Измерване и оценка ефективността на дейността на зърнопроизводителите от Плевенска област гл ас. Светослав Илийчовски са «Д. А. Ценов»



страница1/2
Дата21.06.2018
Размер1.01 Mb.
#74997
  1   2
Измерване и оценка ефективността на дейността на зърнопроизводителите от Плевенска област

гл. ас. Светослав Илийчовски

СА «Д. А. Ценов» - Свищов, катедра “Търговски бизнес”

ул. “Е. Чакъров” 2

0631/66321, svet_i@uni-svishtov.bg

Съвременните инструменти за оценка на ефективността са твърде разнообразни по обхват – от класическите финансови индикатори до новите, които включват концепцията „Балансирана система от показатели“. Измерването и оценката на ефективността на дейността на зърнопроизводителите в България са актуални проблеми и с оглед на предстоящото ни присъединяване към ЕС. Повечето от зърнопроизводителите изпитват необходимост от изграждането на система за поддържане и подобряване на тяхната ефективност. Като съвременен инструмент за решаване на подобни въпроси предлагаме използването на балансирана система от показатели.



Ключови думи: зърнопроизводители, ефективност, балансирана система от показатели.
Предстоящото присъединяване на България към ЕС още по-настойчиво поставя необходимостта от изграждане на система за поддържане и повишаване ефективността на бизнеса. Провежданите досега мероприятия – разпределение на отговорностите, построяване на система за контрол върху ефективността, оценка на резултатите от работата на персонала, не дават желания ефект (доколкото те съществуват при зърнопроизводителите).

Успехът от внедряването на система за управление ефективността на бизнеса зависи пряко от перманентни, комплексни и последователно провеждани мероприятия. При това трябва да се има предвид, че управлението на ефективността на бизнеса допуска използването на различни подходи и концепции. Задачата на мениджмънта на зърнопроизводителя е да избере подход, който в най-пълна степен съответства на общата му система за управление.

Пазарът на зърно е силно фрагментиран, изследването е съсредоточено в Северен централен район, по-конкретно - в Плевенска област, чиито средни добиви на пшеница от декар са едни от най-високите през последните две години.

В настоящата разработка се демонстрира приложението на модела BSC (Balanced Scorecard – Балансирана система от показатели) и CVA (Cash Value Added – Добавена стойност на паричния поток) за измерване и оценка ефективността на дейността на зърнопроизводитерите от Плевенска област.

* * *

Първите модели за измерване и оценка на резултатите от дейността на корпорацията се появяват през 20-те години на ХХ в. и бързо се разпространяват в страните с пазарна икономика. Измерването на ефективността се осъществява чрез финансови показатели (ROI, Du Pount Model). На по-късен етап (след 70-те години на ХХ в.) темата за управление на ефективността е доразвита чрез предлагане на нови и усъвършенствани показатели за нейното изчисляване. В исторически план тази еволюция може да се проследи на фигура 1 [3,1998, с. 42-45].



Фигура 1. Развитие на парадигмите за оценка на ефективността на бизнеса на корпорациите
Всяка от тези концепции има своите преимущества, но не е лишена и от недостатъци. Например недостатъци на традиционните системи за оценка на ефективността на бизнеса (ROI, Du Pount) са обстоятелствата, че не отразяват стойността на нематериалните активи и конкурентните преимущества. Чрез финансовите показатели не могат да се оценят коректността във взаимоотношенията с контрагентите, качеството на обслужване, търговската репутация и други.

В настоящия момент всички зърнопроизводители са убедени в необходимостта от прилагане на съвременни модели на организация и технология на бизнеса, които позволяват да се получи пълна информация за него, респективно - да се вземат адекватни управленски решения. На зърнопроизводителите у нас е необходима такава система за управление, която води до увеличаване стойността на бизнеса и повишаване на конкурентоспособността в дългосрочна перспектива. Смятаме, че на практика съществува възможност да се неутрализират недостатъците на традиционните модели за оценка на ефективността чрез разработването и внедряването на модел, който се базира на комбинирането на BSC и СVA.

Съвместното използване на BSC и CVA1 по-добре измерва и изразява ефективността на бизнеса - BSC в качеството на основен, стратегически инструмент на управление на компании [2, 2005, с.13], а CVA – в качеството на оперативен инструмент, финансова перспектива в балансираната система от показатели (вж. фиг 2).

Цел на предлагания от нас модел е въвеждането на механизъм за възможно най-всеобхватна оценка и анализ на ефективността на дейността на бизнес субекта.



Изборът на модела BSC и CVA е продиктуван от следните обстоятелства: моделът интегрира финансови и нефинансови показатели; постига се бързо и точно изпълнение на конкретните мероприятия; осигурява връзка между управлението на персонала и стратегията на зърнопроизводителите; обвързва бюджета и стратегията на зърнопроизводителите; създава възможност за ефективно управление на паричните потоци; покрива целия комплекс от управленски решения; извежда система за мотивация на персонала.

Прилагането на модела предполага решаването на редица задачи, основни от които са: идентифициране на всички възможни фактори, влияещи върху производството и пласмента на стоки; разработване на система от показатели за измерване и оценка ефективността на бизнеса; осигуряване на надеждни информационни източници; анализ на получените резултати; препоръки за поддържане и подобряване нивото на ефективност.


Фигура 2. Модел за оценка на ефективността на бизнес субект “Х”

на база BSC и CVA
Изградени по този начин, четирите перспективи на BSC формират един затворен кръг с отчетливи връзки между показателите. Бизнес субектът, включвайки CVA във финансовата перспектива, позволява BSC да се превърне в система от показатели с ясно изразен целеви ориентир, а именно - осъществяване на ефективна дейност, в т.ч. ефективна пласментна дейност и ефективно използване на разходите.

Практическата основа на настоящото изследване представлява извършен Case анализ на арендатори и земеделски кооперации от Плевенска област за периода 1999 – 2004 г.

На мнение сме, че е целесъобразно да формираме няколко групи от базисните предприятия. Като критерий за групирането използваме финансовия резултат за анализирания период. Прилагането именно на този критерий е обосновано от мястото му като икономически показател, от значението му за развитие на стопанската дейност [1, 1998, с.96]. По-конкретно: финансовият резултат е измерител на успеха в бизнеса; отразява степента на реализиране на поставените цели; в него резултират факторите, влияещи върху развитието на бизнеса. От тази гледна точка очертаваме следните групи:


  • І група - положителен финансов резултат – 13 зърнопроизводители;

  • ІІ група - отрицателен финансов резултат – 29 зърнопроизводители.

Изследването във всяка от посочените групи акцентира върху определен брой показатели, които смятаме за основни при зърнопроизводителите, а именно: рентабилност на приходите от продажби; обща ликвидност и обръщаемост на краткотрайните активи /брой обороти/; ефективност на разходите; темп на изменение на приходите; темп на изменение на разходите; финансова автономност и обща задлъжнялост; синхронизация на паричните потоци; CVA.

Финансови показатели на зърнопроизводителите от І група

Показателят за рентабилност на приходите от продажби е количествена характеристика на ефективността на приходите от продажби. От получените резултати можем да направим следните изводи: показателите за рентабилност са положителни величини и характеризират ефективната дейност на зърнопроизводителите за анализирания период. Коефициентът за рентабилност на приходите от продажби е основен измерител на търговската рентабилност от дейността на зърнопроизводителите. Стойността на този показател варира между 0,0001 и 0,3411, което показва, че печалбата на базисните предприятия на 100 лв. приходи от продажби е била между 0,01 лв. и 34,11 лв. Най-висока рентабилност е постигната от кооперация “Напредък” и съответно най-ниска – от кооперация “Съгласие -95” (вж. табл. 1).

Показателите за ликвидност са количествени характеристики на способността на дружеството да изплаща текущите си задължения с наличните краткотрайни активи. Коефициентът на обща ликвидност изразява способността на дружеството да погаси краткосрочните си задължения с всички възможни за мобилизация краткотрайни активи. Стойностите на този показател, приемани за нормални, са между 1,00 и 3,00 (1,00 – 2,00 нормална ликвидност, 2,00 – 3,00 висока ликвидност). Желанието за висока ликвидност обаче не трябва да се абсолютизира, защото те може да е резултат от нерационално използване на паричните средства и забавена обръщаемост на краткотрайните активи. От получените резултати може да се направи изводът, че през анализирания период стойността на този показател варира от 1,03 до 6,92 (вж. Табл. 1). Тези стойности са значително по-високи от приетите за нормални. Следва да отбележим, че това се дължи на значителния дял незавършено производство и наличности от зърно на склад.

Обръщаемостта на активите отразява интензивността на тяхното натоварване. По-високата обръщаемост на дълготрайните и краткотрайните активи води до подобряване на ефективността и до по-добри финансови резултати. Съществено значение при финансовия анализ има показателят за обръщаемост на краткотрайните активи. За анализираните години стойностите на този показател варират от 1,40 – 10,89 в брой обороти годишно (вж. Табл. 1). Това означава, че средно за анализирания период краткотрайните активи на базисните зърнопроизводители извършват 1,4 – 10,89 оборота, а за извършването на един пълен оборот са били необходими от 257,14 – 33,05 дни. Такива стойности за обръщаемост имат различно звучене, като се има предвид и специфичната дейност на зърнопроизводителите.

През анализирания период коефициентът за ефективност на разходите варира от 1,00 до 1,37 (вж. Табл. 1). Това показва, че за 1 лев направени разходи зърнопроизводителите са реализирали приходи в размер на 1,00 до 1,37 лева. Най-ефективно са разходвани ресурсите от “Агро-Бел” ООД, а по-малък е ефектът от извършените разходи от “Амбъл” ООД Брест и ЗК “Съгласие-95”.

Темпът на изменение на приходите отразява намалението/увеличението на приходите през анализирания период. За целта като базисна година възприемаме 1999 г. и изчисляваме среден темп на изменение на приходите през периода 1999-2003 г. Резултатите варират от 1,18 до 111,62, т.е. увеличаване на приходите на всички зърнопроизводители от тази група. Изключение от общата тенденция е “Вектор-М” ООД – Плевен – 0,97 (вж. табл.1).

Темпът на изменение на разходите отразява увеличението/намалението на разходите през анализирания период. За анализирания период резултатите от изчисляването на този показател варират от 1,02 до 126,8. Изключение от общата тенденция отново е “Вектор-М” – 0,93 (вж. табл. 1). Прави впечатление относително високият среден темп на изменение на приходите и на разходите на “Си Би” ООД и ЕТ “Дори”. Считаме, че това е логично, тъй като те възникват като икономически субекти през 2001 г. и разгръщат своя бизнес през 2002 г.

Показателите за финансова автономност са количествени характеристики на степента на финансова независимост на зърнопроизводителите от кредиторите. Стойностите на тези показатели (вж. табл. 1) очертават тенденцията на финансова независимост на зърнопроизводителите от групата. Изключение от общата тенденция е “Агро-Бел” ООД, който е използвал кредитен ресурс в размер на 716 хил. лв. през 2003 г.

Нивото на синхронизация между входящите и изходящите парични потоци в разглеждания период от време може да се установи чрез коефициента на корелация на входящите и изходящите парични потоци (вж. Табл. 1) Стойностите на изследваните зърнопроизводители от тази група са между - 0,091 и 0,91. Като се има предвид, че синхронизация се постига при стойности около единица, можем да коментираме, че относително добре са синхронизирани входящите и изходящите потоци от ПК “Напредък”-Изгрев, а при ЗК “Напредък”-Згалево и “Амбъл” ООД е налице слаба синхронизация на входящите и изходящите парични потоци.

За изследвания период от време се наблюдава нарастване в дейността на зърнопроизводителите (вж. Табл. 1). Ефективно е използван наличният капитал (собствен и привлечен). В този случай зърнопроизводителите са обезпечили нормална възвръщаемост на вложения капитал и са добавили стойност.

През анализирания период прави впечатление, че независимо от положителния финансов резултат на зърнопроизводителите от тази група, стойностите не са положителни при всички. Зърнопроизводителите с отрицателна стойност на CVA не са добавили стойност на паричния поток. Обвързвайки CVA с показателя за синхронизация на паричните потоци, следва да отбележим, че тези зърнопроизводители, които не са постигнали добра синхронизация на паричните потоци, не са добавили и стойност към тях.


 

Рент.на приходи от продажби

Обща ликвидност

Обръщаемост на материеалните запаси

Ефективност на разходите

Темп на изменение на приходите

Темп на изменени на разходите

Финансова автономност

Обща задлъжнялост

Синхрони

зация на паричните потоци



CVA

Финансови показатели

Маркетин

гови


показатели

Пр. на труда

Организа

ционни показатели



Персонал

BSC

ЧТППК”Напредък”

0,341

3,93

3,22

1,03

1,32

1,27

2,4

0,98

0,91

2,3

1,64

0,90

5,3/20,5

3,77

0,66

4,49

„СиБи „ ООД

0,092

4,58

1,4

1,12

112

105

3,95

1,00

0,1

-57,0

-5,59

1,00

1,0/75

6,34

0,62

3,86

ПТЗК „Златен клас”

0,025

6,92

2,6

1,04

1,38

1,3

7,72

0,11

0,04

18,9

6,79

1,00

6,9/44,3

6,78

0,66

8,28

ПТЗК”Труд”

0,017

3,81

2,25

1,04

1,25

1,42

2,43

0,45

0,52

-11,5

-2,69

0,92

5,4/28,1

3,82

0,53

3,85

ЕТ "Дори"

0,233

1,92

3,99

1,65

46,6

127

1,58

0,68

0,35

111,4

42,75

1,00

70,9/75,6

14,36

0,56

26,47

„Вектор-М”ООД

0,046

1,55

6,51

1,05

1,16

1,3

0,77

3,04

0,41

42,6

13,64

0,86

85,6/95

18,06

0,54

13,68

ЗК”Зора” Кнежа

0,028

6,7

2,4

1,05

0,97

0,93

2,82

0,41

0,26

21,5

21,35

0,88

5,6/52,3

3,93

0,59

15,42

„Агро-Бел”ООД

0,167

1,03

2,53

1,37

4,64

2,76

0,21

17,1

0,15

197,2

60,47

0,835

9,3/39,9

1,95

0,57

10,34

ПК”Амбъл”

0,009

3,16

10,9

1,01

1,51

1,52

5,43

0,25

0,08

13,4

5,02

0,85

6,2/17

1,44

0,59

0,99

ЗПК”Съгласие-95”

1E-04

2,61

3,63

1,00

1,00

1,06

2,64

0,43

0,2

107,3

32,89

0,844

8/36,7

1,74

0,61

15,41

ЗПК”Напредък”

0,046

2,56

6,31

1,11

1,23

1,18

0,42

2,48

0

129,9

39,85

0,814

6,2/28,7

1,44

0,57

0,93

ППК”Съгласие”

0,047

4,5

3,22

1,07

1,55

1,53

4,2

0,25

0,7

68,1

7,43

0,94

7,6/35,5

1,86

0,64

7,68

ЗКПУ-Асеново

0,095

3,09

2,85

1,11

1,18

1,02

3,23

0,7

0,34

67,5

21,03

0,94

5,7/24,3

1,56

0,64

13,71
Таблица 1. Определяне ефективността на дейността на зърнопроизводителите от І група

Финансови показатели на зърнопроизводителите от ІІ група

От получените резултати за втората група можем да направим следните изводи: коефициентите за рентабилност са отрицателни величини и характеризират неефективната дейност на зърнопроизводителите за анализирания период. Стойността на този показател варира между -0,0036 и -0,8154 (вж. табл. 2), което означава, че загубата на базисните предприятия на 100 лв. приходи от продажби е между 0,04 лв. и 81,54 лв. Коефициентите за рентабилност показват темповете на декапитализация на зърнопропроизводителите. Най-високи са темповете на декапитализация при ЕТ “Тива”-Ч. Бряг, с по-ниски темпове се декапитализира ПК “Единство 94”.

Стойностите за обща ликвидност през анализирания период варират в границите, приети за нормални, т.е. с наличните краткотрайни активи базисните предприятия са посрещали текущите си задължения. Изключение правят ЗК “Единство І” и ППК“Утро”, които са срещнали големи затруднения при посрещане на текущите задължения. При представителите на тази група делът на незавършено производство и продукция от зърно на склад също е значителен.

За анализираните години стойностите на показателя „обръщаемост на краткотрайните активи“ варират от 0 – 8,75 в брой обороти годишно. Това означава, че средно за анализирания период краткотрайните активи на базисните предприятия извършват 0 – 8,75 оборота, а за извършването на един пълен оборот са били необходими от 0 - 41,14 дни. Такива стойности за обръщаемост на активите могат да се приемат от ниски до високи, но трябва да се има предвид специфичната дейност на зърнопроизводителите.

Коефициентът за ефективност на разходите на повечето от базисните предприятия е под единица (с изключение на ЗК “Осъм”-1,00, ППЗК “Единство”-1,04, ЗК “Золена”-1,01, и ПЗК “Лазарово”-1,00, вж. табл. 2). Такива стойности показват, че за 1 лев направени разходи зърнопроизводителите са реализирали приходи в размер на 0,58 лв. до 0,99 лева. Изводът, който можем да направим е, че зърнопроизводителите от тази група са изразходвали своите ресурси неефективно.

Резултатите за темп на изменение на приходите през анализирания период варират от 0,56 до 5,29, т.е. има увеличаване на приходите при 11 зърнопроизводители от тази група. При 18 от тях се наблюдава тенденция на намаляване на приходите, за периода 1999-2004 г. при тях се забелязва намаляване на обема на дейността им.

За анализирания период резултатите от изчисляването на темпа на изменение на разходите варират от 0,556 до 3,21. При 14 зърнопроизводители има увеличение на разходите, а при останалите 15 зърнопроизводители от тази група е налице намаляване на разходите, т. е. тенденцията е към намаляване обема на дейността.

Стойностите на показателите за финансова автономност и обща задлъжнялост очертават тенденцията на финансова зависимост на повечето зърнопроизводителите от тази група (вж. табл. 2). Висока е общата задлъжнялост при ЗК “Золена”, ЗКПУ “Обединение” и ПЗК “Бреница”, дори при последния зърнопроизводител собственият капитал е отрицателна величина – силна декапитализация.

Нивото на синхронизация между входящите и изходящите парични потоци в разглеждания период за тази група са между -0,51 и 0,99 (вж. Табл. 2). Като се има предвид, че синхронизация се постига при стойности около единица, можем да коментираме, че относително добре са синхронизирани входящите и изходящите потоци от ЗК “Коиловци” – 0,995, най-ниска степен на синхронизация между входящите и изходящите паричните потоци се наблюдава при ПЗК “Победа” - Кнежа.

Таблица 2. Определяне ефективността на дейността на зърнопроизводителите от ІІ група

 

Рент.на приходи от продажби

Обща ликвидност

Объщаемост на материеалните запаси брой обороти

Ефективност на разходите

Темп на изменение на приходите

Темп на изменени на разходите

Финансова автоном

ност


Обща задлъж

нялост


Синхронизация паричните потоци

CVA

Финансови показатели

Маркетин-

гови показатели



Пр.труда

Организа

ционни показатели



Персонал

BSC

ВПТК”Зора”

-0,0127

1,398

2,14

0,99

1,94

1,02

0,77

1,54

-0,1353

-6,2

-1,3428

0,80

5,2/24,3

5,15

0,35

0,64

ППИ”Коиловци”

-0,0985

3,134

2,22

0,98

0,86

0,88

4,35

0,25

0,995

-53,7

-15,29283

0,85

3,3/36,4

6,97

0,57

-5,23

ЧЗПК”Златен клас”

-0,0975

1,561

2,418

0,95

1,16

1,4

0,99

2,01

0,9804

-119,3

-35,08562

0,90

6,9/39,4

7,92

0,44

-13,96

СД „Тива-Гергов”

-0,8154

0,49

2,18

0,58

1,53

0,99

-0,02

-2,95

-0,1382

-105,6

-31,65404

0,74

11,3/19,4

5,48

0,45

-12,93

ЧПТК”Осъм”

-0,0011

2,385

3,545

1,00

1,24

1,02

1,77

0,58

-0,5199

7,7

-0,74115

0,84

4,1/32,6

6,34

0,46

1,17

ПТЗ”Единство”

-0,0333

3,73

3,088

1,04

1,04

1,11

3,86

0,3

0,61195

2,5

0,7271975

0,82

5,7/18,8

4,33

0,58

-13,49

ЗК„Детелина”

-0,0218

1,64

2,29

0,98

1,2

1,18

1,24

0,87

0,3022

-55,8

-16,17894

0,79

3,6/27,4

5,35

0,51

-5,98

ПК ”Утро”

-0,1322

0

1,6

0,91

5,29

3,21

0,83

3,52

-0,0019

-4,3

-0,496615

0,74

7,4/5,2

2,36

0,48

0,47

ЗППК”Победа”

-0,1223

0,64

2,96

0,89

0,99

1,12

-0,16

2,29

-0,989

-18,8

-32,5357

0,73

5,3/13,8

3,39

0,50

-13,74

„Напредък“-Бяла вода

-0,0644

3,04

2,86

0,98

0,96

1,26

3,45

0,43

0,04829

-49

-15,05442

0,86

3,1/42

7,86

0,60

-4,94

ЗПТК”Напредък”-Каменец

-0,0271

1,43

4,23

0,98

1,28

0,97

3,11

0,34

0,0083

-109,5

-4,97682

0,83

4,5/21,2

4,66

0,49

-1,06

ППК”Съгласие” Изгрев

-0,0921

2,38

4,00

0,92

0,89

0,96

0,9

2,62

0,51

-52,5

-13,95782

0,80

3,8/24,7

5,12

0,53

-5,01

СПК”Единство І”

-0,1185

0

0

0,91

2,68

2,86

0

0

0,13449

-0,4

-7,099602

0,76

5,7/18,8

4,13

0,38

1,42

ЗК”Золена”

0,0048

2,26

5,57

1,01

1,81

1,98

0,0577

18,25

0,2186

19,6

7,510895

0,70

5/31,7

6,14

0,40

2,69

ЗКПУ”Обединение”

-0,0596

1,46

3,77

0,95

0,98

1,12

1,07

1,47

-0,00745

0,1

0,42973

0,64

2,5/43,6

7,25

0,34

0,37

ЗК”Бреница”

-0,1067

0,66

3,05

0,92

0,71

0,88

-0,0362

60,27

0,1311

-82

-21,22765

0,62

7/26,1

5,55

0,37

-8,26

ЗКПУ”Съединение”

-0,2758

0,58

2,57

0,81

0,6779

1,0146

-0,1982

-1,618

-0,14996

-176,1

-52,66155

0,63

4/17,8

3,68

0,37

-22,78

ЗК”Димум:

-0,0732

0,67

2,49

0,94

0,54

0,61

0,0988

16,95

0,0113

-16,6

-3,827345

0,64

6,75/32,2

6,51

0,40

-0,23

ЗКПУ”Лазарово”

-0,0215

0,88

5,08

1

0,83

1,03

1,16

1,15

-0,01781

-15,7

-4,109397

0,67

4,75/28,1

5,50

0,36

-0,56

ЗК”Нива-93”

-0,1354

1,37

2,58

0,89

0,67

0,71

1,394

0,77

0,02881

-45,5

-13,20229

0,72

5,25/35,3

6,77

0,38

-4,40

ППК”Дрин”

-0,2056

1,15

4,35

0,85

0,75

0,84

0,3844

0,6889

0,07487

-100,4

-29,64644

0,69

6,25/42,6

8,14

0,40

-11,52

ЗК”Искър”

-0,1053

1,05

3,7

0,92

0,77

0,85

1,3271

0,892

0,30053

-5,4

-1,069261

0,71

5,5/23,8

4,92

0,42

0,71

ЗКПУ”Изгрев-93”

-0,5258

0,13

6,11

0,66

0,86

0,92

-0,6763

-1,6646

0,5511

-100,7

-29,85625

0,69

3,5/14,3

3,02

0,34

-12,64

ЗК”Витска долина”

-0,0782

0,72

4,31

0,95

0,76

1

-0,0023

-8,5839

-0,4493

4

1,126065

0,72

3,75/34,5

6,39

0,34

1,98

ППК”Защита”

-0,3387

1,52

3,26

0,76

0,67

0,77

1,15

1,3528

-0,08337

-158,1

-46,98117

0,72

4,75/30,1

5,83

0,42

-19,77

ЗК”Възход”

-0,0685

0,43

8,75

0,95

1,08

1,01

0,041

7,8052

0,4274

36

11,904645

0,72

4/14,6

3,24

0,40

1,84

ЗК”Възход-39”

-0,0951

1,13

3,99

0,88

0,74

0,74

1,21

1,3

0,7965

25,3

8,23871

0,72

4/13,6

2,99

0,39

1,50

ЗПТК ”Земя”

-0,2656

0,69

2,05

0,99

0,56

0,558

0,028

6,21

0,04637

-24,9

-32,27908

0,64

4,5/21,3

4,39

0,28

-2,12

ЗК„Единство 94”

-0,0036

2,56

2,64

0,86

0,88

0,86

2,61

0,75

-0,0327

-43,6

-12,48445

0,83

5,4/15,7

3,90

0,45

-4,60

Както уточнихме по-горе, всички зърнопроизводители от втора група са реализирали отрицателен финансов резултат средно през изследвания период. От таблица 2 е очевидно, че по-голяма част от тях имат отрицателни стойности на CVA с изключение на 6 зърнопроизводители. За определения период от време зърнопроизводителите са използвали капитала неефективно. В повечето случаи това се дължи на ниската степен на синхронизация на паричните потоци и високата степен на задлъжнялост на зърнопроизводителите.


Маркетингови показатели на зърнопроизводителите от І и ІІ група

Таблица 3. Производство, преработка и пласмент на пшеница в Плевенска област за периода 1999 – 2005 г.

/хил. т./




Показатели

1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005*

1

Начални запаси

19

24

12

27

27

10

38

2

Произведено зърно

183

189

193

191

132

193

326

3

Преработено за собствени нужди

17

21

30

16

12

31

24

4

Производство на брашно (при 72 рандеман)**

60

59

60

61

60

61

60

5

За пласмент***

101

133

88

114

77

73

250

6

Крайни запаси

24

12

27

27

10

38

30

Каталог: alternativi -> br13
alternativi -> Гл ас д-р Мая Ламбовска
alternativi -> Балансираните карти за оценка доц д-р Огнян Симеонов
br13 -> Доц д-р М. Харизанова унсс, катедра „Управление” З. Фурнаджиева Резюме
br13 -> Проучване на организационната отговорност на търговските работници от търговски вериги
br13 -> Изследване организационната култура на търговските фирми в България
br13 -> Търговският обмен на България с балканските страни анализи и перспективи
br13 -> Ключови думи: конкурентоспособност, търсене, вътрешен туристически пазар, конкурентни предимства. Jel: L 11, L 83
br13 -> Мърчандайзингът на модните стоки – особености и възможности за развитие гл ас. Иван Петров унсс катедра „Търговия”
br13 -> Предпоставки и условия за възникване на фючърсен пазар в България гл ас. Бисер Петков – унсс, катедра „Търговия”
br13 -> Ролята на търговията за развитието на икономиката гл ас. Силвия Терезова


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница