К к. Пампорово Нетехническо резюме Настоящият доклад



Дата25.01.2018
Размер172.53 Kb.
#51650


Ваканционно селище “Цитаделата” в к.к. Пампорово Нетехническо резюме


нетехническо резюме
Настоящият доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение е изготвен от екип лицензирани експерти в състав: инж. Лидия Борисова Петрова, арх. Красимира Николова Петкова-Илиева, Атанас Томов Згуров и Стили­ян Казалиев.

Ръководител на екипа е инж. Лидия Борисова Петрова.

Докладът за оценка на въздействието върху околната среда (ДОВОС) се разработва на основание чл. 92 и чл. 96 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

Обект на оценка от ДОВОС е Инвестиционно предложение за изграждане на:

Ваканционно селище “Цитаделата”, предвидено за застрояване в имот УПИ І-11 по плана на к.к. Пампорово, общ. Чепеларе с обща площ 13 760 м2.

Възложител на Доклада за ОВОС е фирма “Цитаделата” ООД, гр. Смолян, с адрес: гр. Смолян, ул. “Мусала” № 1 и лице за контакти – Ивайло Атанасов Ивановски – управител, GSM 0888 74 30 96.

Целта на Доклада за ОВОС е да се определят и опишат възможните действия – преки и косвени, при разполагането на инвестиционното предложение върху разглежданата територия.

1. Анотация

на инвестиционното предложение

Съгласно инвестиционното предложение, предмет на Доклада за ОВОС, се предвижда изграждане на апартаментен тип ваканционно селище с около 750 места за настаняване.

Логото на проекта е “Където историята среща лукса” и наименование на селището:



Ваканционно селище “Цитаделата” в к.к. Пампорово, общ. Чепеларе.

Предназначението на ваканционнното селище е да създаде разнообразна среда за отдих и спорт, в която основен елемент е базата за настаняване и множеството спортни и рекреационни съоръжения. Предвидени са и помещения за работилница, складове за инвентар, абонатна станция, авариен агрегат, трафопост, подземен и открит паркинги за по около 100 автомобили, спортни площадки за колективни спортове, мини голф игрище, колотрасе за маунтбайк и др.

Целият комплекс ще има външен изглед на крепостен град от древността с крепостни стени, наблюдателни кули, каменни алеи от дялан камък и др. В него умело ще са преплетени елементи от римската и ранната византийска епоха от времето І век пр.н.е. до ІV-V век от н.е., като арки, крепостни порти, каменни кръгли колони, форуми, атриум и др. В разпределението на комплекса ще се предвидят зони за отдих и обществено ползване в духа на Средновековието – комплекс, обединяващ съвременен СПА-център, плувен басейн и фитнес зала, каменно-дървени беседки, “форум транзиториум” (търговски център) и други. Идеите за строителство на селището ще са съчетание на древноримската архитектура по отношение на форми, елементи и градоустройство със съвременната модерна архитектура.

Всички заведения за настаняване ще са изпълнени в просторни апартаменти и студия, а тези за хранене ще са в различен стил, което ще допринесе за цялостния колорит, атрактивност и уникалност на селището.

Селището се намира в к.к. Пампорово на дясно отклонение от пътя за станцията на БНТ, под хотелите “Родопи” и “Евридика”. На около 100 м югоизточно от границите на имота има изграден път.

2. Алтернативи

за осъществяване

на инвестиционното предложение

По отношение на използваните технологии за строителство ще се използват най-съвременните, ориентирани към спестяване на енергия и съответно косвено влияещи върху намаляване замърсяването на околната среда.

Алтернатива по отношение на отоплението е предвидена от възложителя и тя е комбинирано отопление на нафта и ток. Инвеститорът предвижда да се използва предимно ток. Този начин на отопление ще въздейства благоприятно в локален мащаб върху имисионния фон на района, който е чист поради липсата на промишлена дейност.

Изборът на нафта е също удачен, предвид относително ниското съдържание на вредни вещества, емитирани в атмосферата, вследствие на нейното изгаряне, високия ù топлинен капацитет и лесното ù транспортиране и съхраняване.

По отношение на водозахранването на селището няма алтернативи освен централната водоснабдителна мрежа на к.к. Пампорово. Използването на местни локални източници на водоснабдяване е неприложимо, поради липсата им в непосредствена близост.

Отпадъчните води се предвижда да бъдат отвеждани за пречистване в пречиствателната станция на курорта в м. Бобовско дере. Възможната алтернатива с изграждане на локално пречиствателно съоръжение за пречистване на битово-фекалните води не се препоръчва от експертите.

При “нулева алтернатива” съществуващото състояние на разглежданата територия са запазва, без да се реализират намеренията на инвестиционното предложение.

С реализирането на предложението би изпъкнало стойностното, автентичното, традиционното и същевременно хармонично и атрактивно строителство.

“Нулева алтернатива”, т.е. инвестиционното предложение да не се реализира, не предлагаме.

3. Описание, анализ и оценка

на предполагаемите въздействия върху населението

и околната среда в резултат от реализацията на инвестиционното предложение
3.1. Атмосферен въздух

Очакваните изменения в качествата на атмосферния въздух са свързани с два периода:



  • по време на строително-монтажни работи;

  • по време на експлоатация на комплекса.


Замърсяване на атмосферния въздух в периода на строителство

Преобладаващо, в периода на строителство въздуха се замърсява с нетоксична прах и в по-малка степен от отпадъчните газове от работата на двигателите с вътрешно горене на транспортните средства и строителна техника.

Прахът от строителните работи обикновено се отлага на няколко метра от източника. По-дребните фракции, вкл. тези с респираторен размер (под 10 микрона), обикновено се разнасят от въздушните течения и се разсейват в атмосферата. По принцип, прахът от строителните работи не е респираторен, което е основна причина да се счита, че той не е опасен за работещите на строителната площадка.

Като се има предвид, че инвестиционното предложение визира подчертана етапност в строителната си програма с конкретни срокове за изпълнение на СМР и поради съществуващата известна териториална самостоятелност на структурните единици, следва да се очаква, че периодът на строителство на комплекса замърсяването на въздуха ще бъде в границите на приемливото за тези периоди.


Замърсяване на въздуха по време на експлоатацията на обекта

По данни на инвеститора отоплението на ваканционното селище ще бъде електрическо.

Единствен източник на въздействие върху атмосферния въздух по време на експлоатацията на комплекса ще бъдат моторните превозни средства.

Втори вариант за из­точ­ник на топ­лос­наб­дя­ва­не на обек­та ще бъ­де ко­тел­но­то по­ме­ще­ние. То ще ра­бо­ти с наф­та, ко­ято ще се съх­ра­ня­ва в ре­зер­во­ар, оси­гу­ря­ващ ед­но­ме­се­чен раз­ход на го­ри­во.

Тъй ка­то из­пол­з­ва­но­то го­ри­во ще бъ­де наф­та, изис­к­ва­ни­ята за съ­дър­жа­ние на прах мо­же да се счи­тат за из­пъл­не­ни, изис­к­ва­ни­ята за съ­дър­жа­ние на въг­ле­ро­ден окис съ­що са дос­ти­жи­ми, ка­то то­ва за­ви­си от пра­вил­но­то ре­гу­ли­ра­не на го­рив­ния про­цес и ти­па на ко­те­ла.

От нап­ра­ве­на­та оцен­ка на обекта, в ре­зул­тат на ре­али­зи­ра­не­то му не се очак­ват не­га­тив­ни из­ме­не­ния в ка­чес­т­во­то на ат­мос­фер­ния въз­дух, а и от там не се очак­ват на­ру­ше­ния на еко­ло­гич­но­то рав­но­ве­сие.


3.2. Повърхностни и подземни води

От района на к.к. Пампорово водят началото си р. Чепеларска и Голямата река, която след сливането си с Малката река под с. Стойките е известна с името Широколъшка река.

Подземните води в района са представени от трите генетични типа: карстови, пукнатинни и порови (грунтови).

Най-значителни са карстовите води. Те са разпространени в Смолянския карстов басейн и са привързани към мраморите на Добростанската свита. Формират се в пукнатини, каверни и канали, образувани в резултат от разтварящото действие на водата.

В района западно от площадката на ваканционно селище “Цитаделата” се намират следните пукнатинни извори, използвани чрез припомпване за водоснабдяване на Пампорово, а именно: изворите “Тереклийски” 1 и 2, Кайнарджата, Аязмото, Кочурите, Муската и Козуятаг. Общият минимален дебит на тези извори е Qмин. = 8 л/сек.

Площадката на инвестиционното предложение, предмет на доклада за ОВОС, не попада в обхвата на санитарно-охранителните зони на питейните водоизточници, ползвани за водоснабдяване.

Основен източник на въздействие върху компонента води могат да бъдат отпадъчните битови води.

Тези води, съгласно писмо изх. № П.Т.-133 / 23.01.2006 г. на “ВиК” ЕООД – Смолян, ще се включат в канализационния колектор и ще постъпват за пречистване в съществуващата ПСОВ в м. Бобовско дере, отстояща на около 350 м североизточно от площадката на обекта.



Не се очаква отрицателно въздействие от обекта върху подземните питейни води в района, тъй като площадката е извън обхвата на СОЗ.

При строг контрол и спазване на предвидените в т. 6 на доклада за ОВОС мерки се очаква въздействието от реализацията на инвестиционното предложение върху повърхностните води да бъде следното:



  • териториален обхват – малък;

  • степен на въздействие – незначително;

  • честота – постоянна;

  • възможност за възстановяване – да;

  • продължителност – по време на строителството и експлоатацията на обекта;

  • кумулативни и комбинирани въздействия – няма.

3.3. Отпадъци

Очакваните видове отпадъци, които ще се генерират по време на строителството и експлоатацията на инвестиционното предложение са следните:



Строителни отпадъци

Това са отпадъци, които се образуват в периода на строителството на обекта, но на този етап във фаза ПУП-ПРЗ няма информация за очакваното количество строителни отпадъци.

Предполагаемото количество изкопни земни маси ще бъде около 7500 м3. Ще се използват за обратно засипване, за вертикална планировка и за озеленяване на площадката. Излишните скални и земни маси ще се извозват и депонират на место, определено от общината.

Битови отпадъци

Този вид отпадъци се образуват както по време на строителството, така и в периода на експлоатацията.



По време на строителството – при норма 0.120 кг/чов./дневно и средно заети около 20 души, за период на строителството – около 10 месеца, ще се генерират 720 кг отпадъци.

По време на експлоатацията – в Ръководството за определяне броя и вида на необходимите съдове и техника за събиране и транспортиране на отпадъци, МОСВ, 2004 г., е посочено, че средногодишната норма на натрупване на отпадъци на 1 бр. легло в почивна база е 80 кг при обемно тегло 200 кг/м3. При 750 бр. легла количеството на отпадъците ще бъде около 300 м3/г.

Тези отпадъци ще се събират в найлонови чували и ще се съхраняват в предвидено за тази цел помещение или навес. Ще се извозват периодично за депониране на сметището в м. Теклен дол.

Подлежащите на рециклиране отпадъци ще се събират разделно и ще се предават за вторична преработка (хартия, стъкло, метали, пластмаси).

Освен изброените по-горе отпадъци е възможно да се образуват незначителни количества от някои опасни видове отпадъци – опаковки от бои, лакове, разтворители, използвани лампи и акумулатори и др.

Въздействието от отпадъците върху компонентите на околната среда ще бъде незначително.
3.4. Геоложка среда (земни недра)

Геоложкият строеж е свързан с процесите на планинообразуването.

На територията на площадката и в района в близост до нея няма преки и косвени признаци на свлачищни явления и процеси.

Геотехническите показатели на земната основа са подходящи за реализиране на предвиденото строителство.

Въздействието върху геоложката основа ще бъде съвсем незначително. Върху земните недра не се очаква негативно въздействие.
3.5. Вредни физични фактори

В границите на ваканционното селище и в непосредствена близост няма източници на шум и други вредни физични фактори. Единственият носител на шумови нива е пътя, тангиращ с територията на обекта. Предвид ниската използваемост на пътя може да се направи коментара, че той не е носител на наднормени шумови нива.

Предвидените с инвестиционното предложение източници на шум са както следва:


  • по време на строителството на ваканционното селище ще се използват традиционните строителни машини и съоръжения – багер, булдозер, фадрома и др., чиито нива на шум са в порядък 80 – 105 dB/А. Очакваните нива на шум средно са около 95 dB/А, което по време на строителството ще влоши за кратко шумовия фон на района на площадката;

  • по време на експлоатацията на ваканционното селище източник на шум ще бъдат бензиновите косачки за поддържане на тревната растителност и моторните превозни средства;

При вторият вариант на отопление с ко­тел­но­то по­ме­ще­ние, из­точ­ник на шум ще бъдат цир­ку­ла­ци­он­ни­те пом­пи. Но при удач­ен из­бор на без­шум­ни пом­пи се ели­ми­ни­ра по­ява­та на шу­мо­ви на­то­вар­ва­ния от обек­та.

Препоръка към проектантите: всич­ки вен­ти­ла­ци­он­ни сис­те­ми - наг­не­та­тел­ни и сму­ка­тел­ни да бъдат ком­п­лек­тов­ни с шу­мо­заг­лу­ши­тел­ни сек­ции, шу­мо­заг­лу­ши­те­ли, бре­зен­то­ви ман­ше­ти и там­по­ни, ко­ито да ог­ра­ни­ча­ват раз­п­рос­т­ра­не­ни­ето на шу­ма извън вен­ти­ли­ра­ни­те по­ме­ще­ния.



  • уличната мрежа на територията на обекта е носител на линеен източник на шум. Имайки предвид пътната настилка и много ниските скорости на движение в този участък няма да са необходими шумоизолационни мерки, тъй като вероятните нива на шум няма да надхвърлят значително нормите за среда за отдих, които са 45 dB/А за деня и 30 dB/А за нощта.

Други физични фактори по време на строителството и експлоатацията на ваканционното селище не се очакват.
3.6. Земи и почви

Почвите в района са предимно планинско-ливадни. Срещат се кафяви горски и сиви горски почви.

Върху почвите ще има въздействие при извършване на изкопни работи за построяване на площните обекти, за прокарване на линейните обекти, при изкореняване на пъновете на отрязаните дървета, при евентуални взривни работи. Възможно е вторично замърсяване на почвите с горива и масла от работещата строителна и транспортна техника.

За предотвратяване на въздействието се предвижда осъществяване на рекултивационна дейност след завършване на строителството.



3.7. Биологично разнообразие

Растителен свят

Районът на к.к. Пампорово е ви­со­коп­ла­нин­с­ки – в не­го пре­об­ла­да­ва иг­ло­лис­т­на­та гор­с­ка рас­ти­тел­ност с най-ти­пич­ен пред­с­та­ви­те­л смърч.

Имайки предвид предишни наши наблюдения в района, може да се заключи, че върху парцела няма представители на редки тревисти видове.

Съществуването на двете петна със смърчови дървета в горния край на парцела с обща площ около 7 декара поставя въпроса за намаляване на сечта при оформянето на площадката за строителство. Считаме, че е недопустимо цялостното изсичане на гората върху парцела. Горското насаждение, попадащо в рамките на парцела (около 7 декара) е незначително малко в сравнение с площта на смърчовите гори в ДЛ Пампорово и неговото запазване (или поне на преобладаващата му част) е от съществена необходимост поради следните причини:



  1. Ще се създаде възможност да се създаде привлекателна горска паркова среда във ваканционното селище.

  2. Ще се запазят местообитания на пойни птици и дребни горски животни.

Вър­ху те­ри­то­ри­ята на пар­це­ла, пред­ви­ден за стро­ител­с­т­во на ваканционното селище “Цитаделата”, не се очаква намирането на рас­ти­тел­ни ви­до­ве с при­ро­до­за­щи­тен ста­тус, по­со­че­ни в Чер­ве­на­та кни­га на Бъл­га­рия, т. I, и в приложенията на Закона за биологичното разнообразие.
Животински свят

За посочения участък са характерни обичайни представители на безгръбначните животни. Върху самата територия на парцела възможностите за развитие на земноводни и влечуги са ограничени. Горите и поляните в района се обитават от сърни и зайци. В близост до мястото на изграждане на ваканционното селище не съществуват защитени природни територии. Не се предвижда унищожаване на обработваеми земеделски земи, поради което няма да се редуцира хранителната база за птиците и бозайниците в района.

Върху птиците и дребните бозайниците в района ще действа факторът безпокойство от извършването на строителните дейности и работата на строителната механизация и временно унищожаване на част от местообитанията им. Това налага извършването на основния обем строителни дейности извън размножителния период на животните.
3.8. Ландшафт

Районът на к.к Пампорово е с уникален ландшафт. В южно направление се издигат сравнително стръмни склонове, обрасли със смърчови гори – подстъпи към върховете Сне­жан­ка (н.в. 1926 м) и Мур­га­вец (н.в. 1858 м).

В северната част на курорта се разполага верига от планински върхове със заоблени била с по-мал­ка над­мор­с­ка ви­со­чи­на (1500-1800 м), сред които се намират високопланински ливади.

Лан­д­шаф­тът от­го­ва­ря ка­то въз­мож­нос­ти за осъ­щес­т­вя­ва­не на про­ек­та – под­хо­дя­що югоизточно из­ло­же­ние, автомобилен асфалтиран път, преминаващ на около 100 м югоизточно от имота, съ­щес­т­ву­ва­ща път­на и ту­рис­ти­чес­ка ин­ф­рас­т­рук­ту­ра в района.


3.9. Природни обекти

На разстояние от 3 до 15 км от к.к. Пампорово се раз­по­ла­гат следните защитени територии: природната забележителност “Смолянски езера” с площ около 49.5 ха; резерват “Сосковчето” (177.5 ха); поддържан резерват Мом­чил­с­ки дол (31,1 ха).

В околностите на гр. Смо­лян се на­ми­рат и следните защитени територии: защитена местност Рожен – Клобуч (108,5 ха); природна забележителност Не­вяс­та­та – Тур­лу­ка; природна забележителност Смо­лян­с­ки во­до­пад (0,2 ха).

Вър­ху те­ри­то­ри­ята на ДЛ – Ши­ро­ка лъ­ка, се на­ми­рат следните защитени местности и природни забележителности: защитена местност Тур­ла­та (18,2 ха ); защитена местност Вра­ча (4 ха); защитена местност Гра­ди­ще­то (9 ха); защитена местност Чер­но­ка (8,6 ха); защитена местност Лят­на­та го­ра (36,6 ха); природна забележителност Лед­ни­ца­та; природна забележителност Мо­ма­та.

Разглежданият обект е отдалечен на значително разстояние от защитени територии и е ограничен от тях с трайни бариери (планински вериги и била). Поради това не се очаква никакво пряко или косвено въздействие от строителството и експлоатацията на обекта върху защитените територии в района.
3.10. Въздействие върху населението.

Оценка на здравния риск

Анализът на съществуващото състояние и очакваните изменения на компонентите на околната среда показва, че само в процеса на строителството, при невнимателно боравене с горива, масла, машини и др. е възможно да се прояви негативно въздействие, което се оценява като слабо вероятно.

Потенциални рискове за здравето на работниците могат да се появят основно по време на строителството на обекта в резултат от неспазване указанията за работа по отделните строителни процеси.

Съгласно Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използването на работното оборудване (ДВ бр. 54 от 2001 г.), инвеститорът на обекта определя координатор по безопасност и здраве в етапа на инвестиционното проектиране, тъй като проектантите са повече от един.

В процеса на строителството функцията на координатор по безопасност и здраве се изпълнява от главния изпълнител (строител).

В предвид дейностите, за които е предназначен обектът – отдих, спорт и туризъм, не се очаква негативно въздействие върху населението и почиващите. Очакванията са свързани с положително въздействие върху здравето на обитателите на обекта.


3.11. Материално и културно наследство

По време на направения оглед на площадката не се установи наличие на исторически, археологически и архитектурни паметници.

При евентуално попадане върху такива находки по време на строителството, ще бъдат незабавно уведомени общината и Историческия музей.

4. Мерки,

предвидени да предотвратят, намалят или, където

е възможно, да прекратят вредното въздействие

върху околната среда и населението


Мерките за предотвратяване и намаляване на неблагоприятните последици са посочени по компоненти, тъй като всеки от тях има собствена роля в цялостното функциониране на обекта.

Процесът на намаляване, ограничаване или недопускане на негативни въздействия върху околната среда и човешкото здраве обхваща всички етапи от създаването и функционирането на даден обект.



Ето някои от най-важните мерки, които предлагаме да се имат предвид при проектирането, строителството и експлоатацията на селището:

  • Оросяване на площадката по време на сухо и ветровито време.

  • Използване на стандартни отоплителни инсталации.

  • Повишаване топлоизолационните качества на сградите.

  • Рационална организация на транспортните комуникации за комплекса.

  • Да се изготви ПОИС, като се обърне внимание на: минимизиране обема на земните работи, водоотвеждането на скатните води, естетическото и функционално оформяне на дерето в югоизточната част на обекта, зачимяване и затревяване на постоянните откоси, безопасно извършване на СМР.

  • Да се проектира и изпълни каломаслозадържател на замърсените дъждовни отпадъчни води от района на паркинга.

  • Проектиране и изпълнение на разделна канализация за отпадъчните битови и дъждовните води.

  • Дъждовните и скатни води, както и тези след каломаслозадържателя, да се заустят в Бобовско дере преди съществуващата ПСОВ.

  • Времето на строителните работи да става само през деня и извън курортния сезон.

  • Ограничаване времето на свирене и пеене в заведенията, и работното време за употребата на спортните съоръжения.

  • Да се предвиди шумоизолация за точковите източници на шум (дискотека, бар).

  • Определяне на подходящо място или помещение за съхранение на битовите отпадъци от обекта.

  • Внедряване и реализация на система за разделно събиране на отпадъците в съответствие с общинската програма за управление на отпадъците.

  • Излишните земни маси да се използват за запръстяване на съществуващите депа, рекултивация на нерегламентирани депа или моделиране на терени.

  • Луминесцентните и живачни лампи да се събират на подходящо място и да се предават на лицензирана фирма за по-нататъшно третиране.

  • По време на строителството и експлоатацията да не се допуска подприщване на повърхностните води, разливане на нефтопродукти от строителни и транспортни средства и пр.

  • Изпълнение на техническа и биологична рекултивация по трасетата на линейните подобекти – канализация, водопровод и пътен подход.

  • Разположението на обектите на ваканционното селище “Цитадела” да бъде определено по начин, минимализиращ сечите на дървета от горските петна върху имота.

  • Извършването на основните строителни дейности да се извърши извън размножителния период на птиците (април, май).

Спазването на предвидените мерки ще гарантира опазването на околната среда, контрола за състоянието ù, както и максимално ограничаване на негативните въздействия.
Заключението на експертите по ОВОС е:
Считаме, че при спазване на дадените от експертите препоръки, забележки и ограничения, въздействията от реализацията на инвестиционното предложение върху компонен­тите на околната среда ще бъдат незначителни и в рамките на допустимото замърсяване, съгласно действа­щите в страната норми и стандарти.

РЪКОВОДИТЕЛ:

(инж. Л. Петрова)


ЕКИП

ЛИЦЕНЗИРАНИ ЕКСПЕРТИ:

1.

(Ат. Згуров)



2.

(Ст. Казалиев)



3.

(арх. Кр. Петкова)







Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница