Какво е ерп?



Дата28.02.2022
Размер32.36 Kb.
#113800
ERP-системи

Планираненаресурситенапредприятието – ERP система


  1. Какво е ЕРП?

Планиране на ресурсите на предприятието (на английски: Enterprise Resource Planning, ERP) е многофункционална информационна система, задвижвана от интегриран набор от програмни модули, които поддържат основните вътрешни работни процеси на една компания. ERP дава на компанията възможност в реално време да бъдат проследявани основни работни процеси като производство, доставки и управление на наличностите. ERP системите следят ресурсите, с които се оперира (като налични парични средства, суровини и капацитет за производство), и изпълнението на поетите от компанията задължения (като поръчки от клиенти, искания за доставки и плащания на заплати), без значение кой отдел (производство, покупки, продажби, счетоводство и така нататък) е въвел информацията в системата. ERP улеснява информационния поток между различните функции вътре в предприятието и управлява връзките със заинтересувани лица извън компанията.
Производството и поддържането на софтуер за планиране на ресурсите на предприятията e индустрия за милиарди долари, която произвежда елементи, поддържащи широк набор от функции. Инвестициите в информационни технологии например са заели най-големият дял от капиталовите разходи на установените в компании през последното десетилетие. Системите за планиране на ресурсите на предприятията са сложни софтуерни структури, които предоставят възможност за интеграция на разнообразни процеси и информация, протичащи през предприятието. Въпреки че, първоначално ERP системите се фокусират върху големи предприятия, впоследствие се наблюдава навлизането им и в по-малки компании.
Организациите считат ERP системите за жизненоважен инструмент за организиране, защото те интегрират разнообразни организационни системи и позволяват безпроблемно осъществяване на транзакции и производство. Все пак не бива да се пропуска и фактът, че ERP системата има радикални различия спрямо традиционните системи за развитие. ERP системите могат да работят при различни конфигурации на хардуер и компютърни мрежи, като обикновено за съхранение на информацията се използва база данни.


  1. Произход

През 1990 Gartner Group за първи път използвали абревиатурата ERP като разширително понятие за планиране на материалните ресурси, известна като MRP, за по-късно възникналото планиране на ресурсите на производството и за производството с интегрирани компютърни системи. Без да замества тези понятия, ERP представлява едно по-обхватно цяло, отразяващо еволюцията на системите за планиране отвъд обхвата на обикновеното производство. Не всички ERP системи обаче са се развили въз основа на планиране на производството. В много случаи техният произход може да се проследи от счетоводството, поддръжката или управлението на човешките ресурси. До средата на 90-те ERP системите вече интегрират всички основни функции в предприятието. Освен това големите корпорации, правителства и организации с нестопанска цел също започнали да използват ERP системи.

  1. Функционалности

Една ERP система обикновено обхваща следните общи функционалности. В много от ERP системите те са групирани и се наричат ERP модули:

Финансово счетоводство (FA)


счетоводни книги, дълготрайни материални активи, задължения, вземания, управление на паричните средства, финансовата консолидация
Управленско счетоводство (MA)
бюджетиране, определяне себестойността на продукцията, управление на разходите
Управление на човешките ресурси (HRM)
наемане, обучение, заплащане, социални придобивки, пенсиониране, освобождаване на персонал
Производство
инженерство, разходи за материали, заповеди, разписания, капацитет, управление на работния процес, контрол на качеството, производствен процес, производствени проекти, производствен поток, управление на жизнения цикъл на продуктите
Управление на веригата за доставки (SCM)
планиране на веригата за доставки, разписание на доставчиците, теглене на пари, покупки, инвентаризация, продуктов конфигуратор, обработка на получени заявки
Управление на проекти (PM)
планиране на проекти, планиране на ресурси, цени на проектите, разпределение на работата, фактуриране, време и разходи, звена за изпълнение, управление на дейностите
Управление на отношенията с клиентите (CRM)
продажби и маркетинг, комисионни, услуги, контакт с клиенти, център за телефонни обаждания - системите за управление на отношенията с клиенти не винаги се считат за част от ERP, а по-скоро за системи за поддръжка на бизнеса.
Информационни услуги
различни интерфейси за самообслужване на клиенти, доставчици и/или служители.


  1. Въвеждане на ERP системите

Въвеждането на ERP система обикновено налага значителни промени в начина, по който персонала на предприятието работи. В общи линии три са начините, които помагат за въвеждане на подобни промени - консултиране, персонализиране и поддръжка. Времето за въвеждане на системата в предприятието зависи от размера на компанията, броя на модулите, които ще бъдат имплементирани, персонализирането, дълбочината на налагащите се промени в работата на персонала и готовността на клиента да поеме ангажимент по отношение на проекта. Модулните ERP системи могат да бъдат въведени поетапно. Обикновено проект за голяма компания отнема около 14 месеца и труда на около 150 консултанта. Малките проекти могат да отнемат месеци, а международните или други големи имплементации могат да отнемат години. Персонализирането на системата може значително да увеличи времето, необходимо за въвеждането и в експлоатация.

В допълнение, обработването на информационния поток всъщност оказва влияние върху различни бизнес дейности. Поемането на контрол от страна на ERP система върху ефективността на логистиката би било от голямо значение за производителите. Поради това големи корпорации като Wal-Mart използват така наречените "точно навреме" (just-in-time) инвентаризационни системи. Това увеличава капацитета за складиране и ефективността на доставките, тъй като помага да се избегне загубата на време, през което складовете стоят празни, и липсата на доставки, които да задоволяват търсенето на клиентите.

Освен това много компании откриват, че увеличаването на пазарния им дял налага те да проявяват особена чувствителност по отношение на промените в пазара и да предприемат нужните действия в съответствие с новата ситуация. Много от приложенията, които обработват информация биха могли да подпомагат тази дейност и поради това ERP обхваща почти всички основни функционални единици на една фирма, включително счетоводство, финанси, доставки, маркетинг и продажби.

Това средство за обработка на информация става мост, който помага на изолирани функционални единици да споделят и обновяват информация моментално, така че ръководителите могат своевременно да преразгледат стратегиите си въз основата на информация от всички отдели. За съжаление информационни средства като ERP системите са скъпи и поради това не са практични за средни и малки предприятия. За да дадат решение на този проблем, някои разработчици на софтуер предлагат по-прости и евтини средства за обработка на информацията, подходящи именно за малки компании.



  1. Персонализиране

На теория ERP системите са основани на най-добрите практики и създателите им изхождат от идеята, че организациите ще ги имплементират така, както са създадени. Разпространителите на ERP системи обаче предлагат на клиентите опции за конфигуриране, които да позволят на организациите да въведат свои собствени бизнес правила. Често обаче в системата остават значителни пропуски, дори и след окончателното конфигуриране.

Клиентите на ERP системи имат няколко възможности да преодолеят възникнали пропуски, като всяка от тях има свои плюсове и минуси. Техническите решения включват пренаписване на част от доставения софтуер, написването на собствен модул, който да работи в ERP системата или включването на външна система. Тези три възможности представляват различни степени на персонализиране на системата, като първата е най-инвазивна и скъпа за поддръжка. Съществуват и алтернативни нетехнически опции като промяна на бизнес практиките или политиката на компанията, за да съвпадне по-добре с предоставените от ERP системата възможности. Ключовите разлики между персонализиране и конфигуриране включват:



Персонализирането винаги е по избор, докато софтуерът трябва винаги да бъде конфигуриран преди употреба.
Софтуерът е проектиран да се справя с различни конфигурации и се държи предвидимо във всяка допустима конфигурация.
Ефектът от промени в конфигурирането върху поведението на системата и нейната работа е предвидимо и е отговорност на разпространителя на системата. Ефектът от персонализирането, от друга страна, е по-непредвидимо и е отговорност на клиента.
Промените в конфигурирането преживяват промени във версията на софтуера. Някои персонализации също могат да преживеят промени във версията, въпреки че се налага извършването на тестове. Други персонализации трябва да бъдат пренаписани и имплементирани наново.
Предимствата на персонализирането включват:


  • подобряване на възприемането на системата от страна на потребителя

  • даване на възможност за придобиване на конкурентно предимство пред компании, които използват само стандартни системи

Недостатъците на персонализирането включват:


  • увеличаване на времето и ресурсите, необходими за въвеждане и поддръжка

  • потискане на безпроблемната комуникация между доставчици и клиенти, които използват същата ERP, която обаче не е персонализирана

  • възможност да доведе до ситуация, в която прекалено се разчита на персонализирането, и по този начин да се подкопае основният принцип, че ERP е стандартизирана софтуерна платформа



  1. Разширения

ERP системите могат да бъдат разширени със софтуер, произведен от трети лица. Разпространителите на ERP системи обикновено предоставят достъп до информация и функции чрез различни интерфейси. Разширенията предлагат функции като:


  • архивиране, докладване и преиздаване

  • записване на информация от транзакции, например чрез използване на скенери или радиочестотна идентификация

  • достъп до специализирана информация и възможности като обединена маркетингова информация и анализ на тенденциите

  • разширено планиране и създаване на графици

  • управление на ресурсите, апаратурата и съобщенията в реално време



  1. Прехвърляне на информация

Прехвърлянето на информацията е процес на преместване, копиране и реструктуриране на информацията от съществуваща система към ERP система. Прехвърлянето е от изключителна важност за успешното имплементиране и изисква сериозно планиране. За съжаление, тъй като прехвърлянето е една от последните стъпки преди пълното активиране на системата, то често не получава достатъчно внимание. Стъпките, по които би следвало да се извършва прехвърлянето на информацията са следните:


  • идентифициране на информацията, подлежаща на прехвърляне

  • определяне на времето на прехвърляне

  • генериране на шаблоните, по които ще се прехвърлят данните

  • замразяване на набора от инструменти

  • решаване кои структури ще се използват при прехвърлянето

  • определяне на начините и процедурите, по които ще се архивират данните



  1. Предимства

Основните предимства на ERP системата е да интегрира множество бизнес процеси като пести време и разходи. Управителите могат да вземат решения по-бързо и да допускат по-малко грешки. Информацията е достъпна за цялата организация. Дейностите които са облагодетелствани от тази система са:

Прогнозиране на продажбите, което позволява оптимизация на складовата база.


Хронологична история на всеки паричен превод организиран в база данни.
Следене на поръчката, от момента на приемането до реализацията и на пазара.
Следене на приходите, от издаването на фактури до касовите бележки.
Окомплектоване на поръчките , инвентаризация, фактурирането от страна на продаващия
ERP системите централизират бизнес данните, като:

Намалява нуждата от синхронизиране на промените между повече системи като: отдел финанси, реклама, продажби, човешки ресурси и производствени приложения.


Дава по-голяма обективност и яснота във всеки дял на статистическата информация.
Облекчава стандартизацията именуване / кодиране.
Осигуряване на цялостен поглед на предприятията, информация достъпна в реално време, от всяка точка, осигуряваща вземане на правилни решения.
Защитаване на информацията като се обединяват няколко системи за сигурност в една обща структура.
Ползи
ERP могат значително да подобрят качеството и ефективността на бизнеса. Чрез поддържане на производствената среда в оптимален ритъм. ERP спомага за подобряване качеството на продукта, което се отразява в по-добро качество на услугата, по-добра производителност и увеличаване на приходите за компанията.
ERP предоставя важна информация за управлението на бизнеса по пътя на развитието му.
ERP създава по гъвкави компании, адаптиращи се по-лесно към непрекъснато променящата се бизнес среда. Подпомагат и сплотяват работата на отделните звена като подобряват вътрешната и външна бизнес среда.

  1. Недостатъци

По – трудно персонализиране.
По време на внедряването на самата ERP система има опасност от отклоняване на вниманието от други важни дейности и временно да намали конкурентоспособността на предприятието.
ERP може да струва по-скъпо от други не толкова задълбочени системи.
Високата цена за въвеждане в експлоатация на ERP може да удължи преговорите, което води до повишаване разходите за поддръжка (support), отстраняване на дефекти (maintenance) и надграждане (upgrades) на цялата система.
Споделяне на поверителна информация между различни отдели води до отклоняване на вниманието на ръководството им.
Продължителното обучение за работа със системата отнема от работното време и производителността на персонала.
Поради самата архитектура на ERP (OLTP, On-Line Transaction Processing), тя не е подходяща за продуктово планиране и управление на веригата за доставки (supply chain management - SCM).
Внедряването и настройването ERP в големи компании може да бъде изключително трудна задача при големи компании и да изисква значително количество време и пари.
Осъзнавайки недостатъците на ERP системите, нови дялове на ERP приложения се развиват. Разработките се насочват главно в четири основни области: гъвкавост на ERP; Web достъпно ERP, вътрешно корпоративно (между фирмено) ERP и онлайн-бизнес ориентирано.

  1. SAP - една от най-мощните и най-популярните системи

Продуктитена SAP сефокусиратвърхууправлениетонапредприятия Enterprise Resource Planning (ERP). Основниятпродуктнакомпанията е SAP ERP. Текущаверсия SAP ERP 6.0 и е частот SAP Business Suite. Предитова е наричан R/3. „R“ от SAP R/3 представя „realtime“ – в реалновреме. Числото „3“ есвързано с понятиетотрислойнаархитектура: базаданни, приложенсървър и клиент (SAPgui). R/2, койтосе е изпълнявалнамейнфреймархитектура, е предшественикна R/3. Преди R/2 е била System RF, по-къснонаричана R/1.

SAP ERP е едноотпеттеприложениязапредприятието, частот SAP's Business Suite. Другитечетириса:


CRM системи
product lifecycle management (PLM)
supply chain management (SCM)
supplier relationship management (SRM)
Другиосновнипредлаганипродуктиса: платформата NetWeaver, „Governance, Risk and Compliance (GRC)“ решения, Duet (съвместенпродукт с Microsoft), „Performance Management solutions“ и RFID. SAP предлага SOA функционалности (наричани Enterprise SOA) подформатанауебуслугиинтергирани в технитеприложения.
Докатопродуктитеимсабилиползваниосновноотсравнителноголемикомпании, SAP вече е насочилусилиятаси и къммалките и среднипредприятия с продуктитеси SAP Business One и SAP Business All-in-One.
Поофициалниданнина SAP имаповечеот 100 600 SAP инсталации, обслужващинад 41 200 компании в над 25 индустрии и повечеот 120 държави

Източници: What is ERP?, http://www.tech-faq.com/erp.shtml, Critical Issues Affecting an ERP Implementation. // Information Systems Management. Auerbach Publications, 1999, "Enhanced Project Success Through SAP Best Practices – International Benchmarking Study"







Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница