Избор на време



Дата23.10.2018
Размер25.44 Kb.
#93863
ИЗБОР НА ВРЕМЕ

Попитали Иван Вазов откъде намира време да пише в такова голямо количество. Той отговорил: „Хората губят толкова много време, че аз постоянно имам какво да намирам.”.

Това толкова Прустовско изказване на литературния ни патриарх поставя хората от писателското поприще в доброволно избраната позиция на наблюдатели спрямо случващото се. На принципа на контраста тази мисъл асоциативно отпраща към максима на една от съдбовните фигури в историята ни - Левски: „Ние сме във времето и времето е в нас.”.

Без да е съизмерим с великите, съвременният човек вижда себе си по-скоро зависим от обстоятелствата и прогреса, който е дело на същия този човек – бързащ, оглеждащ се или ”тъпчещ на място”. Би могъл само да завижда на писатели като Вазов и Пруст за възможността да улавят отлитащите мигове смисъл и да им е благодарен за изключителната дарба, с която могат да ги направят негови преживявания.

Могат, ако съвременният човек допусне писателите до своето време в опита си да го заблуди, че не бърза. Уловили осмислените мигове, създателите на втора реалност ни показват, че имаме шанса да разберем какво ни се случва в относително бавното, в монотонното и в забързаното време. Имаме шанса да усетим, че времето може да бъде и приятел, и непознат, и враг.

В началото на пътуването времето изглежда относително дълго и бавно приключение и ние се наслаждаваме или бързаме, защото предстоят толкова много мигове преживявяния, а ни гложди любопитството да разберем какво ще се случи по-нататък. Живот в бавното време на Изтока, в което капка по капка се събира вирът. И всяка капка отеква с ехото на своята емоция. Ако тогава човекът притежаваше инстинкта на търпеливия, на упорития, щеше да носи самочувствието на водоносеца, спасяващ жадните пътешественици /включително и себе си/ по пътищата на живота. В края на пътуването времето вече е станало относително бързо и човек се опитва да го забавя. Това е бързото време на Запада, където всяка секунда е пари, а всяка монета заблуждава пресметливия, че го приближава до прагматичната цел. Ако едни изпускат капки време докато си правят вира, други се успокояват, че го уловят в банковите сметки и портфейлите. Уви, и средината на пътуването е само миг, който отлита също така безметежно и неосмислено в момента на случването си, затворено между началното и крайното “трябва”, разпъващо човека в двете посоки на житието му. Струва му се, че тогава може би е бил за малко самия себе си – провинциален балканец с ориенталска маска и западни дрехи, запътен към другите по широкия свят. Кратък “сън в лятна нощ”, сънуван между пролетния ден на помъдряването и есенния ден на вдетиняването с надеждата, че “зимата на нашето недоволство” няма да го споходи никога.



После всеки е свободен да импровизира наученото от пребиваването във времето, като се забавлява да се надлъгва с времето. А времето само се усмихва снизходително и му внушава, че всичко е “много шум за нищо”, защото е виждало много други подобни “напразни усилия на любовта”. То посочва с поглед “дървото на Юда” и напомня на човека, че “добрите намерения водят най-често към Ада”. Върви му разправяй, че си предприел “пътуване към Икстланд”. То ще настоява, че “време разделно” е свършило и че човекът трябва да тръгне “по следите на изгубеното време” отново, за да не остане “под игото” на “сто години самота”.

P.S. Съвременният човек може би ще му отговори, че “цитиращият човек” никога няма да е като “чичовците”, защото живее в “нова земя” и само ще предизвика времето да го удави с “24 часа дъжд”. На това естествено човекът ще отговори типично: “Няма нищо по-хубаво от лошото време”. И може би ще се заеме да търси “пресечната точка” на цитираните текстове като “средство да няма/ш/ врагове”. Казват, че съзнанието на съвременния човек се формирало много повече от въздействието на образа, отколкото от словото. Тогава кой ще го спасява от враговете му, ако той не е прочел текстовете на приятелите си - писателите?

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница