на града, на Ильо Войвода и П. К. Яворов.

  • Туризъм - Територията на Община Кюстендил с географското си положение, природни дадености, специфичното културно-историческо наследство и с развитието на европейските транспортни коридори Е-4 и Е-8 е изключително подходяща за туризъм. Разглежданият район предлага прекрасни условия за:

  • Балнеолечение - на територията на гр. Кюстендил има топли минерални извори, които в съчетание с рехабилитационните центрове биха могли да бъдат оползотворявани от туристическа гледна точка. Кюстендилската минерална вода е бистра, безцветна, със силен мирис на сероводород, слабоминерализирана, хипертермална, хидрокарбонатна, сулфатно-натриева, сулфидна, флуорна и силициева. Температурата на водата при извора е 73-74 °С и в най-отдалечената точка на водопреносната мрежа достига 67-68 °С. Водата не е подходяща за бутилиране като трапезна натурална и газирана минерална вода и за производство на безалкохолни напитки, поради повишеното съдържание на флуор. Водата от находище „Кюстендил” е с потенциал за: балнеолечение; профилактика и отдих; отопление; хигиени цели; обществено водоналиване. Минералната вода от находището е подходяща за лечение на: дегенеративни и възпалителни заболявания на костно-ставния апарат; артрози, артрити, периартрити, синувити, спондилоартрозни, болест на Бехтерев, травми и следфрактурни състояния; заболявания на периферната нервна система - радикулити, радикулоневрити и неврити с различно естество и етиология, дископатии, дискови хернии и др.;отравяния с тежки метали, както и хронично носителство на такива; възпалителни гинекологични заболявания, стерилитет вследствие на възпалителен процес; състояния след термични травми /изгаряния/ или направени по друг повод кожни пластики.Добре се повлияват и следните заболявания: възпалителни алергични заболявания на горните дихателни пътища - през пролетта, лятото и ранната есен; някои кожни заболявания: екземи, псориазис, себорея и др.; нарушен глюкозен толеранс. Наред с лечението с минерална вода в Кюстендил се провежда и калолечение. Лечебния торф е втория по възможности и важност курортен фактор в Кюстендил. Торфонаходището при с. Байкал, отстоящо на 20 км. от Кюстендил е определено с Разпореждане № 220 на МС от 1971 г. като находище на лечебна кал. То има значителни запаси, утвърдени ДКЗ през 1965 г.

  • Културно-познавателен туризъм - Кюстендилска община притежава изключително богато културно – историческо наследство с най–широк спектър от историческа периодика и много високи стойности като качествена характеристика. Античният и средновековен резерват “Пауталия - Велбъжд” и многобройните, единични паметници на културата от Възраждането обогатяват съкровищницата на културното наследство.

  • Планински туризъм - В региона планинският туризъм е представен от маршрутно-познавателния туризъм като отлични възможности за него предлагат добре обозначените маршрути в живописната планина Осогово. Климатът на общината благоприятства развитието на целогодишен туризъм, като съобразно определен сезон се акцентира на специализирания туризъм /селски туризъм, познавателен туризъм, ски туризъм и др./.

  • Зимни спортове - по отношение на зимните спортове планина Осогово с наличните ски-писти, влекове, хижи и почивни станции предлага добри условия за практикуване на зимни спортове;

  • Климатолечение - налични оздравителни центрове с добри традиции в тази посока и близостта до планини.

  • Екотуризъм - тук възможностите се свързват с наличието на защитени обекти, поддържани резервати, защитени местности, природни забележителности;

  • Фестивален туризъм - В националния културен календар са включени следните мероприятия, които се провеждат на територията на Община Кюстендил – 21 март – празник на Кюстендил “Кюстендилска пролет”, 1 април – Национален пленер на карикатуристите, месец април – Международен фестивал на класическата китара, месец май – Изложба “Съвременници на Владимир Димитров Майстора” и Изложба “Кюстендилска изобразителна школа”, месец август – Културни празници “Кюстендилско лято 2004”, месец октомври – Международен пленер по живопис “Следовници на Майстора”, месец ноември – Международен пленер по живопис “Свети Лука”. Много интересни по съдържание и проявление са и празниците - „Пей сърце” , Празник на черешата, Панагия, Празник на плодородието.



КОНКУРЕНТНИ ПРЕДИМСТВА:


  • Геостратегическо местоположение - част от международен транспортен коридор XIII; зона за трансгранично сътрудничество и развитие с Македония и Сърбия;

  • Богато културно наследство и природни дадености, което обуславя значителен потенциал за развитие на разнообразни форми на туризъм;

  • Изключително благоприятни климатични условия и традиции за развитие на овощарството;

  • Една от най-екологично чистите общини в България, поради липса на индустриални замърсители;

  • Много добро качество на живота и предпочитано място за работа и почивка.

  • По отношение свободни терени - На територията на град Кюстендил се намират няколко незастроени терена (УПИ) частна общинска собственост, които са в близост до водопреносната мрежа на минералната вода. Имотите са с различна площ, която варира между 300 и 4 000 кв. м. и са много подходящи за изграждане на СПА хотели и балнеоложки центрове с различна големина и са както следва:






Адрес, ул., №

Кв. м.

1

Ул. „Раковски“ № 46

32 103 м²

1

ул. "Даскал Димитри" №30, кв. 308

3 988 м2

2

ул. "Цар Освободител", кв.340

2 260 м2

3

ул. "Камчия", кв.11

2 764 м²

4

ул. "Цар Освободител", кв.316

433 м²

5

ул. "Врабча"

302 м²

6

ул. "Г.С. Раковски", кв.70

863 м²

Освен тези терени, при проявен инвеститорски интерес за други инвестиционни цели, община Кюстендил може да предостави и други терени в града. В землището на град Кюстендил, община Кюстендил притежава над 500 дка земеделски земи.




  • С Решение № 75/25.02.2011 г. на Министерство на околната среда и водите, минералните извори от находище „Кюстендил” са предоставени за безвъзмездно управление и ползване на Община Кюстендил за срок от 25 години. По силата на това Решение кмета на община Кюстендил издава разрешителните за водовземане по чл. 52, ал. 1, т. 3 от Закона за водите.



ИНВЕСТИЦИОННИ ВЪЗМОЖНОСТИ:
Кюстендил привлича инвестиции предимно в сферата на туризма и сектора на услугите. Строителни предприемачи влагат средства в изграждането на хотели, балнеоложки комплекси, съществува пазарен потенциал за изграждане на ски писти и атракциони, изграждат се хипермаркети, обслужващи и търговски площи. Интерес представлява и ресурсния потенциал за изграждане на топло и електроцентрали на базата на възобновяеми енергийни източници.

Публичните инвестиции в инфраструктурни проекти са добра предпоставка за развитие на съпътстващи дейности и производства. Град Кюстендил е цялостно газифициран, реконструира се водопроводната и канализационна мрежа на града, финансирани по програма ИСПА и Оперативна програма „Околна среда“ 2007-2013. Потенциални възможности за печеливши публично-частни партньорства има в транспортния сектор, управлението на отпадъците, градското благоустрояване и др.




Каталог: images -> stories -> za oblasta
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
za oblasta -> История най-старото известно име на града Германея
za oblasta -> Информационен профил на община бобов дол местоположение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница