Как се развиват умения за осъзнато сънуване?



Дата14.12.2022
Размер15.75 Kb.
#115898
развиване на умения за осъзнато сънуване
Свързани:
owasp-api-security-top-10

Как се развиват умения за осъзнато сънуване?

Повечето от нас считат, че знаят как да сънуват. Аналогично се счита, че знаем как да мислим. А хората се различават толкова много в мисловния си процес. Осъзнатото сънуване е умение, което може да бъде развивано с тренировки.

Накратко нужните изисквания са:

адекватна мотивация, правилно прилагане на ефективни техники, добро помнене на сънищата.


Развиване на умения за добро помнене на сънищата

За целите на осъзнатото сънуване трябва да се стигне до фаза на помнене на повече от един сън на нощ.

Както вече беше писано в началото на нощта сънищата (REM фазите) са кратки около 5-10 мин. и се увеличават до 40-60 мин. към края на нощта.

Първото условие в тази връзка е осигуряване на достатъчно сън като цяло. Както вече знаем, колкото повече време спим, толкова повече нараства времето, прекарано в REM сън.

Полезно е воденето на дневник на сънищата – записвайте всеки сън, непосредствено след като се събудите и независимо колко детайли от него помните. Ако се случи да се събудите през нощта веднага напишете съня си, а не чакайте сутринта – тогава споменът ще е отлетял. Ако не ви се пише дълго и подробно, просто отбележете няколко важни пункта от съня, а сутринта го допълнете с подробности.

Друга помощна практика е да възнамерите помненето на съня: като заспивате да вложите в себе си програма, че сутринта ще помните сънищата си. Този метод работи по същия начин, както се програмираме да се събудим сутринта в определен час. А когато ползваме този метод, защо не прибавим и утвърждението, че ще имаме един интересен и осъзнат сън? 🙂

Основна причина, че забравяме сънищата си е това, че информацията от тях се сблъсква с друга информация – емоции, усещания, събития и сънят изчезва…

Затова и сутрин, когато се събудите нека първата ви мисъл да бъде „какво сънувах току що?” и преди да запишете съня си в дневника преминете през него мислено, припомняйки си максимален брой детайли.

Важно! За оптимално спомняне не променяйте позата на тялото си след събуждане, избягвайте да мислите за ежедневните неща, а потърсете нещо, което да ви доведе до съня – може да е мисъл, чувство, образ. След това малко по малко опитайте да навлезете и в по-стари спомени от съня.

Друго, което може да се направи е да си сложите аларма, която да звънне когато е вероятно да сте в REM сън. Като знаем, че тези периоди се редуват през около 90 минути, за да се събудим в такъв е да навием часовника след около 4 часа и половина, 6 часа или 7 часа и половина след като сме заспали.

С последователност в тези дейности можем да постигнем много добро помнене на сънищата.


Събуждане в съня

Предполагаме, че вече имаме отлично помнене на сънищата и всяка нощ можем да възпроизведем поне един сън.

Както вече стана ясно, между реалността и сънищата съществуват минимални разлики. За целта на осъзнатото сънуване ние трябва да се фокусираме именно върху тези разлики, или начинът, по който сънят се различава от будното състояние. Тези разлики, които могат да ни подскажат, че сънуваме са наречени „знаци на съня”. Колкото повече опознаваме собствените си сънища, толкова повече ще разбираме и тези знаци – явни несъответствия с будното състояние. Някой от тези несъответствия са твърде явни – (например летене), които могат да се случат само по време на сън, други са малки – (например среща със знаменитост, неординарно поведение).

Разпознаването на тези знаци по време на сън става чрез фокусиране на вниманието върху тях, и по този начин да се влезе в осъзнато сънуване.

Немският психолог Paul Tholey, който прави изследвания върху повече от 200 лица за най-лесните методи, чрез които да се влезе в осъзнато сънуване е на мнение, че развиването на т.н. „критично-рефлексивна нагласа” е от определящо значение. Той набляга на това, човек поне 10 пъти дневно да си задава въпроса ”сънувам ли или не?” Благоприятно е задаването на въпроса и преди лягане.


Тук ще вмъкна една техника, която случайно чух в Индия от едни хора, които разговаряха на съседната маса в едно барче за сокчета и за мен даде отлични резултати: по същество се състои в създаването на условен рефлекс между специален звуков сигнал – телефонна аларма и въпроса дали сънувам или не. В продължение на 2-3 седмици се навива алармата за случаен час няколко пъти през деня и при позвъняването и се научаваме да си задаваме въпросът „сънувам ли или съм буден?” След като вече усетим, че двете събития са се свързали и чуването на този сигнал ни кара автоматично да си задаваме въпроса, пристъпваме към втория етап: навиваме алармата да звънне през нощта, като се опитваме пак да уцелим REMфаза (кратна на 90 мин от заспиването). Така, чувайки звукът в съня си задаваме въпросът „сънувам ли?” и можем да преминем в осъзнато сънуване.

Техники за комбиниране на намерение с Reality test


1. Носете си някакъв текст и го препрочитайте няколко пъти през деня. Ако той след второто или третото препрочитане остава същия и буквите са стабилни, може да сте уверени, че сте будни. По време на сън след първото препрочитане 75% от текстовете или буквите се променят, а след второто 95% се променят. Минете в следващата фаза.
2. Когато сте убедени, че не сънувате се опитайте да си представите обкръжението живо, като в сън. Запитайте се „а какво би било, ако сънувах?” Представете си, че всичко което виждате, чувате, миришете е сънувано. Създайте в себе си усещане, че сте в сън и всичко около вас е нестабилно и се променя като в сън. Задръжте това усещане и минете в следващата фаза:
3. Визуализирайте се като наслаждаващ се на процеса осъзнато сънуване. Предварително си изберете някаква дейност, която искате да извършвате в следващото си осъзнато сънуване, пр. летене. Представете си, че се наблюдавате, как летите в съня си. Продължавайте да си представяте и как се наслаждавате на това, че летите.
4. Поддържайте представата за летенето и си кажете „следващият път, когато сънувам искам да разпозная това, че сънувам и искам да правя това, което искам по време на осъзнатия сън!” Повторете това самовнушение няколко пъти, докато усетите, че е закодирано във вас.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница