„Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации



Дата22.10.2018
Размер132.93 Kb.
#92568

ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”



Р Е Ц Е Н З И Я




от подполковник доцент доктор Георги Петров ГЕОРГИЕВ,

доцент в катедра “Мениджмънт на извънредните ситуации” при факултет “Командно-щабен” на Военна академия “Г. С. Раковски”,


на дисертационния труд на Захари Захариев Бисеров
на тема: „Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации”
представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”

по научна специалност “Организация и управление извън сферата на материалното производство”,

в професионално направление „Национална сигурност”,

от областта на висшето образование ”Сигурност и отбрана”

1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем.

Защитата на населението при бедствия е съществен елемент от политиката за сигурност на много страни, най-вече в страните-членки на НАТО и ЕС. Случващите се все по-често през последните години, природни бедствия и катаклизми налагат предприемането на редица действия от страна на властите по организиране както на превантивната дейност, така и на дейностите по време и след преминаване на бедствието. Едно от най-важните условия за успех на мероприятията по защита на населението и инфраструктурата при бедствия е превенцията. Тя включва комплекс от мероприятия и дейности, чието изпълнение значително намалява възможността за настъпване на извънредна ситуация или ако това се случи - значително намаляват последствията от нея.

Способностите на Системата за защита на населението и инфраструктурата трябва да гарантират изпълнението на основните принципи на защитата при бедствия, а способностите за прилагане на мероприятията по превенция и защита от ръководството на общината е една от първостепенните задачи, чието изпълнение в значителна степен определя способностите на държавата за осъществяване на функциите си, свързани със защитата на живота, здравето и правата на своите граждани, както и опазването на материалното и духовно богатство на нацията. Необходимостта от подготвени ръководство и кадри в управлението на защитата на населението и инфраструктурата при извънредни ситуации е изключително важно условие за успеха на тази дейност. От това произлизат и проблемите свързани със затрудненото изпълнение на задачите за защита на населението при извънредни ситуации от АТЕ. Това налага изграждане на способности на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации с оглед провеждане на мероприятията по превенция, мониторинг, ранно и своевременно предупреждение на населението при откриване на заплахите, своевременно планиране, задействане и изпълнение на мероприятията за противодействие от Единната спасителна система, и ефективно координиране на действията от органите на местната власт.

Актуалността на темата се обуславя и от необходимостта от привеждане на системата за превенция, мониторинг, ранно предупреждение, планиране, задействане, изпълнение и координиране на мероприятията за противодействие при бедствия аварии и катастрофи в съответствие с изискванията на регламентиращите документи на Република България с тези на Европейския съюз и НАТО. Значимостта на работата е предопределена от обстоятелството, че тя дава отговор на проблемните въпроси свързани с дейността на лицата и щабовете създавани в АТЕ и с насоките за подобряване, реализиране и изпълнение на техните функционални задължения.

Ето защо всяко изследване, което е насочено за решаване на проблемите на защитата на населението и инфраструктурата при извънредни ситуации, има важно актуално и познавателно значение. В този смисъл представения дисертационен труд, е посветен на актуален проблем, който има важно обществено значение и практико-приложен аспект.

По представения от автора дисертационен труд не съм запознат да има подобни разработки. Темата на дисертационен труд съответства на основното съдържание на разработката и считам, че авторът с помощта на факти, анализи и изводи развива актуална тема, която се явява оригинална разработка, синтезираща знание за ефективността на АТЕ в процесите на превенцията, мониторинга, ранното предупреждение, планирането, задействането, изпълнението и координирането на мероприятията за противодействие при бедствия аварии и катастрофи между органите на местната власт и ЕСС.

Разкрити са основните фактори обуславящи съществуването и функционирането на АТЕ в Република България. Достатъчно точно се обосновава необходимостта от усъвършенстване на способностите на АТЕ и са разкрити направленията за изграждане на тези способности.

Дисертационния труд съдържа ново знание. Положителните страни в него са свързани с представените факти, извършените анализи, критичните изводи и направените препоръки.



2. Обща характеристика и структура на дисертационния труд.

Дисертационният труд изследва способностите на АТЕ и възможностите за усъвършенстване на тези способностите на за защита на населението при извънредни ситуации.

Прецизно определените от автора предмет и работна хипотеза на изследването и успешно решените научно изследователски задачи довеждат до определяне на направленията за повишаване на способностите на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации и постигането на поставената цел в дисертационния труд.

Дисертационния труд съответства на изискванията на чл. 6 ал. 3 от Закона за развитие на академичния състав в Република България и чл. 27 от Правилник за прилагане на Закона за развитие на академичния състав в Република България. Разработен е в увод, четири глави, общи изводи и заключение, с общ обем 177 страници, списък на използваната литература - 6 страници, списък на използваните съкращения - 3 страници и 9 приложения. За обобщаване на информацията авторът използва 3 бр. таблици, а за онагледяване на дисертационният труд са създадени 39 бр. фигури.

В увода Захари Бисеров коректно посочва общата концепция на изследването - проблема, актуалността на темата, обекта, предмета, целта и основните задачи на изследването. Разкрити са работната хипотеза, методите на изследването и поставените ограничаващи условия.

В първа глава на дисертационния труд авторът прави анализ на нормативна база в Република България и на Европейското законодателство, касаещи мероприятията по превенция и защита. Представен е критичен анализ за мястото на ръководството на АТЕ в Системата за защита. В главата е разгледана Стратегията за намаляване на риска от бедствия и е обърнато сериозно внимание на превантивния контрол по отношение на подържане на способности за провеждане на МПЗ от администрацията на общини, фирми и организации. Авторът е успял да докаже необходимостта от експертен екип, който да изгражда и ръководи структурата на Ситемата за защита в общината за ефективно прилагане на МПЗ в съответствие с нормативната база.

Втора глава е посветена на влиянието на средата за сигурност върху поведението на системата за защита на населението и инфраструктурата. След извършено проучване и проведен анализ авторът разглежда Система за защита при бедствия на национално ниво, Система за защита на населението и инфраструктурата на територията на АТЕ, както и структурата и организацията на Системата за защита на общинско ниво. Анализирани са способностите на Системата за защита на населението и способностите за планиране на мероприятията за превенция и защита на общинско ниво. На тази основа авторът последователно доказва, че способностите на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации е необходимо да се повишат с цел да способстват за съкращаване на времето за отговор на опасността и да подпомагат процеса на вземане на решение, за предприемане на необходимите защитни мерки и изпълнение на задачите. Въз основа на критичния анализ и оценка на резултатите от изследването докторантът формулира изводи, от които ясно да се виждат основните недостатъци, които ограничават способностите на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации. Посочено е, че състоянието на способностите е възможно и може да се подобри, чрез наличие на специализирано образование, изграждане на способности по планиране на МПЗ при бедствия, подобряване на способностите по процесите за определяне на заплахите, анализ и оценка на риска и вземане на решение.

В трета глава авторът изследва способностите на ръководството на АТЕ за ефективно прилагане на мероприятията по превенция и защита, като търси практическото решаване на проблема. Авторът е определил метода на изследването, определил е длъжностните лица от ръководството на АТЕ, имащи отношение по МПЗ за привличане към анкетата и е представил въпросите включени в анонимната анкетна карта за установяване на способности и компетенции на ръководството на АТЕ за провеждане на МПЗ при извънредни ситуации. Докторантът е извършил обработка на анкетните карти и след направен обобщен анализ на получените резултати от шестте групи въпроси за наличие или отсъствие на способности на заетите в МПЗ от ръководството на АТЕ е достигнал до изводите в главата за състава, структурата и направленията за повишаване на способностите и компетенциите на лицата от ръководството на АТЕ за провеждане на МПЗ при ИС.

В четвърта глава докторантът представя насоките, подходите и предложенията си за подобряване на изграждането на способности и за привличане на ресурси за изпълнение на мероприятията по превенция, защита и отстраняване на щетите при извънредни ситуации. Той представя своето виждане за подобряване на способностите в АТЕ, като прави адекватни и необходими предложения в четири аспекта:

В първия аспект, способностите в АТЕ се подобряват, чрез формиране и подобряване на организацията на Общинския щаб и чрез формиране на общинска експертна работна група подпомагаща щаба.

Във втория аспект, способностите в АТЕ се подобряват, чрез изграждане на нови и подобряване на съществуващите способностите по вземане на решение и управление при извънредна ситуация, подобряване на качеството на обучение на населението за начините и за поведението му при различни бедствия, препоръчан е необходим специализиран образователен ценз за част от ръководството на АТЕ.

С третия аспект се цели да се подобри методологията за изготвяне на областния (общинския) план.

С четвъртия аспект докторанта представя насоки за подобряване на подготовката на органите за управление, специализираните сили и населението, за определяне на рискови фактори, определящи евентуална терористична заплаха срещу населението и инфраструктурата на АТЕ и за превантивната подготовка на територията и инфраструктурата на общината.

Като цяло определям получените резултати от Захари Захариев Бисеров за обосновани и значими от практическа гледна точка. Повечето изводи и препоръки са потвърждение на работната хипотеза, че способностите на ръководството на АТЕ за ефективно провеждане на мероприятията по превенция и защита не осигуряват изпълнението на основните приоритети на защитата на населението и инфраструктурата и е необходимо усъвършенстване на тези способности.

В дисертационния труд има научно изследване, а получените резултати от него в голяма степен са приложими.

3. Характеристика на научните и научно-приложните приноси в дисертационния труд. Достоверност на материала.

На базата на извършените анализи и изследвания в дисертационния труд, Захари Захариев Бисеров претендира за шест научно-приложни резултата с оригинален принос:

1. Определени са основните проблеми в сектора и са конкретизирани действия за подобряване на резултатите в тази сфера;

2. Предложени са допълнителни елементи при планирането, като са конкретизирани основните усилия, средства и ресурси (включително кадрови и финансови) за изпълнението на защитата на населението;

3. Предложени са нови термини, като “Рискова точка” и мероприятия по превенция и защита и са допълнени понятията рисков фактор, рискова точка, заплаха, опасност и управление на Системата за защита;

4. Предложено е създаване на временна общинска експертна работна група за експертно вземане на решение и компетентно въздействие върху рискови точки, рискови фактори и ПОО, преди и по време на извънредна ситуация с цел подобряване работата на Общинския щаб при извънредни ситуации;

5. Определено е значението на образователният ценз и прилагане на различни форми за обучение на ръководството на АТЕ за ефективното изпълнение на дейностите по защитата на населението. Като една от основните препоръки е осигуряване на високо подготвен експерт в ръководството на АТЕ - магистър по “Защита на населението и критичната инфраструкура”;

6. Създадена е анкета за изследване способностите на ръководството на АТЕ за провеждане на МПЗ.

По своята същност, получените резултати следва да бъде характеризирана като обогатяване на съществуващите знания и могат да намерят приложение в практиката за подобряване на дейността на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации. Всички те са лично дело на автора и са доведени до широката научна общественост, чрез публикуваните статии в списания и доклади от научни форуми.

Приемам претенциите на автора за 5 (пет) от научно-приложните резултати така както са дефинирани с изключение на претенциите за въведени термини и определения, които не могат да бъдат класифицирани като резултат, а само като предпоставка за изграждане на теоретични постановки за по-нататъшно получаване на резултати от прилагането им.



4. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд.

Ефектът от получените научно-приложни резултати в дисертационния труд на Захари Бисеров е както за теорията, така и за практиката.

Теоретичните могат да бъдат отнесени към обогатяване на съществуващи знания за детайлизация на понятия, систематизиране на съществуващо научно познание и класификации.

Практически характер имат резултатите от проведеното изследване сред специалисти и ръководители в АТЕ от различни общини и области в Република България по метода на експертните оценки, както и създадената анкета за определяне на способностите на ръководството на АТЕ за ефективното изпълнение на дейностите по защитата на населението.



5. Оценка на публикациите по дисертацията и авторството.

Докторантът е представил три национални публикации, които са свързани с дисертационния труд. И трите публикации са разработени лично от докторанта. Нямам информация за тяхното цитиране от други автори. Приемам и трите публикации, тъй като те са част от получените в дисертационния труд резултати и са публикувани в списание “Сигурност”, Годишника на Военна академия „Г. С. Раковски” и в сборника от научната конференция „Реформи в системата за Национална сигурност на Република България” на НБУ.



6. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта.

Списъкът на използваните литературни източници включва 67 източника, всичките на кирилица. Използваната литература е тематично максимално близка до дисертационния труд и дава пълна и точна картина за състоянието на проблема. Представените факти, постановки и изводи са достоверни.

Определено считам, че авторът има необходимите познания за състоянието на проблема и е показал способност и умения да оценява творчески голямо количество литературни източници.

7. Оценка за автореферата.

Авторефератът е разработен според изискванията на Правилника на за развитие на академичния състав във Военна академия „Г. С. Раковски“ – Приложение 17 - заглавна част, същинска реферативна част и справочна част.

Авторефератът следва структурата на дисертацията и логиката на изложеното в нея съдържание. В автореферата правилно са отразени основните положения и научните-приложните резултати на дисертационния труд.

8. Критични бележки.

Наред с посочените добри страни на разработения труд, считам, че прекалено обстоятелствено са представени общоизвестните факти за случилите се бедствия на територията на Република България и проблемните въпроси в общините и областите, които са свързани с подобряване на способностите на АТЕ за защита на населението при извънредни ситуации, при положение, че последващата оценка на отделните направления за изграждане на тези способности, акцентира върху слабостите и трудностите за лицата участващи в създаваните щабове на общинско и областно ниво. Оценявайки дисертационния труда, стигам до извода, че авторът Захари Бисеров е отделил значително място в него за критичен анализ на състоянието на проблема и по-малко за теоретичните изследвания и практическото му решаване.

По отношение на съдържанието смятам, че авторът би могъл да обърне по-голямо внимание на планирането и координирането на дейностите между кметства, общини, области, фирми, министерства и ведомства за подобряване на работата на АТЕ за защита на населението при бедствия.

Към предложения за рецензиране и за защита дисертационен труд, могат да бъдат предявени множество както общи, така и конкретни критични бележки, особено в стила на изложението, но воден от принципа, че е право на автора сам да избира изразните си средства, няма да акцентирам върху отделните елементи. Убеден съм, че в бъдеще, с натрупването на изследователски опит, докторанта ще усъвършенства уменията си да оформя научните си разработки.

В дисертационния труд има допуснати и известни слабости, най-вече редакционни и от технически характер.

Посочените критични бележки не намаляват достойнствата на разработения дисертационния труд и стойността на получените научно-приложни резултати, а бележките имат препоръчителен характер. Те само могат да бъдат полезни при по-нататъшната научна дейност на Захари Захариев Бисеров.



9. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът счита, че следва да вземе отношение.

Познавам Захари Захариев Бисеров от 2010 г. след приемането му за обучение по магистърска програма като студент по специалност „Защита на населението и критичната инфраструктура” във ВА “Г. С. Раковски”. По времето на обучение си същият проявяваше активност и любознателност в учебния процес.



10. Заключение.

Считам, че докторанта Захари Захариев Бисеров е придобил необходимите знания и опит самостоятелно да формулира, изследва, оценява и анализира научни и научно-приложни проблеми и да предлага обосновании решения. На основание основните хармонизирани понятия от Ръководството от Фраскати, задължителни в Европейският съюз, съгласно Регламент (ЕС) № 995/2012 на Европейската комисия, изискванията на чл. 6 ал. 3 от Закона за развитие на академичния състав в Република България и чл. 27 от Правилник за прилагане на Закона за развитие на академичния състав в Република България, представеният ми за рецензия дисертационен труд с автор Захари Захариев Бисеров представлява задълбочено и самостоятелно научно изследване с научнo-приложни резултати и отговаря на изискванията за придобиване на образователната и научна степен “доктор” по научна специалност “Организация и управление извън сферата на материалното производство” в професионално направление „Национална сигурност” от областта на висшето образование ”Сигурност и отбрана”.



11. Оценка на дисертационния труд.

Като имам предвид качествата на дисертационния труд, постигнатите научно-приложни резултати, посоченото в рецензията и съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗРАСРБ, давам напълно убеден, положителна оценка на дисертационния труд на тема „Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации” и предлагам на научното жури да присъди образователната и научна степен „доктор” по научна специалност “Организация и управление извън сферата на материалното производство” в професионално направление „Национална сигурност” от областта на висшето образование ”Сигурност и отбрана” на Захари Захариев Бисеров.


....11.2015 г. РЕЦЕНЗЕНТ:



гр. София подп. доц. д-р Георги Георгиев





Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница