Изисквания на Република България, свързани с предлагането на дялове/акции на територията на Република България от колективни инвестиционни схеми със седалище, съответно чието управляващо дружество има седалище в държава членка



Дата21.12.2017
Размер40.17 Kb.
#37222
Изисквания на Република България, свързани с предлагането на дялове/акции на територията на Република България от колективни инвестиционни схеми със седалище, съответно чието управляващо дружество има седалище в държава членка


  1. Държава членка: Република България




  1. Дата на последна актуализация: 14 февруари 2008 г.




  1. Допълнителни документи или информация, приложени към нотификационното писмо, които се изискват по националното законодателство:

1. Заверено копие от договор с банка със седалище в Република България или банка със седалище в чужбина, получила лицензия от Българската народна банка за извършване на банкова дейност в Република България чрез клон, сключен в съответствие с изискванията на чл. 211з, ал. 2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

2. Към Проспекта на чуждестранната КИС се прилага допълнителна информация за българските инвеститори, съдържаща информация относно условията и реда за продажба (издаване) и обратно изкупуване на дяловете на колективната инвестиционна схема в Република България, включително данни за банката по т. ІІІ.1., дистрибуторът на дяловете/акциите, местата за подаване на поръчки за покупка/обратно изкупуване на дялове/акции и др.


  1. Допълнителна информация

      1. Приемане на документите по електронен път: ДА

Изискуемите документи могат да бъдат изпратени по електронен път чрез електронен подпис на следния адрес:

delovodstvo@fsc.bg

      1. Възможност за съкращаване на двумесечния период: ДА

В рамките на един месец от получаване на документите по нотификацията, КФН уведомява чуждестранната КИС за липсата на документи и информация.

Двумесечният период и нотификационната процедура се прилагат и за регистрирането на нови подфондове, които се добавят към основния (umbrella) фонд и чиито дялове ще се предлагат в България, като срокът може да бъде съкратен.



3. Потвърждаване на датата на получаване на пълната нотификация в рамките на един месец: ДА.

4. При непълна нотификация определя ли се максимален срок за представяне на липсващите документи и информация: НЕ.

Тъй като липсващите документи и информация не са представени пред КФН, нотификацията се счита непълна, следователно двумесечният срок на нотификацията не започва да тече и чуждестранната КИС не може да започне да предлага дяловете/акциите си на територията на Република България.




  1. Допустими езици за превод

Изискуемите документи по нотификацията следва да бъдат представени на български и/или английски език.

Когато се извършва превод на български език, той следва да бъде извършен от заклет преводач.




  1. Наличие на преходни разпоредби във връзка с Общото ограничение съгласно т. 3 от Указанията на CESR (06-120в): НЯМА.




  1. Плащане на такси

Съгласно българското законодателство, не са предвидени такси, които да се заплащат от страна на чуждестранните КИС.


  1. Условия за прекратяване на предлагането/регистрацията

КФН следва да бъде уведомена при наличие на взето решение за прекратяване на предлагането на дялове/акции на чуждестранна КИС на територията на Република България.


  1. Други въпроси

В съответствие с чл. 44 от Директива 85/611/ЕИО (UCITS), чуждестранна КИС от държава членка, възнамеряваща да предлага дяловете/акциите си в България, е длъжна да спазва изискванията на местното законодателство относно периодичното и текущото разкриване на информация, които са приложими към неговата дейност, както и да извършват продажба и обратно изкупуване на дялове на колективните инвестиционни схеми в съответствие с разпоредбите, приложими към дейността на местните управляващи дружества и колективни инвестиционни схеми, включително разпоредбите относно рекламата. Изискванията се съдържат в следните нормативни актове:

- Закон за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК)

- Закон за пазарните злоупотреби с финансови инструменти

- Закон за предоставяне на финансови услуги от разстояние

- Наредба № 25 за изискванията към дейността на инвестиционните дружества и договорните фондове (Наредба № 25)

- Наредба № 26 за изискванията към дейността на управляващите дружества (Наредба № 26)




  • Съгласно чл. 211з, ал. 1, т. 6 от ЗППЦК колективната инвестиционна схема от държава членка, съответно управляващото й дружество, сключва договор с банка със седалище в Република България или банка със седалище в чужбина, получила лицензия от Българската народна банка за извършване на банкова дейност в Република България чрез клон. Съдържанието на договора е определено в чл. 211з, ал. 2 от ЗППЦК.

  • Колективната инвестиционна схема от държава членка незабавно уведомява Комисията за финансов надзор за всяка промяна в този договор, както и за замяна на банката.

  • Колективната инвестиционна схема от държава членка, която предлага публично дяловете си в Република България, съответно нейното управляващо дружество, публикува на български език:

1. пълния и краткия проспект на колективната инвестиционна схема

2. годишния финансов отчет и междинните финансови отчети на колективната инвестиционна схема

3. устава, съответно правилата на колективната инвестиционна схема

4. всяка информация, която колективната инвестиционна схема публикува в държавата, в която е регистрирана



5. друга информация, предвидена в изброените по-горе наредби.

  • Колективната инвестиционна схема от държава членка, съответно нейното управляващо дружество, предоставя на комисията информация за дейността й в Република България в срок един месец след края на всяко тримесечие и публикува тази информация в един централен ежедневник.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница