Какви са новостите в него?



Дата24.07.2016
Размер52.34 Kb.
#3305


НА 1 ОКТОМВРИ СТАРТИРА НОВ ТИП АРХИТЕКТУРНО ОБРАЗОВАНИЕ В ЕВРОПЕЙСКИЯ ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ У НАС

Основна цел – МАКСИМАЛНО КАЧЕСТВЕНО ОБУЧЕНИЕ

Като резултат на многогодишни иновативни научни изследвания, практическо експериментиране и реално получени високи резултати от колектива на Международната академия по архитектура, под нейното методическото и организационно ръководство на 1 октомври 2010г. стартира нов тип висше архитектурно образование в Европейския политехнически университет у нас.

Какви са новостите в него?

Създаване на организация на учебния процес на базата на персонална отговорност, а не анонимна безотговорност на преподавателите за крайния резултат от обучението на студентите.

Тя се осъществява чрез структуриране на учебния процес на базата на конкуриращи се помежду си отделни самостоятелни образователни звена наречени Design Studios. Това дава възможност за прилагане на различни конкуриращи се преподавателски подходи, съчетани с възможност за сравнение на постиженията – еднакви теми, единни изложби на всички проекти еднакви по тема, подредени по преподаватели и по учебни студия, обективна оценка на работата на студенти и преподаватели от външни изявени практици, не въвлечени в преподавателска работа във факултета.



Възможност на избор. Всеки семестър студентите имат право на избор, в кое дизайн студио биха желали да се обучават, както и избор от страна на тимът преподаватели водещи студията, с кои от избралите ги студенти предпочитат да работят.

Нов тип цялостно координиран учебен план разработен специално с цел за постигане на максимално висока усвояемост и постижения от страна на студентите.

Индивидуално постоянно работно место за всеки студент по архитектура в университета, достъпно 24 часа, както е във всички реномирани университети по света.

Стриктен подбор на кандидат-студентите на базата на откриване на предразположения към архитектурата, не по форма, а по същество.

Стриктен подбор на екипа от преподаватели. За преподаватели във студията ще бъдат избирани само най-изявените и доказали се в практиката с постиженията си млади български архитекти.

С привличането в учебния процес на едни от най-големите световни имена в архитектурата - академиците и професорите на Международната академия по архитектура като Ричард Ингланд, Мамфреди Николети, Тадао Андо Пол Андрю и много други, за провеждане на уъкшопове, възлови лекции и оценка на постиганите резултати от нашите студенти. Общо 29 академици са изявили готовност да участват в работата на университета. Към това трябва да прибавим и възможността по видео път да се четат лекции и да се участва на живо в дискусии със нашите студенти.

Създаване на система за постоянно поддържане на качеството на обучение, базираща се на обективни и независещи от никого персонално критерии и величини, състоящ се във външен независим контрол на постигнатите през всеки семестър резултати от студентите и преподавателите. по архитектурно проектиране.

  • публични изложби на всички проекти, на всички студенти, наредени по преподаватели. Целта е да се види цялостно действителното ниво на качеството на работата в цялата група и по преподаватели, а не да се представят само специално подбирани проекти.

  • Публични защити и оценки на всички студентски проекти по преподаватели, пред изтъкнати архитекти от практиката не въвлечени в преподаването позволяващи обективни оценки и в присъствието на всички желаещи външни гости включително и родителите.

  • Публични обсъждания на изложбите и получените през семестъра резултати и тяхното публикуване проведени от изтъкнати архитекти-проектанти от САБ, КАБ и широката общественост.

Всеки семестър анонимно проучване на оценката на студентите относно преподавателската работа на всички преподаватели (редовни и хонорувани) по единна анкетна карта.



Правилата в новия университет целят да се създаде една максимално обективна, самосанираща се система, не за удобство на преподавателите, а за стимулиране на максимално високо качество на обучението.

Създаването на нов университет има не само своите огромни трудности, но носи и възможност за важни преимущества. Когато се започва на чисто, те се състоят преди всичко, в ясно определени предварително правила и изисквания към всички участващи в новото начинание - и студенти, и преподаватели. На който тези правила не му харесват, той просто не се включва. Именно за това са поставени много високи изисквания и правила за спазване, взети от световната практика. В някои отношения тези изисквания са значително по-високи от предвидените в Закона за висшето образование.

В новия университет всички преподаватели ще бъдат оценявани анонимно от студентите преди края на всеки семестър, а не веднъж на 3 или 5 години. Всеки може да се сети защо, но съвсем не всеки желае да го приложи.

Преподаването в новия университет ще става на два езика – български и английски. Броят на приеманите студенти по архитектура във всеки курс ще бъде 20 студенти българо-езично обучение и 20 англоезично.

Влизането в университета става на базата на конкурс по рисуване и пространствено изобразяване на тела, интериорни пространства, художествен усет, нестандартно мислене, като предразположението на кандидата за архитектурната професия. Конкурсът за желаещите да постъпят в първи курс протича в два етапа. Първият етап е представяне на портфолио съдържащо поне 10 рисунки по собствен избор правени от кандидата. На базата на оценяването на работите от портфолиото кандидата се допуска до вторият етап. Вторият етап се състои в директно рисуване в два последователни дни на 4 изпитни работи. Първата рисунка е: По зададена фигура гледана от натура се прави рисунка с внасяне на описани в заданието трансформации. Втората рисунка е: На необявена предварително тема се прави скица-рисунка. Цел: находчивост, изобретателност, вярна рисунка. Третата рисунка е: По зададен план и общ перспективен вид на много опростена сграда, да се нарисува най-общо в перспектива нейното интериорно пространство. Четвъртата рисунка е: Да се нарисува композиция от няколко зададени като вид фигури в пространството. В момента към ЕПУ има подготвителни курсове по този тип рисунки. Срок за подаване на молби и материали за кандидатстване е 02 август 2010г.

В специалността архитектура през настоящата учебна година може да се кандидатства и за директно влизане във 2-ри курс. Тази възможност се отнася само за кандидати, които желаят да се преместят от университета, в който са учили Архитектура в първи или втори курс. Преместването става на базата на представянето освен на останалите изискуеми материали и на портфолио с нещата с архитектурна насоченост правени в предишния университет. Срок за подаване на молби и материали за кандидатстване е 01.09.2010

През пролетния семестър към ЕПУ се разкрива и една надстроечна 2 годишна магистърска програма „Майсторско проектиране в архитектурата”. Тя е за хора завършили вече редовния курс по Архитектура в друг университет, които желаят да усъвършенстват уменията си в областта на архитектурното проектиране под ръководството на МАА и нейните академици и професори.

За подробности виж сайта на университета http//epu.bg

Нека подчертаем още веднъж, че причина за създаването на новия университет е максимално качествено обучение в областта на архитектурата сравнимо с най-добрите световни образци.

Гаранти за постигането на тези цели е и не формалното, а реално тясно сътрудничеството на ЕПУ с САБ и КАБ, както и с водещи чуждестранни университети от Великобритания, Италия, Австрия, Финландия и Франция.

Проф.д-р.арх. Стефан Попов

27.07.2010



Сградата в която ЕПУ ще стартира през октомври 2010



Собствено работно место за всеки студент.





Публични защити на студентските проекти.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница