Изграждане на националната архивна система в България структура, етапи, профил на архивите



страница1/7
Дата03.01.2022
Размер29.81 Kb.
#112696
ТипЛитература
  1   2   3   4   5   6   7
arhivi
Свързани:
картографска генерализация, картографска генерализация, картографска генерализация, Векът на цар Симеон Велики (893-927)

Изграждане на националната архивна система в България - структура, етапи, профил на архивите

Съдържание:




Съдържание: 0

1. Начало на архивното дело в България 0

2. Групиране на документите, етапи на изграждане и структура на Фонда 1

3. Архивът на Държавна сигурност 3

4. Следващи етапи при архивното дело у нас 6

Заключение 7

Литература 8


Съвременната история на българските архиви започва от 1951 г. насам - в този момент стартира първия етап на модерно – за времето си – съхранение на архиви. Архивното дело у нас е подобие на съществуващия централизиран модел на архивната система по «съветски образец», възприет по същото време и от останалите страни, намиращи се в бившия «Източен блок», за разлика от изградените в по-ранни периоди архиви в редица други държави, организирани съответно на федеративен принцип или държавно регулирани, т. е. «частично централизирани». Това обаче – към средата на 50- те години на ХХ век - далеч не е толкова лошо, тъй като по този начин става възможно да се използва чужд опит. Наред с това, късното откриване на архив у нас има и лоши последствия –а загубени са доста важни за българската история документи. Архивното дело у нас има и печална слава –става въпрос за съхраняваните от Държавна сигурност досиета.

Цел на настоящата разработка е да анализира модела и етапите при развитието на архивното дело, като се отдели и място за архивите, съхранявани от Държавна сигурност и породения за тяхното съществуване дебат.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница