Избрани музикални упражнения



Дата09.04.2018
Размер104.78 Kb.
#64892
ИЗБРАНИ МУЗИКАЛНИ УПРАЖНЕНИЯ

13. Сега, аз ще ви предупредя да държите отделно всичките окултни песни. Окултните упражнения няма да ги смесвате с другата музика. Тези упражнения се пеят при особени времена. Има време, когато ще се пеят тези упражнения, за да имаме резултати. Не можете да ги пеете всякога. За окултното пеене трябва да сте сериозни. То не е тъй, за развлечение. За обикновеното пеене може да пеете, когато искате, но при окултното пеене, във вас трябва да се пробуди съзнанието, да няма никакви пукнатини в съзнанието ви, никакво раздвояване. И в една година, чрез пеенето, може да постигнем много добри резултати. Ще пазите тия упражнения. Сега, аз предлагам тази теория на вас, и ще я поставим на опит в най-елементарните неща. Ще пеете: “изгрява слънцето, праща светлина”. Като пеете тъй, вашето слънце ще изгрее. Като казвам, че вашето слънце ще изгрее, не разбирам слънцето в природата, друго едно слънце има, което изгрява, то праща светлина. Ние не пеем на това външно слънце. А когато туй наше слънце изгрее, то ни изпраща своята светлина, която носи радост в живота ни. Тогава ще дойде “сила жива, изворна, течуща”. Това са все символи. Значи, влизаме в съприкосновение с този реален свят.

“Положителни и отрицателни сили в природата”

“Окултна музика” стр. 25-26.


15. Като допирни точки на окултната музика, Духът Божий, това е окултен преход. Ще ви кажа сега, где са окултните допирни точки, где минава съвременната музика в окултна, и защо дава смисъл на пеенето. (Учителят пее сам).

“Духът Божий,

Духът Вечний,

Духът Святий,

Духът Благий,

Кой пълни сърдца ни с Любов”.

Тия думи са окултен преход, т.е. преход в окултен смисъл.

Сега ще пеете с движения, ще турите волята си в действие. При окултното пеене ще внимавате. Сега, ще напуснете всички ваши традиции. Искам, като ученици, да бъдете свободни в пеенето. Когато човек пее, не само ума, не само сърдцето му трябва да вземат участие, но и волята му. А за да вземе участие и волята, ръцете трябва да се движат. В съвременната опера съзнават това. (Учителят пее сам и прави движения).

Духът Божий - издига ръцете си бавно и мощно нагоре.

Духът Вечний - сваля ръцете си надолу пред лицето, прави кръг, и после ги поставя в хоризонтално положение.

Духът Святий - ръцете си пак възвива във вид на кръг пред лицето, нагоре и после почти отвесно.

Духът Благий - същото - но ръцете остават хоризонтално.

Кой пълни - ръцете пред гърдите.

Сърдца ни с Любов - ръцете се разтварят широко настрани.

От там нататък, ръцете правят леки движения, като хвъркане. Те са в хоризонтално положение.

При “сърдца ни” туря ръцете си навънка.

Напълването е един процес на разширение.

“Кой пълни” - ръцете са на гърдите.

“Сърдца ни с Любов” - навънка ръцете, сърдцето се разширява. При останалите думи, прави с ръцете движения на хвъркане.

Като се напълни един балон с газ, той почва да се разширява, да се издига нагоре. Когато правите движения на “хвъркане”, ще забележите, че в тия движения има хармония. (Учителят пее сам). Духът Божи...Кой пълни...

“Кой”, има двояко значение. То е и въпрос, и отговор едновременно. Духът Божи, който пълни - отговор. И, кой пълни сърдца ни с Любов? - Духът Божи, Духът Вечни и т.н. Те са атрибути.

