Изпит по Международно публично право / решаване на казус



Дата12.10.2022
Размер38.59 Kb.
#115252
Колоквиум - Петър Марковски 19160118



Изпит по Международно публично право
/ решаване на казус /

ИЗГОТВИЛ:


ПЕТЪР ВАСИЛЕВ МАРКОВСКИ
ФАКУЛТЕТЕН НОМЕР:
19160118
СПЕЦИАЛНОСТ:
ПРАВО
ПОТОК: ГРУПА: ПРЕПОДАВАТЕЛ:
618 6084 АС. Д-Р МИРОСЛАВА ЙОРДАНОВА
Фактическа обстановка по казуса:
Делото се разглежда пред Международен трибунал по морско право в Хамбург. Страни по делото са Бангладеш и Мианмар. Спорът се отнася до делимитация на морската граница между Бангладеш и Мианмар в териториално море, изключителната икономическа зона и континенталния шелф в Бенгалския залив. Съдът е допуснал спорът за разглеждане и е приел, че приложимото право е Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г.
Отговорете на следните въпроси:

  1. Разгледан ли е международен спор от Международния трибунал?

  2. Определение за международен спор

  3. Определете предмета на спора

  4. Определение за делимитация

  5. Страните по спора субекти ли са на международното право?

  6. Международен договор ли е Конвенцията по морско право?

  7. Посочете видовете договори според броя на участниците и според техния предмет

  8. В кои случаи е допустимо ангажиране на международна отговорност? Определение за международна отговорност:


1. Разгледан ли е международен спор от Международния трибунал?
Да, разгледан е международен спор: налице е спор между субекти на международното право – отделни държави; И двете държави са страни по Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г. и следователно имат право да сезират Трибунала по възникнал спор между тях – така условието за допустимост е изпълнено


2. Определение за международен спор
Международният спор представлява разногласие по факт или правна норма - конфликт на юридически възгледи между субекти на международното публично право. Уреждането му трябва да бъде мирно и да е в съответствие с международноправните норми.
3. Определете предмета на спора:
Предмет на спора са отношенията, които възникват между държавите Бангладеш и Мианмар по повод делимитацията на морската граница, изключителната икономическа зона и континенталния шелф в Бенгалския залив.
4. Определение за делимитация
Делимитацията представлява определяне на положението на държавната граница между съседни държави по картографски материали или други справочни материали и данни и нейното нанасяне на топографски карти. Следва да се различава от демаркацията.
5. Страните по спора субекти ли са на международното право?
Държавите са основният субект на международното публично право, а международният договор е един от основните източници на международното публично право. Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г. е такъв договор, а страните по спора, по който приложимото право е именно Конвенцията, са суверенните държави Мианмар и Бангладеш. Може да се отговори утвърдително, че страните по спора са субекти на международното право.
6. Международен договор ли е Конвенцията по морско право на ООН от 1982 г. ?
Международен договор е споразумение между субекти на международното право независимо от наименованието му и от това дали се съдържа в един или няколко обвързани договора. Конвенциите също са международни договори, които изискват задължителна писмена форма. Предвид това, че има характерния за международните договори преамбюл, има универсално действие, защото е приета от ООН, издадена е в писмена форма, както и това, че неизпълнението ѝ се санкционира по нормативен ред и се поражда международна отговорност, може да се заключи, че Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г. е международен договор.
7. Посочете видовете договори според броя на участниците и според техния предмет
Според броя на участниците договорите биват двустранни и многостранни, а според предмета си могат да бъдат политически, икономически, в областта на транспорта, здравеопазването, културата и др.под.
8. В кои случаи е допустимо ангажиране на международна отговорност? Определение за международна отговорност:
Международната отговорност представлява правните последици, които настъпват при неизпълнение на международно задължение или нарушаване на международното право от негов субект. Международна отговорност се ангажира при нарушаване на международното право или при неизпълнение на поето международно задължение – извършване на международноправно нарушение. Такава отговорност възниква само след установяването на причинна връзка между противоправното действие и нанесената вреда. Има случаи, при които субектът се освобождава от такава отговорност – при форсмажорни обстоятелства.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница