Изследване на усилвателни стъпала по схема с ое(общ емитер) и с ос(общ сорс) за средни честоти и в честотна област
6. Да се определят долната гранична честота fb, горната гранична честота fh и ширината на честотната лента на схемата f. Резултатите да се нанесат в таблица 4. Долната fb и горната fh гранични честоти са тези честоти, при които усилването спада с 3dB, т.е. AU,(-3dB) = 0,707AU,(f=1кHz) .
7. За схема ОЕ с ООВ по ток да се изчислят входното съпротивление RiA, изходното съпротивление RoA и коефициентът на усилване AU по указаните по-горе формули. 8. Да се реализира схемата от фиг.3 (ОЕ с ООВ по ток), като се прекъсне връзката между букси 24 и 26. При входен сигнал EGp-p=200mV да се извършат аналогични измервания, както в точка 3. Резултатите да се запишат в таблица, подобна на таблица 2. 9. За схема ОС да се изчислят изходното съпротивление RoA и коефициентът на усилване AU по указаните по-горе формули (стръмността на транзистора да се отчете от фиг.1в за ID = 1mA, rDS = 30k). 10. Като се използва макетът ЛАМС1 да се реализира схемата на стъпало ОС, като се свържат накъсо букси 8 и 9, 10 и 11. Да се измерят изходното съпротивление RoA и коефициентът на усилване AU. Получените стойности да сравнят с изчислените и да се нанесат в таблица, подобна на таблица 2. За реализиране на измерванията на входа на усилвателя (букса 2) да се подаде от генератор синусоидален сигнал с честота f=1kHz и амплитуда от връх до връх EGp-p=100mV. За товарно съпротивление да се използва резистор RL=10k, като се свържат накъсо букси 12 и 13. 11. Да се снеме амплитудно-честотната характеристика на стъпало ОС. Измерванията се извършват по начин, аналогичен на този в т. 5. Резултатите се нанасят в таблица и се построяват графично в логаритмичен мащаб. Да се определят долната гранична честота fb и горната гранична честота fh на схемата.
За да се изследват АЧХ с помощта на аналоговия симулатор OrCAD PSpice, се стартират съответните файлове, посочени в заданието. АЧХ се визуализират в Probe чрез командите Trace/Add, след което се избира желаната характеристика. Визуализацията в децибели става с DB(V(out)/V(in)). Използването на курсора става с командата Tools/Cursor/Display. 12. Да се изследва влиянието на емитерния кондензатор CЕ върху АЧХ. Работният файл е lab_oep.sch. Честотният анализ се извършва при три стойности на CЕ: 470nF, 4,7F и 470F. Да се снемат АЧХ и стойностите на двете гранични честоти fb и fh за трите стойности на кондензатора. 13. Да се изследва влиянието на капацитивен товар върху АЧХ. Работният файл е lab_oep2.sch. Анализът се извършва при три стойности на товарния капацитет CL: 100pF, 1nF и 15nF. Резултатите да се снемат по указания в т.11 начин. 14. Да се снеме амплитудно-честотната характеристика на стъпало ОЕ с ООВ по ток. Работният файл е lab_oefb.sch. Резултатите да се снемат по указания в т.11 начин. 15. Да се изследва АЧХ на стъпало ОС. Работният файл е lab_os.sch. Да се нанесат стойностите на напреженията върху схемата. Резултатите да се снемат по указания в т. 11 начин. Да се начертаят снетите АЧХ. При изследване влиянието на даден елемент да се начертаят на една координатна система отделните случаи.
Фиг. 1б
Фиг.1в
Каталог: analog circuits -> dis dis -> 5 Програмируеми аналогови матрици (Field Programmable Analog Arrays –fpaa). Приложения dis -> Лабораторно упражнение №4 Aналогови умножители Задачи за изпълнение dis -> Аналогова схемотехника II част Линейни операционни схеми за интегриране и диференциране dis -> 3 Преобразуватели на напрежение в ток и на ток в напрежение 1 dis -> Изследване на усилвателни стъпала по схема с ок(общ колектор) и с од(общ дрейн) за средни честоти и в честотна област dis -> 5 Изследване на фазово затворени вериги (pll). Приложения1 dis -> Избирателни lc-, rc- усилватели и активни rc-филтри1 dis -> 6 Аналогово-цифрови преобразуватели (ацп) Изтегляне 14.76 Mb. Поделитесь с Вашими друзьями: |