Сега, каква е разликата между святия човек и светлия човек. Аз мога да кажа “святий” и “светлий”. Ето каква е разликата. Като ученици, трябва да имате точно определени понятия. При святия човек, ти ще идеш, а светлият, той ще дойде при тебе. При извора на водата, ти ще идеш. Святият човек е един извор, ти ще идеш при него, той пълни, ще подложиш сърдцето си. А светлият човек, това е запалена свещ. Тази светлина иде при теб. Ти няма да идеш, тя ще дойде. Следователно, процесът е такъв: при святия ти отиваш, а светлият, той ще дойде. Бог е свят и светъл. Бог, като светлина, идва при нас, а като свят, ние отиваме при Него. Следователно, Святият Дух може да напълни сърдцата ни. Значи, сърдцето отива при Святия Дух. А като кажем “светъл дух” подразбираме нашия дух. “Свят” се отнася до сърдцето, а умът ни има работа със “светлия”. Следователно, това са две живи качества на Бога. С едното живо качество се занимава нашия ум, а с другото - нашето сърдце. Като кажем “свят дух” подразбираме нашето сърдце. Благ, вечен, свят, това са думи, които са свързани. Кой пълни сърдцата ни? - Божият Дух.

Тия упражнения ще пеем с движения. В дома си като влезете, ще пеете с движения. Ще турите вашата воля на работа. Много от тия упражнения ще пеем с движения. Сега, при думите “Духът Божи”, (Учителят пее “Духът Божи” и прави движения с ръцете), щом си с Него, ти ще вземеш същото разширение. Няма да се смущавате, дали сте направили движението право или не. Има един вътрешен закон на движенията. Щом туй движение е в хармония с мислите и чувствата ви, усещате една приятност. Щом има разногласие, ще усетите, че туй движение не е право. Туй е по закона на свободата. Ще пеете, ще се движите, и ще служите на Бога и с ума, и със сърдцето, и с волята, и с цялото си тяло. Всичко трябва да бъде в движение. Всичко туй да участва в музиката. И тъй, тялото ни ще се хармонира.

“Положителни и отрицателни сили в природата”

“Музика и пеене - средство за постигане Божественото” стр. 4-7.
ІІІ.мотив:

“Махар Бену Аба,

Веют, Биладер, Адер, Бену шела,

Бену шела, Бену шела,

шела, шела, шела,

Биладер, Адер, Бену шела.

“Молитва на ученика”, тъй кръщавам аз този мотив. Разбирате ли? И вижте разликата, това е един окултен мотив. (Учителят пее пак без да свири). Мекота се изисква тук. (Пак я повтаря). Тъй! Ще изпълнявате вече. Сега аз ви казвам как да пеете, давам ви образ. Като дойде някой певец, тъй трябва да пее той. (Изпяхме я всички). Не е мъчен този мотив, но в пеенето ще пазите едно правило: Когато пеете ще концентрирате ума си! Щом изгубите концентрирането на ума си, не можете да пеете. После, не само за мелодията ще мислите, но и за гърлото си ще мислите. Певците не мислят за гърлото. Гласът ви и умът ви ще присъстват вътре в гърлото, и никога няма да се простудите. Само така ще се създадат хубави гласове. Израз на мекота трябва! Това са упражнения, които трябва да минете. Сега като пеете “Махар Бену”, внимавайте на израза на песента. Това са едни от най-великите звукове.

Махар, значи, Великият,

Бену - онзи, който благославя,

Аба - Баща на всичко.

Няма да се плашите, няма да се страхувате, ще давате израз на душата си. В окултната музика няма да се страхувате. Може да има страх, но не тук. (Изпяхме всички “Махар Бену”). Това е специален мотив, може да го пеете само при особено състояние. Туй прекъсване, което се вижда в упражнението, то е в свръзка с други музикални гами.

Може да ви дам едно упражнение: сутрин като станете, ще изпеете изведнъж ха-ха-ха, с повишение и после ха-ха-ха, с понижение, колкото пъти можете да го вземете с гласа си. С усилване на тона може да се вземе десет пъти. Туй упражнение е същевременно и за дишането, но тихо пейте, защото ако пейте много силно, ще развалите гласа си. Вашият гортан ще се развали - тия грубите движения ще го развалят. Ще имате най-доброто настроение на духа, и тогава ще пеете тихичко, тихичко. Така ще дойдат тия прекрасни магнетически движения. Щом дойдат тия движения, вие ще ги предадете на вашия мозък, на вашето тяло, на вашия глас. Чрез гласа си вие можете да дадете едно добро настроение.

“Положителни и отрицателни сили в природата”

“Окултна музика” стр. 7, 10, 18, 25, 26.


Едно от правилата при пението е да пеете за себе си. Пеете ли за себе си, вие няма да се стеснявате. Най-хубавото пение е, когато човек пее за себе си. Тогава и другите хора ще го слушат с удоволствие... Спазвайте правилото: И сам да сте, и пред хора да сте, пейте всякога за себе си! Давайте най-хубавите концерти за себе си, и не очаквайте други да ви дават концерти. Който не може да пее и свири за себе си, и другите не могат да пеят и свирят за него... Човек трябва да пее, да учи, да работи с вътрешен стремеж, ако иска да има помощта на възвишените същества от невидимия свят. Ние наричаме този стремеж “свещен Божествен жар”. Пеете ли така, учите ли така, вие ще бъдете доволни от себе си. Когато пеете, вслушвайте се в онзи, който пее вътре във вас. Той ще ви учи, той ще ви корегира. Вътре в човека има един учител по музика, който пее отлично.

Казвате: Защо трябва да пеем? Човек с пението придобива свобода. Има връзка между пението и мисълта на човека. Когато човек пее, в него се засягат или чувствата, или мислите. От способността на човека да пее, зависи неговата мисъл, както и неговата любов. Един мислител не може да отиде по-далеч от способността си да пее. Любящият не може да отиде в своята любов по-далеч от способността си да пее. Когато писателят достигне крайния предел на своята мисъл, той ще стане или поет, или музикант. След това ще се вдълбочи вътре в себе си, ще стане философ. От там пак ще отиде до музиката. Когато музиката достигне своя горен предел, тя се сменя с молитвата; щом достигне своя долен предел, тя се сменя с храненето. Значи, между молитвата, музиката и храненето има тясна връзка. Гладът е най-долния предел на музиката.

Човек може да пее тихо, а може да пее и високо, пискливо. Тихото пение показва, че нещата идат от далеч. С тихото пение се изразяват възвишени неща. Високото, пискливо пение показва, че нещата идат отблизо, от физическия свят. Изпейте сега думите “Вода чиста”. Какво може да каже чистата вода за себе си? Тя казва: Чиста бях в планината, но като слязох в долината, кална станах. Като вървях по пътя, слънцето изгря и ми се засмя. Водата минава за царска дъщеря. По-нататък водата продължава: Като ме видя слънцето така опетнена, засмя се и ми каза, че върша работата си добре. Докато водата е чиста, и поезия има: щом се окаля, и поезията се опетнява.

Новото учение изисква хора певци. Не се обезсърдчавайте; пейте за да развиете музикалното си чувство!.. Музикалните хора са добри хора. Който пее от сърдце, той внася в себе си нещо хубаво и красиво. Псалмопевецът казва:”Пейте и възпявайте Господа в сърдцето си!” Всеки човек трябва да пее, макар и безгласно, вътрешно. Остане ли малко свободен, нека пее. Цялата природа пее. Всички велики същества пеят. Тогава и хората трябва да пеят. Всяка работа започвайте с пение! Музиката е признак на висока култура. Който пее, той не се занимава с дребни работи.

“Светлина на мисълта”, “Светлина на мисълта” стр. 15-19

48а. Светлината е по-висша музика. По някой път аз обичам да слушам светлината. Като пея, много хубави тонове има. Слушам тоновете на светлината. Някой път и вие трябва да слушате тоновете на светлината, за да разберете какво нещо е музика. Светлината е музика, музика на ангелите. Ако вие бяхте развили ясновидство, като изпеете “до”, щяхте да видите един цвят, като изпеете “ре”, друг цвят, като изпеете “ми” - друг цвят. Като изпеете цялата гама, ще видите цялата цветна гама. Колкото по-правилно изпявате тоновете, толкоз цветовете ще бъдат по-ярки, по-правилни. Колкото по-неправилни са тоновете и цветовете ще бъдат неправилни. Цветовете ще съответствуват на пеенето ви. Вие някой не сте пяли. Вие някой път може да изпеете “до”. Вие вземате - “сол”, “ла” , “си”, “до”. ( Учителят пее “до” ). Имаш едно неразположение на духа - пей “до”. В съвременната музика “до”-то показва едно семе, което е посято и трябва да изникне. Ти трябва да му пееш, да изникне. “До”-то показва, че има условия. То семето за да не умре трябва да изникне. Ти като пееш “до” мислиш, че условията, при които си, трябва да растеш, да има движение. пей “до”, за да се роди в тебе движение. пей “до”, за да се освободиш от противоречията. Пей “до”, “до”, “до”... Кой е сега другия любим тон на “до”-то? Най-близкият тон, с който се познават хубаво. Считайте, че “до” е едно интелигентно същество, най-любимият, който го разбира най-добре кой е? Кой тон разбира “до” много добре? - /”Ми”/. “До”, “ми”. ( Учителят пее ). Кой тон сега разбира най-добре “ми”? ( Учителят пее “до, ми, до, ми, сол”). Да кажем, ония от вас, които са музиканти, да знаят като пеят един тон, да турят в този тон съдържание, да знаеш да промениш течението на един тон. Ако в един тон, туриш надеждата за съдържание, или ако туриш за съдържание вярата, тонът ще се измени. Ако дадеш на тона една проницателност, да прониква, ти трябва да туриш закона на любовта, или закона на милосърдието, или Любов към Бога, една от добродетелите. Каквато любов туриш в тона, такава проницателност ще има- ако аз бих бил преподавател на музикантите, най-първо бих ги научил, как най-добре да разбират главата си, че като пеят да знаят какво да турят в тоновете. Та като пее, музикантът трябва да тури всички свои апарати в тона. Тогава всички щяха навсякъде да ги слушат. Сега ти искаш да дадеш съдържание. Казва: “Пей правилно”. Как ще пееш правилно, трябва да обичаш някого. Но, ти този, когото обичаш, отвън не можеш да го намериш. Ти най-първо ще го намериш в себе си и тогава ще го проектираш навън. Този, когото вътре не може да намериш, никога отвън не можеш да го намериш. Този, когото вътре може да намериш и отвън ще го намериш. Казвам: Ако Бог отвътре не може да го намериш, никога и отвън не може да го намериш. Всичката погрешка е там, че хората търсят Бога вън от себе си.

“Възможности в живота”, “Вътрешна светлина” стр. 41, 42
48б. В музиката например, по-лесно може да се заучава, ако турите трите пръста на корена на носа. Може да турите и двата пръста, и по-лесно се възбужда музикално. Може да пеете някой път, ако хванете корена на носа и мислете, ще имате един резултат, ако поставете вашите пръсти на върха на носа, ще имате друг резултат. Някой път си сърдит, милвай края на носа, като че човек утихва. Излишна енергия се събира често на носа... Побутни, поглади малко носа. Я, да помилвате всички носа си от корена до върха, ръката настрана, после пак, от корена до върха го милвате, после дигане ръката настрана. Какво чувствате? Някой от вас, някой път една микроскопическа промяна може да забележите. Помилвахте носа с дясната ръка, сега го помилвайте с лявата. Показалецът и палецът минават по носа, от корена на носа до върха. (Направихме три пъти упражнението с дясната ръка и три пъти с лявата). Изпейте упражнението: “Аз мога вече да дишам добре”...

Ако вие поглаждате носа с дясната ръка, имате слънчевото течение, ако турите лявата ръка, имате лунното течение. Със слънчевото течение ще внесете животворен магнетизъм, с лунното течение, ще внесете въображение във вас.

“Възможности в живота”, “Дишане” стр. 204
48в. Но в музикалните тонове трябва да имат красива форма, но трябва да има съдържание, после израз трябва да има. Три качества. Трябва да има най-хубавата форма. Вие понякой път искате да пеете. Аз, ако бях професор по пеенето, най-пьрво ще ви кажа така да пеете: Лявата ръка отзад на кръста с горната част, допряна до гърба, дясната ръка на слънчевия възел с долната част на ръката към тялото. После се сменят ръцете. Тъй ще пеете вие в стаята. Така ще си туриш ръката и ще пееш: “Ре”, “сол”. /Учителят ги пее. Пее: ,,Животът е благо./ Аз ценя това Божие благо. На последното липсва нещо музикално. Някои изговарят думите ,,Аз ценя това Божие благо” като туря ударението на думата “ценя”, като повишава в същото време и гласа си на думата “ценя”. Движение няма в пеенето. То е изкуствено движение. Естественото движение е да слезеш долу и като слезеш долу, да прецениш.

“Скръб и радост”, “Организиран и неорганизиран живот” стр. 265.


Учителят изпя следните думи:

Fir fur fen tau bi aumen.

Ще ви дам тази песенчица, за да се тонирате. Всякога ще можете с нея да се тонирате. Няма мъка на душата, при която тя да не може да се тонира. Последната част на песента е най-силна. Когато някому е тежко нещо, например, тежко му е на корема, и иска да се лекува, с тази песен ще може. Тия вибрации ще поправят теченията във вас. Всяко лошо настроение, всяко лошо състояние се дължи на изгубена хармония в тялото ни, а музиката почва да тонира, да прави малки масажи.

Запитват: На какъв език е това изречение? - То е на стар език, буквално не може да се преведе. Аз съм го превел тъй: Без страх и без тъмнина. Този превод не е абсолютно точен, оригиналът означава много повече. Това е само частичен превод, целият не може да се преведе, и не е позволено да се преведе. Тази песен ще се нотира и ще се научи. Тя е мелодия, която е приспособена за всички състояния на душата, да може да придобиеш такова състояние на ума, сърдцето и душата, че да можеш да се хармонизираш.



Думата “aumen” означава всички качества, които се съдържат в Божественото. Всичко, което съдържа Божественото в себе си да израсне, да се прояви в своята пълнота.

“Tau” значи туй абсолютното, непроявеното, безграничното. “Bi” - значи туй, което се проявява. “Аumen” съдържа всичко за живота. Но туй не е същински превод. Това са ритмични думи, едно ритмично изречение, на което вибрациите са силни. Само че тук трябва да имаш съзнание, да разбираш вибрациите. Щом ги схванеш, ще можеш да се ползваш. Всички окултни упражнения започват с музика. Тази песен няма да я пеете вънка, ще я пеете само като се събирате, за себе си, за вас, които разбирате, иначе, като се изнесе вънка, тя ще се профанира.
Каталог: wp-content -> Beinsa%20Douno -> Uprazhnenia
Beinsa%20Douno -> Първият момент на любовта
Beinsa%20Douno -> Братя и сестри на Христа
Beinsa%20Douno -> Защо твоите ученици ядат и пият
Beinsa%20Douno -> Духът и плътта. Приливи и отливи в живота
Beinsa%20Douno -> Трите родословия утринни слова трите родословия моето верую
Beinsa%20Douno -> Петър Дънов Царският път на душата
Beinsa%20Douno -> Цялото и частите добрата Молитва
Beinsa%20Douno -> “Господи, благослови езика ми, за да излизат от него сладки, силни и красиви думи”
Beinsa%20Douno -> Петър Дънов Красотата на Душата
Uprazhnenia -> Христовото слово ли е това или не? Да се държа ли за това Слово или да се откажа?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница