Измерване на нискочестотни магнитни полета в диапазона 15 Hz – 30 Hz, проведени на 29 – 30 юни 2011 г в работен кабинет – спално помещение на апартамента на професор Георги Василев, кв. Гоце Делчев, бл. 252, вх. 7, а



Дата25.10.2018
Размер61.97 Kb.
#98817
Измерване на нискочестотни магнитни полета в диапазона 15 Hz – 30 Hz, проведени на 29 – 30 юни 2011 г. в работен кабинет – спално помещение на апартамента на професор Георги Василев, кв. Гоце Делчев, бл.252, вх.7, ап.150

в гр. София
На 29 и 30 юни 2011 г. бяха проведени измервания на интензивността на електромагнитни полета в нискочестотния диапазан от 15 Hz до 30 Hz. Измерванията бяха проведени в в работен кабинет – спално помещение на апартамента на професор Георги Василев, кв. Гоце Делчев, бл.252, вх.7, ап.150,

в гр. София. Измерванията бяха непрекъснати с продължителност повече от 12 часа от 17:00 до 07:30 часа на следващия ден. Данните бяха записвани в цифров вид на лаптоп и наблюдавани графиките на изменение и стойностите на максимумите в реално време на екрана на компютъра, като се изписваше кривата на интензивност на магнитната компонента В (плътността на магнитния поток) и нейната максимална стойност при съответната честота в μT. Оказа се, че интензитета на магнитното поле има очертан максимум около 17 - 18 Hz и той е около 9 μT. Такива данни са необичайни, както по отношение на честотата, така и по интензитет.


Основания за изследването:

А. Изисквания на Световната здравна организация и Директиви на ЕС:

- Във връзка с мерките за защита на населението и интереса на обществото към ефектите от облъчването с EMF, WHO стартира през 1996 г. един международен проект “Biological Effects of Static and Time-varying Electromagnetic Fields”.

- Препоръка Съветът на Европа Recommendation (1999/519/EC) за ограничаване подлагането на населението на облъчване с EMF с честоти от 0 Hz до 300 GHz, които трябва да бъдат приети като минимални изисквания от всички страни-членки на ЕС. Всяка страна-член може да приеме и реализира и по-строги изисквания, когато това е необходимо.

- Директива 2004/40/EC за защита на работещите е издадена от Съвета на Европа и Европейския парламент, със задължението всяка страна-член на ЕС да ги реализира като минимални изисквания не по-късно от 2008г. (продължен за 2012 г.).

- БДС Наредба №9/2001 (9/1999) на МЗ
Метод на измерване: За охарактеризиране обстановката по отношение на електромагнитните излъчвания в диапазона (15 Hz – 30 Hz), избрахме схема на непрекъснат мониторинг на В (плътност на магнитния поток – измервана в μТ) в стая от жилището в панелната сграда. Това позволи натрупване на информация за един по-дълъг интервал от време и дава възможност за обстоен анализ и изследване промените в характеристиките на измерваното ЕМП. Резултатите от спектралния анализ на данните се записваха в цифров вид в реално време на преносим компютър. Измерванията бяха проведени в честотния диапазон от 15 Hz до 30 Hz, който диапазон бе посочен от собственика на жилището, като най-вероятна причина за оплакванията от неблагоприятни ефекти върху неговия здравословен статус, а също така и на основата на предишни измервания и наблюдаваната увеличена интензивност на електромагнитните излъчвания в този диапазон.

Бе избрана схема за мониторинг на тези честоти в един времеви интервал от около 12 часа, за да се проследи изменението на интензивността на тези честоти в различни часове от денонощието и то за тъмната част, когато хората се намират в жилищата си. Да се установи експериментално дали това облъчване има моментен характер или източника е с постоянни във времето характеристики.

Апаратурата бе настроена да извършва непрекъснати измервания и записва резултатите в цифров вид на преносим компютър НР Compaq 6720s свързан с измервателния прибор NF 5300. Файлът с данните е съхранен и те са привързани към времето и пункта на измерване. Приборът беше настроен да прави запис на данните от измерванията на В компонентата на всеки 3000 msec. Данните за всяко измерване са в dBm, привързани са към времето, дадена е честотата в Hz за всяко измерване и отделно са регистрирани максимумите на излъчването за различните наблюдавани честоти. Данните са съхранени в цифрове файлове.

С помащта на инструкцията за работа с прибора може да бъде извършено превръщане на стойностите на измерваните величини от dBm в µТ, или А/m2 с цел директно сравнение с пределно допустимите норми, съгласно БДС и други международни и национални стандарти. Обобщените резултати от максималните измерени стойности за отделните времеви интервали, ще бъдат дадени допълнтелно, след окончателната обработка на целия масив от данни.


Апаратура: Измерванията бяха проведени с комплект мобилна апаратура “SPECTRAN” производство на немската фирма AARONIA AG. Комплектът включваше прибор “SPECTRAN NF 5010” измерващ в диапазона 1 Hz до 1 MHz и “SPECTRAN HF 6060” измерващ в диапазона 1 MHz до 7 GHz. В случая бе използван само първия комплект “SPECTRAN NF 5010”, поради необходимостта от измерване само на ниски честоти. Всеки комплект съдържа и две антени съответно за първия и втория прибoри (тип HyperLOG 7060). Към комплекта бе закупен и специализиран софтуер на фирмата производител, позволяващ съхраняването в различни формати на даните от измерванията и провеждане на последващ спектрален анализ. Двата комплекта апаратура бяха закупени през м февруари 2009 г, от когато е и тяхната фабрична калибровка. Точността на прибора “SPECTRAN HF 6060” (според техническото му описание), с който измервахме нивата на плътността на мощността на енергийния поток за ЕМП от базови станции, е ±3 dB.
Измервания и резултати:

Резултатите от измерванията са записани в цифров файл и дават информация за интензитета на наблюдаваните пикове свързани със съответната измерена честота. Оказа се, че интензитетът на магнитното поле има очертан максимум около 17 Hz и той е около 9 μT. Такива данни са необичайна, както по отношение на честотата, така и по интензитет. Това превишение на плътността на магнитния поток В, наблюдавано в помещението, е около 100 пъти над пределно допустимите норми. Тези норми са за работна среда, но като се има предвид, че помещението в което са направени измерванията и то за интервал от 12 часа, който е по-голям от продължителността на един нормален работен ден, се използва както за работен кабинет, така и за спалня, то тези стойности са определено над пределно допустимите по закон.

Предстои да се направи детайлен анализ на промяната на В във времето, за да се оцени режима на работа на неидентифицираният външен немонохроматичен източник на електромагнитни полета в диапазона 15 – 30 Hz, за който, за който се предполага, че е причина за наблюдаваните интензивни електромагнитни полета.
Анализ и изводи: Предстои да се направи детайлен анализ на промяната на В във времето, за да се оцени режима на работа на неидентифицираният външен немонохроматичен източник на електромагнитни полета в диапазона 15 – 30 Hz, за който, за който се предполага, че е причина за наблюдаваните интензивни електромагнитни полета.

Препоръчително е, до изясняване на източника на ЕМК и отстраняване на тази причина, помещението в което бяха направени измерванията, да не се използва едновремено като работен кабинет и спалня.


Защо е необходим контрол на нискочестотните магнитни полета, взаимодействащи с живата природа?

Действието на външно променливо магнитно поле върху човека води до индуциране на електрическо поле и циркулиращ електрически ток вътре в организма. Големината на индукционните токове зависи от големината на външното магнитно поле, размера на контура, през който протича тока и електропроводността на тъканите. При въздействието на магнитно поле с една и съща големина и честота, най-силни електрические полета ще се индуцират в контура с най-големи размери. Човешкото тяло не е еднородно по своите електрически свойства. Но плътността на индуцираните токове може да бъде пресметната, като се използват анатомически и физиологически обосновани математичиски модели на човешкото тяло.

Относителната корелация на резултатите, свидетелстващи за наличието на връзка между левкимията и близостта на жилищните домове до линийте за пренос на електроенергия, дала основание на Националната академия на науките на САЩ (NAS) да направи извода, че децата, живеещи в близост до линийте за пренос на електроенергия, се отнасят към групата с повишен риск за заболяване от левкимия (NAS 1996).

В резултат на изследванията били направени интересни изводи при анализа на резултатите от измерванията на магнитните полета. Така, при въздействието на полета с плътност на магнитния поток 0,2 μТ и 0,3 μТ оценката за риска от възникване на левкемия е значително увеличена при по-високите стойности на плътността на магнитния поток. Това е основание да се предполага наличието на положителна връзка между въздействието на магнитни полета и риска от левкемия.

Извършил измерванията:

Доц. д-р Димитър К. Теодосиев

Институт за космически и слънчево-земни изследвания – БАН

1000 София, ул. Московска 6,

GSM: 0878 705451

Служ. 02 - 979 3211, 02 – 988 3503; E-mail: dteod@space.bas.bg



“The intensity of the magnetic field has maximum of 17 Hz of a value about 9 μT. This exceeding is about more than 100 times over Оказа се, че интензитета на магнитното поле има очертан максимум около 17 Hz и той е около 9 μT. Такива данни са необичайна, както по отношение на честотата, така и по интензитет. Това превишение на плътността на магнитния поток В, наблюдавано в помещението, е около 100 пъти над пределно допустимите норми.


Каталог: 2012
2012 -> За приемане чрез централизирано класиране на децата в общинскиte детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски заведения на територията на община пловдив раздел І – Основни положения
2012 -> Критерии за отпускане на еднократна финансова помощ и награждаване на жители на община елхово I общи положения
2012 -> Alexander Malinov
2012 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2014 г
2012 -> Област враца походът се провежда под патронажа на


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница