Iосновни понятия и концепции



Дата05.09.2017
Размер36.44 Kb.
#29522



.

& I.2.. Информационни системи и бази от данни



Глава IОсновни понятия и концепции

& I.1.Информационни системи и бази от данни

Теорема I.1.1.Бази от данни и модели

Пример 1.1.1.Обработката на данните от заобикалящия ни свят чрез изчислителна машина изисква да бъде определена точно тяхната структура и представена в машината. Това налага правилно да се опише запаса от данни, с които разполага човечеството, и връзките, които съществуват между тях.


Изчислителната машина се явява инструмента за обработка, а съвкупността, вж , от данни, предназначени за съвместно вж. Теорема I.1.1. използване, се нарича база от данни (БД) (информационна база).

Пример 1.1.2.Реалният свят, който трябва да бъде отразен в БД, се нарича предметна област; класификацията на понятията от предметната област, необходима за БД – логическо проектиране на базата; абстрактното описание на предметната област – концептуална схема. Получената концептуална схема описва конкретна предметна област в термините на някакъв модел.


При логическото проектиране се определя рамка, използвана за абстракция на предметната област, наречена модел на данните (рела-ционен, йерархичен, мрежов).

Всяка СУБД е програмна система, чието предназначение е да създава и управлява данните, организирани в базата от данни. Пълноценното функциониране на една СУБД налага да се осигурят изискванията към БД:

разделяне на описанието на данните от тяхната обработка;

логическа и физическа независимост;

минимално излишество на данни в БД;

удобен и с голяма изразителна мощност потребителски интерфейс;

осигуряване цялостност на данните, т.е. логическа непротиво-речивост в БД.

Теорема I.1.2.Информационна система


Под система разбираме единица, конструирана от елементи, обединени чрез релации. Едно възможно представяне на коя да е система представлява информационна система.

Информационната система е предназначена за крайни потребители, изпълняващи еднотипни стандартни операции, и съобразно техните потребности е определена предметната област, за която да се изгради базата от данни. Необходимо е да се определи съвкупността от информационни обекти, всеки от които може да бъде описан от гледна точка на системите за обработка, съхранение и търсене на данни, т.е. да се направи схема на организиране на обектите и дейностите, което представлява модел на данните.



Теорема I.1.3.Проектиране на БД


В теорията на БД съществува понятието ниво на абстракция на представяне на данните. Данните, от една страна, могат да се разглеждат на ниво битове, записвани на външни устройства, а от друга страна, тези данни представляват за потребителя други абстракции, свързани с определени понятия от конкретна предметна област.

Реално съществува само БД, разглеждана на първо физическо ниво на абстракция. Останалите нива се създават изкуствено с цел удобство на потребителя при работа с БД.

Концептуалната БД е абстрактно изображение на физическата БД. Тя се представя чрез една абстракция на реалния свят (концептуална схема) и се свързва с определена предметна област. Концептуалната схема борави с термини, разбираеми за потребителя (Фигура 1).
Фигура 1

Задачата на проектирането на БД е да се изгради логическата и физическата структура на една или повече БД за удовлетворяване на информационните потребности на потребителите от дадена организация за дефиниран набор от приложения.

Целите на тази фаза са: да се удовлетворят изискванията на потребителите; да се осигури естествено структуриране на информацията; поддържане на изискванията за обработките и осигуряване на ефективност. Като резултат от проектирането на БД се получава твърдо дефинирана схема на БД, която не може лесно да се модифицира след реализирането на БД.

& I.2.Модел клиент/сървър


Клиент/сървър моделът описва взаимодействието между две прило-жения (програми), при което едно приложение, наречено клиент, прави специфична заявка към друго приложение, наречено сървър, което от своя страна изпълнява заявката и връща резултата от нея, като отговор към първото приложение, т.е. клиента (Фигура 2).

Фигура 2

Въпреки че тази идея може да се използва между две програми, изпълнявани на един и същ компютър, като цяло, по-голямо приложение намира във мрежовият си вариант, т.е. когато двете приложения се изпълняват на два отделни компютъра в една мрежа. В мрежа клиент/сървър моделът предлага подходящ начин за свързване на приложения, предназна-чени да работят на различни места в една мрежа.

Клиент/сървър моделът се е превърнал в една от основните идеи на мрежовото програмиране. Повечето бизнес приложения, разработвани в наши дни, използват клиент/сървър модел.



Съдържание

Глава I Основни понятия и концепции 2

& I.1. Информационни системи и бази от данни 2

& I.2. Модел клиент/сървър 7


Съдържание

Глава I Основни понятия и концепции 2

& I.1. Информационни системи и бази от данни 2

Теорема I.1.1. Бази от данни и модели 2

Теорема I.1.2. Информационна система 4

Теорема I.1.3. Проектиране на БД 4

& I.2. Модел клиент/сървър 7



Списък на фигурите

Фигура 1 5

Фигура 2 7



Списък на фигурите 10


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница