Ислямът между диалога на културите и духовното гето



Дата28.01.2018
Размер86.47 Kb.
#52069

Рамин Яханбеглу е ирански интелектуалец и философ. Роден е през 1961 г. в Техеран и завършва докторат по философия в Сорбоната. Преподавател е в университета в Харвард, в Центъра за изследване на развиващите се общества в Делхи, а в момента е професор в Централноеврпейския университет в Будапеща и професор по политически науки в университета в Торонто. Автор на над 20 книги на английски, френски и испански език, между които Ганди – при избора на ненасилие (1998 г.), Иран – между традицията и модерността (2004 г.), Сблъсък на нетолерантностите (2007г.). През 2002-2006 г., като директор на Иранската служба за културни изследвания, организира посещения в Техеран на известни западни интелектуалци, каро Юрген Хабермас, Тимъти Гардън Аш, Адам Михник, Майкъл Игнатиев. През април 2006 г. е арестуван от властите в Иран по обвинение в шпионаж и подготовка на нежна революция. Арестът му предизвиква широка критика от страна на западни общественици и правозащитници и той е освободен от затвора след 125 дни. Рамин Яханбеглу беше в България по покана на Центъра за либерални стратегии. Публикуваната тук статия е част от неговата нова книга Отвъд религията.


ИСЛЯМЪТ - МЕЖДУ ДИАЛОГА НА КУЛТУРИТЕ И ДУХОВНОТО ГЕТО

Разговор на Момчил Методиев с Рамин Яханбеглу




  • Вашите идеи за свързани с насърчаване на диалога между цивилизациите. Доколко обаче те са приложими на практика? Посочвате Европейския съюз като положителен пример за толерантно общество, в което мюсюлманите могат свободно да практикуват своята религия. Кой е добрият пример в това общество за ислямския свят?

  • Европейската цивилизация невинаги е била толерантна. Имало е периоди на Инквизиция, на антисеминизъм, но в момента европа е много променена и за нея гражданските свободи и свободата на изразяване са много важни. В същата тази Европа може да бъде намерено и ислямско наследство, например в Андалусия и Кондора, които са били много важен цивилизационен фактор и пример за толерантен ислям. Често се връщаме към тази “парадигма от Кордоба”, която е парадигма на диалога, толерантността и диалога между религиите. Смятам този пример за много важен, тъй като е създаден за диалог между евреи, християни и мюсюлмани. Това е създало възможности за пренос на идеи, включително и за превод на текстове, чрез които – и с посредничеството на исляма, Европа е наследила традицията на древна Гърция. Също така не трябва да се забравя, че Европа невинаги е била християнска – тя е била и ислямска, макар мнозинството от култури в Европа да са християнски, независимо дали католически, протестантски или православни. Смятам, че през онзи исторически период (Средновековието – б.ред.) ислямът е играл важна цивилизационна роля, и аз често привеждам този пример като доказателство за цивилизационния потенциал на исляма като противовес на идеологизирания ислям, който въобще не се интересува от това как ислямът функционира като цивилизация.




  • Интересуват ме не само историческите примери, но и съвременното състояние. Във вашите книги говорите за съществуването не на една, а на множество модернисти. Къде е тази ислямска модерност?

  • Индия е единият пример. Индия е втората по големина мюсюлманска страна в света след Индонезия – нещо, което често забравяме, защото, когато се говори за ислям, всичко се концентрира върху Близкия изток. В индийската цивилизация, която притежава дълбока духовност и е основана на ненасилието, присъства и силна ислямска традиция. В Идия успешно съжителстват множество религии – хиндуизъм, будизъм, сиксизъм, християнство, юдеизъм и ислям. Те са научени да живеят зедно и това съвместно съществуване е идеята, за която говоря в една от книгите ми, озаглавена Духът на Индия. Това е истински модел за разнообразие и за толерантност към различията. Когато европа има проблем, тя винаги търси обяснението в сблъсъка между религиите, в трудното съжителство между тях. Защо не се обърне повече внимание на индийския пример, реален и практически пример за различни хора, които живеят заедно? Те също имат проблеми, но сред тях има личности като Махатма Ганди, които са се опитали да покажат различен път към модерността, различен начин да се гледа на цивилизацията.

Турция може да се покаже като другият пример. Наистина Турция се е насочила към секуларизма в много голяма степен под влияние на френския пример, на френската революция. Като имам предвид еволюцията на Турция, мисля, че нейното бъдеще е многообещаващо, тъй като тя е доказателство за ислямска страна от Близкия изток, която възприема нормите на европейската цивилизация и функционира като част от европейската цивилизация – пример за това са премахването на смъртното наказание и спазването на човешките права. И тази политика е прокарвана не от кемалистите или военните, а от ислямистка партия. В Турция Кемалистите настояват, че са носители на новата цивилизация, но прогресът на Турция през последните няколко години беше реализиран от ислямистка партия. Намирам този пример за обещаващ, защото Турция осъзнава значението на този експеримент и ако той е успешен, това ще отвори врата на Европа към Иран, Сирия, Ирак, съседните на Турция страни. Това е важно и за Европа, защото приемането на Турция в Европейския съюз ще допринесе както за увеличаването на разнообразието в Европа, така и за ангажирането на мюсюлманите с ценностите на демокрацията, с толерантността. В процеса важен е не само икономическият, но и културният фактор.


  • Според вас причината за ислямския екстремизъм се корени в чувството на унижение на мюсюлманите от евопейсктата цивилизация. Означава ли това, че Турция може да бъде посочена за пример на мюсюлманско общество, надмогнало това чувство за унижение?

  • Турция е общество, в което промените са наложени от държавата. Примерите, за които си мисля, са повече от областта на гражданското общество. В Европа протича процес на обвързване на мюсюлманите с радикализма, защото те се чувстват отчуждени от другата част на обществото – една от причините за тава е липсата на интеграция. Във Франция например живеят 5 млн. мюсюлмани. Важно е как се дефинира гражданството, какво означава да бъдеш французин, българин или англичанин. Ако си французин, ти трябва да бъдеш светски човек, републиканец, секуларист, да приемаш принципите на френската революция и да говориш добър френски език.Други страни, като Холандия и Великобритания, са по-толерантни и допускат в техните парламенти да присъстват хора, които са от чужд произход. Канада е най-добрият пример, където дори има губернатори от индийски произход. В Канада гражданството е дефинирано така, че дава възможност за интегрирането на малцинствата и за разпространение на мултикултуризма.

Някои страни са монолитни, в тях, ако не си от хритстиянски произход, никога не можеш да бъдеш президент или министър-председател. Ако обществата в Европейския съюз са по-толерантни и възприемат идеята за солидарност и диалог между различията, това ще допринесе не само за осъзнаване на общото историческо наследство, но и за решаване на проблемите от двета страни на Средиземно море. Това ще даде възможност за изграждане на икономически и политически мост между Юга на Средиземно море, между държави – източник на емиграция, като Алжир, Мароко, Либия, Тунис, и Севера на Средиземноморието – Испания, Франция и Италия, но и държави от Централна и Източна Европа, включително и вашата страна . Създаването на тези мостове ще реши много други проблеми, защото така хората от Юга няма да се чувстват изключени, че се чувстват съпричастни на процеса на демократизация, а това е ценност, която се утвърждава постепенно. Тези общества трябва да се чувстват съпричастни към правилата на демокрацията, за да могат да се противопоставят на играта на фундаменталистите.


  • Не споменавате Съединените щати, където отношенията между мюсюлмани и християни са много проблематични, особено след 11 септември 2001 г. В своята книга “Гневът и гордостта”, която стана особено популярна в САЩ, Ориана Фалачи задава върпос защо западна жена трябва да си покрива главата, когато е в мюсюлманска държава, след като мюсюлманите в Европа или в Америка не са задължени да носят кръстове. Как ислямът може да намери своето място в американското общество?

  • САЩ и Европа понякога са много различни. Те имат различен подход към модерността, различен исторически опит. Америка през много дълъг исторически период е била силно изолирана цивилизация, която е живяла сама за себе си. В момента в резултат на цялата миграция положението в САЩ и Канада е много по-различно и тези държави търсят начин как да интегрират различните общности и особено мюсюлманските общности. Ислямът е особено силен сред черното население на Америка, което от своя страна пък има отношение към американската армия. Намирам написаното от Ориана Фалачи за много нетолерантно и не мисля, че чрез насилие и нетолерантност проблемите могат да бъдат решени, така само се създават нови проблеми.

Според мен трябва да търсим начини как да управляваме и решаваме проблемите, а не да ги създаваме. Наистина има граници в контактите между отделните култури, но уважението и отговорността са две концепции, които са много важни в този диалог. Аз например, когато ходя в синагога, си покривам главата, а когато жена ми ходи в католическа църква, също я моля да си покрие главата – по този начин изразявам уважението си към свещените чувства на другия. Не може да има диалог без взаимно уважение и взаимно разбиране и те вървят заедно – човек уважава другите, защото ги разбира, защото иска да ги уважава. И обратното ако човек предпочита насилието и не показва уважение, той само създава проблеми. Не разбирам защо трябва взаимно да се провокираме. Трябва да провокираме идеи, а не стремеж към разрушение. Това не означава да бъдем релативисти и да си затваряме очите пред нарушаването на човешките права или да приемаме случаите на обрязване на жени в Африка, защото това е част от тяхната култура. Имаме право да даваме морални оценки, но въз основа на чувството за съпричастност и уважение към другата култура. Когато осъждаме глада или геноцида в Руанда, това трябва да бъде активна оценка, която съдържа стремежа за решаването на проблемите. Според мен в това се състои диалогът.



  • Възможно ли е вашите идеи за диалог между цивилизациите да бъдат реализирани чрез държавна намеса? Предишният ирански президент Мохаммад Хатами например разви инициатива именно за диалог между цивилизациите и неговата идея дори официално беше одобрена от ООН.

  • Да, те биха могли да бъдат реализирани чрез държавна намесата, но не само по този път. Не мисля, че Хатами е добър пример в това отношение. Далай Лама , Вацлав Хавел или дори Хелсън Мандела са много по-добри примери, защото тези концепции са част от техните идеи, а и защото те са морални символи на нашето време. Макар и официално да е само представител на тибетците в изгнание, Далай Лама е духовен и политически лидер, който символизира надеждата на много други религиозни общности. С тези си качества той допринесе много за разпространението на идеите на диалога и толерантността. Хора като Далай Лама и Махатма Ганди създават хоризонт на надеждата. Те доказват, че тези идеи могат да бъдат реализирани, че не са само идеалисти. Те са доказателство, че хората могат да мислят и действат по различен начин. Не е задължително да се стигне до държавна намеса, която да спре насилието, какъвто беше случаят с бивша Югославия. Трябва да се мисли как геноцидът може да буде предотвратен, как могат да бъдат предотвратени Гулаг, Аушвиц, Руанда или Дарфур.

Смятам, че Европа трябва да играе важна културна роля за реализирането на тези идеи, за да бъдат предотвратени тези нечовешки актове. В Европейската култура има множество примери за загриженост за нещастията на другите. Например Волтер е бил много съпричастен към жертвите от земетресението в Лисабон и пише по този въпрос – за него това е причина за страдание на цялото човечество, макар в това земетресение да не са загинали французи. Трябва да осъзнаем идеята за единство на човечеството, което се състои от различия, от различни езици и от различни етнически и религиозни общности. Не може в името на човечеството да се избират хора, подобно на нацистите, сталинистите или Пол Пот, а ние да бъдем провинциални и релативисти и да се опитваме да се изолираме в нашия собствен свят, без да мислим за другите.


  • В заключение каква е вашата визия за начина, който ислямът може да примири модерността със своите традиционни ценности?

  • Тук отново Турция е страната, за която мисля. Тя се основава на модерни ценности като гражданските и човешки права. Същевременно държи на своята ислямска идентичност, декларира се като ислямска страна, но не и като агресивна сила. Като държава, която иска да води диалог с Европа, но и като ислямска страна, която се ангажира в диалога между цивилизациите.

Смятам също така, че гласът на мюсюлманите, които се борят срещу фундаментализма и монолитните възгледи, които се определят като привърженици на плурализма, става все по-силен. Когато пътувам в Европа или в Северна Америка, си мисля, че повече плуралистични мюсюлмани трябва да бъдат ангажирани в борбата срещу абсолютистките мюсюлмани. Нека повече от тези плуралистични мюсюлмани от Иран, Сирия, Тунис, Мароко, Турция да присъстват на дебати и конференции и така да станат част от глобалното гражданско общество, защото по този начин те могат да допринесът за разпространението на етичните норми на човешката цивилизация и за диалога между културите. Ако мюсюлманите са изключени от този процес и ако не се разбира добре цивилизационният потенциал на исляма, те ще бъдат оставени в духовно гето и ще стават последователи на Осама бин Ладен. Колкото повече бариери съществуват, толкова повече конфликти ще има. Не говоря само за визовите бариери, а много повече за духовните бариери.

Смятам, че е дошло време за епохата на ненасилието, надявам се XXI век да бъде епоха на ненасилие или поне време, в което няма да се самоунищожаваме с ядрена война, геноцид или други масови престъпления.Религиозните общности са сред обществените групи, които могат да играят важна роля в това отношение, защото именно религиозните лидери винаги са били пионерите на ненасилието и диалога. Важно е религиозните хора да бъдат хора на диалога, а не на предразсъдъците.
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница