Жан-Ив Потел: Враг съм на идеята за Европа на няколко скорости



Дата11.01.2018
Размер42.2 Kb.
#43127
25 октомври 2017 г.

ТЕМА: ФРЕНСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

(към 16.30 часа)


Съдържание:


www.bnr.bg 1

www.bnr.bg 2




www.bnr.bg, 25.10.2017 г.

http://bnr.bg/post/100888429/jan-iv-potel
Жан-Ив Потел: Враг съм на идеята за Европа на няколко скорости
Ирина Недева

"Една или много на брой Европи?" - по този въпрос днес от 18:30 часа във Френския институт ще дебатират Жан-Ив Потел - историк, есеист, политолог, преподавател в университетите Париж VIII, Париж I Пантеон-Сорбона, в Института за политически науки в Париж и във Варшавския университет, и професор Румяна Коларова - ръководител на катедра "Политология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бивш министър на образованието във втория служебен кабинет на президента Росен Плевнелиев. Това ще бъде седмият дебат от поредицата "Нашата Европа" на Френския институт в София.

На въпроса дали съществува една Европа, или няколко Европи в една, можем да отговорим по различен начин, обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Жан-Ив Потел:

Можем да кажем "да, разбира се, има различни Европи", защото има различни култури, като дори принципът на Европа за разнообразието е едно от качествата, достойнствата на Европа. Но девиз на Европа е и "обединение, единение в това разнообразие, така че въпросът е по какъв начин европейските нации да направят така, че да запазят това единство, но съхранявайки разнообразието.

Според французина, именно тук е основният въпрос, но неговият отговор не се крие в институционализирането на няколко скорости:

Разбира се, може да има една или друга тема, по които една или друга страна ще бъдат по-близки в позициите си за разлика от други, но нека да не институционализираме "една Европа", "две Европи, или "три Европи" с различни парламенти, с различни договори.

Аз съм наистина враждебно настроен към идеята за Европа на няколко скорости. Когато започнем да разделяме и да раздробяваме, това наистина е една огромна илюзия - че ти ще разделиш, раздробиш и след това ще събереш. Не може - веднъж след като си го унищожил, не може да го събереш, подчерта Жан-Ив Потел.

Подробности, както и цялото интервю, можете да чуете от звуковия файл.


Звуков файл
www.bnr.bg, 25.10.2017 г.

http://bnr.bg/post/100888581/giiom-klosa-ne-samo-obshtoto-minalo-a-cennostite-i-svobodite-koito-spodelame-ni-pravat-evropeici
Един от директорите на EBU пред Радио София
Гийом Клоса: Не само общите ни корени, а ценностите и свободите, които споделяме, ни правят европейци
Лили Големинова

Гийом Клоса е директор "Комуникации" на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), като отговаря и за цифровите стратегии, медийните проучвания и стратегическите събития. Основател и президент на EuropaNova (група за европейски стратегии), бил е съветник на френския министър на външните работи Jean-Pierre Jouyet по време на френското председателство на Съвета на ЕС, а през 2009 става съветник на специална група за бъдещето на Европа към Съвета на Европа, създадена от бившия министър-председател на Испания Фелипе Гонзалес. Бил е на редица отговорни постове в сферата на индустрията и медиите, през 2011-а оглавява отдела за иновации към френското министерство на икономиката и финансите.

Възпитаник е на дeпaртамента по мениджмънт на HEC Paris, след което специализира в Лондон (престижното London School of Economics). Бил е водещ на политически предавания по една от френските телевизии. Автор е на две книги - "Европа, последен шанс?" (Europe, la derniere chance заедно с Жан-Франсоа Жаме, която излиза през 2011-а и (съвсем наскоро) на книга за "еразъм поколението".

Гийом Клоса беше в София за 14-ата правна асамблея на Европейския съюз за радио и телевизия, като това се оказа първото му посещение в България. Но искам да се върна пак, защото София ми прилича на много други европейски столици и тук се чувствам много удобно - каза той в началото на разговора ни.

Гийом Клоса е от онези хора, които не спират нито за миг и винаги имат време (въпреки натоварения си график) за още ангажименти.

Изключително ангажиран с европейската идея и ролята на гражданите, той разказа интересни факти от времето на френското председателство.

Бях специален съветник на министъра, който отговаряше за френското председателство преди 10 години, и да, наистина, председателството е ключов момент за всяка държава, защото биват защитавани интересите на европейските граждани, а това е източник на чувство на обща гордост за председателстващата държава. Но това е също и една възможност и за политическите лидери, и за гражданите да осмислят и разберат какво всъщност означава Европа и какво можем да направим, за да подсилим Европа в днешния свят, който далеч не е много европейски. В медиите в това отношение виждаме една глобална конкуренция, виждаме възхода на платформи като Нетфликс и Амазон, а дори и Фейсбук, който все повече се превръща в медия, така че нашата реалност се променя.

Така че едно председателство показва, че Европа е наша "обща стока", тя е собственост на европейските граждани - в това число, разбира се, и на българските граждани. Така че ситуацията не е "Брюксел и ние". Ние сме тези, които изграждаме Европа, всеки от нас и именно в тази посока много работихме по времето на френското председателство - аз специално отговарях точно за гражданските дебати и ние успяхме да включим милиони французи, за да го подтикнем към предложения за това, което можем да подобрим в Европа.

Гийом Клоса коментира важността на гражданските дебати и колко е наложително европейските визии и идея да бъдат обяснявани на хората.

Именно участието на гражданите в процеса е голямото предизвикателство. И го казвам, напълно осъзнавайки факта, че и във Франция тогава нямаха много представа какво е това Европейски съюз. И се оказа, че имаме идеи и визия, които не кореспондират с реалните хора. Защото в Европа, както се оказа, няма гражданско образование в тази насока, което се оказа голям проблем, защото трябва база, за да обясниш на някого какво е Европа. Хората не са наясно с много от битките, които Европа е водила - срещу войната, тоталитаризма, фашизма... Всъщност ние сме създали Европа, за да бъдем свободни и сме се опитали да изградим институции, които да предпазват европейските граждани, включително и от прекалено силната държавност, да съхранява правата им - в това е смисълът на европейската конструкция, за която ние понякога мислим само като за пазар. Но Европа е друго - в нейната същност са вплетени демокрацията, образованието, културата, основни ценности като плурализма и свободата на словото - това е, което ни прави европейци, а не само общите ни корени, не само това, което имаме като минало, а най-вече ценностите и свободите, които споделяме и които са в ДНК-то на Европа.


Звуков файл
Каталог: media
media -> Български футболен съюз правилник за статута и трансферите на
media -> Curriculum vitae Georgi Merdzhanov
media -> Отчет на разходите за държавно подпомагане на филмовата индустрия по бюджета на иа "нфц" за 2010 г
media -> Организират четвърта Национална експертна среща
media -> До районен прокурор гр. Казанлък м о л б а
media -> Програма „Околна среда 2007-2013г. Bg161PO005/10 11/03/19
media -> Музеят за история на София открива изложбата "Среща с египетски жрец" в новата си сграда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница