Житие на свети теодор ушаков



Дата06.11.2017
Размер36.85 Kb.
#33980
Житие на



СВЕТИ ТЕОДОР УШАКОВ
Адмирал Теодор Ушаков е роден на 13 февруари 1745 г в с. Бурнаково, Яровславлска област. Родителите му са дълбоко вярващи християни. На шестнадесет години Теодор постъпва в Морския кадетски корпус в Санкт Петербург. Бъдещият адмирал се отличава с много добрия си успех в обучението и с големия си интерес към математиката, историята и навигацията. След като завършва, той полага клетва като руски офицер. Императрица Екатерина ІІ създава руски редовен линеен флот в Черно море с основно пристанище в гр. Херсон и там през 1783 г. пристига капитан втори ранг Теодор Ушаков. По същото време в града започва чумна епидемия. В резултат от енергични действия на капитан Теодор Ушаков в неговата част чумата изчезва четири месеца по-рано от другите части. Заради смелостта през най-тежките периоди никого да не изпрати в болницата, която била препълнена и така да спаси мнозина задържайки ги при себе си, той бива произведен в капитан І ранг.
На 11 август 1787 г. Турция обявява война на Русия. На 3 юли 1788 младият руски черноморски флот удържа решителна победа над турския флот край остров Фидониси под командването на Теодор Ушаков. За тази победа той на 43 години получава чин контра-адмирал и в началото на 1780 г. бива назначен за командващ черноморския флот. Следват славните победи на руския черноморски флот под неговото лично командване над турския - през 1770 г. при Керч, и при Одеса. През 1791 г. руско-турската война завършва с блестящата победа на контра-адмирал Теодор Ушаков около нос Калиакра. За тази знаменита победа му е присъден орден “Св. Александър Невски”. През 1793 г. за заслуги пред отечеството е повишен в чин вицеадмирал.
Още в началото на войната Теодор Ушаков поема управлението над гр. Севастопол и над пристанището му. След сключването на мира той незабавно пристъпва към построяване на казарми и болница за моряците, както и за нови пътища, пазари и кладенци. Преустройва и малката съборна църква “Св. Николай”. Освободил се за малко от военните дела, прославеният генерал проявява особена привързаност към православната вяра и отделя повече време за молитва.
През 1796 г. руският престол бил зает от Император Павел І. През това време във Франция избухнала революция и французите започват да завоюват съседните държави и напредват към Балканския полуостров. Това принуждава султан Селим ІІІ да сключи договор с Русия срещу Франция. Руските кораби навлизат в Средиземно море и така започнала знаменитата Средиземноморска кампания на вицеадмирал Теодор Ушаков. Първата задача е освобождаването на Йоническите острови, главният от които е остров Корфу - една от най-укрепените крепости в Европа, която се смята за непревземаема. Навсякъде руските войски са посрещани с поздрава: ”Да живее освободителят и възстановителят на Православната вяра в нашето Отечество!”. На 19 февруари 1799 г. пада крепостта на о. Корфу. За блестящата победа император Павел І произвежда Теодор Ушаков за адмирал. Като благодари на Бога св. Теодор продължава да изпълнява възложените му задачи: на освободените острови трябва да се организира нова държава и той като пълномощен представител на Русия създава на Йоническите острови такава форма на управление, която осигурила на всички мир, тишина и спокойствие. Така се образува първата гръцка държава в ново време - Републиката на седемте съединени острови. Междувременно адмирал Ушаков оказва подкрепа на славния Суворов и заедно разгромяват “Непобедимата” армия на французите. След като превземат град Бари, отслужват благодарствен молебен пред мощите на св. Николай. На 30 септември руските войски влизат в Рим. Предстояло завземането на Малта, но в края на 1799 г. адмирал Теодор Ушаков получава заповед от император Павел І да върне руския флот в родината.
На 11 март 1801 г. заговорници убиват императора и на престола застава Александър І. Политиката на Русия се променя, при двора се оформя мнение, че на сухопътна Русия не е нужен голям флот. През 1804 г. Теодор Ушаков представя доклад за своето служение в руския флот, в което се казва: “Благодарение на Бога при всички сражения с неприятеля и в цялата досегашна история на флота под мое командване нито един съд не е изгубен.” На 19 декември 1806 г. той подава оставката си.
Душата на адмирала, която от още от младостта му се стреми към Бога, най-после намира покой, уединение и молитва. През 1810 г. преди окончателно да напусне столицата Санкт-Петербург, Теодор Ушаков написва завещанието си. Той никога не е имал свое семейство и деца и затова оставя не богатите си владения на своите племенници, за които цял живот се грижил като баща. Като се оттегля от всички служебни дела, той си избира да живее в тихото село Алексеевка близо до Санаксарския манастир “Рождество Богородично”, където в годините, докато той се сражавал се подвизавал неговият чичо преподобния Теодор. Молитвеното общение между тях никога не било прекъснато - монах и моряк, и двамата били воини Христови, и двамата правели едно и също нещо: ревностно служили на Господ, на попрището на което Той ги призвал. През Великия пост Теодор Ушаков винаги живеел в манастира в отделна килия, за да се подготви за причастие със Св. Тайни, оставал на продължителните манастирски служби заедно с братята и благоговейно се молил.
През 1812 г. започва Отечествената война. Св. Теодор, който вече е болен и стар се включва във всеобщото опълчение за защита на родината, като устройва болница за ранените и поема нейната издръжка. През цялото време той споделя всичко, което има със страдалците и лишените от имущество и ги утешавава, помага на бедните от близките села. Остатъкът от дните си св. Теодор Ушаков прекарва във въздържание и завършва живота си на 2/15 октомври 1817 г., като верен син на Православната Църква. Той бива погребан по негово желание в Санаксарския манастир “Рождество Богородично”, редом до преподобния Теодор.
Каталог: images -> stories -> hramove
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
hramove -> Първата българска църква в град варна алтернатива


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница