Изработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Русе” Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ bg161PO001 4-07/2010„ Подкрепа на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”



Дата30.11.2018
Размер59.71 Kb.
#106130








Проект:

Изработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Русе

Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.4-07/2010„ Подкрепа на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”



ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА

ПРОЕКТЪТ Е ФИНАНСИРАН ПО ДОГОВОР ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ BG161PO001/1.4-07/2010/001 ПО ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ 2007 – 2013 ПО СХЕМА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ BG161PO001/1.4-07/2010„ ПОДКРЕПА НА ИНТЕГРИРАНИ ПЛАНОВЕ ЗА ГРАДСКО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ”, ОПЕРАЦИЯ 1.4: „ ПОДОБРЯВАНЕ НА ФИЗИЧЕСКАТА СРЕДА И ПРЕВЕНЦИЯ НА РИСКА”, ПРИОРИТЕТНА ОС 1: „ УСТОЙЧИВО И ИНТЕГРИРАНО ГРАДСКО РАЗВИТИЕ НА ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ”


ОБЩАТА СТОЙНОСТ НА ПРОЕКТА 999 400.00ЛВ

ОТ КОИТО БЕЗВЪЗМЕЗДНА ФИНАНСОВА ПОМОЩ ОТ ОП „РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ” В РАЗМЕР НА: 949 430.00 ЛВ ИЛИ 95.00%

СОБСТВЕН ПРИНОС НА ОБЩИНА РУСЕ: 49 970.00 ЛВ ИЛИ 5.00%

СРОК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА: 30 МЕСЕЦА

Цели на проекта:
Основната цел на схемата е изработване на интегрирани планове за градско развитие, насочени към устойчиво и трайно преодоляване на високата концентрация на икономически, природни и социални проблеми в 36 града, центрове на агломерационни ареали. Конкретните преследвани цели са:

-да се определят зони за въздействие, в рамките на 36-те града, като за Община Русе са предвидени три такива зони, включващи система от взаимосвързани дейности, които целят трайно подобрение на икономическото, материалното, социалното и екологичното положение на градската зона и града като цяло;

-да се изработят интегрирани планове за градско възстановяване и развитие за съответните зони, които да подпомогнат осъществяването на дългосрочна визия за развитието на града, чрез реализация на проекти в градски територии и/или подсистеми в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, с привличане и координирано управление на разнородни ивестиции и подпомогнати от структурните фондове на ЕС.

-да се постигне синергия между действащи или в процес на актуализация стратегически планови документи за интегрирано устойчиво регионално и местно развитие, секторни политики,секторни политики, програмни документи и устройствени схеми, в рамките на определени зони за въздействие.


Интегрираното развитие на градовете се реализира чрез интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, с които се осигурява пространствена, времева и фактическа координация и интеграция на различни политики и планови ресурси за постигане на дефинирани цели с използване на специфични финансови инструменти.

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие представлява съвкупност от свързани във времето и пространството проекти, действия и инвестиционни намерения, които се прилагат в определени градски зони за въздействие в градовете. Той интегрира политики и обединява разнородни участници за тяхното съвместно провеждане, като допринася за реализацията на визията и стратегията за развитие на града, респективно конкретно приоритети за развитието, определени в общинския план за развитие, общия устройствен план и др. стратегически документи.

ИПГВР всъщност представлява конкретизация на тези документи, като има подчертано практическа насоченост към идентифициране и решаване проблеми на развитието и възстановяването на конкретни градски зони или подсистеми на градската среда и едновременно служи като основен планов инструмент на общините за осигуряване на необходимите за това инвестиционни ресурси: на първо място за периода 2010г.-2013г. - структурните фондове на ЕС, а също и собствени финансови източници, държавния бюджет и частни инвестиции.
Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие се разработват за част/и от града като обособена територия (т.нар. „зони за въздействие)
ИПГВР се състои от увод и три части и има следната структура и съдържание:
УВОД - включва общо представяне на предназначението на този вид планове, поставено в цялостния политически и правен контекст, в т.ч. европейските и национални документи, изясняващи принципите и приоритетите на регионалната политика. В него накратко се описва процесът на разработването на плана и участниците, като и основните принципи, върху които е изграден. Той е предназначен за първоначална ориентация на широката общественост, която е краен адресат и по презумпция участва в процеса на изготвяне и прилагане на ИПГВР.

ЧАСТ I-ВА ЦЕЛЕВИ И ПРОБЛЕМЕН АНАЛИЗ - извършва се под формата на извлечение от анализите и прогнозите, включени в стратегическите документи и на първо място в ОПР и ОУП. При необходимост разполагаемите анализи се актуализират, допълват, конкретизират съобразно предназначението на ИПГВР. Този анализ има примерно тематично съдържание, от което за всеки план се подбират теми и се прилагат подходи на работа в зависимост от конкретните условия в общината и града.Примерното съдържание се състои от: обща характеристика на града/общината; демографски параметри и политика по човешките ресурси, заложена в ОПР и общинските специализирани програми; икономика, вкл. инвестиционна активност; културно-историческо наследство; социална сфера, околна среда, селищна мрежа, устройство и изграденост на градската среда, жилищен сектор, природни и антропогенни рискове, техническа инфраструктура, осигуреност на територията с действащи устройствени планове, SWOT анализ, резюме на анализа.
ЧАСТ II –РА СТРАТЕГИЯ И ЦЕЛИ НА ПЛАНА включва описание на плана като съвкупност от специфични цели, проекти и действия; участниците в него, партньорствата; обществено участие; бюджет на плана; очакваните резултати от прилагането му; резултати от екологичната оценка и от оценката за съвместимост на ИПГВР и отразяването им в окончателния му вариант; програми за реализация/прилагане на ИПГВР и включените в него зони за въздействие

ЧАСТ III УПРАВЛЕНИЕ НА РЕАЛИЗАЦИЯТА/ПРИЛАГАНЕТО НА ПЛАНА

Тази част съдържа организация на управлението на плана; индикатори за наблюдение и оценка на прилагането на плана; система за наблюдение, оценка и отчитане на прилагането на плана; обществено участие в наблюдението и оценката на прилагането на плана и оценката на резултатите от прилагането му.


В този смисъл основната задача на интегрирания план за градско възстановяване и развитие за Община Русе ще бъде на базата на подробен анализ и диагнози на тенденциите в градското социално икономическо и териториално устройствено развитие да се оформи визията за периода до 2020 г., като се очертаят приоритетите, основните средства и начини за постигането им в цялата градска територия, набелязване на зони за въздействие, където интервенцията в нейната цялост би постигнала очевиден прогрес и идентифициране на основните обекти и проекти, способстващи за реализацията на ИПГВР.

ОСНОВНИ ЕТАПИ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА И ВЗИМАНЕ НА РЕШЕНИЯ КЪМ ТЯХ


  1. Изготвяне на целеви и проблемен анализ на настоящата ситуация, визия за развитие на града до 2020г. и изготвяне на предложение за зони за въздействие;

  2. Публично обсъждане на резултатите от анализа и предложенията към него, както и утвърждаването им от Общинския съвет и Управляващия орган на ОПРР

  3. Изготвяне на стратегическа част на ИПГВР, включваща идентификация на заинтересованите страни, изработване на програма-график, формулиране на цели и стратегия, идентифициране на проектни идеи и възможности за ПУП.

  4. Провеждане на експертен форум с участието на заинтересованите страни, корекция на подготвените материали, съгласно предложенията на форума.

  5. Изготвяне на екологична оценка.

  6. Публично обсъждане на проекта за ИПГВР и одобряване на плана от Общински съвет.

  7. Изготвяне на Подробни устройствени планове на утвърдените зони на въздействие, както и на подробни технически задания за инвестиционно проектиране на избраните приоритетни обекти.

  8. Одобряване на ИПГВР от УО на ОПРР.



Този документ е създаден в рамките на проект „ Изработване на интегриран план за градско възстановяване и развитие на гр. Русе”, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма Регионално развитие” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от Община Русе и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.

Каталог: uploads -> files -> projects
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации
projects -> Съдържание част I. Какво разбираме под понятието "дете-центриран подход"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница